Naujienos iš Pasaulinio oftalmologų kongreso, vykusio Meksikoje

2016-09-28

Vienas pagrindinių tarptautinių renginių oftalmologijos klausimais organizuojamas kas dveji metai vis kitoje pasaulio šalyje. Šiais metais pasaulinis oftalmologų kongresas (WOC) vyko vasario 5–9 dienomis Gvadalacharoje (Meksikoje). Šiame kongrese dalyvavo per 7500 oftalmologų iš daugiau nei 105 pasaulio šalių. 900 pranešėjų iš įvairių valstybių dalijosi savo patirtimi pristatydami pranešimus. Pasauliniame oftalmologų kongrese buvo parengta 1446 stendiniai pranešimai, 63 pristatomieji kursai bei 58 vaizdinės medžiagos/vaizdo pranešimai. Smagu pasidžiaugti, kad šiais metais dalyvavo ir gausus Lietuvos oftalmologų būrys bei buvo pristatyti du žodiniai ir vienas stendinis LSMU Akių ligų klinikos gydytojų pranešimai bei du stendiniai VU Akių ligų klinikos gydytojų pranešimai.

 

Pasaulinis oftalmologų kongresas – vienas seniausių ir didžiausių tarptautinių kongresų, kurio pradžia siejama su 1875 m. (Briuseliu). Kongrese žymiausi pasaulio oftalmologai pasidalijo naujausiomis ligų diagnostikos ir gydymo žiniomis, pasiekimais, ateities inovacijų perspektyvomis. Renginyje aktyviai dalyvavo ir Lietuvos oftalmologai. Profesorė I. Janulevičienė sesijoje „Vazospazmas ir akies kraujotaka glaukomoje“ pristatė išsamų pranešimą apie genetinį vazospazmo ir glaukomos pagrindą. Doktorantė I. Derkač skaitė pranešimą sesijoje „Naujausios aktualijos“ tema apie 1 tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų diabetinę neuropatiją bei jos diagnostines naujoves, vertinant ragenos nervinio rezginio tankio ryšį su odos elektrocheminiu laidumu. Doktorantė L. Šiaudvytytė pristatė stendinį pranešimą apie intrakranijinio, intraokulinio ir akies perfuzinio spaudimų dienos kitimus tarp jaunų sveikų asmenų. Docentas R. Ašoklis pateikė įdomų pranešimą apie vėlyvąsias (po 22 metų) preparato Closantel (Flukiver) pasekmes regos nervui ir tinklainei. Docentas A. Cimbalas pristatė pranešimą tema „Tinklainės nervinių skaidulų storio ryšys su padidėjusia negalia dėl išsėtinės sklerozės“.

Tarp daugybės kongrese surengtų sesijų išsiskyrė aktualios šių dienų temos.

Glaukomos sesijose dar kartą buvo pabrėžta akispūdžio pakilimo (piko) svarba. Nustatyti akispūdžio pakilimą nėra lengva, galima atlikti paros ar dienos akispūdžio matavimus, matuoti akispūdį skirtingomis dienomis arba tiesiog atlikti vandens gėrimo testą – t. y. per 5 minutes duoti pacientui išgerti 800 ml vandens ir tada matuoti akispūdį 3 kartus kas 15 minučių. Didžiausias akispūdis ir bus akispūdžio pikas, arba maksimumas.

Koreguojant akispūdį toliau ieškoma naujų gydymo metodų. Pristatyti ankstyvieji rezultatai tyrimo su lėtai išsiskiriančiu bimatoprosto implantu, kuris yra implantuojamas į priekinę kamerą ir lėtai išskiria vaistą 4–6 mėnesius bei suyra savaime.

Primintas įvairių papildų poveikis. Vienas jų – plačiai žinomas ginkgo biloba – antioksidantas, turintis ne tik neuroprotekcinį, bet ir kraujotaką gerinantį poveikį. Keli klinikiniai tyrimai ištyrė, jog ginkgo biloba apsaugo trabekulinį tinklą nuo degeneracinių pakitimų. Svarstomas kurkumino veiksmingumas gydant glaukomą, kadangi dabar yra įrodytas teigiamas kurkumino poveikis pacientams, sergantiems diabetine retinopatija, uveitais ar akies paviršiaus ligomis. Kito preparato – omega-3 sočiųjų rūgščių – teigiamas poveikis šiuo metu yra analizuojamas.

