Skausmo medicina 2014/2-2015/1

TURINYS

 

Aktualijos

Pasaulinis skausmo medicinos tango

Metų kampanija
Kas yra neuropatinis skausmas        

Neuropatinio skausmo epidemiologija                          

Neuropatinio skausmo mechanizmai

Centrinis neuropatinis skausmas      

Skausminga su ŽIV susijusi sensorinė neuropatija       

Poamputacinis skausmas                 

Alodinija ir hiperalgezija esant neuropatiniam skausmui                           

Skausmingosios polineuropatijos     

 

Redakcinėse skiltyse

Genas, susijęs su skausmo atsiradimu, sukelia niežulį 

Hipokampo ir prefrontalinės žievės struktūros ir funkcijos pokyčiai
sergant degančios burnos sindromu 

Simpatinė blokada gydant kompleksinį regioninio skausmo sindromą      

 

Apžvalginis straipsnis

Skausmą ir uždegimą malšinančių vaistų vartojimo ypatumai
Lietuvoje 2005–2013 metais            

 

Originalus straipsnis

Kompleksinis regioninio skausmo sindromas patyrus distalinius
galūnių lūžius      

 

Skausmo ABC

Skausmo skalės ir klausimynai        

 

Klinikinis atvejis

Poherpinė neuralgija                         

 

Nauji vaistai

Tapentadolis – naujas opioidinis analgetikas, malšinantis lėtinį skausmą  

 

Skausmas ir vaistai

Deksketoprofeno palyginamasis poveikis malšinant ūminį skausmą         

Celekoksibo saugumas ir unikalus poveikis kremzlės audiniui                 

Lidokaino pleistras: dar viena neuropatinio skausmo gydymo galimybė   

 

Kronika

XV pasaulio skausmo kongrese Buenos Airėse            

Europos skausmo federacijos tarybos posėdis Briuselyje                         

Onkologinio skausmo žiemos mokykla                        

Briuselyje vyko penktasis simpoziumas „Skausmo socialinė įtaka“          

 

Neuropatinio skausmo mechanizmai

Neurofiziologinių, ląstelinio ir molekulinio lygio mechanizmų, kurie vyksta neuropatinio skausmo metu, supratimas yra svarbus kuriant naujas gydymo strategijas. Dauguma ikiklininių neuropatinio skausmo modelių jau yra pateikti. • Dauguma ikiklinikinių tyrimų naudoja graužiko periferinio nervo pažeidimo modelį. Į bendrus modelius įeina dviejų ar trijų sėdimojo nervo distalinių šakų skersinis perpjovimas (pažaida išsaugant nervą); vieno ar daugiau spinalinių nervų perpjovimas arba perrišimas (spinalinių nervų perrišimas); nuo pusės iki 2/3 sėdimojo nervo skersmens perpjovimas (dalinis sėdimojo nervo perrišimas); sėdimojo, ir neseniai infraorbitinio, nervų užspaudimas (lėtinė užspaudimo pažaida). Į šias traumuojančios nervo pažaidos variacijas įeina neurito ir išialgijos modeliai.

Centrinis neuropatinis skausmas. Neuropatinis skausmas

Neuropatinis skausmas gali atsirasti esant nervo pažaidai ar ligai, paveikiančiai periferinę ar centrinę nervų sistemas.

Poamputacinis skausmas. Neuropatinis skausmas

Neuropatinis skausmas yra nervo pažaidos ar ligos, pažeidžiančios periferinę ar centrinę nervų sistemą, pasekmė.

Alodinija ir hiperalgezija esant neuropatiniam skausmui

Alodinija ir hiperalgezija yra įprasti ir daug problemų pacientams sukeliantys simptomai, kuriuos lydi nervų pažeidimo sukeltas skausmas.

