Šiuo metu vienas pagrindinių pasaulio farmacijos kompanijų uždavinių – kuo greičiau sukurti vaistą nuo koronaviruso infekcijos. Kol jo dar neturime, daugelyje pasaulio šalių taikoma praktika koronaviruso infekciją gydyti vaistais Lopinaviru/Ritonaviru ir Hidroksichlorokvinu. Kol kas šių vaistų Lietuvoje yra užtektinai, nuolat ieškoma kanalų, kur jų gauti daugiau.

Žmogaus folikulų kamieninių ląstelių kosmetinės procedūros Crescina® klinikinis veiksmingumas

2020-03-21

Žmogaus folikulų kamieninių ląstelių kosmetinės procedūros Crescina® klinikinis veiksmingumas androgenetine alopecija sergantiems vyrams.

Androgenetinė alopecija (AGA) yra dažniausia vyrų plaukų slinkimo priežastis, kuriai būdingas progresuojantis galvos plaukų retėjimas, pasižymintis įvairiais plikimo tipais. Pagrindiniai AGA plaukų slinkimą lemiantys veiksniai yra genetinis polinkis ir padidėjęs plaukų folikulų jautrumas androgenams, dėl kurio trumpėja plauko augimo (anageno) fazė. Šio tyrimo autoriai tyrė prekyboje esančio kosmetinio losjono Crescina® HFSC (Žmogaus folikulų kamieninių ląstelių (angl. Human Follicle Stem Cell; HFSC); „Labo Cosprophar AG“, Bazelis, Šveicarija) veiksmingumą skatinant plaukų augimą ir stabdant jų slinkimą.

Placebu kontroliuojamas atsitiktinių imčių tyrimas buvo atliktas su sveikais vyrais, sergančiais II–IV laipsnio alopecija. Po 2 ir 4 mėnesių gydymo, anageninių plaukų rodiklis ir plaukų atsparumas traukimui (traukimo testas) buvo vertinami pasitelkus fototrichogramą ir plaukų traukimo metodą. Keturis mėnesius naudotas Crescina® HFSC veiksmingai paskatino plaukų augimą ir sumažino jų slinkimą. Po 2 ir 4 mėnesių gydymo anageninių plaukų rodiklis padidėjo atitinkamai 6,8  ir 10,7 proc. Atsparumas plaukų traukimui padidėjo atitinkamai 29,6 ir 46,8 proc.

Išvados: Šiuo tyrimu nustatytas teigiamas Crescina® HFSC poveikis moduliuojant plaukų folikulų aktyvumą ir skatinant plaukų augimą.

Įvadas

Androgenetinė alopecija (AGA) yra dažniausia vyrų plaukų slinkimo priežastis [1]. Jai būdingas bet kokiame amžiuje po lytinio brendimo prasidėti galintis ir potencialiai grįžtamas progresuojantis galvos plaukų retėjimas, pasižymintis įvairiais plikimo tipais [2]. Net jei medicininiu požiūriu AGA laikoma santykinai lengva būkle, tačiau nuo jos kenčiantys žmonės AGA laiko rimta liga, paveikiančia jų savivertę, savijautą, socialinius ryšius ir pasitikėjimą savimi.

Pagrindiniai AGA plaukų slinkimą lemiantys veiksniai yra genetinis polinkis ir padidėjęs plaukų folikulų jautrumas androgenams [3]. Dažnai AGA paankstina ir pasunkina aplinkybės, galinčios sukelti difuzinį plaukų slinkimą (telogen effluvium). Tai gali būti vaistai, ūminiai stresoriai ir svorio netekimas [4]. Visgi pastaraisiais metais atrasta, kad AGA plaukų slinkimą gali sukelti kiti veiksniai, tokie kaip mikrouždegimas [5], suprastėjusi mikrocirkuliacija [6] ir senėjimas [7]. Šie pokyčiai prisideda prie normalios plaukų ciklo pusiausvyros kitimo, sukeliančio anageno fazės trumpėjimą. Pagrindiniai AGA plikimo komponentai yra frontotemporalinės plaukų linijos atsitraukimas ir plaukų slinkimas viršugalvyje. Plaukai trumpėja ir plonėja, kol galiausiai visiškai nuplinkama; išskyrus šoninius ir užpakalinius galvos odos kraštus, kuriuose plaukų lieka.

