Lietuvos oftalmologija 2016/2

TURINYS


Aktualijos                                                                                       

SAM Asmens sveikatos priežiūros departamento direktorius dr. Zdislavas Skvarciany: 

„Dalį regos problemų padės išspręsti optometrininkai...“                                             

Oftalmologijos rezidentūra. Kas naujo šiemet?                                                             

LSMU profesorė Ingrida Janulevičienė pakviesta
į Europos glaukomos draugijos tarybą                                                                            

Oftalmologinės ligos. Situacija Lietuvoje ir gydymosi galimybės užsienyje            

Audinių banko veiklos tikslas – gerinti žmogaus gyvenimo kokybę ir
gelbėti gyvybes                                                                                                                  

 

Apžvalginiai straipsniai                                                           

Tinklainės atšokimo rizikos veiksniai po kataraktos operacijų: literatūros apžvalga                      

Zika virusas: nauja visuomenės sveikatos problema                                                

 

Oftalmologijos klinika

Meibomo liaukų disfunkcija ir vaikų akies paviršiaus uždegimai                           

Toksinė optinė neuropatija                                                                                             

Glaukoma ir neuroprotekcija                                                                                          

Liuteinas – akių sargas                                                                                                     

 

Disertacijos

Jaunatvinės Greivso oftalmopatijos klinikinės išraiškos ir rizikos veiksnių įvertinimas                                         

Morfologiniai akies hidrodinamikos savitumai sergant glaukoma ir jų

sąsajos su intervencinių gydymo metodų pooperaciniais rezultatais                     

 

Kronika

Naujienos iš Pasaulinio oftalmologų kongreso, vykusio Meksikoje

SAM Asmens sveikatos priežiūros departamento direktorius dr. Zdislavas Skvarciany: „Dalį regos problemų padės išspręsti optometrininkai...“

Oftalmologijos specialistai savo darbe šiandien susiduria su daug iššūkių. Bene svarbiausi jų – užtikrinti šiuolaikinėmis technologijomis ir mokslu pagrįstą gydymą bei, didėjant pacientų srautams, sumažinti prie oftalmologijos kabinetų susidariusias eiles, sutrumpinti operacijų ir tyrimų laukimo laiką... Apie tai, kuo šiandien gyvena šalies oftalmologai, kalbamės su Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento direktoriumi dr. Zdislavu Skvarciany.

Oftalmologijos rezidentūra. Kas naujo šiemet?

Iš medicinos absolventų pasirinkimų matyti, kad oftalmologija yra pakankamai populiari rezidentūros kryptis, o tokios tendencijos vyrauja ne vienerius metus. Tiesa, labai abejotina, kad rezidentai, rinkdamiesi specialybę, atsižvelgtų į vienų ar kitų specialistų poreikį šalies gydymo įstaigose, mat rugpjūčio pabaigoje Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje esančioje darbo pasiūlymų sveikatos priežiūros specialistams skiltyje nebuvo nė vieno kvietimo oftalmologui... „Lietuvos oftalmologija“ domisi, kokio susidomėjimo šiemet sulaukė oftalmologijos rezidentūra ir koks šiandien šalyje yra šios srities specialistų poreikis.

LSMU profesorė Ingrida Janulevičienė pakviesta į Europos glaukomos draugijos tarybą

Europos glaukomos draugijos Generalinė Asamblėja patvirtino prof. Ingridą Janulevičienę Europos glaukomos draugijos tarybos nare. Šias pareigas LSMU profesorė eis ketverius metus.

Oftalmologinės ligos. Situacija Lietuvoje ir gydymosi galimybės užsienyje

Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų, skiriamų oftalmologines ligas gydantiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms kompensuoti, apimtys kiekvienais metais pamažu didėja. Ir tai visiškai suprantama, nes, kaip žinia, akių ligų gydymas yra vienas brangiausių, o suteiktų paslaugų kiekis didėja... Kokia šiandien situacija oftalmologijoje, kas naujo, vertinant kompensuojamųjų vaistų, skirtų sunkiausioms akių ligoms gydyti, sąrašą; koks šiandien yra oftalmologinių ligų gydymo prieinamumas; kokių akių ligų gydymas valstybei atsieina brangiausiai; kokios galimybės sudarytos, jei pacientai pageidauja oftalmologines medicinines paslaugas gauti užsienio gydymo įstaigose? Šiuos ir kitus klausimus pateikiame Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistams.

