Lietuvos gydytojo žurnalas 2014/3

TURINYS

Išeminis insultas

Insulto rizikos veiksniai ir jų profilaktika   

Praeinančio smegenų išemijos priepuolio šiandienė
samprata ir insulto rizikos vertinimas         

Šiuolaikinis išeminio insulto gydymas intravenine
trombolize                 

Retų jauno amžiaus pacientų insulto priežasčių tyrimo
galimybės

Galvos smegenų insulto padariniai             

Kraujagyslinė demencija            

Kraujagyslinės demencijos gydymo aspektai               

Migrena ir insultas    

Migreninio galvos smegenų insulto klinikinis atvejis   

Farmakoterapija

Rivaroksabanas: veiksminga ir saugesnė insulto

profilaktika sergant prieširdžių virpėjimu   

Slauga

Šlapimo nelaikymas – dažna insulto komplikacija

LGŽ rekomenduoja

Klinikinės genetikos vaidmuo šiuolaikinėje medicinoje

Dermatologija

Nemenkas iššūkis būti šiuolaikišku gydytoju

dermatovenerologu   

Dėmesys aknės patogenezei ir jos gydymo naujovėms 

Odos grybelių infekcijos: šiuolaikinio gydymo galimybės             

Aktininė keratozė – ne tik išvaizdos, bet ir sveikatos

problema 

Aknės patogenezė ir jos gydymo naujovės  

Šeimos medicina

Erekcijos disfunkcija 

Dislipidemijos epidemija siaučia Lietuvoje 

Hipertenzija ir metabolinis sindromas: gydymas

dviem kryptimis       

Cukrinio diabeto gydymas: gerai žinomi vaistai naujų          

galimybių šviesoje    

Osteoartrito diagnostikos ir gydymo galimybės           

Vaistų ototoksiškumą lemiantys veiksniai ir ototoksinio poveikio profilaktika                

Portretas

Žinių ir patirties dalybos… iš dosnių, profesionalių ir gerbiamų gydytojų rankų…        

Medicinos teisė

Teisės aktų apžvalga (2014 m. vasaris–kovas)            

 

 

 

 

Teisės aktų apžvalga

Pateikiama teisės aktų apžvalga (2014 m. vasaris - kovas).

Žinių ir patirties dalybos... iš dosnių, profesionalių ir gerbiamų gydytojų rankų...

Apybraiža apie dvi Kaune gyvenančias seseris, habilituotas daktares, profesores Vitą ir Vaivą Lesauskaites...

Osteoartrito diagnostikos ir gydymo galimybės

Daugiau nei 20 proc. ekonomiškai išsivysčiusių šalių gyventojų nuolatos kenčia lėtinį skausmą (ilgiau nei 3 mėnesius ištisai arba 6 mėnesius su pertraukomis trunkantis skausmas). Dažniausias yra lėtinis skeleto - raumenų (sąnarių, juos gaubiančių struktūrų, minkštųjų audinių, raumenų ir kt.) skausmas (apie 80 proc. lėtinio skausmo atvejų), o iš jį sukeliančių ligų dažniausia - osteoartritas.

Cukrinio diabeto gydymas: gerai žinomi vaistai naujų galimybių šviesoje

Neretai kasdienėje klinikinėje praktikoje kyla klausimas: kokia gerai žinomų geriamųjų antidiabetinių vaistų ateitis, kai į klinikinę praktiką cukriniam diabetui gydyti įdiegiamos naujos vaistų klasės: inkretinų mimetikai (GLP - 1 agonistai), dipeptidilpeptidazės (DPP) - 4 inhibitoriai ir amilino analogai. Ar iš tiesų naujos kartos vaistai užtikrins geresnę ligos kontrolę?

Hipertenzija ir metabolinis sindromas: gydymas dviem kryptimis

Arterinė hipertenzija, išeminė širdies liga, širdies nepakankamumas ir daugelis kitų širdies ir kraujagyslių sistemos būklių patogeneziškai ir kliniškai glaudžiai susijusios su aterosklerozine kraujagyslių liga. Aterosklerozės atsiradimą ir progresavimą skatina įgimti genetiniai ir keičiamieji širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniai, tarp kurių vieni svarbiausių yra dislipidemija ir metabolinis sindromas.

Dislipidemijos epidemija siaučia Lietuvoje

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje išlieka dažniausia žmonių sergamumo, neįgalumo ir mirtingumo priežastis. Šių ligų atsiradimą ir progresavimą skatina daugelis įgimtų ir įgytų veiksnių, tarp kurių lipidų apykaitos sutrikimai yra vieni svarbiausių.

