Rūta Bagdonavičienė: „Atlikti tyrimai patvirtina vaistų suderinamumo svarbą“

2017-05-22

Pernai rudenį visose „Gintarinei vaistinei“ priklausančiose vaistinėse buvo įdiegta viena pažangiausių Europoje vaistų suderinamumo sistemų. Pasaulinių tyrimų duomenimis, 20–30 proc. vaistų nesuderinamumų sudaro receptinių ir nereceptinių vaistų vartojimas vienu metu, o tai – didelė grėsmė sveikatai. Įdiegtos naujovės dėka galima stebėti pacientų perkamų ir vartojamų vaistų tarpusavio sąveikas ir taip užkirsti kelią galimiems sveikatos pavojams. Apie tai, kaip ši sistema veikia ir kokie yra juntami jos įdiegimo rezultatai, kalbamės su „Gintarinės vaistinės“ generaline direktore ir valdybos pirmininke Rūta Bagdonavičiene.

 

Gerbiama Direktore, pernai spalį Jūsų vadovaujamame vaistinių tinkle buvo įdiegta viena pažangiausių Europoje vaistų suderinamumo sistema. Kuo ši sistema ypatinga, kuo naudinga vaistinėms ir pacientams? Kodėl buvo nuspręsta diegti šią sistemą?

Pacientų sveikata „Gintarinei vaistinei“ yra didžiausias prioritetas, todėl nuolat ieškome įvairių sprendimų, kurie galėtų padėti mums gerinti mūsų pacientų sveikatą ar apsaugoti nuo galimų sveikatos pavojų. Manau, kad vaistų suderinamumo sistema yra būtent tas sprendimas, kuris ir leidžia „Gintarinei vaistinei“ padėti žmonėms ir tapti jų ilgo ir sveiko gyvenimo partneriu. Žinome, kad sąveikaudami tam tikri vaistai gali ne tik neatitikti savo funkcijos, bet ir – dar blogiau – sukelti priešingą efektą nei tikimasi. Viso to galima išvengti vartojant tinkamai parinktus medikamentus, kurių veikliosios medžiagos nekenkia viena kitai. Būtent tuo remiasi ir įdiegta sistema – ji leidžia užkirsti kelią sveikatos sutrikimams, kuriuos gali sukelti netinkamas vaistų derinių vartojimas, ir taip užtikrinti maksimalų rūpestį paciento sveikatos būkle ir gydymu.

 

Ar yra atlikti vaistų suderinamumo svarbą patvirtinantys tyrimai?

Įvairiose pasaulio šalyse atlikti tyrimai patvirtina vaistų suderinamumo svarbą. Tyrimai rodo, kad žmonėms, vartojantiems 5–9 vaistus, tikimybė susidurti su bent viena neigiama vaistų sąveika siekia 50 proc. Tai itin aktualu tarp vyresnio amžiaus žmonių. Taip pat norėčiau paminėti, kad, pasaulinių tyrimų duomenimis, 20–30 proc. vaistų nesuderinamumų sudaro receptinių ir nereceptinių vaistų vartojimas vienu metu, galintis sukelti rimtų pasekmių sveikatai. Įdiegtas sprendimas leidžia stebėti pacientų perkamų ir vartojamų vaistų tarpusavio sąveikas ir taip užkerta kelią galimiems sveikatos pavojams. Man asmeniškai yra tikrai labai džiugu, kad ryžomės tokioms investicijoms, kurios iš esmės pagerina Lietuvos žmonių gyvenimo kokybę.

 

Kokiu principu ši sistema veikia? Ar palengvina ir galbūt pagreitina farmacijos specialisto darbą? Padeda pacientams išvengti pavojingų šalutinių vaisto poveikių ir pan.? Kokie yra šios sistemos privalumai?

Vaistų suderinamumo sistemoje sukaupta informacijos apie 20 tūkst. skirtingų vaistų sąveikų, kurios sudarytos remiantis vieno Karolinska instituto (tai vienas didžiausių ir prestižiškiausių medicinos universitetų pasaulyje. – V. G.), klinikinės farmakologijos departamento Švedijoje, Stokholmo apskrities tarybos ir Suomijos universitetų duomenimis. Informacija apie vaistus ir jų suderinamumą sistemos duomenų bazėje atnaujinama keturis kartus per metus, remiantis naujausiais tyrimais, kurių skaičius kasmet siekia 1000–5000. Šios sistemos pagalba užtikrinamas automatinis kiekvieno pirkinio produktų nesuderinamumo patikrinimas. Taip pat egzistuoja galimybė patikrinti vaistų suderinamumą su anksčiau įsigytais preparatais ar žmogaus jau vartojamais preparatais. Labai svarbu, kad yra nurodomas nesuderinamumo pavojingumo lygis, pateikiami įrodymų šaltiniai ir galimi situacijos sprendimo būdai. Be automatinės kiekvieno čekio patikros, veikia ir internetinė žinyno versija, kur pateikiama itin išsami informacija, moksliniai straipsniai bei papildomai informuojama apie galimus vaistų šalutinius poveikius. Sistema tikrai palengvina ir pagreitina farmacijos specialisto darbą, nes ji veikia automatiškai. Be to, ji stipriai praplečia mūsų vaistinių tinkle dirbančių vaistininkų kompetenciją, juk, reikia pripažinti, prisiminti 20 tūkst. vaistų nesuderinamumo atvejų tikrai nėra reali užduotis. Todėl informacijos radimas vienareikšmiškai – greitai ir laiku (o tai vyksta automatiškai) – pakelia „Gintarinei vaistinei“ priklausančių vaistinių suteikiamą farmacinę paslaugą pacientams į naują lygmenį.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2017 Nr. 2

Nuotr. - R. Bagdonavičienė

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.