Audinių banko veiklos tikslas – gerinti žmogaus gyvenimo kokybę ir gelbėti gyvybes

Audinių bankas – tai asmens sveikatos priežiūros įstaiga, atliekanti audinių ir (ar) ląstelių paėmimo, apdorojimo, konservavimo, laikymo ir paskirstymo teisės aktais apibrėžtas funkcijas. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvų bei Lietuvos teisės aktų reikalavimu, ne tik žmogaus organų, bet ir audinių ir ląstelių donorystės, paėmimo, ištyrimo, apdorojimo, laikymo bei paskirstymo paslaugos yra licencijuojamos. Tai reiškia, jog ši veikla vykdoma tik kvalifikuotų Audinių bankų specialistų. Kokia tai veikla, kaip Audinių bankai organizuoja ir atlieka jiems pavestas pareigas kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Audinių banko vadove dr. Aurija Kalasauskiene.

Tinklainės atšokimo rizikos veiksniai po kataraktos operacijų: literatūros apžvalga

Katarakta – lęšiuko drumstėjimas, neigiamai paveikiantis regėjimo funkciją. Vienintelis gydymo būdas, pagerinantis regėjimo aštrumą, – chirurginis kataraktos pašalinimas. Šiuolaikinė kataraktos chirurgija yra saugi, efektyvi, dažnai atliekama chirurginė intervencija, po kurios retai pasireiškia sunkių komplikacijų, kaip antai – tinklainės atšokimas (TA). TA – reta, tačiau pooperacinį regėjimą sutrikdanti ir regėjimo netekimu gresianti komplikacija.

Zika virusas: nauja visuomenės sveikatos problema

Zika virusas (ZIKV) yra vienagrandės RNR virusas, priklausiantis Flavaviridae šeimai ir perduodamas žmonėms per infekuotus uodus (Aedes aegypti ir Aedes albopictus). Šis virusas yra glaudžiai susijęs su kitais flavivirusais – Denge, geltonosios karštinės, Vakarų Nilo virusais ir japoninio encefalito virusu – ir panašus į juos filogenetiškai. Dėl galimo ryšio tarp viruso ir klinikinių požymių, kaip antai mikrocefalijos, smegenų skilvelių ir akių deformacijų, Guillain-Barre sindromo, susidomėjimas šiuo virusu vis didėja. Nuo 2015 metų gruodžio CDC (angl. The Centers for Disease Control and Prevention – Ligų kontrolės ir prevencijos centrai) pranešė apie 440 000–1 300 000 galimų ligos atvejų Brazilijoje. 2016 metų sausio 19 dieną Salvadoras, Venesuela, Kolumbija, Brazilija, Surinamas, Prancūzų Gvinėja, Hondūras, Meksika ir Panama išlieka šalimis, kuriose aktyvi epidemija. CDC rekomenduoja Zika viruso (ZIKV) patikrinimus visoms nėščiosioms, gyvenančioms aktyvios epidemijos regionuose, įskaitant besimptomius atvejus. Pastaruoju metu virusas randamas kaip su kelionėmis susijusi infekcija JAV ir daugumoje Europos valstybių, tarp jų ir Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Danijoje, Šveicarijoje ir Italijoje. Keičiantis pasauliui ir vis didėjant transporto galimybėms nešiotojo pernešamos ligos yra patikimas žymuo, rodantis infekcijos sklidimą iš regiono, kuriame ji buvo pastebėta pirmiausia. Šioje apžvalgoje pagal svarbą apibendrinta šiuo metu žinoma informacija ir pranešimai apie ZIKV infekciją.

Meibomo liaukų disfunkcija ir vaikų amžiuje pasireiškiantys akies paviršiaus uždegimai

Meibomo liaukos yra pailgos, paraleliai išsidėsčiusios voko kremzlės riebalinės liaukos, kurių latakai atsiveria į voko kraštą. Jose gaminasi skaidrus riebalinis sekretas, išsiskiriantis mirksint ir formuojantis ašarų plėvelės lipidinį sluoksnį, kuris užtikrina tolygų išorinį akies paviršių bei apsaugo nuo ašarų išgaravimo.

