Higienos instituto Sveikatos informacijos centras išleido periodinį sveikatos statistikos leidinį „Lietuvos gyventojų sveikata ir sveikatos priežiūros įstaigų veikla 2019 m. (išankstiniai duomenys)”. Jame pateikiami pagrindiniai išankstiniai praėjusių metų Lietuvos gyventojų sveikatos ir svesiatos priežiūros įstaigų veiklos rodikliai.

Kelio sąnario osteoartritas: naujasis gydymo algoritmas

2020-05-22

Europos osteoporozės ir osteoartrito klinikinių ir ekonominių aspektų draugija (angl. ESCEO) paskelbė atnaujintą kelio sąnario osteoartrito (KSO) gydymo algoritmą, kuriame atsispindi naujausių KSO mokslinių tyrimų rezultatai ir klinikinės praktikos laimėjimai gydant šią ligą, pasiekti nuo 2014 metų, kai buvo priimtas analogiškas gydymo algoritmas. Per pastarąjį penkerių metų laikotarpį sukaupta nemažai naujų duomenų apie vaistų, vartojamų osteoartritui (OA) gydyti, poveikį ir saugumą. Naujajame algoritme pabrėžiama nemedikamentinio gydymo svarba visais KSO gydymo etapais, aptariama įvairių pakopinio gydymo būdų ir vaistų, vartojamų KSO gydyti, nauda ir trūkumai, klinikiniai veiksmingumo ir saugumo aspektai. 

 

Apie osteoartritą

 

Osteoartritas (OA) yra dažniausia artrito forma, kuria pasaulyje serga per 250 mln. žmonių. Klubo ir kelio sąnarių OA kartu sudėjus yra 11-oji pagal dažnumą globalaus neįgalumo priežastis. Per du dešimtmečius (1990–2010 m.) OA sukelto neįgalumo gyvenimo metų skaičius padidėjo 64 proc. iki 17 mln.

Liga pasireiškia sąnario (arba sąnarių) skausmu, sustingimu, dėl kurių blogėja galūnės veikla ir paciento gyvenimo kokybė. OA dažniau serga vyresnio amžiaus ir apkūnūs asmenys (yra dažniausia vyresniojo amžiaus žmonių skausmo priežastis), todėl, visuomenei senstant ir daugėjant nutukusių žmonių, OA paplitimas didėja.

OA dažniausiai pažeidžia kelio sąnarius. Klubo ir kelio skausmas, sukeltas OA, lemia neįgalumą ir didina mirties nuo visų priežasčių riziką.

KSO yra progresuojanti įvairaus sunkumo liga, jai reikalingas ilgalaikis gydymas, kuris priklauso nuo ligos sunkumo ir eigos.

Gydant KSO siekiama šių tikslų:

-          sumažinti simptomus (pirmiausia skausmą),

-           lėtinti ligos progresavimą,

-           išlaikyti paciento mobilumą ir kiek įmanoma geresnę gyvenimo kokybę,

-          sumažinti ligos kontrolės išlaidas.

Naujajame algoritme yra naujovių – pateikiama ne tik įrodymais pagrįsta OA pakopinio gydymo eiga, bet ir gydymo pasirinkimo prioritetai kiekvienoje pakopoje. 

 

Apie algoritmą

 

Naująjį algoritmą rengė 18 ekspertų grupė, susidedanti iš reumatologų, fizinės medicinos specialistų, reabilitologų, klinikinių epidemiologų, endokrinologų, farmakologų, ortopedų traumatologų, geriatrų, visuomenės sveikatos ir sveikatos ekonomikos profesionalų, pacientų organizacijų atstovų.

 

Kiekvienas algoritmo teiginys grindžiamas ne mažiau kaip 75 proc. ekspertų sutarimu.

 

Nemedikamentinis KSO gydymas

Nemedikamentinės intervencijos: pacientų mokymas ir informacija apie ligą; kūno svorio mažinimas (jei per didelis), fizinis aktyvumas (stiprinanti aerobika, pasipriešinimo pratimai).

