Skausmo medicina 2010/2

TURINYS

Aktualijos

„Tigro metais visko buvo per daug...“
Skausmo mokykloje – jau ne pirmokas
Ūminio skausmo tarnybos būtinos

Metų kampanija

Kokia tai problema
Intervencijos: nauda ir trukdžiai
Ūminio skausmo mechanizmai
Ūminio skausmo gydymas: kur įrodymai
Kodėl yra praraja tarp įrodymų ir praktikos
Kaip įgyvendinti pokyčius

Redakcinėse skiltyse

Originalus straipsnis

Onkologinio skausmo protrūkiai ir naujos jų malšinimo galimybės

Apžvalginis straipsnis

Neuropatinio skausmo naujienos

Skausmo ABC

Ūminis nugaros skausmas
Pooperacinis skausmas

Skausmas ir vaistai

Deksketoprofenas – geras pasirinkimas malšinant ūminį skausmą
Pooperacinio skausmo gydymas meloksikamu

Mokslinių leidinių apžvalga

Skausmo teisė

Monrealio deklaracija: skausmo malšinimo prieinamumas yra fundamentalioji žmogaus teisė

Kronika

Dešimtasis Lietuvos skausmo draugijos suvažiavimas
Nacionalinė opioidinių analgetikų konferencija
XIII pasaulio skausmo kongrese
10-oji savaitė „Europa prieš skausmą“: renginiai Lietuvoje
Konferencija „Anestezija, skausmo valdymo sprendimai“

Ar yra nugaros skausmą malšinantis vaistas

Mokslo disciplinose, kaip antai fizikoje, tiesa niekada neįrodoma viena publikacija. Jei laboratorija paskelbia naują išradimą, paprastai kitos laboratorijos pakartoja tą pačią studiją, siekdamos patvirtinti arba paneigti pradines įžvalgas. Išradimas netampa faktu, kol nors viena papildoma laboratorija nepatvirtina jo naudos, geriausia, kad jų būtų daugiau.

Pooperacinio skausmo gydymas meloksikamu

Meloksikamas, oksikamų grupės nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU), yra plačiai vartojamas malšinti skausmui, mažinti uždegimui ir karščiavimui. Pagrindinės jo vartojimo indikacijos: skausmingas osteoartritas, reumatoidinis artritas, ankilozuojantis spondilitas. Meloksikamo taikymas pooperacinio skausmo gydymui nėra gerai žinomas. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad pacientai po operacijų turi didesnę virškinimo sistemos, inkstų pažeidimo ir homeostazės sutrikimų riziką, jo skyrimas šiems ligoniams gali būti svarbiu pasirinkimu.

Nugaros skausmas – sudėtinga liga

Neseniai pristatyti klinikinio tyrimo rezultatai, gydant pregabalinu sudėtingos būklės pacientus – kenčiančius dėl nugaros apatinės dalies skausmo ir kartu radikulopatijos, dominuojant radikulopatiniams simptomams.

Monrealio deklaracija

Mes, Tarptautinės skausmo studijų asociacijos (angl. The International Association for the Study of Pain) Tarptautinio skausmo aukščiausiojo susitikimo (angl. The International Pain Summit) delegatai, jungiantys Tarptautinės skausmo studijų asociacijos atstovus iš skyrių, esančių 64 šalyse, ir narius iš 129 šalių, bei kitus bendruomenės narius, nuodugniai domėjomės nenumalšintu skausmu pasaulyje.

Pooperacinis skausmas

Įrodyta, kad aktyvi reabilitacija po operacijos ženkliai gerina pooperacinius rodiklius ir sveikimą. O aktyvi reabilitacija tiesiogiai susijusi su efektyvia skausmo kontrole. Stipriausi analgetikai – opioidai, esant aktyvios reabilitacijos koncepcijai, dėl savo šalutinio poveikio (sedacijos) skiriami ribotai, o veiksmingiausiu pripažįstamas daugiaprofilinis pooperacinio skausmo gydymo principas.

Būtina peržiūrėti su skausmu susijusias diagnozes TLK-11 klasifikacijoje

Svarbu atidžiai peržiūrėti rengiamos Tarptautinės ligų klasifikacijos (TLK-11) su skausmu susijusių sutrikimų diagnozes, nes nuo to priklauso adekvatus gydymas ir tikslingi moksliniai tyrimai.

Vėžio skausmo terminija: laikas sukurti taksonomiją, kuri pagerintų klinikinės praktikos kokybę ir tiriamosios veiklos pažangą

Tarptautinė skausmo studijų asociacija (angl. International Association on Study of Pain – IASP) 2009 metus paskelbė Pasauliniais vėžio skausmo metais, per kuriuos ypatingas dėmesys skirtas vėžio skausmo gydymui ir su juo susijusios tiriamosios veiklos galimybėms.

