HI informacija: pernai šalyje mirė 38 281 žmogus – 1293 asmenimis mažiau nei 2018 m. Pagrindinės Lietuvos gyventojų mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės priežastys. 2019 m. jos sudarė 81,9 proc. visų mirties priežasčių. Nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau kaip pusė, t. y. 54,6 proc. mirusiųjų, nuo piktybinių navikų – 21 proc., o dėl išorinių priežasčių – 6,3 proc.

Deksketoprofenas – dismenorėjos ir dantų skausmui malšinti

2020-01-17

Skausmas yra vienas dažniausių nusiskundimų – kasmet vienas iš 5-ių suaugusiųjų jaučia skausmą [1]. Šis nemalonus jutimas blogina gyvenimo kokybę: sutrikdo paciento darbingumą, kasdienę veiklą, nuotaiką, skatina depresijos atsiradimą [2]. Vienos dažniausių skausmo priežasčių yra dismenorėja ir dantų skausmas [3, 4].

 

Ūmus skausmas turi būti numalšintas ne tik efektyviai, bet ir greitai. Dažniausiai vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Vienas jų – deksketoprofenas.

Šis vaistas skiriamas lengvo ir vidutinio stiprumo raumenų ir kaulų, skausmingų menstruacijų, dantų skausmo malšinimui [5]. Deksketoprofeno skausmo malšinimo efektyvumą patvirtino daugelis klinikinių tyrimų [6]. Jis pasižymi uždegimą ir karščiavimą mažinančiu poveikiu, kadangi slopina ciklooksigenazę, dėl to stabdoma arachidono rūgšties sintezė į ciklinius endoperoksidus, PGG2 ir PGH2, iš kurių susidaro prostaglandinai PGE1, PGE2, PGF2 ir PGD2, prostaciklinas PGI2 ir tromboksanai (TxA2 ir TxB2) [5]. Prostaglandinų sintezės slopinimas gali mažinti ir uždegimo mediatorių kininų aktyvumą [5].

Deksketoprofenas yra dviejų farmacinių formų – tabletės ir granulės tirpalui. Išgėrus deksketoprofeno trometamolio tabletes, maksimali koncentracija žmogaus organizme pasiekiama po 30 min. [5]. Išgėrus deksketoprofeno trometamolio tirpalą, jis greitai absorbuojamas, maksimali koncentracija kraujo plazmoje pasiekiama po 0,25-0,33 valandos [5]. Farmakokinetiniai tyrimai parodė, kad deksketoprofenas yra greitai ir visiškai absorbuojamas jį išgėrus. Kadangi maksimali koncentracija plazmoje pasiekiama vidutiniškai po 0,25-0,75 val., tai užtikrina greitesnę geriamojo deksketoprofeno veikimo pradžią malšinant skausmą, palyginus su kitais analgetikais [6].

Žinoma, kad NVNU pasižymi nepageidaujamų virškinimo kanalo reiškinių rizika. Tačiau palyginus deksketoprofeno saugumo profilį su kitais populiariais analgetikais paaiškėjo, kad mažiausiai virškinimo kanalo pažeidimų sukėlė metamizolis, paracetamolis ir deksketoprofenas [7]. Tyrime dalyvavo 7337 pacientai (5429 buvo gydyti deksketoprofenu), vartoję analgetikus dėl kaulų ir raumenų, galvos, dantų skausmo, ausų, nosies ir gerklės ligų sąlygoto skausmo ir dismenorėjos [7]. Rezultatai parodė, kad deksketoprofenas sukėlė tik 3,6 proc. nepageidaujamų reiškinių. Dažniausiai tai buvo lengvi ar vidutinio sunkumo reiškiniai [7]. Sunkūs nepageidaujami virškinimo kanalo reiškiniai, tokie kaip kraujavimas ar virškinimo kanalo perforacija, vartojant deksketoprofeną, pasireiškia retai [6].

Šiame straipsnyje apžvelgiamas deksketoprofeno efektyvumas slopinant ir dantų skausmą, ir dismenorėją.

 

Deksketoprofeno efektyvumo įrodymai

 

Viename pirmųjų klinikinių tyrimų, vertinančių deksketoprofeno saugumą ir efektyvumą, buvo lygintas įvairių deksketoprofeno dozių ir ketoprofeno 50 mg efektyvumas vidutinio ir stipraus skausmo po krūminio danties ištraukimo malšinimui [6]. Skausmo intensyvumas buvo stebėtas 6 val. po vaisto skyrimo naudojant vizualinę analoginę skausmo skalę ir žodinę skausmo skalę. Deksketoprofeno 25 mg ir 50 mg nuskausminamasis poveikis pasireiškė po 30 min. skyrus vaistą ir truko 6 val. Ketoprofenas 50 mg skausmą malšino panašiai efektyviai kaip ir didesnės deksketoprofeno dozės, tačiau jo poveikio pradžia buvo vėlesnė [6]. Reikšmingo skirtumo tarp skausmo stiprumo skyrus deksketoprofeną 25 mg ir 50 mg nebuvo stebėta, tačiau 12,5 mg poveikis buvo silpnesnis [6]. Nepageidaujamų reiškinių tyrimo metu neužfiksuota. Rezultatai parodė, kad deksketoprofenas 25 mg savo efektyvumu malšinant skausmą po danties chirurginio gydymo prilygsta ketoprofenui 50 mg, tačiau dėl greitesnės poveikio pradžios yra labiau tinkamas esant ūmiam skausmui [6].

 

 

Plačiau skaitykite žurnale „Farmacija ir laikas“  2019  Nr. 7

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.