Nuo rugpjūčio 1 dienos apsaugines veido kaukes vėl privaloma dėvėti viešajame transporte ir uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Tokios prievolės neturi viešojo maitinimo įstaigų ir kultūros bei sporto renginių lankytojai. Taip pat numatytos išimtys toms paslaugoms, kurios negali būti suteiktos dėvint kaukę.

Maisto papildų su kolagenu vartojimas gali pristabdyti odos senėjimą

2019-04-15

Oda yra pats didžiausias žmogaus organas. Histologiškai ji susideda iš dviejų pagrindinių sluoksnių – epidermio ir dermos – bei poodinės fascijos hipodermos. Net 80 proc. epidermio sudaro kolagenas. Jauname amžiuje, kai kolageno sintezė yra pakankama, oda yra lygi ir elastinga. Ilgainiui natūrali kolageno gamyba mažėja, atsiranda pirmieji senėjimo požymiai – nedidelės vagelės, kurios ilgainiui virsta matomomis raukšlėmis. Odos senėjimą lemia įvairių vidinių ir išorinių veiksnių ir jų sąveikos nulemti procesai.

 

Vystantis medicininėms technologijoms nuolat atsiranda vis efektyvesnių priemonių, leidžiančių pristabdyti odos senėjimą. Žinoma, kad kolagenas yra vienas svarbiausių baltymų, palaikantis odos lygumą ir elastingumą. Tyrimai rodo, kad kolageno papildai gali būti efektyvūs pristabdant odos senėjimą [3]. Šio straipsnio tikslas – apžvelgti kolageno svarbą odos struktūrai bei keturių kolageno tipų komplekso naudą stabdant jos senėjimą.

 

Odos senėjimas

Odos senėjimas yra natūralus biologinių procesų kompleksas, prasidedantis dėl endogeninių (genetinių, ląstelių metabolizmo, hormonų, metabolinių procesų) ir egzogeninių (nuolatinio šviesos poveikio, užterštumo, jonizuojamosios spinduliuotės, cheminių, toksinių) veiksnių [2]. Šie veiksniai sukelia kumuliacinius struktūrinius ir fiziologinius pakitimus kiekviename odos sluoksnyje, kurie laipsniškai progresuoja. Pakitimai yra matomi, ypač tose vietose, kurios dažnai būna veikiamos UV spindulių.

Odos senėjimo požymiai yra plona, atrofiška, sausa oda su raukšlėmis. Saulės paveiktai odai būdingas sustorėjęs epidermis, netolygūs odos spalvos pokyčiai (hiperpigmentinės dėmelės), gilios raukšlės, suglebimas, šiurkštumas [2]. Senėjanti oda pamažu praranda elastingumą, epidermis lėčiau atsinaujina, todėl sulėtėja žaizdų gijimas. Kolageno kiekio mažėjimą, manoma, gali lemti padidėjęs kolageno suirimas dėl matricos metaloproteinazių, serino ir kitų proteazių poveikio [2]. Vyresnio amžiaus asmenų odoje kolagenas atrodo netvarkingas, III ir I tipo kolageno santykis yra pakitęs. Šiuos pokyčius lemia didelis I tipo kolageno netekimas. Apskaičiuota, kad per metus bendras kolageno kiekis odoje sumažėja 1 proc. [2].

 

Kolagenas

Kolagenas yra pagrindinis netirpus pluoštinis baltymas tarpląstelinėje matricoje ir jungiamajame audinyje [4]. Žinomi daugiau kaip dvidešimt aštuoni kolageno tipai, bet 80–90 proc. kolageno, esančio žmogaus organizme, sudaro I, II ir III tipo kolagenas [4]. Šio tipo kolageno molekulės suformuoja ilgas plonas fibriles.

Daugiau nei 80 proc. odos sudaro I ir III tipo kolagenai. Šių tipų kolagenai taip pat randami ir sausgyslėse, raiščiuose, raumeninio audinio skaidulose, kauluose ir dantyse [4]. II tipo kolagenas įeina į kremzlių sudėtį. Anksčiau buvo manyta, kad kolageną gamina tik fibroblastai, bet dabar jau žinoma, kad daugelis epitelinių ląstelių išskiria įvairaus tipo kolageną [4]. Kolagenas I ir III suteikia odai stangrumo, elastingumo, lygumo ir drėgmės.

Hidrolizuotas kolagenas yra gerai žinomas mažo molekulinio svorio kolageno baltymas, pasižymintis geresniu bioprieinamumu, taip pat odos senėjimą stabdančiu poveikiu [3]. Tyrimai parodė, kad išgertas hidrolizuotas kolagenas padidina iš kolageno susidariusių peptidų kiekį kraujyje. Viename eksperimentiniame tyrime buvo įrodyta, kad šie aktyvūs kolageno peptidai iš kraujo patenka į odą [3]. Kolageno peptidai suteikia odai drėgmę, stimuliuoja hialurono rūgšties gamybą odos fibroblastuose, kolageno sintezę, tvirtesnių kolageno fibrilių susidarymą, odos fibroblastų augimą [9]. Dėl mažos molekulinės masės hidrolizuotas kolagenas yra lengvai virškinamas, absorbuojamas ir paskirstomas skirtinguose žmogaus kūno audiniuose. Trys Japonijoje atlikti tyrimai parodė teigiamą hidrolizuoto kolageno naudą [8]. Skiriant 10 g hidrolizuoto kolageno stebėta reikšminga nauda odai – pagerėjo vandens absorbcija, palyginti su placebo grupe. Stratum corneum sluoksnio hidratacija reikšmingai padidėjo po 4 savaičių hidrolizuoto kolageno 5 ir 10 g vartojimo [8]. Tyrimų duomenimis, teigiamas efektas odai gali būti stebimas tik vartojant pakankamai dideles hidrolizuoto kolageno dozes.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 5

 

© 2006 Visos teisės saugomos.