Ūminis nugaros apatinės dalies skausmas

Nugaros apatinės dalies ūminis skausmas – tai klinikinis sindromas, kurio pagrindiniai požymiai: a) skausmo trukmė – iki 12 savaičių; b) skausmo lokalizacija – juosmeninė ir kryžmeninė stuburo dalys.

Tarptautinio neuropatinio skausmo kongreso mokslinė apžvalga

2010 m. gegužės 27–30 d. Atėnuose vyko Tarptautinis neuropatinio skausmo kongresas, sutraukęs daugiau nei 1700 dalyvių iš viso pasaulio. Jau trečiąjį kartą Tarptautinės skausmo tyrimų asociacijos (International Association for the Study of Pain, IASP) Neuropatinio skausmo grupės (NeuPSIG) organizuojamame renginyje pranešimus apie aktualiausias neuropatinio skausmo problemas skaitė 117 lektorių, stendinių pranešimų metu savo mokslinių tyrimų duomenis pristatė daugiau nei 300 tyrėjų grupių, tarp jų ir Lietuvos atstovai, pristatę tyrimą apie galimą jutimo sutrikimų ir lėtinio skausmo ryšį patyrus kirčio traumą.

Stipraus veikimo analgetikai: bandoma pasiekti optimalią pusiausvyrą tarp efektyvumo ir nepageidaujamo poveikio

Visame pasaulyje žmonės kenčia nuo neadekvačiai gydomo lėtinio skausmo. Neseniai atliktos apklausos duomenimis, daugiau nei 19 proc. suaugusių europiečių skundžiasi nuo vidutinio iki didelio stiprumo skausmu (Breivik ir kt., 2006). Kituose didelės apimties tyrimuose, atliktuose Australijoje (Blyth ir kt., 2001), Danijoje (Sjogren ir kt., 2009) ir Norvegijoje (Rusteon ir kt., 2004) pateikiami panašūs rezultatai.

SKAUSMO MEDICINA 2010/2. Piktnaudžiavimo opioidiniais preparatais mažinimas

Neseniai buvo atliktas unikalus pilotinis tyrimas (Jamison ir kt.), kuriame vertinamas psichologinės intervencijos poveikis siekiant pagerinti opioidų vartojimo režimą tarp lėtinį skausmą patiriančių pacientų, pasižyminčių didele piktnaudžiavimo šiais vaistais rizika.

Onkologinio skausmo protrūkiai ir naujos jų malšinimo galimybės

Lėtinis vėžio sukeltas skausmas susideda iš dviejų komponentų: santykiškai pastovaus pagrindinio skausmo (baseline pain) ir skausmo protrūkių (breakthrough pain). Terminas „skausmo protrūkis“ medicinos literatūroje pirmą kartą paminėtas aštuntajame dešimtmetyje, kai PSO siekė atkreipti dėmesį į nenumalšintą vėžinį skausmą [1].

Pasauliniai kovos metai. Ūminis skausmas

Ūminis skausmas praneša apie gyvybei ar sveikatai pavojingą būklę. Smegenims perduodamas signalas apie pažeistus audinius ar organus, kurį lydi periferinės ir centrinės nervų sistemos (CNS) sensibilizacija. Šio signalo intensyvumas keičiasi, priklausomai nuo uždegimo pobūdžio, audinių gijimo, judesių.

SKAUSMO MEDICINA 2010/2. Dr. Andrius Macas: „Ūminio skausmo tarnybos būtinos“

Pasauliniais kovos su ūminiu skausmu metais kalbamės su naujai pareigas pradėjusiu eiti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Anesteziologijos klinikos vadovu, gydytoju anesteziologu-reanimatologu daktaru Andriumi Macu.

SKAUSMO MEDICINA 2010/2. Kęstutis Petrikonis: „Skausmo mokykloje – jau ne pirmokas...“

Kuo reikšmingi buvo 2010-ieji skausmo medicinoje jam pačiam, kalbamės su Lietuvos skausmo draugijos viceprezidentu daktaru Kęstučiu Petrikoniu.

"SKAUSMO MEDICINA" 2010/2. „Tigro metais visko buvo per daug...“

Apie tai, kuo ypatingi buvo Lietuvos skausmo draugijai praėjusieji metai, apie nuveiktus darbus, lūkesčius kitąmet kalbamės su Draugijos prezidentu doc. dr. Arūnu Ščiupoku.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.