Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, susirgimų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) pernai Lietuvoje užregistruota mažiau, lyginant su užpernai: atitinkamai 459 ir 625 atvejai. 2018 m. didžiausias sergamumas sifiliu ir chlamidioze nustatytas Vilniaus ir Kauno, o sergamumas gonorėja – Tauragės, Telšių ir Kauno apskrityse.

Hipertoninio natrio chlorido poveikis sergant rinosinusitu

2019-04-26

Nosies sekreto tekėjimas ir nosies užgulimas yra vieni dažniausių tiek vaikų, tiek suaugusiųjų nusiskundimų. Įvairūs tyrimai rodo teigiamą nosies plovimo poveikį mažinant nosies simptomus ir gerinant gyvenimo kokybę. Nosies plovimas jūros vandeniu yra rekomenduojamas sergant ūminiu ar lėtiniu rinosinusitu, alerginiu ar nealerginiu rinitu, esant nespecifiniams nosies simptomams, po chirurginių nosies procedūrų.

 

2012 m. Europos rinosinusito ir nosies polipų gydymo sutarime nosies gleivinės plovimas jūros vandeniu yra rekomenduojamas suaugusiesiems, sergantiems ūminiu, lėtiniu rinosinusitu ir neturintiems polipų nosies gleivinėje, tiek prieš, tiek po operacinio gydymo, bei vaikams, sergantiems lėtiniu rinosinusitu (Ia įrodymų lygmuo, A stiprumo rekomendacija) [1]. Nosies gleivinės plovimas jūros vandeniu suaugusiems pacientams, turintiems nosies polipų, turi mažesnį įrodymų lygmenį – Ib, D stiprumo rekomendacija [1]. Vaikams, sergantiems ūminiu rinosinusitu, nosies gleivinės plovimas jūros vandeniu turi IV įrodymų lygmenį ir D stiprumo rekomendaciją [1]. Nosies plovimui yra naudojamas izotoninis arba hipertoninis natrio chlorido tirpalas.

 

Hipertoninio natrio chlorido tirpalo poveikis

Nosies plovimas hipertoniniu natrio chlorido tirpalu išvalo nosies ertmę ir, manoma, gerina mukociliarinį klirensą, skystina gleives ir gali sumažinti uždegimą. Siekiant patikrinti hipotezę, ar kasdienis nosies plovimas hipertoniniu natrio chlorido tirpalu palengvina nosies simptomus, pagerina gyvenimo kokybę, sumažina antibiotikų ir kitų medikamentų poreikį suaugusiems pacientams, turintiems sinusito simptomų, buvo atliktas atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas [2]. Jame dalyvavo 76 pacientai iš pirminės sveikatos priežiūros grandies ir 6 pacientai, besigydantys pas otorinolaringologą. Visiems tiriamiesiems praeityje dažnai kartojosi sinusitas. Penkiasdešimčiai pacientų buvo skirtas gydymas nosies plovimu hipertoniniu natrio chlorido tirpalu, o 24-iems – placebas. Pacientų amžius buvo nuo 19 iki 62 metų. Pirminės baigtys buvo vertintos pagal Medicininių baigčių tyrimo klausimyno trumpąją formą (angl. Medical Outcomes Survey Short Form (SF-12)), Nedarbingumo dėl rinosinusito indeksą (angl. Rhinosinusitis Disability Index (RSDI)) ir Sinusito simptomų sunkumo vertinimą (angl. Single-Item Sinus-Symptom Severity Assessment(SIA)). Visi šie klausimynai buvo užpildyti prieš pradedant gydymą ir po 1, 5, 3 ir 6 mėnesių nuo gydymo pradžios. Antrinės baigtys buvo vertinamos pagal gydymo režimo laikymąsi ir simptomus bei vartojamus vaistus [2]. 6-ą mėnesį tiriamieji buvo vertinami dėl nepageidaujamų reiškinių, pasitenkinimo gydymu bei analizuoti gyvenimo kokybės, susijusios su sinusito simptomais, pokyčiai. Prieš gydymą tarp abiejų grupių reikšmingų skirtumų nenustatyta. 69 tiriamieji (90,8 proc.) tyrime dalyvavo iki pabaigos. Paskirto gydymo režimo laikėsi 87 proc. Hipertoninį natrio chlorido tirpalą vartojusių tiriamųjų grupėje RSDI balas pagerėjo nuo 58,4 ± 2,0 iki 72,8 ± 2,2 (p ≤0,05), o placebą gavusių tiriamųjų grupėje – nuo 59,6 ± 3,0 iki 60,4 ± 1,1. SIA balas hipertoninį natrio chlorido tirpalą vartojusių tiriamųjų grupėje padidėjo nuo 3,9 ± 0,1 iki 2,4 ± 0,1 (p ≤0,05), o placebo grupėje – nuo 4,08 ± 0,15 iki 4,07 ± 0,27 [2]. Pirminio vertinimo rezultatai pateikti 1 lentelėje. Hipertoninį natrio chlorido tirpalą vartoję pacientai nurodė, kad jiems rečiau pasireiškė sinusito simptomai (p

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 5

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.