E. receptas Lietuvoje: apimtys auga, bet ne taip greitai, kaip tikėtasi

2017-05-02

Užpernai vasarą Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai medikų bendruomenėms ir vaistininkams pristatė tų metų birželį baigtą kurti centrinės e. sveikatos informacinės sistemos (ESPBI IS) posistemę e. receptas. Dešimtyje Lietuvos apskričių vykusiuose pristatymuose dalyvavo nemažai gydytojų bei vaistinių atstovų, buvo aptarta daug praktinių klausimų, susijusių su posistemės veikimu bei jos naudojimu.

Kaip žinia, e. receptas „neįsivažiavo“ taip greitai ir sklandžiai, kaip laukta ir tikėtasi, vis dėlto situacija, anot SAM atstovų, keičiasi į gerąją pusę. Pateikiame naujausią informaciją, kaip didėjo e. receptų skaičius, su kokiomis problemomis susidūrė sveikatos priežiūros specialistai, ėmęsi išrašinėti e. receptus, ir kaip jos buvo sprendžiamos.

 

E. recepto pranašumai

Pasak LR Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento E. sveikatos koordinavimo ir įgyvendinimo skyriaus vedėjo Normanto Dučinsko, e. recepto posistemė leidžia visus receptinius vaistus išrašyti elektroniniu būdu, nereikia turėti popierinio recepto. Pagal elektroninį receptą pacientai gali įsigyti vaistus bet kurioje Lietuvos vaistinėje. Pacientui užtenka identifikuoti save vaistinėje, pavyzdžiui, pateikus asmens dokumentą ar asmens tapatybės kortelę, o farmacijos darbuotojas gali matyti, kokie elektroniniai receptai išrašyti konkrečiam pacientui ir pagal juos išduoti paskirtus vaistus.

Pacientą gydantys gydytojai ir farmacijos specialistai, išduodantys jam vaistus, anot N. Dučinsko, sistemoje turi galimybę matyti pacientui išrašytus elektroninius receptus ir pagal juos įsigytus vaistus. Tai padeda išvengti tų pačių ar panašių vaistų skyrimo, sudaro sąlygas vaistus skirti ir juos vartoti racionaliau.

E. recepto posistemė yra viena iš Lietuvos centrinės e. sveikatos informacinės sistemos – E. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (ESPBI IS) – dalių. Sistemos sukūrimo projektą vykdė Sveikatos apsaugos ministerija kartu su partneriais: LR Vyriausybės nutarimu paskirta pagrindine šios sistemos tvarkytoja valstybės įmone Registrų centru, Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikomis ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligonine Kauno klinikomis.

Apimtys auga!

Kaip mus patikino SAM atstovas N. Dučinskas, e. recepto naudojimo apimtys kasdien auga, elektroninių medicinos dokumentų pateikimas į centrinę e. sveikatos sistemą intensyvėja.

2017 m. sausio 10 dienos duomenimis, į centrinę e. sveikatos sistemą (ESPBI IS) yra pateikta apie 500 tūkst. elektroninių medicinos dokumentų (1 pav.), išrašyta per 180 tūkstančių elektroninių receptų (2 pav.), ESPBI IS užregistruota apie 2,8 mln. apsilankymų, sukurta 2 mln. pacientų ESI.

Dar apie 130 vaistinių (vaistinių tinklų), kurios apima per 80 proc. vaistinių veiklos vietų, anot N. Dučinsko, yra pasirašiusios sutartis dėl e. sveikatos sistemos naudojimo, tai yra per 80 proc. Lietuvos vaistinių pasirengusios išduoti ir išduoda vaistus pagal elektroninius receptus.

 

Kviečia prisidėti

SAM Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento E. sveikatos koordinavimo ir įgyvendinimo skyriaus vedėjas N. Dučinskas atkreipė dėmesį į tai, kad visos sveikatinimo įstaigos turi teisę ir galimybę naudoti sukurtus e. sveikatos sprendimus.

 

Plačiau skaitykite „Farmacija ir laikas“ žurnale Nr. 1, 2017

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.