Seimui pristatytas Medicinos praktikos įstatymo pataisų projektas Nr. XIIIP-4503, kuriuo siekiama sudaryti efektyvias teisines prielaidas gydytojų savanorystės institutui Lietuvoje, įteisinant gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą.

Bostono pasaulio skausmo kongrese

2019-06-18

Svarbiausias skausmo medicinos 2018 m. įvykis buvo 17-asis pasaulio  skausmo kongresas, vykęs Bostone (JAV). Lietuvai jame atstovavo trijų svarbiausių skausmo medicinai specialybių atstovai, pedagogai. Tai anesteziologė, LSMU MA Anesteziologijos klinikos doktorantė, Lietuvos skausmo draugijos viceprezidentė gyd. Liuda Brogienė, onkologė, LSMU MA Onkologijos klinikos docentė, LSD tarybos narė Dalia Skorupskienė ir neurologas, LSMU MA Neurologijos klinikos lektorius, Lietuvos skausmo draugijos prezidentas Arūnas Ščiupokas (jam šis Pasaulio skausmo kongresas buvo jau vienuoliktasis, pradedant nuo 7-ojo pasaulio skausmo kongreso Paryžiuje, vykusio 1993 metais). Kartu su jais  buvo ir Švedijai atstovaujanti bei Stokholmo Karolinskos ligoninėje dirbanti docentė Indrė Bilevičiūtė-Ljungar, ji, beje, yra Lietuvos skausmo draugijos tarybos narė.

Iš viso kongrese dalyvavo daugiau kaip 5000 delegatų iš 96 šalių, įvairių specialybių klinikinių specialistų, mokslininkų, pedagogų, tyrėjų. Per penkias kongreso dienas buvo surengta įspūdinga mokslinė programa, vyko didžiulė skausmo medicinos pasiekimų ir gydymo galimybių paroda. Pirmą kartą pasaulio kongresų istorijoje vyko praktiniai klinikiniai kursai, juose buvo galima tobulintis invazinių technikų, ultragarso tyrimo taikymo skausmo medicinoje ir kt. srityse. Tradiciškai iki kongreso oficialaus atidarymo vyko ir tobulinimosi kursai, kurių sąrašas šį kartą siekė net 21-ą (!). Eilinė kongreso diena prasidėdavo tradiciškai – plenarine sesija, per kurią buvo skaitomi du pranešimai strateginiais specialybės klausimais,  vėliau – iš ryto ir po pietų – vykdavo moksliniai praktiniai seminarai įvairiais klausimais, kuriuos kiekvienas delegatas rinkdavosi pagal savo skonį ir poreikius. Per pertraukas tarp pranešimų delegatus viliojo kongreso paroda. Joje buvo galimybė ne tik paganyti akis ir rasti naujų technologijų pritaikymo galimų partnerių, bet ir įsitraukti į interaktyvią diskusiją, klinikinių atvejų nagrinėjimą, dalyvaujant ir patiems skausmo pacientams. Visko ir visur per kongresą, aišku, nepatirsi.

Dalyvaujant Pasaulio kongrese svarbu buvo pajausti, kokios naujienos laukia skausmo medicinos pasaulio artimiausiu laiku, kas netrukus bus svarbu klinikiniams specialistams. Viena iš tokių, jau greitai priversianti klinikinius specialistus (ne tik skausmo gydytojus) iš naujo pažvelgti į skausmą, bus naujoji tarptautinė ligų klasifikacija TLK-11. Joje tikrai bus poskyris, skirtas lėtiniam skausmui. Apie tai visa informacija laisvai prieinama Pasaulio sveikatos organizacijos tinklalapyje. Tad visi klinikiniai specialistai jau gali pratintis naujai koduoti ne tik savo specialybės ligas, bet ir skausmo ligos sindromus.

Apie kitas naujienas iš Pasaulio skausmo kongreso – specialiai tam skirtoje mūsų žurnale spausdinamoje apžvalgoje. Kitas Pasaulio skausmo kongresas vyks 2020 m. Amsterdame (Nyderlandai).

SM informacija

 

 

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.