Skausmas po operacijos vaikams ir kūdikiams

2017-06-21

Vaikai patiria mažiausiai tiek pat skausmo po operacijos, kaip ir suaugusieji, tačiau jis paprastai tęsiasi trumpiau, nes vaikai sveiksta greičiau. Vaikai verti apsaugos, jie negali patys apsiginti, dažnai net nesiskundžia skausmu, todėl jiems būtinas specialiai pamatuotas skausmo vertinimas. Visi medikai turi žinoti, kaip pažinti, vertinti ir gydyti vaikų skausmą.

 

Nepagydytas ūminis skausmas gali tapti lėtiniu vaikų ir paauglių skausmu [3], o klaidos pažabojant skausmą naujagimiams gali lemti visą gyvenimą besitęsiančias pasekmes, kaip antai padidėjusį jautrumasą skausmui [6]. Pooperaciniam skausmui turi būti užkertamas kelias visada, kai tik tai galima. Reikia vengti nebūtinų procedūrų ir planuoti skausmo valdymą prieš operaciją. Skausmą vertinti reikia naudojant atitinkamus vertinimo instrumentus. Sukurti standartiniai protokolai gali būti pritaikomi atskiriems pacientams taip, kad, esant operacijos būtinybei, skiriami vaistų deriniai turėtų suteikti kuo geresnę analgeziją su mažiausia šalutinių reiškinių rizika, kartu taikant nefarmakologines skausmo malšinimo priemones. [AAP 2001; APAGBI 2012]

 

Vietinės/regioninės technikos

Vietiniai anestetikai gali blokuoti nervus prieš, per chirurgines procedūras ir po jų:

-          vietinio anestetiko infiltracija operaciniame lauke;

-          vietinis nervo blokas;

-          rezginio ar nervo kamieno blokas;

-          neuroaksialinis blokas (epidurinis, spinalinis).

 

Vaistai

Dauguma vaikams ir kūdikiams skiriamų vaistų yra saugūs, jei dozė yra pritaikyta pagal svorį ir pagal metabolizmo skirtumus naujagimiams ir vaikams.

Visi iš toliau nurodytų medikamentų gali būti vartojami su tam tikra stebėsena gydant skausmą ir mažinant sensibilizaciją, taip pat priklausomai nuo paciento ir chirurgijos tipo.

Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2017 Nr. 2

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.