VOICESCREEN – automatinė balso analizė mobiliojoje programėlėje

2018-08-16

Nora Ulozaitė-Stanienė, prof. habil. dr. Virgilijus Uloza, Tadas Petrauskas

LSMU MA Ausų, nosies ir gerklės ligų klinika

 

Balso sutrikimai (užkimimas) yra gana dažnas nusiskundimas, varginantis iki 10 proc. populiacijos [1]. Užkimimo priežastys gali būti susijusios ne tik su įprastinėmis peršalimo ligomis ar balso nuovargiu po didelių balsinių krūvių, bet ir su nepiktybiniais bei piktybiniais gerklų navikais. Užkimimas – dažniausiai pasireiškiantis gerklų vėžio simptomas.

 

Identifikuojant balso sutrikimus, dažnas diagnostinis metodas yra kompiuterinė balso signalų analizė. Tai plačiai naudojamas metodas klinikinėje ir mokslinėje praktikoje. Akustiniai skaitmeniniai balso žymenys yra patogus, neinvazyvus būdas rinkti objektyvius balso kokybės duomenis, vykdyti skaičiavimus, dokumentuoti disfonijos sunkumą ir kiekybiškai vertinti terapinio ir/ar chirurginio gydymo funkcinius rezultatus [2, 3].

Akustinio balso kokybės indeksas (ABKI) yra daugiaparametris modelis, skirtas įvertinti balso kokybei, panaudojant du balso tipus (rišlią kalbą ir balsės „a“ fonaciją). ABKI stabilumas ir validiškumas, vertinant skirtingas lingvistines ir fonetines struktūras, jau patvirtintas keliose vakarų Europos kalbose (lietuvių, olandų, vokiečių, prancūzų, anglų, suomių) bei Rytų šalyse (Japonija, Korėja) [4–6].

VoiceScreen programa atlieka automatinę balso signalo analizę, panaudojant tęsiamos balsės „a“ ir rišlios kalbos sakinio įrašą. Panaudojant specialų algoritmą, iš jūsų balso įrašo apskaičiuojamas Akustinis balso kokybės indeksas (ABKI). Tai leidžia objektyviai ir kiekybiškai išmatuoti galimus balso pokyčius ir atskirti sveiką balsą nuo patologinio.

2017 m. LSMU, bendradarbiaudamas su verslo įmone, sukūrė VoiceScreen mobiliąją programėlę, nustatančią žmogaus balso pokyčius. Produktas sukurtas LSMU tyrėjų grupės, vadovaujamos prof. habil. dr. Virgilijaus Ulozo.

 

Pirmas žingsnis – pasirinkti kalbą (šiuo metu galimi variantai lietuvių ir anglų kalbomis).

Programėlėje taip pat galima rasti balso analizės programos aprašymą bei peržiūrėti savo tyrimo rezultatų istoriją (1 pav.).

 

Antras žingsnis – tęsiamos balsės „a“ įrašymas. Įsitikinus, kad esate tylioje aplinkoje, paspauskite mygtuką „pradėti“ ir jums įprastu balsu tęskite balsę „a“. Laikmatis automatiškai sustos po 4 sekundžių fonacijos ir perkels jus į kitą užduotį. Jei esate per triukšmingoje aplinkoje, programėlė automatiškai neleis jums atlikti testo, siekiant kuo tikslesnių testo rezultatų. Tyrimą galėsite pakartoti pasirinkę tylesnę aplinką (2 pav.).

 

Trečias žingsnis – rišlaus sakinio skaitymas. Jums įprastu balsu reikia perskaityti ekrane nurodytą sakinį (3 pav.).

 

Ketvirtas žingsnis – rezultatų pateikimas. Atlikus testą, per kelias sekundes jums pateikiamas rezultatas – akustinis balso kokybės indeksas ir rekomendacija. Galimos trijų tipų rekomendacijos, atitinkančios automatinės analizės rezultatus (4–6 pav.).

Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2018 m. Nr. 1

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.