Siekiant pagerinti greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugų kokybę ir prieinamumą Lietuvos gyventojams bei sudaryti geresnes darbo sąlygas GMP darbuotojams, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlo, kaip būtų galima koreguoti GMP paslaugų organizavimą visoje Lietuvoje. Tuo tikslu suinteresuotos grupės ir visuomenė kviečiami viešai diskusijai, siekiant tartis ir ieškoti geriausių sprendimų.

Greitas genų ištyrimas gydyti tikagreloru

2020-01-07

1Vacis Tatarūnas, 1,2,3 dr. Nora Kupstytė-Krištaponė, 2,3Julija Jurgaitytė, 4 dr. Jonas Venius, 4Marius Burkanas

1 LSMU MA Kardiologijos instituto Molekulinės kardiologijos laboratorija, 2 LSMU MA Kardiologijos klinika, 3 VŠĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras, 4Nacionalinis vėžio institutas

 

Antiagregantų skyrimas pacientams po ūminės išemijos sindromų

 

Pacientams, kuriems po įvykusių ūminės išemijos sindromų atliekama vainikinių kraujagyslių angioplastika ir stentavimas, remiantis Europos kardiologų draugijos (angl. European Society of Cardiology (ESC)) ekspertų susitarimu rekomenduojama dviguba antitrombocitinė terapija aspirino ir trombocitų P2Y12 (adenozino difosfato) receptorius veikiančiu antiagregantų deriniu (tikagreloru, prasugreliu arba klopidogreliu) [1]. Ne vieno tyrimo metu buvo įrodyta, kad tikagreloro ar prasugrelio terapinis efektyvumas yra geresnis, nei senesnės kartos vaisto klopidogrelio [2,3,4]. Dėl tokio savo efektyvumo tikagreloras tapo vienu dažniausiai klinikinėje praktikoje skiriamų antiagregantų. Šiuo metu klopidogrelį rekomenduojama skirti tik tuomet, kai gydymas tikagreloru ar prasugreliu nėra rekomenduojamas dėl didelės kraujavimo rizikos ar žymaus pašalinio poveikio – dusulio, o taip pat ir pacientams, sergantiems stabilia krūtinės angina, kuriems atliekama vainikinių arterijų perkutaninė intervencija.

 

Tikagreloro molekulės ypatumai ir jo poveikis pacientui

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2019 m. Nr. 7

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.