Toksinė optinė neuropatija

Toksinė optinė neuropatija (TON) – tai sutrikimų grupė, kuri apima abipusį progresuojantį regos pablogėjimą, papilomakulinio pluošto pažeidimą, centrinę ar paracentrinę skotomą, susilpnėjusią spalvinę juslę. Regos nervą toksiškai veikia įvairūs vaistai (etambutolis, linezolidas, vigabatrinas ir kt.), metalai (švinas, gyvsidabris, talis), organiniai tirpikliai (etilenglikolis, toluenas, stirenas), metanolis, anglies dioksidas ir kt. Nepakankama mityba: tiamino (B1), riboflavino (B2), niacino (B3), piridoksino (B6), kobolamino (B12) vitaminų, folio rūgšties ir aminorūgščių trūkumas skatina TON vystymąsi. Galutinai TON patofiziologija yra nežinoma. Patekus toksinėms medžiagoms į žmogaus organizmą (alkoholiui, sunkiesiems metalams ir kt.), taip pat sergant medžiagų apykaitą sutrikdančiomis ligomis (cukriniu diabetu, inkstų ir kepenų funkcijos nepakankamumu), toksinai kaupiasi organizme ir gali nulemti TON. Įtakos gali turėti ir paveldimumas. Pacientai skundžiasi abipusiu progresuojančiu regos pablogėjimu (ūminiu ar lėtiniu), susilpnėjusia spalvine jusle, išblukusiomis spalvomis (ypač raudona), centriniais regos lauko defektais. Visi minėti simptomai retai lydimi akių skausmo. Toksiškai veikiamas ne tik regos nervas. Pacientai gali skųstis ir jutimų sutrikimais galūnėse, eisenos sutrikimais, kurie rodo periferinę neuropatiją ir/arba toksinį poveikį smegenėlėms.

Glaukoma ir neuroprotekcija

Glaukoma – tai daugiaveiksnė progresuojanti neurodegeneracinė liga, pasireiškianti optine neuropatija bei negrįžtamu regos praradimu dėl neuronų žūties centriniuose regos takuose (nuo tinklainės iki regos centrų galvos smegenų žievėje).

Jaunatvinės Greivso oftalmopatijos klinikinės išraiškos ir rizikos veiksnių įvertinimas

Disertacija rengta 2008–2015 metais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Akių ligų klinikoje.

Morfologiniai akies hidrodinamikos savitumai sergant glaukoma ir jų sąsajos su intervencinių gydymo metodų pooperaciniais rezultatais

Disertacija rengta 2010–2016 metais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Akių ligų klinikoje ir Anatomijos institute.

Liuteinas – akių sargas

Artėjant šaltajam metų laikui svarbu ne tik stiprinti visą organizmą, bet nepamiršti ir akių. Vis ilgėjant tamsiajam paros metui daugiau laiko praleidžiame patalpose, aktyvų laisvalaikį gamtoje vis dažniau keičiame į vakarą prie televizoriaus, darbą prie kompiuterio, dažniau naudojamės išmaniuosius telefonus, mus daugiau supa dirbtinis apšvietimas. Visi anksčiau išvardyti veiksniai neigiamai veikia mūsų regą. Sveikos akys, gera rega padeda geriau pažinti aplinką bei produktyviau gyventi, o visavertė mityba svarbi ne tik norint turėti sveiką organizmą, bet ir akis. Vasarą daugiau suvartojame daržovių, vaisių, kuriuose esantys elementai padeda apsaugoti akis nuo žalingų veiksnių. Vieni tokių elementų – karotinoidai. Tačiau siekiant užtikrinti reikiamą pasisavinti karotinoidų kiekį ne visada užtenka daržovių ar vaisių, patariama vartoti ir maisto papildus, kuriuose yra karotinoidų. Liuteinas ir zeaksantinas neatsiejami siekiant išlaikyti sveikas akis.

Naujienos iš Pasaulinio oftalmologų kongreso, vykusio Meksikoje

Vienas pagrindinių tarptautinių renginių oftalmologijos klausimais organizuojamas kas dveji metai vis kitoje pasaulio šalyje. Šiais metais pasaulinis oftalmologų kongresas (WOC) vyko vasario 5–9 dienomis Gvadalacharoje (Meksikoje). Šiame kongrese dalyvavo per 7500 oftalmologų iš daugiau nei 105 pasaulio šalių. 900 pranešėjų iš įvairių valstybių dalijosi savo patirtimi pristatydami pranešimus. Pasauliniame oftalmologų kongrese buvo parengta 1446 stendiniai pranešimai, 63 pristatomieji kursai bei 58 vaizdinės medžiagos/vaizdo pranešimai. Smagu pasidžiaugti, kad šiais metais dalyvavo ir gausus Lietuvos oftalmologų būrys bei buvo pristatyti du žodiniai ir vienas stendinis LSMU Akių ligų klinikos gydytojų pranešimai bei du stendiniai VU Akių ligų klinikos gydytojų pranešimai.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.