Skausmo medicina 2010/1

TURINYS

Aktualijos

Turime kuo pasidžiaugti ir dėl ko nerimauti

Skausmo medicinai reikia platesnio kelio

Portretas

Manfredas Zimmermannas: „Esu labai nustebintas tos didžiulės pažangos –
tiek ekonominės, tiek socialinės, kokią Lietuva pasiekė...“

Metų kampanija

Tarpdisciplininis bendradarbiavimas gydant griaučių raumenų skausmą

Griaučių raumenų skausmo įvertinimas: eksperimentinis ir klinikinis

Moksliniais įrodymais pagrįstas lėtinio griaučių raumenų
skausmo biopsichosocialinis gydymas

Moksliniais įrodymais pagrįstas invazinis lėtinio
griaučių raumenų skausmo gydymas

Ūminis griaučių-raumenų skausmas

Skausmo ABC

Migrenos variantai

Kirčio traumos sindromas

Originalus straipsnis

Onkologinis skausmas ir jo vertinimas klinikinėje praktikoje

Nerimo ir depresijos sutrikimai sergant juosmens ir kaklo radikulopatijomis

Skausmas ir vaistai

Dar kartą apie meloksikamo saugumą ir efektyvumą gydant ūminį ir
lėtinį skausmą

Deksketoprofeno pasirinkimas – malšinti ūminį skausmą

Redakcinėse skiltyse

Skausmo klinikos priimamasis

Kirčio traumos sindromas

Tutorinis straipsnis

Pasąmonės ir vegetacinės nervų sistemos mokslas bei ligos: nuo Froido iki
šiandienos

Mokslinių leidinių apžvalga

Kronika

Devintoji savaitė „Europa prieš skausmą“

Tarptautiniai skausmo kongresai, konferencijos

Tarptautinės skausmo studijų asociacijos leidiniai

Tarptautinės skausmo studijų asociacijos nariai iš Lietuvos

 

 

Turime kuo pasidžiaugti ir dėl ko nerimauti

Kovas skaičiuoja paskutines dienas, skelbdamas apie pavasario įsigalėjimą. O pačiame pavasario įkarštyje, kaip žinia, pagal nusistovėjusią tradiciją renkamės į eilinį Lietuvos skausmo draugijos suvažiavimą. Šiemet jis bus jau dešimtasis. Su kokiomis mintimis jį pasitinkame, kuo galėsime pasidžiaugti ir kokiomis bėdomis pasidalyti, šįkart kalbiname Lietuvos skausmo draugijos tarybos sekretorę Janiną Buterlevičiūtę.

Skausmo medicinai reikia platesnio kelio

Lietuvos skausmo draugija skaičiuoja ....metus. Jos gretas papildė ne tik nauji nariai, bet ir naujos skausmo klinikos. Dabar jų turime septynetą. Šiemet Lietuvos skausmo draugijos nariai rinksis į 10 suvažiavimą. Kokiais laimėjimais jie galės pasidžiaugti, kokiais rūpesčiais, užmojais pasidalyti, kokias perspektyvas užsibrėžti, paprašėme papasakoti Lietuvos skausmo klinikų vadovų – vilniečio Alfredo Vaitkaus, klaipėdiečio Alberto Albertjano, kauniečio Egidijaus Gaučo, alytiškio Kęstučio Juknelio, uteniškio Jurijaus Blakunovo, šiauliečio Romualdo Bugailiškio, panevėžiečio Arūno Valikonio.

Tarpdisciplininis bendradarbiavimas gydant griaučių raumenų skausmą

Tarpdisciplininį bendradarbiavimą galima apibūdinti kaip komandą, sudarytą iš skirtingų disciplinų, tų pačių tikslų vedamų specialistų ir teikiančią sveikatos priežiūros paslaugas.

