Skausmo medicina 2011/1

TURINYS

Aktualijos

Vienuoliktąjį pasitinkant
Skausmas šeimos medicinoje: problemos ir sprendimo būdai

Žurnalo svečias

„Niekada nepraleisk progos nuveikti ką nors nauja"

XI Lietuvos skausmo draugijos suvažiavimas

Pranešimų tezės
Plenarinė sesija
Trumpųjų pranešimų sesija

Metų kampanija

Ūminį skausmą sukeliančių būklių gydymo principai skubiosios pagalbos skyriuje
Ūminis skausmas ir chirurgija

Naujausios klinikinės žinios

Nespecifinio gydymo efektyvumas skausmo medicinoje

Skausmo ABC

Fantominis skausmas
Centrinis poinsultinis skausmas
Nugaros smegenų pažeidimo skausmas

Mokslinių leidinių apžvalga

Skausmas ir vaistai

Ketorolakas – nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, turintis plačias gydymo galimybes
Vėžio skausmo protrūkio gydymas poliežuviniu fentaniliu
Frovatriptanas – naujas migrenos priepuolio gydymo pasirinkimas
Clocinol: kryžminė ataka prieš skausmą
Meloksikamo efektyvumas ir toleravimas gydant ūminį skausmą

Dėl skausmo malšinimo prieinamumo pacientams
Opioidinių analgetikų skyrimas ir išrašymas: ką reglamentuoja teisinė bazė

Kronika

Frovatriptanas – naujas migrenos priepuolio gydymo pasirinkimas

Migrena yra skausmo liga, pasireiškianti pasikartojančiais vidutiniais ar stipriais galvos skausmo priepuoliais. Moterys serga dažniau (santykis 3:1). Migrena nėra paveldima, išskyrus šeiminę hemipleginę migrenos formą. Mažiau kaip du migrenos priepuolius per mėn. patiria 50 proc. sergančiųjų, apie 10 proc. patiria migrenos priepuolį kas savaitę.

Meloksikamo efektyvumas ir toleravimas gydant ūminį skausmą

Meloksikamas, oksikamų grupės nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU), yra plačiai vartojamas preparatas. Jis malšina skausmą, uždegimą ir karščiavimą. Pagrindinės jo vartojimo indikacijos: osteoartritas, reumatoidinis artritas, ankilozuojantis spondiloartritas. Tačiau jis gali būti veiksmingas ir kitais atvejais, kai reikia malšinti tiek ūminį, tiek poūmį, tiek lėtinį vidutinio intensyvumo skausmą. Trumpai apžvelgsime jo galimybes ūminiam skausmui malšinti.

Nauja griaučių-raumenų skausmo medikamentinio gydymo galimybė

Labiausiai paplitusio visuomenėje griaučių-raumenų skausmo gydymo problema iki šiol yra neišspręsta. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – plačiausiai vartojami vaistai pasaulyje skausmui ir uždegimui slopinti sergant reumatoidiniu artritu, osteoartroze ar ankilozuojančiu spondilitu tačiau dėl neretai kylančių virškinimo sistemos komplikacijų juos tenka riboti.

Vėžio skausmo protrūkio gydymas poliežuviniu fentaniliu

Vėžio skausmo protrūkis yra netikėtas, staigus skausmo užsiliepsnojimas, intensyvesnis nei pastoviai jaučiamas skausmas, malšinamas analgetikais, kuris gali kilti savaime ar būti sukeltas specialios veiklos bei nepakankamos vaisto dozės.

Ketorolakas – nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, turintis plačias galimybes

Ketorolakas yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU), pasižymintis stipriu skausmą malšinančiu, uždegimą mažinančiu ir antipiretiniu veikimu. Kaip ir kitų NVNU, ketorolako gydomasis poveikis pasireiškia užblokuojant fermentą ciklooksigenazę ir taip slopinant prostaglandinų sintezę. Nors NVNU dažniausiai vartojami reumatinėms ligoms gydyti, ketorolako galimybės yra ženkliai platesnės.

