Šiuo metu vienas pagrindinių pasaulio farmacijos kompanijų uždavinių – kuo greičiau sukurti vaistą nuo koronaviruso infekcijos. Kol jo dar neturime, daugelyje pasaulio šalių taikoma praktika koronaviruso infekciją gydyti vaistais Lopinaviru/Ritonaviru ir Hidroksichlorokvinu. Kol kas šių vaistų Lietuvoje yra užtektinai, nuolat ieškoma kanalų, kur jų gauti daugiau.

Grožio procedūros. Kas jas gali atlikti, o kam draudžiama?

2020-02-10

Mūsų redakcija nuolat gauna laiškų, kuriuose merginos ir moterys tikslinasi, ar grožio salonuose dirbančios medicininio išsilavinimo neturinčios specialistės turi teisę teikti permanentinio makiažo, lūpų putlinimo ir panašias procedūras. Esą šių procedūrų metu į poodį švirkščiamos įvairios medžiagos, todėl procedūrai nepasisekus gali kilti sveikatos problemų, ir kas tuomet atsakys, jei specialistė bus be reikiamo išsilavinimo. Buvo ir klausimų, ar tokias procedūras atliekančios specialistės gali rekomenduoti gerti vienokių ar kitokių vaistų po procedūros.

Į šiuos klausimus paprašėme atsakyti Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorę gerb. Norą Ribokienę.

Štai jos atsakymas:

Ilgalaikis (permanentinis) makiažas nepriskiriamas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms ir jį gali atlikti medicininio išsilavinimo neturintys asmenys, pavyzdžiui, kosmetikės.  Kosmetikės taip pat gali atlikti higieninį, profilaktinį odos valymą, sveikų nagų manikiūrą, sveikų kojų pirštų ir nagų pedikiūrą, įvairiais būdais pašalinti plaukus, naudoti vaistažoles kosmetikoje, naudoti vietinės ir užsienio gamybos kosmetikos ir dekoratyvinės kosmetikos priemones, pasigaminti ir naudoti dezinfekcinius tirpalus, pradurti ausis, prižiūrėti įvairią odą įvairiu metų laiku ir kita. Paminėtina, kad kosmetiko kompetenciją ir funkcijas, kurias gali atlikti kosmetikas, apibrėžia Lietuvos sveikatinimo norma SN 1:1995 „Kosmetikė (kosmetikas). Funkcijos, pareigos, teisės, kompetencija ir atsakomybė“. Pabrėžtina, kad kosmetikai, teikdami savo kompetencijai priskirtas grožio paslaugas, privalo vadovautis Lietuvos higienos normos HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ nuostatomis.

Tuo tarpu tokios procedūros, kaip lūpų putlinimas įvairiais užpildais, mezoterapija, biorevitalizacija, trombocitais papildytos plazmos užpildų injekcijos, mezosiūlai, botulino toksino injekcijos bei kitos estetinės ir korekcinės procedūros, yra teisės aktų priskirtos asmens sveikatos priežiūros veiklai, kuria gali užsiimti tik sveikatos priežiūros specialistai: gydytojai dermatovenerologai, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai ar kiti gydytojai, o slaugytojai gali atlikti tam tikras procedūras, vykdydami gydytojų paskyrimus. Šios paslaugos gali būti teikiamos tik sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją.

Pasitaiko, kad šias invazines procedūras atlieka kosmetikai ar kiti įvairius kursus pabaigę „specialistai“, tačiau tai yra neteisėta veikla.

Rekomenduoti, skirti vaistinius preparatus išimtinai gali tik sveikatos priežiūros specialistai ir tik tie, kuriems tokius įgaliojimus suteikia jų medicinos normos.

Primintina, kad Akreditavimo tarnyba, patikrinusi ir surinkusi kosmetikų ar kitų „grožio specialistų“ neteisėtos asmens sveikatos priežiūros veiklos įrodymų, įspėja ir surašo asmenims administracinio nusižengimo protokolus, kurių pagrindu paskiriamos 600–1140 Eur baudos.

 

emedicina.lt inf.

 

 

 

 

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.