Skausmingosios polineuropatijos

Skausmingosios polineuropatijos Apibrėžimai • Periferinė neuropatija yra periferinių nervų liga ar degeneracinė būklė, kada pažeidžiamos motorinės, sensorinės ar autonominės skaidulos. • Polineuropatija yra išplitęs, paprastai simetriškas įgimtas ar įgytas periferinių nervų pažeidimas. Tai yra dažniausiai pasitaikantis periferinių neuropatijų klinikinis sindromas. • Plonųjų skaidulų neuropatija yra sensorinių neuropatijų potipis, kai išskirtinai pažeidžiamos plonosios nemielinizuotos (C) ar mažai mielinizuotos (Aδ) skaidulos. • Neuropatinis skausmas yra skausmas, kuris kyla kaip tiesioginė somatosensorinės sistemos ligos ar kito jos pažeidimo pasekmė.

Genas, susijęs su skausmo atsiradimu, sukelia niežulį

Žurnale Pain publikuotame straipsnyje aptariamas trims paroksizminio niežulio kankinamiems šeimos nariams nustatyto reto SCN9A geno, kuris koduoja natrio kanalų potipį Nav1, variantas. Niežėjimo pojūtį į nugaros smegenis iš odos perduoda tam tikros rūšies odoje esantys sensoriniai neuronai, kurie skiriasi nuo už nocicepciją atsakingų neuronų. Nors iki šiol nėra žinomi visi niežulio atsiradimą išprovokuojantys veiksniai, tačiau jį dažnai sukelia trumpalaikis imuninės sistemos atsakas į odos dirginimą. Deja, yra daug žmonių, kuriems niežulys tampa sunkia, nerimstančia liga. Aprašoma daug lėtinio niežulio tipų, tačiau vienas mįslingiausių yra paroksizminis niežulys, kada asmenims pasireiškia staiga atsiradęs intensyvus niežėjimo pojūtis, o jį išprovokuoti gali iš pirmo žvilgsnio nesusiję dirgikliai, tokie kaip karštis.

Hipokampo ir prefrontalinės žievės struktūros ir funkcijos pokyčiai sergantiesiems degančios burnos sindromu

Degančios burnos sindromas (DBS) – liga, kuriai būdingas pastovus deginantis burnos skausmas. Šis skausmas pasireiškia nepaisant to, kad burnos gleivinė atrodo normali ir pacientui nenustatoma jokių sisteminių ar lokalių sutrikimų, kurie galėtų būti šio nemalonaus pojūčio priežastimis. Žurnalo PAIN straipsnyje skelbiama apie tai, kad degančios burnos sindromu sergantiems pacientams nustatoma vidinės prefrontalinės galvos smegenų žievės (vPFŽ) ir hipokampo (HK) struktūrinių ir funkcinių pokyčių. Šie patologiniai pokyčiai taip pat yra susiję su nuotaikos sutrikimais bei depresijai būdingais simptomais.

Simpatinė blokada gydant kompleksinį regioninio skausmo sindromą

Dešimtame XX amžiaus dešimtmetyje buvo pripažinta, kad simpatinė blokada gydant kompleksinio regioninio skausmo sindromą (KRSS) tėra placebo efektas. Todėl nuo to laiko sisteminių mokslinės literatūros apžvalgų, pagrindžiančių simpatinės blokados vietiniais anestetikais taikymo gydant KRSS prasmingumą, buvo maža. Vis dėlto, kadangi simpatinė blokada ir toliau taikoma klinikinėje praktikoje gydant KRSS, tolesni jos veiksmingumo tyrimai yra būtini.

Skausmą ir uždegimą malšinančių vaistų vartojimo ypatumai Lietuvoje 2005-2013 metais

Darbo tikslas – įvertinti skausmą ir uždegimą malšinančių vaistų suvartojimą Lietuvoje 2005–2013 metais ir palyginti rezultatus su kitomis Europos šalimis. Metodika. Skausmą ir uždegimą malšinančių vaistų (MO1A ir NO2B farmakoterapinių grupių pagal PSO Anatominę terapinę cheminę (ATC) klasifikaciją) suvartojimas apskaičiuotas naudojantis ATC/DDD metodika ir išreikštais vaistų suvartojimo vienetais – DDD/1000 gyventojų/per dieną. Rezultatai. Bendras skausmą ir uždegimą malšinančių vaistų suvartojimas tiriamuoju laikotarpiu (2005–2013 m.) padidėjo 25 proc. nuo 58,37 iki 73,16 DDD/1000 gyv./d. Skausmą malšinančių (NO2B farmakoterapinės grupės) vaistų vartojimas sumažėjo 17 proc., o uždegimą malšinančių (MO1A grupės vaistų, t. y. NVNU) padidėjo 37 proc. ir jų buvo suvartota apie 4,99 kartus daugiau nei NO2B grupės vaistų. Išvados. Minėtų vaistų vartojimo tendencijos Lietuvoje parodė, kad Europos vaistų agentūros saugumo rekomendacijos neturi didelės įtakos analgetikų suvartojimo rodikliams. Palyginus bendrą skausmą ir uždegimą malšinančių vaistų suvartojimą Lietuvoje su kitomis Europos šalimis, Lietuva yra tarp mažiausiai analgetikus vartojančių šalių.

