DEKSKETOPROFENO TROMETAMOLIS – SKAUSMUI PO OPERACIJOS MALŠINTI

2017-02-09

Deksketoprofeno trometamolis išskirtinis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo šeimos atstovas. Deksketoprofeno trometamolis yra S-(+)-2-(3-benzoilfenil) propiono rūgšties trometamino druska, kurio analgezinis poveikis, nulemtas struktūros (S(+) enantiomero) ir prilygsta dvigubos ketoprofeno dozės veiksmingumui [1]. Kaip ir kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU), deksketoprofeno veikimo mechanizmas yra susijęs su mažesne prostaglandinų sinteze dėl ciklooksigenazės slopinimo. Konkrečiai deksketoprofenas slopina arachidono rūgšties virsmą į ciklinius endoperoksidus, PGG2 ir PGH2, iš kurių susidaro prostaglandinai PGE1, PGE2, PGF2 ir PGD2, prostaciklinas PGI2 ir tromboksanai (TxA2 ir TxB2). Bet deksketoprofenas ciklooksigenazę slopina 3 tūkst. kartų stipriau nei S enantiomeras. Įrodyta, kad veiklioji medžiaga deksketoprofeno trometamolis mažina tiek periferinę, tiek centrinę sensibilizaciją, t. y. deksketoprofenas pasižymi ir centriniu analgeziniu poveikiu [2]. Inovatyviomis biotechnologijomis gaminamo deksketoprofeno trometamolio veikimo mechanizmas yra kitoks nei opioidinių analgetikų, tačiau jis tinka skausmo proveržiams malšinti, nes pasižymi greita veikimo pradžia ir veikia palyginti neilgai. Tai svarbi žinia skausmo po operacijų pasaulinio pažinimo metams.

 

Deksketoprofenu gydomas trumpalaikis ūminis skausmas, dažnai pasitaikantis šeimos gydytojo praktikoje: a) skausmas dėl griaučių ir raumenų ligų ar pažeidimų; b) dantų skausmas; c) galvos skausmas. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad deksketoprofenas efektyviai malšina migrenos priepuolį, pooperacinį skausmą, inkstų koliką, netgi vėžinį skausmą. Deksketoprofeną galima vartoti ir prieš valgant. Analgezinio poveikio greitumu vaistas ženkliai pranoksta kitus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU). Dėl to deksketoprofeno trometamolio injekcinė forma skiriama trumpalaikiam vidutinio ir stipraus intensyvumo skausmui (po operacijos, inkstų kolika, ūminė radikulopatija) malšinti. Vaisto pranašumai: a) nesukelia nei liguisto potraukio, nei pripratimo; b) jei reikia, derintinas su opioidiniais analgetikais (tramadoliu, morfinu, fentaniliu, petidinu); c) mažina narkotinių analgetikų poreikį, mažiau slopinamas kvėpavimas, peristaltika [3]. Išgėrus deksketoprofeno trometamolio tabletę (12,5 ar 25 mg), didžiausia koncentracija plazmoje susidaro atitinkamai po 15 ar 45 minučių, skausmą malšinantis poveikis trunka 4–6 valandas. Injekcinės formos vartojimo būdas: švirkščiamas į raumenis; srovele į veną smūgine doze; lašiniu būdu į veną. Dozavimas: po 50 mg kas 8–12 valandų; paros dozė – 150 mg. Gydymo trukmė – ne ilgiau kaip 2 paros. Infuzinio tirpalo negalima maišyti su prometazinu ir pentazocinu.

