Iš skausmo medicinos stažuočių sugrįžus

2017-02-09

Praėję 2016-ieji man buvo stažuočių metai. Kaip Europos skausmo federacijos (EFIC) stipendininkė turėjau galimybę atlikti stažuotę dviejuose pasirinktuose skausmo valdymo centruose. Pasirinkau penkių savaičių stažuotę viename geriausių pasaulyje Londono Šv. Tomo ligoninės (St. Thomas and Guy‘s hospital) Skausmo valdymo centre bei penkias savaites Tel Avivo Sourasky medicinos centro Skausmo valdymo institute. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atvirojo fondo padedama turėjau galimybę atlikti stažuotę Berlyno Charite ligoninės Skausmo valdymo centre.

Sourasky skausmo centre darbas organizuotas komandiniu principu. Čia dirba įvairių specialybių gydytojai: traumatologas, psichologas, neurologas, veido žandikaulių chirurgas ir 5 anesteziologai, kurių vienas atvykęs net iš Amerikos. Komandos narys yra ir gydytojas rezidentas – tai šeimos gydytojas, norintis tapti skausmo specialistu. Centre darbas vyksta ambulatorijos/dienos stacionaro principu. Pacientai po procedūrų ar konsultacijų tą pačią dieną vyksta į namus. Pabrėžtina, kad pacientai konsultuojami daugiadalykiu principu, tačiau kiekvienas gydytojas sudaro individualius planus pacientui. Sourasky centre bendravau su visais specialistais, mačiau jų taikomus skirtingus gydymo metodus, esant tam tikram skausmo sindromui. Stebėjau įvairias invazines procedūras, atliekamas kontroliuojant rentgenu, kiek rečiau ultragarso pritaikymą invaziniam gydymui valdyti. Šiame centre vykdomi ir moksliniai tyrimai lėtinio skausmo valdymo klausimais.

Šv. Tomo ligoninės Skausmo valdymo centras itin vertina tarpdalykį skausmo valdymo principą. Skirtumas nuo daugiadalykio, kad komanda labiau bendradarbiauja, aptaria ligonius, sudaro bendrą planą, kurio tikslus atitinkamai sudėlioja kiekvienas komandos narys. Centras turi daugiau nei 80 darbuotojų, kurie bendradarbiauja teikiant pagalbą pacientams, patiriantiems neonkologinį skausmą. Tai vienas garsiausių pasaulyje neuromoduliacijos centrų, kuriame vykdomi ir aukšto standarto moksliniai tyrimai, auditai bei įdiegiamos naujos priemonės valdant skausmo sindromą.

Centre dirba neurologas bei anesteziologai kartu su specializuota psichologų, reabilitologų ir kineziterapeutų, slaugytojų detoksikacijos specialistų komanda. Pacientui sudaromas bendras gydymo planas su bendrai nustatytais komandos tikslais esant sudėtingiems atvejams. Paprastiems atvejams užtenka skausmo specialisto ir slaugytojos konsultacijos. Vieną dieną per savaitę susitinka komandos nariai aptarti labai sudėtingų atvejų.

Darbas vyksta ir ambulatorijoje ir stacionaro sąlygomis. Pacientai gali būti hospitalizuojami į centrą operacijai (nugaros smegenų implantavimui). Didžioji dalis pacientų po procedūros tą pačią dieną keliauja į namus. Pacientai gali būti hospitalizuojami ir keturių savaičių lėtinio skausmo programai. Ši programa yra viena garsiausių ne tik Anglijoje, bet ir visame pasaulyje. Keturias savaites pacientas mokomas pažinti skausmą, taikomi įvairus gydymo metodai vengiant invazinių procedūrų bei vaistų. Pacientai išmokomi gyventi ir valdyti lėtinį skausmą.

Šv. Tomo ligoninės Skausmo valdymo centre teko stebėti daugybę invazinių procedūrų, skirtų neonkologiniam skausmui valdyti. Man naujiena buvo gyvai pamatyti implantuojamą nugaros smegenų stimuliatorių tai daug saugiau nei neurochirurginis metodas. Naujiena buvo epidurolizė, kuri taikoma esant operuoto stuburo skausmo (angl. failed back surgery) sindromui. Deja, Lietuvoje šią procedūrą dėl finansinių apribojimų šiandien taikyti dar negalime, bet tikiu, kad tai tik laiko klausimas. Jei, esant minėtam sindromui, nepadeda epidurolizė, procedūra atliekama pasitelkiant epiduroskopiją ir taip šalinamos sąaugos ar nustatoma skausmo priežastis. Epiduroskopu atliekama ir facetinių sąnarių denervacija. Centre teko dirbti ir komandoje su neurologu, stebėti gydymo taktikas esant galvos skausmams. Migrenos gydymui sėkmingai naudojamos botulino injekcijos, kurias galėtume taikyti ir mūsų skausmo klinikoje Lietuvoje, tačiau vėlgi viskas atsiremia į pinigus. Dar viena naujovė mums tai periferinė neuromoduliacija, kai laidai implantuojami apie periferinius nervus. Šis gydymo metodas labai sėkmingai taikomas esant pakaušinio nervo neuralgijai, vyksta klinikinis tyrimas, skirtas įvertinti šio metodo taikymą gydant migrenos galvos skausmą.

Charite ligoninė – viena didžiausių Berlyno universitetinių ligoninių, kurioje skausmo medicina yra aukščiausio lygio, kur jau studentas žino, kas yra skausmas, kaip jį valdyti. Medicinos studentai baigia 3 savaičių skausmo gydymo ciklą. Jei asmuo, baigęs medicinos studijas, nori tapti skausmo specialistu, po anesteziologijos rezidentūros papildomai turi baigti vienerių metų skausmo valdymo rezidentūros studijas.

 

Plačiau skaitykite „Skausmo medicinos“ žurnale Nr. 1, 2017

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.