Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

Niekada nevėlu pradėti skirti statinus kojų arterijų trombozei gydyti

2019-09-30

Maždaug 200 milijonų žmonių visame pasaulyje serga periferinių arterijų liga (PAL), kai kojų arterijos yra trombuotos. Ši būklė sutrikdo kojų kraujotaką ir padidina insulto bei miokardo infarkto tikimybę. Maždaug 30 proc. šia liga sergančių pacientų vaikščiodami jaučia maudžiančio pobūdžio skausmus (ši būklė dar vadinama protarpiniu šlubavimu), kitiems dėl prastos kraujotakos atsiranda pėdų gangrenos požymių.

Statinai yra rekomenduojami visiems PAL sergantiems pacientams kartu su nefarmacinėmis gydymo priemonėmis, tokiomis kaip reguliari mankšta, sveika mityba, svorio kontrolė ir nerūkymas. Statinai sumažina insulto ir miokardo infarkto riziką, mažindami mažo tankio periferinių arterijų aterosklerozę skatinančių lipoproteinų (MTL-C) koncentraciją kraujyje.

Tačiau per pastaruosius 5 metus tik 57 proc. pacientų Europoje statinus vartojo taisyklingai, pagal gydytojo rekomendacijas. 2016-2017 m. tik trečdalis pacientų, vartojusių statinus, pasiekė MTL-C koncentracijos kraujyje sumažėjimą iki 1,8 mmol/l ir daugiau.

Šios studijos metu buvo siekiama išsiaiškinti, ar gydymas statinais turėjo įtakos pacientų su diagnozuota PAL išgyvenamumui. Tyrime dalyvavo 691 pacientas, 2010-2017 m. dėl PAL gydytas ligoninėje. Vidutiniškai pacientai buvo stebimi 50 mėn.

Tyrimo pradžioje statinus vartojo 73 proc. pacientų, o po 50 mėn. – 81 proc. Šiuo laikotarpiu taip pat išaugo vartojamų statinų dozės, o MTL-C koncentracija tiriamųjų kraujyje vidutiniškai sumažėjo nuo 97 iki 82 mg/dL.

Pacientų, nustojusių vartoti statinus stebėjimo laikotarpiu, mirtingumas buvo panašus (33 proc.) kaip ir tų, kurie šių vaistų nevartojo niekada (34 proc.). 50 mėn. taisyklingai vartojusių statinus pacientų mirtingumas buvo 20 proc.

Didelių dozių statinų vartojimas viso tyrimo metu buvo susijęs su mažiausiu tiriamųjų mirtingumu (10 proc.), o dozės sumažinimas 50 mėn. laikotarpyje lėmė didžiausią pacientų mirtingumą (43 proc.).

Vienas iš studijos tyrėjų, dr. Jorn Dopheide iš Berno (Šveicarija) universitetinės ligoninės teigia: „Mūsų tyrimo rezultatai rodo, kad tinkamas statinų vartojimas yra būtinas siekiant geriausio vaisto efektyvumo. Taip pat įrodėme, kad niekada nėra per vėlu pradėti skirti statinus ir sulaukti teigiamo jų poveikio. Be to, itin svarbu pradėjus statinų terapiją nemažinti paskirto preparato dozės, nes MTL-C koncentracija kraujyje yra linkusi vėl padidėti, taip dar labiau didinant bendrą šalutinių reiškinių riziką.“

Apibendrindamas tyrimo rezultatus dr. Dpoheide pridūrė: „Visi PAL sergantys pacientai turėtų vartoti statinus, pirmenybę teikiant stipriems didelių dozių preparatams, tokiems kaip 40mg/d rozuvastatino ar 80mg/d atorvastatino, arba kitų rūšių statinus didžiausiomis įmanomomis toleruojamomis dozėmis. Retais atvejais, esant statinų netoleravimui, kuris mūsų tyrimo metu pasireiškė 2 proc. pacientų, reikėtų taikyti alternatyvią kraujo lipidų kiekį mažinančią gydymo metodiką.“

emedicina.lt informacija

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.