Visuotinės astmos asociacijos ir Pasaulio alergijos organizacijos manifestas dėl smulkiųjų kvėpavimo takų vaidmens astmos ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos patogenezėje

2018-01-03

Terminas „manifestas“ yra kilęs iš lotyniško žodžio „manifestum“, reiškiančio aiškus, akivaizdus. Tai yra vieno asmens ar asmenų grupės įsitikinimų, nuomonės, motyvų ir ketinimų deklaracija. Ji remiasi anksčiau publikuota nuomone ar sutarimu tam tikru klausimu. Manifesto tikslas yra skatinti naujas idėjas, paremtas pagrįsta nuomone. Sveikatos priežiūros kontekste manifestas apibūdina pagrįstus įrodymus, reikalingus veiksmus ir tyrimus, susijusius su tam tikra tema. Jį paskelbia ekspertų grupė arba mokslininkų organizacija. Manifestas kelia prielaidas, skatina įsipareigojimus ir provokuoja pokyčius.

 

Smulkiųjų kvėpavimo takų („tylioji zona“) dalyvavimas astmos ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) patogenezėje dabar yra daugelio tyrimų ir diskusijų objektas. Gebėjimas nustatyti, įvertinti ir pasiekti smulkiuosius kvėpavimo takus įgalina ekspertus pateikti savo nuomonę, remiantis šiuo metu esančiais įrodymais.

2016 m. Visuotinė astmos asociacija (angl. Global Asthma Association) ir Pasaulio alergijos organizacija (angl. World Allergy Organisation) paskelbė manifestą apie smulkiųjų kvėpavimo takų vaidmenį astmos ir LOPL patogenezėje. Šį manifestą patvirtino ir paskatino Alerginio rinito ir jo įtakos astmai (angl. Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) ir Visuotinio alergijos ir astmos Europos tinklo (angl. Global Allergy and Asthma European Network) organizacijos. Buvo atlikta paieška PubMed duomenų bazėje naudojant MeSh terminus „smulkieji kvėpavimo takai“ ir „smulkiosios dalelės“. Paieškos laikotarpis – treji metai (nuo 2013 m. sausio mėn. iki 2016 m. sausio mėn.). Taip pat buvo naudoti raktiniai žodžiai: „didelis“, „mažas“, „smulkus“, „kvėpuojamas“, „ypač smulkus“, „ypač mažos dalelės“ kartu su MeSh terminais „astma/LOPL“. Ši paieška vykdyta tik tarp klinikinių tyrimų, nenurodant laikotarpio apribojimų. Visi atrinkti straipsniai buvo įvertinti ekspertų grupės.

 

Apibrėžimas

Smulkieji kvėpavimo takai yra tie, kurių vidinis skersmuo yra mažesnis nei 2 mm.

Vaisto dalelės, mažesnės nei 5 μm, yra vadinamos „didelėmis dalelėmis“. „Mažos vaisto dalelės“ yra tokios, kurių dydis leidžia joms nusėsti plaučių periferijoje didesniu kiekiu nei didelėms molekulėms. Jos dažniausiai yra mažesnio nei 2 μm dydžio.

Kas yra žinoma

Smulkieji kvėpavimo takai menkai lemia bendrą kvėpavimo takų pasipriešinimą sveikiems asmenims, tačiau sergant astma ir LOPL jie yra pagrindinis veiksnys, lemiantis kvėpavimo takų obstrukciją.

Apskaičiuota, kad prieš nustatant pakitimus plaučių funkcijos tyrimuose (pvz., sumažėjusį forsuoto iškvėpimo tūrį per 1-ąją sekundę FEV1 spirometrijos metu) turi būti pažeisti net 75 proc. smulkiųjų kvėpavimo takų.

Galimi įvairūs tyrimai, vertinantys smulkiuosius kvėpavimo takus. Pakitęs FEF25-75  (iškvėpimo srovės greitis tarp 25 proc. forsuotos gyvybinės plaučių talpos (FVC) ir 75 proc. FVC) gali būti papildomas kitais plaučių funkcijos tyrimais (impulsine oscilometrija, viso kūno pletizmografija, azoto oksido kiekiu iškvepiamame ore), kurie gali patvirtinti smulkiųjų kvėpavimo takų disfunkciją.

 

Astma

Smulkieji kvėpavimo takai yra svarbūs astmos patogenezėje. Nors jie dalyvauja daugiau nei pusėje astmos atvejų, tačiau gali turėti didelę reikšmę atskiriems šios ligos fenotipams.

Smulkiųjų kvėpavimo takų uždegimo pokyčiai lemia sunkesnius astmos simptomus.

Smulkiųjų kvėpavimo takų funkcijos pablogėjimas taip pat yra susijęs su astmos sunkumu.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 7

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.