Vertinant histologiškai, vykstant plaukų ciklams ilgųjų plaukų folikulų dydis dėl AGA susitraukia, o galiausiai iš likusių miniatiūrizuotų folikulų išauga mikroskopiniai plaukai. Testosteronas yra būtinas šiam miniatiūrizavimui, o 5-alfa reduktazės inhibitoriai, blokuojantys testosterono virsmą į aktyvesnę dihidrotestosterono (DHT) formą, užlaiko AGA progresavimą [8]. Neseniai Garza su kolegomis [9] paskelbė apie nuplikusios galvos odos biopsijos mėginiuose, paimtuose iš AGA sergančių asmenų, užfiksuotą kamieninių ląstelių populiacijos išlikimą ir sumažėjusį plaukų folikulų kamieninių ląstelių virsmą į ląsteles pirmtakes. Tai atitinka dabartinę klinikinę koncepciją, kad AGA yra nerandinis alopecijos tipas, ir leidžia numanyti, kad tai potencialiai grįžtama liga.

Šiuo tyrimu siekta įvertinti patentuoto (US 6,479,059 B2 ir CH 703 390), vietiškai naudoti skirto kosmetikos produkto Crescina® HFSC (Žmogaus folikulų kamieninių ląstelių (angl. Human Follicle Stem Cell; HFSC); „Labo Cosprophar AG“, Bazelis, Šveicarija), kuris, teigiama, yra efektyvus gydant vyrų AGA [10], veiksmingumą. Produkte esančios veikliosios medžiagos buvo pasirinktos siekiant trijų pagrindinių poveikių: tiek dermos papilių, tiek plauko svogūnėlio kamieninių ląstelių proliferacijos, keratinizacijos ir mikrocirkuliacijos stimuliavimo. Kamieninių ląstelių ir dermos papilių kamieninių ląstelių proliferacija pasiekta atitinkamai naudojant hidrolizuotą ryžių baltymą ir korosolio rūgštį. Keratinizacija stimuliuota cisteinu, lizinu ir glikoproteinu (lektinu). Mikrocirkuliacija skatinta benzilo nikotinatu. Minėti rezultatai gauti iš tyrimų, kuriuos užsakė įmonė „Labo Cosprophar AG“, pateikusi patentą (CH 703 390 B1) [10].

 

Priemonės ir metodai

Visos tyrimo procedūros buvo vykdomos pagal Pasaulinės medikų asociacijos (angl. World Medical Association) Helsinkio deklaraciją ir jos pakeitimus (Dėl medicinos mokslinių tyrimų su žmonėmis etikos principų, priimtų 18-oje Pasaulinės medikų asociacijos generalinėje asamblėjoje Helsinkyje, Suomijoje, 1964 m. birželio mėn. ir pakeitimų).

 

Tiriamieji ir tyrimo planas

 

Į tyrimą buvo įtraukti sveiki savanoriai vyrai, kenčiantys nuo II–IV laipsnio alopecijos, įvertintos pagal Hamiltono ir Norvudo (Hamilton-Norwood) skalę [11] (1 pav.). Dalyvius į tyrimą įtraukė sertifikuotas dermatologas, jei jie atitiko tyrimo plane numatytus kriterijus. Tirtasis preparatas ir placebas buvo naudojami 4 mėnesius, laikantis nurodytos procedūros: vieną produkto ampulę (5 ml) linijomis tepkite ant

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2020 m. Nr. 1.

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.