Jūros vandens preparatai – viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomams lengvinti ir profilaktikai

2018-08-17

Jau prieš tūkstančius metų Ajurvedos medicina tikėjo, kad nosies plovimas druskingu vandeniu yra kasdienė ir būtina asmens higienos dalis. Išvalyti kvėpavimo takai padėjo žmogui geriau užuosti ir su šiuo vienu iš svarbių penkių pojūčių pagalba geriau pažinti jį supantį pasaulį. Šiais laikais nosies plovimas vis dar dažnai klaidingai painiojamas su jogos praktika bei alternatyviąja medicina, tačiau moksliniai tyrimai įrodė, kad tai išties patikima ir efektyvi viršutinių kvėpavimo takų (VKT) ligų gydymo ir profilaktikos priemonė.

 

Jūros vanduo – apsauginės nosies gleivinės funkcijai

Sveikų žmonių nosies gleivinė yra išklota tariamai daugiasluoksniu stulpiniu virpamuoju epiteliu, kuriame itin svarbią funkciją atlieka virpamosios ir taurinės ląstelės. Virpamųjų epiteliocitų plaukeliai, ritmiškai siūbuodami gleivėse, gaminamose taurinių ląstelių, įstrigusias įvairias daleles (virusus, bakterijas, alergenus ir kt.) nukreipia nosiaryklės link, taip užtikrinant jų pasišalinimą. Efektyviam apsauginiam epiteliocitų plaukelių judėjimui labai svarbu, kad gleivinė būtų nuolatos sudrėkinta [1]. Šiam mechanizmui sutrikus, įvairūs mikroorganizmai greičiau ir lengviau tampa įvairių viršutinių kvėpavimo takų (VKT) ligų priežastimi.

Nosies plovimas druskingu (jūros) vandeniu – tai paprastas, nebrangus ir sveikatai nekenksmingas metodas, jau seniai naudojamas kaip papildoma priemonė įvairių nosies ertmės ir sinusų ligoms gydyti [2], kurio nauda jau spėjo įsitikinti ir mokslininkai, ir sveikatos priežiūros darbuotojai. Nosies plovimui įprastai naudojamas hipertoninis arba izotoninis druskos tirpalas. Jo metu druskingas (jūros, vandenyno) vanduo gali būti supilamas arba supurškiamas. Pastarasis metodas, naudojant specialų purškalą su preparato dozatoriumi, yra patogiausias – juo nosį be didelio vargo gali išsiplauti ir suaugusieji, ir vaikai.

Nosies plovimo jūros vandens tirpalu nauda grindžiama keliomis teorijomis. Pirmiausia plaunant nosį iš jos ertmės mechaniškai su vandens srove yra pašalinami įvairūs ligų sukėlėjai (bakterijos, virusai, alergenai), uždegimo mediatoriai, kiti dirgikliai. Tokiu būdu taip pat yra suskystinamos nosies ertmėje esančios gleivės, todėl jos iš nosies ertmės pasišalina lengviau ir greičiau. Įrodyta, kad, sudrėkinus nosies gleivinę, pagreitėja epiteliocitų plaukelių judėjimas – vadinamasis mukociliarinis klirensas [3], taigi nosies plovimas jūros vandeniu atkuria ir gerina šį fiziologinį, natūralų nosies gleivinės apsauginį mechanizmą. Nors nosies plovimas dažnai siejamas su alternatyviais gydymo metodais, pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie nenuginčijamą jo vaidmenį įvairių viršutinių kvėpavimo takų ligų gydyme, efektyvumą pagrindžiant moksliniais tyrimais.

 

Nosies plovimas jūros vandeniu sergant įvairiomis VKT ligomis

Susirgus ūmiu virusiniu rinitu, kurį dažniausiai ir vadiname peršalimu, nosies plovimas padeda suskystinti nosyje esantį sekretą, taip pat palengvina mechaninį jo pasišalinimą [4]. Labai svarbu paminėti, kad jūros vandens preparatai gali būti vartojami ir kaip prevencinė virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (VKTI) priemonė. Įrodyta, kad kasdienis nosies plovimas druskingu vandeniu sumažino riziką susirgti VKTI, o susirgus, ji tęsėsi trumpiau, nemalonūs simptomai buvo silpnesni lyginant su kontroline grupe [5]. Dėl itin retai pasireiškiančio ir menko nepageidaujamo poveikio jūros vandens preparatai yra rekomenduojami gydant VKTI nėščioms moterims, vaikams, o izotoninis – nedidelės druskos koncentracijos tirpalas gali būti skiriamas net patiems mažiausiems kūdikėliams nuo pat pirmųjų jų gyvenimo dienų.

Nosies plovimą jūros vandeniu gydytojai, kaip papildomą priemonę, dažniausiai rekomenduoja ir lėtinio rinosinusito gydymui [6]. Tai – tinkama ir patikima pagalba, padedanti sumažinti šios ligos simptomus [4], taip didinant pacientų gyvenimo kokybę ir išvengiant perteklinio vaistinių preparatų vartojimo.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 2

 

© 2006 Visos teisės saugomos.