Ūminis griaučių raumenų skausmas

Ūminis griaučių-raumenų skausmas – tai tam tikros kūno srities skausmas, sklindantis iš tos srities raumenų, raiščių, kaulų arba sąnarių. Į šį apibrėžimą neįeina skausmas, sukeltas vietinių pažeidimų, kaip antai navikų, lūžių, infekcijų, sisteminių arba neurologinių priežasčių. Skausmo rūšys vadinamos pagal pažeistas sritis, pavyzdžiui, nugaros skausmas, kaklo skausmas, alkūnės skausmas, sėdmenų skausmas, šlaunies skausmas, kelio ar blauzdos skausmai.

Moksliniais įrodymais pagrįstas invazinis lėtinio griaučių raumenų skausmo gydymas

Tinkamo atsako į konservatyvų gydymą bei patenkinamos gyvenimo kokybės nesulaukę pacientai yra potencialūs kandidatai taikyti invazinį gydymą. Šiame straipsnyje apžvelgiami duomenys apie dabar dažniausiai taikomas invazines procedūras esant lėtiniam griaučių raumenų skausmui.

Migrenos variantai

Migrena yra pirminė galvos skausmo liga, skausmo sindromas, kuriam būdingas paroksizminis galvos skausmas, susijęs su kitais būdingais simptomais ir požymiais. Skiriama dviejų tipų migrena: a) migrena be auros (80 proc. atvejų); b) migrena su aura (15 proc.); c) migrenos aura be skausmo (5 proc.).

Kirčio traumos sindromas

Kirčio trauma (angl. whiplash) – tai netiesioginė kaklo ir galvos trauma, dažniausiai patiriama automobilių „priekis į galą“ ar šoninių susidūrimų metu. Nors ilgą laiką manyta, kad minkštųjų audinių pažeidimą lemia staigi kaklo hiperfleksija-hiperekstenzija, yra duomenų, jog ženkliai svarbesnės yra ašinės kompresijos-trakcijos jėgos, susidūrimo metu veikiančios audinius išilgai stuburo.

Onkologinis skausmas ir jo vertinimas klinikinėje praktikoje

Skausmas – dažnas onkologinių ligų palydovas. Skausmas blogina ligonių gyvenimo kokybę, sunkina pagrindinės ligos įvertinimą ir gydymą. Skausmas, kuriam malšinti prireikia opioidinių vaistų, kyla maždaug trečdaliui aktyviai gydomų pacientų bei daugiau nei dviem trečdaliams ligonių, kuriems onkologinė liga jau yra pažengusi.

Dar kartą apie meloksikamo saugumą ir efektyvumą gydant ūminį ir lėtinį skausmą

Meloksikamas yra selektyvus COX-2 inhibitorius, kuris pasirinktinai slopina ciklooksigenazę COX-2, o COX-1 slopina tik esant didelėms vaisto koncentracijoms. Daugeliu tyrimų įrodytas meloksikamo COX-2 selektyvumas, vartojant rekomenduojamas terapines dozes (7,5–15 mg/p.), bei jo uždegimą mažinantis poveikis slopinant prostanoidų sintezę uždegimo procese dalyvaujančiose ląstelėse.

Deksketoprofeno pasirinkimas – malšinti ūminį skausmą

Daugelis neopioidinių preparatų – nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) yra racematai, t. y. kairiojo S(+) ir dešiniojo R(+) stereoizomerų mišiniai. Vienas jų – plačiai vartojamas nesteroidinis vaistas nuo uždegimo ketoprofenas. Tačiau tyrimais nustatyta, kad klinikiniu efektyvumu paprastai pasižymi tik vienas stereoizomeras. Biotechnologinio proceso metu atskyrus veiklųjį stereoizomerą, sukurtas vaistas deksketoprofenas.

Pasąmonės ir vegetacinės nervų sistemos mokslas bei ligos:

4000 m. pr. m. erą senovės egiptiečiai balzamuodavo savo mirusius iškiliausius piliečius, taip paruošdami juos pomirtiniam gyvenimui. Iš mumijos išmesdavo „nereikalingus“ būsimame gyvenime vidaus organus: plaučius, visus pilvo bei dubens ertmių organus, taip pat galvos smegenis. Palikdavo tik „svarbiausius“ žmogaus organus – širdį ir į ją ateinančias bei išeinančias kraujagysles.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.