Humalog 200 V/ml – pirmasis pasaulyje koncentruotas greitai veikiantis insulinas

2017-05-14

Gyd. Marija Lapienė,

Tauragės ligoninės endokrinologė

 

Jau metai, kai Lietuvoje turime dviejų skirtingų koncentracijų greitai veikiančius insulinus: 100 V/ml (Humalog, Apidra, NovoRapid) bei 200 V/ml (Humalog KwikPen 200 V/ml). 2015 m gruodžio 7 d. į kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną įtrauktas du kartus labiau koncentruotas greitai veikiantis insulinas Humalog KwikPen 200V/ml. Šiame straipsnyje pristatomas naujas koncentruotas greitai veikiantis insulinas Humalog 200 V/ml, atkreipiant dėmesį į skirtingos koncentracijos greitai veikiančių insulinų vartojimo ypatumus.

Insulinas lispro (prekinis vaisto pavadinimas Humalog) vartojamas cukriniam diabetui gydyti. Tai greitai veikiantis insulinas. Humalog veikia panašiai kaip sveiko žmogaus kasos gaminamas insulinas – tai reiškia, kad jis pradeda reguliuoti gliukozės koncentraciją kraujyje tuoj pat po valgio. Šis insulinas pradeda veikti greitai (maždaug per 15 minučių), o poveikis trunka 2–5 valandas. Greitai veikiančio insulino rekomenduojama susišvirkšti prieš pat valgį (kai lėkštė jau ant stalo) arba iškart pavalgius.

Ką reikėtų žinoti žinoti insuliną Humalog KwikPen 200 V/ml

Insulinas lispro 200 V/ml (Humalog 200 V/ml) tiekimas vienkartiniuose švirkštikliuose KwikPen. Viename švirkštiklyje yra 3 ml tirpalo, t. y. 600 V insulino lispro.

Šis insulinas yra bioekvivalentiškas 100 V/ml koncentracijos insulinui lispro (Humalog) (1 pav.), o tai reiškia, kad, keičiant 100 V/ml greitai veikiantį insuliną dvigubai didesnės koncentracijos (200 V/ml) greitai veikiančiu insulinu, insulino dozės keisti nereikia.

Greitai veikiantis insulinas Humalog KwikPen 200 V/ml skiriamas deriniuose su ilgai veikiančio insulino analogais (pagrindinė ir smūginė insulino terapija) suaugusiems pacientams, sergantiems 1 ir 2 tipo cukriniu diabetu. Kadangi bet kurio pradėto vartoti insulino švirkštiklio (užtaiso) tinkamumas yra 28 dienos, tai ir Humalog 200 V/ml reikėtų suvartoti per šį laiką. Kad būtų išpildytas šis reikalavimas, Humalog 200 V/ml skiriamas pacientams, kurių greitai veikiančio insulino paros dozė yra didesnė nei 20 vienetų (20 V paros dozė dauginama iš 28 dienų ~600 V insulino = 1 insulino švirštiklis).

Insulino lispro 100 V/ml ir insulino lispro 200 V/ml vartojimo skirtumai išdėstyti lentelėje.

Pagal LR sveikatos apsaugos ministro įsakymą Nr. V-669, gydytojas, išrašydamas insulino preparato receptą, turi nurodyti ir bendrinį, ir prekinį insulino pavadinimą. Taip pat svarbu nurodyti insulino koncentraciją. To reikalaujama, kad vaistininkas iš insulino recepto žinotų, koks insulinas paskirtas pacientui. Insulino recepto išrašymo pavyzdys pateiktas 2 paveiksle.

Insulino švirkštiklis KwikPen pagamintas taip, kad nebūtų padaryta klaidų dozuojant insuliną. Keičiant 100 V/ml koncentracijos greitai veikiantį insuliną į Humalog KwikPen 200 V/ml arba atvirkščiai, dozės perskaičiuoti nereikia, nes insulino vienetų skaičius švirkštiklio dozavimo langelyje rodomas nepriklausomai nuo insulino koncentracijos.

 

Plačiau skaitykite „Farmacija ir laikas“ žurnale Nr. 1, 2017

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.