Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

Pirmoji gama peiliui skirta tarptautinė konferencija Lietuvoje

2020-05-27

2019 m. gruodžio 11 dieną Kaune įvyko pirmoji gama peilio radiochirugijai skirta tarptautinė konferencija „Gamma knife stereotactic radiosurgery – Current standarts and the future perspectives“.  Joje savo patirtimi gydant klausos nervo neurinomas dalijosi La Timone universitetinės ligoninės prof. Jean Regis iš Marselio (Prancūzija). Jean Regis yra pirmasis neurochirurgas gama peiliu gydęs daugiau kaip 20 tūkst. ligonių, iš jų 6 tūkst. sergančių klausos nervo neurinomomis. Kitas pranešėjas prof. Bodo Lippitz iš Hanoverio (Vokietija), pristatė dabartinius stereotaksinės radiochirurgijos standartus gydant galvos smegenų metastazinius navikus. Profesorius išskyrė gama peilio ir imunoterapijos svarbą gydant neuroonkologinius ligonius. Dr. Ladislav Novacek pristatė džiuginančius per penkiolika metų sukauptus gyslainės melanomų gydymo gama peiliu rezultatus. Taip pat Kauno klinikų gama peilio komanda aptarė savo pusės metų darbo pirmuosius rezultatus, planuojamas naujas gama peilio sritis, pabrėžė ir lėtinio skausmo gydymo svarbą.

Stereotaksine radiochirurgija lėtinis nenumalšinamas skausmas pasaulyje pradėtas gydyti jau 1955 metais. Pirmoji gama peilio stereotaksinė radiochirurginė operacija 1968 metais buvo atlikta būtent dėl nenumalšinamo vėžinio skausmo kenčiančiam ligoniui, kuris iš karto po gydymo nebejuto skausmo. Pasak Larso Leksellio, gama peilio kūrėjo, ir atlikusio šią operaciją, „ligonis kentė nepakeliamą skausmą, kurio nenumalšino ir didelės morfijaus dozės, o po operacijos gama peiliu ligonis pasakė: „Negaliu patikėti, man nebeskauda.“ Šiam ligoniui į kairiojo gumburo vidurinę lateralinę dalį buvo paskirta didžiulė gama spindulių dozė 250Gy. Vertinant dabartiniu požiūriu tokia dozė buvo ypač didelė ir tikriausiai vėliau sukėlė nekontroliuojamą radionekrozę ir daug šalutinių poveikių. Tačiau šiandien, kada jau taikinių smegenyse gydymas valdomas stereotaksiniu MRT, o bioekvivalentinės dozės, kurios gali sukelti branduolių ar traktų, atsakingų už skausmo signalų perdavimą, radionekrozę, yra žinomos, skausmą malšinančios operacijos gama peiliu yra saugios.

Kauno klinikose gama peiliu gydome ligonius, kenčiančius dėl medikamentams atsparios trišakio nervo neuralgijos, klasterinio galvos skausmo, atipinio ar mišraus veido srities skausmo, analgesia dolorosa, dėl metastazių kauluose sukelto skausmo. Šiems ligoniams, nelygu skausmo pobūdis, lokalizacija bei psichosomatinės būklė, atliekame trišakio nervo prepontinės dalies radiochirugiją, talamotomijas – CM/pf, VPL, VPM, cingulotomiją, hipofizektomiją (kuri nesukelia panhipopituitarizmo).

Daugiau informacijos apie gama peilį ir juo gydomas patologijas Kauno klinikose bus galima sužinoti netrukus pradėsiančioje veikti svetainėje  www.gamapeilis.lt.

 

Dr. Arūnas Radžiūnas,

LSMU MA Neurochirurgijos klinikos Funkcinės neurochirurgijos sektoriaus vadovas 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.