Seimui pristatytas Medicinos praktikos įstatymo pataisų projektas Nr. XIIIP-4503, kuriuo siekiama sudaryti efektyvias teisines prielaidas gydytojų savanorystės institutui Lietuvoje, įteisinant gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą.

Vaikų ir paauglių patiriamo skausmo paliatyvusis gydymas

2020-02-17

Vaikų ir suaugusiųjų paliatyvioji priežiūra kaip viena iš žmogaus teisių buvo pripažinta 2014 metais [1]. Manoma, kad pasaulyje yra apie 21 milijonas vaikų, sergančių skausmingomis neužkrečiamomis ir užkrečiamomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip ŽIV ir gydymui atspari tuberkuliozė. Jiems paliatyvus skausmo gydymas yra ypač svarbus. 98 proc. iš jų gyvena žemo arba vidutinio gyvenimo lygio šalyse [2]. Palyginti, vaikų, kuriems reikalingas paliatyvusis gydymas, Jungtinėje Karalystėje (aukšto pragyvenimo lygio šalyje) yra apie 20 tarp 10 000 gyventojų, o Zimbabvėje (žemo pragyvenimo lygio šalyje) – 120 tarp 10 000 gyventojų [2]. Tyrimų rezultatai rodo, kad vis daugiau vaikų ir paauglių suserga gyvenimo kokybę bloginančiomis ligomis [3]. Paliatyvaus gydymo reikalaujančios vaikų ligos skiriasi nuo suaugusiųjų, 80 proc. iš jų yra onkologinės kilmės [3, 4].

 

Skausmo apibūdinimas

 

-          Skausmas jaučiamas visų vaikų paliatyvaus gydymo reikalaujančių būklių metu, tačiau dažniausiai kamuoja onkologinėmis ligomis sergančius pacientus [7].

-          Skausmas ir kiti simptomai neretai yra tarpusavyje susiję, ypač jei vaikas turi neurologinių sutrikimų. Todėl svarbu nustatyti visus nusiskundimus, jų tarpusavio ryšį ir gydyti ne vien tik skausmą, bet ir visus pasireiškiančius negalavimus [9,10,11].

-          Su onkologine liga susijęs skausmas turi būti nustatytas ir gydomas nedelsiant. Priešingai, neurologinės kilmės lėtiniai skausmai gali būti gydomi įvairiomis priemonėmis ilgą laiką [8,9].

-          Vaikų skausmas, gydomas paliatyviomis priemonėmis, neretai yra ūmiai atsiradęs po atliktos procedūros ar kito paskirto gydymo.

-          ŽIV sergančių pacientų jaučiamas sensorinis neuropatinis skausmas yra dažnas reiškinys, atsirandantis panaudojus tam tikras paliatyvaus skausmo gydymo priemones [12].

-          Centrinis neuropatinis skausmas dažnai pasitaiko vaikams, turintiems sunkių centrinės nervų sistemos funkcijos sutrikimų [13].

 

 

Skausmo įvertinimas

 

-          Vaikų patiriamo skausmo etiologija dažnai yra daugialypė, todėl individualiai įvertinti kiekvieną atvejį yra ypač svarbu. Kartais tam prireikia ir subjektyvaus vaiko tėvų ar globėjų įvertinimo.

-          Skausmo įvertinimas turėtų būti daugiadalykis, atliekamas pediatrų, glaudžiai bendradarbiaujančių su ligoniu ir jo šeimos nariais.

-          Įvairūs vertinimo įrankiai yra tik pagalbiniai ir ne itin svarbūs daugialypiam vaikų patiriamo skausmo vertinimui.

-          Nė vienas specialus skausmo vertinimo įrankis netinka visų amžiaus grupių ir vystymosi stadijų vaikų skausmo vertinimui [14].

-          Vyresni paaugliai gali naudoti specialias suaugusiesiems pritaikytas skausmo vertinimo priemones [15].

 

Skausmo valdymas

 

-          Daugiadalykės komandos vertinimas yra būtinas siekiant, kad kiekvieno vaiko patiriamas skausmas būtų valdomas individualiai, holistiškai, farmakologinėmis ir nefarmakologinėmis priemonėmis.

-          Geri bendravimo įgūdžiai yra būtini norint sumažinti skausmą, nepagrįstą nerimą ir išvengti nesusipratimų.

-          Bet koks skirtas gydymas turi būti periodiškai peržiūrimas ir atitinkamai keičiamas skausmui slopstant ar stiprėjant.

-          Ne visada pavyksta palengvinti skausmą įprastomis priemonėmis, todėl neretai reikia skausmo specialistų pagalbos.

-          Onkologinio ir kito lėtinio vaikų patiriamo skausmo, susijusio su įvairiais sveikatos sutrikimais, valdymo gairės yra pateikiamos WHO sistemoje [16,17].

-          Esant sunkių centrinės nervų sistemos sutrikimų, vaikų skausmo malšinimo gairės pateikiamos Amerikos pediatrijos akademijos paskelbtoje ataskaitoje [18].

 

Parengė gyd. Jūratė Kemėšienė

Plačiau skaitykite „Skausmo medicina“ 2019 m. Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.