Pirmųjų lyginamųjų tyrimų duomenimis, deksketoprofenas analgeziniu terapiniu poveikiu gerokai pranoksta ibuprofeną ir placebą. Pavartojus 14 mg deksketoprofeno, skausmas pradėjo pastebimai mažėti po 15 minučių, sumažėjo iki vos juntamo per 45 min., o visiškas analgezinis efektas pasireiškė per 2 val., truko 4–5 val. Pavartojus 400 mg ibuprofeno, skausmas ėmė mažėti tik po 0,5 val., o visiškos analgezijos nepavyko pasiekti. Klinikiniame tyrime [4] deksketoprofeno 50 mg, skirto inkstų kolikai malšinti, poveikis palygintas su ekvivalentine raceminio ketoprofeno 100 mg ir panašia į abiejų vaistų metamizolio 2 g į r. ir į v. dozėmis. Skausmo intensyvumas sumažėjo iki 60 proc. praėjus 60 min. po injekcijos. Abiejų vaistų analgezinis veikimas truko tiek pat. Tačiau po 10 min. deksketoprofeno abi dozės (25 ir 50 mg) buvo veiksmingesnės už metamizolį. Daugiacentris atsitiktinių imčių lyginamasis klinikinis tyrimas pagrindė, kad po odontologinių operacijų deksketoprofeno trometamolis yra saugus ir veiksmingas vartoti po 25 mg 3 kartus per dieną, palyginti su 50 mg ketoprofeno 3 kartus per dieną. 25 mg deksketoprofeno trometamolio ir 50 mg ketoprofeno vienodai veiksmingi pirmąsias 8 val. po operacijos, bet pirmasis patikimiau malšina skausmą pirmąsias 24 val. ir antrą bei trečią gydymo parą. Pastaraisiais metais atlikti klinikiniai tyrimai tik patvirtino deksketoprofeno trometamolio veiksmingumą malšinant pooperacinį skausmą.

Viename iš tyrimų [5] buvo nustatytas deksketoprofeno trometamolio (DT) ir paracetamolio veiksmingumas gydant ūminį somatinį skausmą ir uždegimą pacientams po trečio protinio danties ekstrakcijos. Tyrime buvo vertinami šie parametrai: skausmo intensyvumas, burnos išsižiojimo laipsnis, patinimas naudojantis vaizdo analogijos skale (VAS), magnetinio rezonanso tomografija (MRT), išžiotos burnos matavimu. Tyrime padaryta išvada, kad 12,5 mg dozės analgezinis aktyvumas buvo šiek tiek geresnis nei paracetamolio 500 mg dozės, tačiau uždegimą slopinantis DT veikimas nebuvo pakankamas.

Panašiai DT veikimas buvo vertinamas trečio protinio danties chirurgijos atveju, tik palygintas vaisto skyrimas priešoperaciniu ir pooperaciniu leikotarpiu [6]. Šešiasdešimt pacientų buvo suskirstyti po lygiai į dvi grupes, kurių pirmoji gavo 25 mg DT prieš ir placebo 1 tab. po operacijos, o kita grupė – 1 tab. placebo prieš ir 25 mg DT po operacijos. Padaryta išvada, kad prieš operaciją DT skirti yra naudinga, nes šios grupės pacientams po operacijos reikėjo mažiau analgetikų.

 Kitame tyrime [7] šešiasdešimt pacientų, kuriems, sukėlus bendrąją nejautrą, atlikta septorinoplastika, buvo suskirstyti į tris grupes. Pirmos grupės pacientams skirta DT 50 mg į veną, antra grupė pacientų gavo 1 g paracetamolio į veną, trečiai grupei analgetikų neskirta. Pooperacinis skausmas buvo malšinamas tramadolio infuzija paciento kontroliuojamos analgezijos principu. Buvo vertinama VAS, bendras tramadolio suvartojimas, paciento pasitenkinimas po 15 min. ir po 30 min. po operacijos, po to kas 1, 2, 6, 12 ir 24 val. Didžiausi VAS rodikliai nustatyti trečioje grupėje, mažiausi – pirmojoje. Tramadolio suvartojimas antroje ir trečioje grupėse nesiskyrė (atitinkamai p = 0,649, p < 0,05). Padaryta išvada, kad prevenciniam gydymui skirti tiek DT, tiek paracetamolis buvo efektyvūs pooperaciniam skausmui malšinti ankstyvuoju periodu po septorinoplastikos, bet DT buvo efektyvesnis.

 

Plačiau skaitykite „Skausmo medicinos“ žurnale Nr. 1, 2017

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.