Nugaros smegenų pažeidimo skausmas

Lėtinio skausmo sindromas, kuris pasireiškia po buvusios nugaros smegenų traumos, navikinio, infekcinio proceso ar pažeidimo sergant išsėtine skleroze. Skausmo atsiradimo mechanizmas nėra visiškai žinomas. Pasisakoma už tai, kad sensorinių laidų pažeidimo vietoje kyla ektopiniai impulsai, kurie sukelia skausmo pojūtį. Be tiesioginio nugaros smegenų pažeidimo, neretai nukenčia nugaros nervų šaknelės, dėl to kyla šaknelinis skausmas. Kartu esant apatiniam paralyžiui, dėl ligonio nejudrumo (invalido vežimėlis) raumenyse gali atsirasti miofascinio skausmo židiniai.

Centrinis poinsultinis skausmas

Centrinis poinsultinis skausmas – tai lėtinio skausmo liga, kuri žinoma įvairiais pavadinimais. Pirmiausia kaip Dejerino-Roussy sindromas, pagal autorių, kuris aprašė šį skausmo sindromą 1906 m., taip pat kitais sinonimais: talaminis skausmo sindromas, retrolentikulinis sindromas, užpakalinis talaminis sindromas, centrinio skausmo sindromas.

Fantominis skausmas

Fantominiu skausmu vadinama skausmo liga, kai žmogus patiria skausmą nesamoje kūno dalyje, dažniausiai galūnėje. Nors tai gali būti bet kuri kūno vieta. Fantominis skausmas yra neuropatinės kilmės, o neįprasti pojūčiai ir skausmas atsiranda dėl centrinės ir periferinės nervų sistemos reorganizacijos, įvykusios kaip atsako į sužalojimą.

Nespecifinio gydymo efektyvumas skausmo medicinoje

Skausmo medicinos specialistų rengimas, ypač Vakarų šalyse, yra lyg techninė sritis, reikalinga tokių intervencijų kaip skausmą malšinantys vaistai, injekcijos ir implantuojamos priemonės taikymo įgūdžių. Vis dėlto literatūroje rašoma, jog pagrindinė priežastis, dėl kurios sumažėja paciento jaučiamas lėtinis skausmas, yra ne pagrindinis gydymas, o nespecifiniai gydymo metodai, kaip antai paciento asmenybė bei tarpasmeniniai santykiai, kuriuos jis užmezga su gydytoju.

SKAUSMO MEDICINA 2011/1. Ūminį skausmą sukeliančių būklių gydymo principai skubiosios pagalbos skyriuje

Skausmas yra dažniausia priežastis, dėl kurios pacientai kreipiasi į gydytoją ir sudaro du trečdalius apsilankymo skubiosios pagalbos skyriuje atvejų. Pagrindinės skausmą sukeliančios ūminės būklės apima miofascijinį nugaros arba kaklo skausmą, pilvo skausmą, galvos skausmą, krūtinės skausmą ir antrinį viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sąlygotą skausmą.

SKAUSMO MEDICINA 2011/1. „Niekada nepraleisk progos nuveikti ką nors nauja“

Toks gyvenimo šūkis labai tinka ilgametei Kauno klinikų Nervų skyriaus vedėjai, mokslų daktarei, Lietuvos galvos skausmų specialistų asociacijos pirmininkei, Sveikatos apsaugos ekspertei Briuselyje, beje, turinčiai ir Kauno moters titulą – Dianai Obelienienei. Dabar ji – Neurologijos klinikos Insultų sektoriaus vadovė, tęsianti darbą Europos Komisijoje ir, be abejo, turinti daugybę visuomeninių pareigų.

Ūminis skausmas ir chirurgija

Po chirurginės operacijos pasireiškiantis skausmas yra keleto nemalonių sensorinių, emocinių ir psichinių pojūčių derinys, susijęs su autonominiu, endokrininiu-metaboliniu, fiziologiniu ir elgesio atsaku [3,4].

Skausmas šeimos medicinoje: problemos ir sprendimo būdai

Lietuvoje vykdyto „Lėtinio skausmo patirties tyrimo“ duomenimis, apie keturi šimtai tūkstančių suaugusiųjų šalies piliečių, t. y. maždaug tiek, kiek gyvena Kaune, serga skausmo liga, o nugaros ir sąnarių skausmai sudaro didžiąją jų dalį – jie kamuoja daugiau kaip du trečdalius visų skausmais besiskundžiančių šalies suaugusių piliečių.

Vienuoliktąjį pasitinkant

Vienuoliktasis Lietuvos skausmo draugijos suvažiavimas jau čia pat. Apie nuotaikas ir rūpesčius suvažiavimą pasitinkant kalbiname draugijos prezidentą docentą Arūną Ščiupoką.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.