Didelis mokslininkų susidomėjimas yra skiriamas su smegenimis susijusių žymenų nustatymui, įskaitant intrakranijinį spaudimą, smegenų struktūrą, kraujotaką ir metabolizmą.

 

Sesijoje apie priekinio segmento uždegimus buvo akcentuojama, jog konfokalinė mikroskopija yra naudinga nustatant perineuralinius infiltratus ragenoje ankstyvoje akantamebinio keratito stadijoje bei žiedinius infiltratus – vėlesnėse stadijoje. Smagu pasidžiaugti, kad LSMU Akių ligų klinikoje galima įvertinti ragenos morfologinius pokyčius lazerine daugiažidinine mikroskopija. Taip pat buvo paminėta, jog išliekant akantamebos sukeltam ragenos uždegimui ilgiau nei 2 savaites, galima svarstyti apie vietinio poveikio gliukokortikoidų lašų skyrimą. Nustatyti grybelinį keratitą labiausiai padeda nuograndų ištyrimas PGR arba konfokaline mikroskopija. Gana efektyviu gydymu laikomas natamicinas. Svarstomas fotodinaminės terapijos poveikis gydant grybelinį keratitą, tačiau šiuo metu trūksta pagrįstų įrodymų. Gyd. S. Atherton pasakojo apie didėjantį susidomėjimą ragenos sustiprinimo operacija (ang. crosslinking), limbo kamieninių ląstelių bei epigenetikos srityse, pabrėždamas ragenos sustiprinimo operacijos efektyvumą esant ne tik keratokonusui, bet ir bakteriniam, akantamebiniam bei grybeliniam keratitui. Daugėja duomenų apie limbo kamieninių ląstelių panaudojimą gydant rekonstrukcines akies paviršiaus ligas.

 

Akies onkologijos srityje buvo pabrėžta, jog net 98 proc. pacientų akių melanomos nustatymo metu diagnozuojamos išplitusios metastazės, o daugiau nei 50 proc. pacientų miršta per pirmus 15 metų dėl metastazių sukeltų komplikacijų. Nors ir daugėja duomenų apie efektyvią selumetinibo terapiją, taikomą akių onkologijoje, tačiau keleto klinikinių tyrimų rezultatai nepateikia šio vaisto poveikio ilgesniam išgyvenamumui. Retinoblastomos gydyme dr. J. Francis paminėjo akies arterijos chemochirurgiją bei stiklakūnio „išsėjimo“ (ang. seeding) metodą, kaip pirmaeilį gydymą auglio nustatymo metu.

Kongrese buvo akcentuojama, kad skaidraus lęšiuko pakeitimo (angl. refractive lens exchange) procedūra, koreguojant refrakcinę ydą, yra labiau tinkama esant senatvinei ar didelio laipsnio toliaregystei. Šios procedūros metu yra svarbus amžius – jaunesniems nei 50 metų pacientams siūloma atlikti LASIK, supracor LASIK ar phakic IOL procedūras. Remiamasi tuo, kad jaunesniems pacientams dažniau pasitaiko komplikacijų, kaip antai endoftalmitas, cistinis geltonosios dėmės paburkimas bei tinklainės atšokimas.

Kasmet didėjantis akių traumų skaičius byloja apie visuomenės informavimo svarbą akių traumų prevencijos tema – tinkamų akių apsaugos priemonių naudojimą. Vien tik vaikams pasitaikančių akių traumų dažnis Lotynų Amerikoje lenkia 250 tūkst. Dažniausiai akių traumas patiria berniukai per sporto treniruotes, o sukelta trauminė/komplikuota katarakta sąlygoja vienpusį regėjimą ateityje.

Vieną didžiausių susidomėjimų kėlė opi šių dienų visuomenės problema – Zika viruso spartus plitimas bei jo įtaka vaikų regai. Apskaičiuota, kad šis virusas vien tik Brazilijoje paveikė daugiau nei milijoną žmonių mažiau nei per metus.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos oftalmologija“ 2016 Nr. 2

 

© 2006 Visos teisės saugomos.