Kompleksinis regioninio skausmo sindromas patyrus distalinius galūnių lūžius

Kompleksinis regioninis skausmo sindromas (KRSS) pasireiškia įvairiais autonominiais ir vazomotoriniais sutrikimais, iš kurių dažniausi – išplitęs skausmas, plintanti edema, pažeistos galūnės temperatūros pokyčiai bei sumažėjusi aktyvių judesių amplitudė. Dažniausia KRSS išsivystymo priežastis yra distalinių galūnių lūžiai. Neskiriant tinkamo dėmesio išsamiam skausmo ištyrimui bei gydymui, skausmas tampa asmenų, patyrusių galūnės lūžius, ilgalaike problema. Mūsų tyrimas ir kitų autorių duomenys patvirtino, kad didesnė rizika KRSS išsivystyti yra po distalinių galūnių lūžių, dažniau moterims, o pagrindinės skausmo charakteristikos yra aštrus, deginantis, vidutinio intensyvumo skausmas, kartu esant ir galūnės patinimui. Kadangi į KRSS įeina ir neuropatinio skausmo komponentas, jau pirminėje sveikatos priežiūros grandyje galima pritaikyti Nerimo ir depresijos klausimyną (DN4) ir atrinkti pacientus, kuriems reikalingas tolesnis ištyrimas siekiant diagnozuoti KRSS. Laiku skyrus tinkamą gydymą būtų galima išvengti lėtinio KRSS išsivystymo.

Skausmo skalės ir klausimynai

Skausmas paprastai išreiškiamas žodžiais. Todėl skausmo ligonio apklausa, skausmo anamnezė, yra pirmasis ir labai svarbus skausmo vertinimo etapas. Tiriami šie pagrindiniai skausmo parametrai: a) skausmo atsiradimo laikas (trukmė), b) lokalizacija; c) skausmo intensyvumas; d) skausmo pobūdis.

Poherpinė neuralgija

55 metų amžiaus pacientė susirgo 2013 metų lapkričio mėnesį: atsirado dešinės krūtinės pusės, nugaros bėrimas skausmingomis pūslelėmis, galvos skausmas, pykinimas, febrilus karščiavimas. Ji buvo skubiai stacionarizuota į infekcinių ligų stacionarą, kur diagnozuotas herpinis meningitas, skirtas etiotropinis antivirusinis gydymas acikloviru, nuskausminantis gydymas karbamazepinu 200 mg vieną kartą per dieną bei nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Ligonė stacionare buvo gydyta 10 dienų, tačiau išrašymo dieną skausmas bėrimo vietoje išliko. Praėjus trims mėnesiams po ligos pacientė atvyko į Skausmo gydymo poskyrį neurologo siuntimu dėl tolesnės gydymo taktikos, nes ją vargino stiprus skausmams, kuris paūmėjo apie mėnesį po intensyvesnio krūvio darbe.

Tapentadolis - naujas opioidinis analgetikas, malšinantis lėtinį skausmą

Lėtinis skausmas yra dažnas negalavimas, kuriuo skundžiasi apie 27 proc. suaugusių Europos gyventojų. Lėtinis skausmas gali turėti neigiamą poveikį fizinei ir psichinei sveikatai, neigiamai atsiliepti kasdienos aktyvumui, paveikti asmeninius santykius, taip pat būti susijęs su padidėjusiomis išlaidomis sveikatos priežiūros paslaugoms, laikino nedarbingumo laikotarpiu. Neigiamas lėtinio skausmo poveikis bendrai paciento sveikatai ir gerovei yra glaudžiai susijęs su bloga skausmo kontrole, kuri yra gana įprasta lėtinį skausmą patiriantiems pacientams.