 

Medikamentinis gydymas

I pakopa

  • Pirmojo pasirinkimo vaistas – acetaminofenas. Algoritme pabrėžiama, kad šio vaisto veiksmingumas minimalus. Nurodoma, kad acetaminofeno vartojimas didina šalutinių poveikių virškinimo traktui (opų, kraujavimų), inkstų, kepenų pažeidimų (netgi ūminio kepenų nepakankamumo) riziką. Dėl šių priežasčių ilgą laiką reguliariai gydyti KSO acetaminofenu nerekomenduojama. Trumpalaikei analgezijai paracetamolio galima skirti ne didesnėmis kaip 3 g/d. dozėmis.
  • Simptominiai lėto poveikio preparatai. Pradiniu KSO gydymo etapu skirtini gliukozaminas, chondroitinas, diacereinas, avokadų, sojų pupelių preparatai, kurių veiksmingumas įrodytas įvairaus patikimumo klinikiniais tyrimais.

 

Gliukozaminas, chondroitinas ir avokadų bei sojų pupelių nesaponiniai (ASU) produktai yra natūralios medžiagos. Egzogeninio gliukozamino skiriama druskos formos. Gliukozamino hidrochlorido molekulės išgaunamos ekstrahuojant, jos įeina į maisto papildų (nutraceutikų) ir nereceptinių produktų sudėtį. Gliukozamino sulfatas yra sudėtingesnė, kompleksinė molekulė, gaunama pusiau sintetiniu ir paskesnės stabilizacijos būdu. Kristalinis gliukozamino sulfatas yra receptinis vaistas.

Chondroitinas – stambiamolekulinis ilgos grandinės polimeras, sudarytas iš kovalentiškai susijungusių 4 ir 6 chondroitino molekulių, išgaunamų ekstrahuojant.

Naujajame algoritme nurodoma gydymui rinktis kristalinį gliukozamino sulfatą (Lietuvoje registruotas Arthryl pavadinimu), kurio veiksmingumas įrodytas klinikiniais tyrimais. Tik vartojant kristalinį gliukozamino sulfatą užtikrinamas didelis biologinis gliukozamino pasisavinimas ir veiklioji terapinė plazmos koncentracija.

Pabrėžiama, kad receptinis kristalinis gliukozamino sulfatas reikšmingai skiriasi nuo prastos kokybės nereceptinių gliukozamino produktų. Algoritme nurodoma, kad kristalinis gliukozamino sulfatas yra vienintelis KSO eigą veikiantis vaistas. Jis pasižymi dideliu saugumu, panašiu į placebo. Gliukozamino deriniai su chondroitinu nerekomenduojami, nes chondroitinas iki 50 proc. gali sumažinti gliukozamino pasisavinimą.

 

Esant neveiksmingam acetaminofenui ir simptominio lėto poveikio preparatų deriniui, rekomenduojama papildomai skirti vietinių nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Jei ir jie nepadeda, pereinama prie antrosios pakopos gydymo.

 

II pakopa

 

  • Selektyvūs arba neselektyvūs NVNU, skiriami intermituojamai arba ilgesniais kursais, atsižvelgus į ligos sunkumą, eigą, atsaką ir individualią riziką pacientui.
  • Jei NVNU neefektyvūs, gali būti skiriama hialurono injekcijų į sąnario ertmę, bet šios rekomendacijos dar menkai paremtos įrodymais.
  • Gliukokortikoidų į sąnario ertmę leidimas pirmosiomis gydymo savaitėmis yra veiksmingesnis už hialurono injekcijas. Skausmo sumažėjimas yra patikimesnis į sąnario ertmę leidžiamų gliukokortikoidų veiksmingumo kriterijus negu uždegimo požymių dinamika.

 

III pakopa

 

  • Trumpo poveikio opiatai – tai paskutinė farmakologinė priemonė prieš chirurginį gydymą. Vietoje opiatų galima skirti duloksetino, ypač esant skausmo centralizacijos požymių.

 

IV pakopa

 

  • Visas kelio sąnarys endoprotezuojamas paskutinės stadijos KO sergantiems pacientams. Tai didelio selektyvumo ir ekonomiškai racionali intervencija, nors ir susijusi su nepageidaujamų pasekmių rizika. Kitų chirurginių intervencijų (nedaloma kelio sąnario artroplastika ir kt.) nauda esant paskutinės stadijos KO, tyrinėjama.
  • Jei chirurginis gydymas negalimas, gali būti skiriama klasikinių geriamųjų arba transderminių opiatų.

 

Parengta pagal An updated algorithm recommendation for the management of knee osteoarthritis from the European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases (ESCEO). Seminars in Arthritis and Rheumatism, 2019.

 

Plačiau skaitykite „Skausmo medicina“ 2019 m. Nr. 2

 

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.