Higienos instituto Sveikatos informacijos centro specialistai parengė metodines rekomendacijas „Sveikatos informacijos komunikacija“, kuriose supažindinama su sveikatos informacijos paruošimo, pateikimo ir sklaidos ypatumais.

Apie naują saugų vaistą osteoartritui gydyti

2019-07-09

Avosolis – naujas saugus vaistas osteoartritui gydyti

 

Trumpai apie osteoartritą

 

Skeleto raumenų ligos yra plačiai paplitusios, jos dominuoja visose amžiaus grupėse ir sukelia fizinę negalią, nugaros skausmus, galūnių sąnarių, juosmeninės bei kaklinės stuburo dalies osteoartritą, taip pat reumatoidinį artritą. Skausmas yra vienas pagrindinių artrito simptomų bei negalią lemiančių veiksnių osteoartrito atveju. Osteoartritas – tai plačiai paplitusi lėtinė vyresnio amžiaus žmonių sąnarių liga, apibūdinama progresyvia sąnarinės kremzlės degeneracija, uždegiminiais procesais sąnario tepalinėje plėvelėje, raiščių, sausgyslių, meniskų ir kapsulių fibroze. Ligos pažeistas kremzlinis audinys nyksta, sąnarį sudarantys kaulai pradeda tiesiogiai kontaktuoti, o tai sukelia skausmą, tinimą ir apriboja judėjimo funkciją. Osteoartrito atveju gali būti paveikti visi sąnariai, bet labiausiai pažeidžiami kelių, rankų ir klubo sąnariai. Didėjant nutukusių ir vyresnio amžiaus žmonių skaičiui šios ligos atvejų daugėja, taip pat auga ir išlaidos jai gydyti.

 

Osteoartrito gydymas

 

Tradiciškai osteoartrito sukeltiems simptomams gydyti yra naudojami vaistai, tokie kaip acetaminofenas, vietinio veikimo kapsaicinas, vietinio veikimo ir geriamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU – naproksenas, ibuprofenas), sintetiniai opiatai (tramadolis, kodeinas). Tačiau visi šie vaistai turi įvairių trūkumų, galinčių riboti jų vartojimą. Analgetikai gali sukelti priklausomybę, o acetaminofenas gali būti susijęs su rimtų šalutinių reiškinių atsiradimu, tokių kaip inkstų ir kepenų pažeidimai. NVNU gali sukelti šalutinius reiškinius, tokius kaip virškinimo sistemos (dispepsija, opos, perforacijos, obstrukcijos, kraujavimas) ir kepenų pažeidimus. Intrasąnarinės kortikosteroidų injekcijos neretai rekomenduojamos osteoartrito pažeistų sąnarių skausmui mažinti. Tačiau šių injekcijų veikimas yra trumpas, jos neturi ligos progresavimą stabdančio poveikio, be to, yra susijusios su įvairiomis galimomis komplikacijomis. Fizinis aktyvumas – pasivaikščiojimai, lengvi, raumenis stiprinantys pratimai – pagerina lankstumą, sumažina svorį, malšina skausmą. Įvairios mankštos yra svarbi sudėtinė bet kokio medikamentinio ir intervencinio gydymo dalis. Galutinis gydymo variantas, kai kiti galimi gydymo būdai yra neefektyvūs, yra chirurginė pažeisto sąnario intervencija – endoprotezavimas.

 

Plačiau skaitykite žurnale „Farmacija ir laikas“ 2019 m. Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.