Deksetoprofeno palyginamasis poveikis malšinant ūminį skausmą

Deksketoprofenas, NVNU klasės atstovas, efektyvumu malšinant pooperacinį bei ūminį juosmens skausmą neatsilieka nuo tramadolio, prilygsta dvigubai jo pirmtako ketoprofeno dozei, o nepageidaujamų virškinimo trakto reiškinių sukelia mažiau. Labai svarbu, kad deksketoprofeną galima derinti su opioidais ir taip sumažinti jų sukeliamą šalutinį poveikį.

Celekoksibo saugumas ir unikalus poveikis kremzlės audiniui

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) yra vieni plačiausiai pasaulyje vartojamų vaistinių preparatų. Kiekvienais metais vien Jungtinėse Amerikos Valstijose išrašoma daugiau kaip 70 mln. NVNU receptų. Apskaičiuojama, kad JAV gyventojai kasmet suvartoja daugiau nei 30 mlrd. dozių NVNU, įskaitant ir be receptų įsigytus NVNU.

Lidokaino pleistras: dar viena neuropatinio skausmo gydymo galimybė

Europoje atliktų epidemiologinių tyrimų duomenimis, skausmą kenčia vidutiniškai kas penktas suaugęs žmogus. Dažniausiai skausmą sukelia ūminės ligos ir traumos, kurias išgydžius praeina ir skausmas. Jei ūminis skausmas laiku ir adekvačiai negydomas, iškyla pavojus jam pereiti į lėtinį. Ilgiau kaip 3 mėnesius ištisai ar 6 mėnesius su pertraukomis trunkantis skausmas vadinamas lėtiniu. Dažniausia lėtinio skausmo priežastis – reumatinės uždegimo ligos (sąnarių, raumenų, kitų minkštųjų audinių), retesnis, bet dažniausiai labiau varginantis ir sunkiau gydomas yra neuropatinis skausmas.

XV pasaulio skausmo kongrese Buenos Airėse

XV pasaulio skausmo kongresas 2014 m. spalio 6–11 d. vyko Argentinos sostinėje Buenos Airėse. Tai buvo pirmas kartas, kai pasaulio skausmo medicinos specialistai ir ekspertai susirinko į Lotynų Amerikos šalį. Kongresas sulaukė per 5000 delegatų, iš kurių trečdalis buvo iš Lotynų Amerikos, 29 proc. iš Europos, 23 proc. iš Šiaurės Amerikos, 10 proc. – iš Azijos bei 5 proc. susirinko iš Afrikos ir Okeanijos. Šiame didžiausiame skausmo medicinos forume buvo ir keliolika dalyvių iš Lietuvos, o Lietuvos skausmo draugijai atstovavo 3 delegatai: doc. Kęstutis Petrikonis, doc. Arūnas Ščiupokas ir šių eilučių autorė.

Europos skausmo federacjos tarybos posėdis Briuselyje

2014 m. lapkričio 17 d. Briuselyje vyko Europos skausmo federacijos tarybos posėdis. Jame Lietuvos skausmo draugijai atstovavo jos viceprezidentas docentas Kęstutis Petrikonis. Kaip visada, tarybos posėdyje svarstyti svarbūs skausmo medicinai ir federacijos organizaciniai klausimai.

Onkologinio skausmo žiemos mokykla

2014 m. lapkričio 4–7 d. Liverpulyje (JK) įvyko pirmieji „Onkologinio skausmo žiemos mokykla“ interaktyvūs kursai, kuriuos organizavo Europos skausmo federacija (EFIC). EFIC istorija skaičiuojama nuo 1993 metų. EFIC tikslai siejami su skausmo moksliniu pažinimu, skausmo pedagoginės krypties plėtra, skausmo praktine-gydomąja veikla. Vykdydama savo tikslus, EFIC neišvengiamai susijusi su dalyvavimu sveikatos priežiūros politikoje ir naujos krypties – skausmo medicinos įgyvendinimu.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.