Skausmo medicina 2011/2

TURINYS

Aktualijos

Metų interviu: „Olimpinius pasitinkant“

Portretas

Nervo skausmo pionierius: Silas Weiras Mitchellas (1829–1914)

Metų kampanija

Galvos skausmo epidemiologija
Galvos skausmas vaikystėje ir paauglystėje: mokslinių tyrimų duomenys
Migrena ir hormoniniai pokyčiai

Savaitės kampanija

Lėtinis nugaros skausmas

Edukacinis straipsnis

Vakarų ir Rytų medicina

Originalus straipsnis

Lėtinio skausmo subjektyvaus vertinimo psichologiniai veiksniai: aleksitimija ir skausmo katastrofizavimas

Pranešimų tezės

Lietuva VII Europos skausmo kongrese

Skausmo ABC

Lėtinio nespecifinio nugaros apatinės dalies skausmo sindromai

Skausmas ir vaistai

Neonkologinio skausmo protrūkiai ir jų malšinimo galimybės
Etorikoksibas pooperaciniam skausmui malšinti
Galvos įtampos skausmas

Kronika

Savaitė „Europa prieš skausmą“ ir pasauliniai kovos su skausmu metai
XI Lietuvos skausmo draugijos suvažiavimas
Anesteziologų konferencija Kaune
VII Europos skausmo kongresas

Metodinės rekomendacijos

Vėžio sukeltas skausmas. Diagnostikos ir gydymo rekomendacijos

Galvos įtampos skausmas

Nuolat jaučiamas galvos spaudimas, dažniausiai abipusis, pasireiškiantis kaip epizodinis atsakas į stresą arba pasikartojantis beveik kasdien ir nesusijęs su stresu – toks yra galvos įtampos skausmas. Jis labiausiai paplitęs iš visų idiopatinių galvos skausmų ir per gyvenimą pasireiškia 63–69 proc. vyrų ir 86 proc moterų.

Neonkologinio skausmo protrūkiai ir jų malšinimo galimybės

Dėl patiriamo skausmo į skubios pagalbos ir priėmimo skyrius kreipiasi daugiau nei 70 proc. visų pacientų. Nors pastaraisiais dešimtmečiais pasiekta didelės pažangos skausmo diagnostikos ir gydymo srityje, neadekvatus ūminio skausmo valdymas yra veikiau taisyklė nei išimtis. Daugybė klinikinių tyrimų rodo, kad tik mažiau nei pusei pooperacinio skausmo pacientų skausmas malšinamas efektyviai.

SKAUSMO MEDICINA 2011/2. Lėtinio nespecifinio nugaros apatinės dalies skausmo sindromai

Lumbalgija – tai nugaros apatinės dalies skausmo sindromas, siejamas su juosmens stuburo judesio segmento(-ų) funkciniu sutrikimu. Lumbalgija pasireiškia kaip refleksinis atsakas stubure ir jį supančiuose audiniuose – odoje, poodyje, raumenyse, giliuosiuose audiniuose (raiščiuose, sąnarių kapsulėse, sausgyslėse). Šio sindromo pasireiškimo projekcija sutampa su nugarinio nervo užpakalinės šakos inervacijos sritimi.

Lėtinio skausmo subjektyvaus vertinimo psichologiniai veiksniai: aleksitimija ir skausmo katastrofizavimas

Vykstant medicinos pažangai, vis mažiau žmonių miršta nuo ūmių, užkrečiamųjų ligų. Tačiau žmoniją kankina kita rykštė – lėtinės ligos, kurių reikšmingiausias aspektas yra lėtinis skausmas, ypač neigiamai veikiantis sergančiųjų kasdienį gyvenimą. Skausmo patyrimas yra daugiamatis reiškinys, kuriam daro poveikį biologiniai, psichologiniai ir socialiniai veiksniai [1].

SKAUSMO MEDICINA 2011/2. VAKARŲ IR RYTŲ MEDICINA (I dalis)

Lietuvoje nemažėja medicinos pagalba nepatenkintų pacientų. Diagnostikai perkami tobuliausi prietaisai, gydymui taikomi brangiausi vaistai. Nusivylę pacientai ieško pagalbos liaudies medicinoje. Važiuoja gydytis į „Merkinės piramidę“, didėja susidomėjimas Rytų medicina.

SKAUSMO MEDICINA 2011/2. Pagrindinės su lėtiniu nugaros skausmu susijusios problemos

Lėtinis nugaros skausmas apibūdinamas kaip diskomfortas nugaros srityje, galintis plisti į kaklą, pečius, rankas, kojas, klubus ar sėdmenis ir trunkantis ilgiau nei 3 mėnesius. Nugaros skausmas paprastai yra skiriamas į specifinį arba nespecifinį. Specifinį nugaros skausmą sukelia konkretus veiksnys ar liga (pvz., infekcija, navikas, deformacija, osteoporozinis slankstelio lūžis, ankilozuojantis spondilitas, trauminis lūžis, uždegiminis procesas, šaknelinis sindromas arba cauda equina sindromas). Nespecifiniu vadinamas nugaros skausmas, nesusijęs su jokia savitąja stuburo patologija.

SKAUSMO MEDICINA 2011/2. Migrena ir hormoniniai pokyčiai

Pasaulio sveikatos organizacija vadina migreną viena pirmaujančių negalios priežasčių, užimančių 12-ą vietą tarp moterų ir 19-ą vietą tarp vyrų. Vidutinio sunkumo arba sunki migrenos sąlygota negalia apytiksliai du kartus dažniau nustatoma moterims, palyginti su vyrais, ir neigiamai veikia mokomąją, darbinę, socialinę bei buitinę veiklą.

SKAUSMO MEDICINA 2011/2. Galvos skausmas vaikystėje ir paauglystėje: mokslinių tyrimų duomenys

Vaikai ir paaugliai gali skųstis visomis pirminio ir antrinio galvos skausmo rūšimis. Šiose amžiaus grupėse nustatomas ypač didelis migrenos ir įtampos galvos skausmo (ĮGS) paplitimas.

SKAUSMO MEDICINA 2011/2. Galvos skausmo epidemiologija

Galvos skausmas yra vienas labiausiai paplitusių neurologinių sutrikimų bendroje populiacijoje bei pirminės sveikatos priežiūros praktikoje. Per bet kuriuos metus 50 proc. populiacijos skundžiasi galvos skausmais, o daugiau nei 90 proc. per visą gyvenimą yra jį bent kartą pajutę.

SKAUSMO MEDICINA 2011/2. Metų interviu: „Olimpinius pasitinkant“

2011-ieji jau gula į lentyną, iš naujo reikia apibendrinti metus, padaryti išvadas... Taigi ir vėl šnekiname docentą Arūną Ščiupoką, Lietuvos skausmo draugijos prezidentą, žurnalo „Skausmo medicina“ vyr. redaktorių. „O kodėl vėl mane? – tarsi atsikalbinėja Arūnas, – juk aplink tiek gražaus jaunimo auga, gal jau ir jie ką galėtų pasakyti?“ Galų gale sutinka (kas, jei ne Jūs, galite geriausiai viską apibendrinti?“), ir vėl gimsta naujametis interviu...
 

© 2006 Visos teisės saugomos.