Aknės patogenezė ir jos gydymo naujovės

Kad daugeliui Lietuvos moterų aknė šiuo metu yra labai aktuali odos liga, Kaune vykusioje dermatologų konferencijoje „Aknės patogenezės ir gydymo aktualijos“ priminė ir VUL Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro dr. Rūta Gancevičienė. Savo pranešime ji labai subtiliai apžvelgė aknės gydymo, estetikos ir psichologinius aspektus.

Odos grybelių infekcijos: šiuolaikinio gydymo naujovės

Odos grybelių infekcija - neinvazinė odos, plaukų ir nagų infekcija, sukeliama mielinių arba pelėsinių grybelių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, odos grybelių infekcija (dermatomikoze) serga 20-25 proc. žmonių, šių ligų paplitimas didėja. Ji sukelia daug varginančių simptomų, yra gan atspari gydymui, linkusi pereiti į lėtinę formą, pastebimai blogina pacientų gyvenimo kokybę.

Dėmesys aknės patogenezei ir jos gydymo naujovėms

Aknė yra viena dažniausių lėtinių odos ligų paauglystėje, neretai nusitęsianti ir į suaugusiųjų amžiaus periodą. Ji ne tik blogina sergančiųjų gyvenimo kokybę, bet ir gali sukelti rimtų psichosocialinių problemų.

Nemenkas iššūkis būti šiuolaikišku gydytoju dermatovenerologu

Lietuvos dermatovenerologų draugija kartu su Vilniaus bei Lietuvos sveikatos mokslų universitetais tradiciškai kiekvieną pavasarį rengia konferencijas aktualiomis dermatovenerologinėmis temomis. Šiemet „Įdomiąja dermatologija“ pavadinta kenferencija vyko kovo 7 dieną labai šiltoje ir puikiomis meninėmis priemonėmis praturtintoje aplinkoje - Lietuvos taikomosios dailės muziejuje.

Klinikinės genetikos vaidmuo šiuolaikinėje medicinoje

Iššifravus žmogaus genomą atsivėrė plačios galimybės nustatyti žmogaus sveikatos būklę, polinkį į ligas bei numatyti kūdikio ligų paveldimumo riziką dar iki gimstant. Genetiniai tyrimai esti viena svarbiausių krypčių šiuolaikiniuose žmogaus tyrimuose.

Šlapimo nelaikymas - dažna insulto komplikacija

Insultą patyrusių žmonių gyvenimo kokybė nemažai priklauso nuo jų priežiūros ir slaugos, ypač jei ligos pasekmės susijusios su varginančiu šlapimo nelaikymu. Šiandien iš tiesų Lietuvoje yra prieinama daug pagalbinių slaugos priemonių, skirtų šlapimo nelaikymui, tačiau vis dar susiduriama su tinkamo šių priemonių parinkimo, taikymo ir skyrimo problemomis.

Rivaroksabanas: veiksminga ir saugesnė insulto profilaktika sergant prieširdžių virpėjimu

Širdies ir kraujagyslių ligos yra vienos labiausiai paplitusių ir dažniausiai lemiančių mirtį visame pasaulyje. Pati dažniausia širdies ir kraujagyslių liga yra išeminė širdies liga.

Migrena ir insultas

Kad egzistuoja ryšys tarp migrenos ir infarkto, buvo įtariama nuo seno. Pirmasis šį galimą komorbidiškumą aprašė 1881 m. prancūzas Fere, pristatydamas atvejį, kai pacientui vieno kartotinio oftalminės migrenos priepuolio metu išsivystė hemiplegija, ir pacientas po 2 mėnesių mirė.

Kraujagyslinės demencijos gydymo aspektai

Būdingiausia senyvo amžiaus žmonių psichikos liga yra demencija - lėtinė, progresuojanti galvos smegenų žievę ir (ar) požievio darinius pažeidžianti neurodegeneracinė liga.

Kraujagyslinė demencija

Kraujagyslinė demencija (KD) yra svarbi medicininė problema, nes tai viena svarbiausių priežasčių, kuri sunkina pacientų pasveikimą po persirgto insulto. KD nėra viena liga, bet grupė demencijos simptomų, kurių priežastis yra kraujotakos sutrikimų sukelti galvos smegenų pažeidimai ir dėl to pasireiškiantys pažinimo funkcijų sutrikimai.

Galvos smegenų insulto padariniai

Insultas - dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastis. Daugiau nei 50 proc. persirgusių insultu žmonių susiduria su laikinu ar nuolatiniu neįgalumu. Tik nedaugeliui išgyvenusių po insulto pacientų nėra liekamųjų pažeidimo reiškinių, kitiems išlieka nedideli negalios reiškiniai, dar kitiems - ryškesni neįgalumo reiškiniai, kai reikalinga didesnė ar mažesnė pagalba apsitarnauti, o dar kitai daliai reikia nuolatinės slaugos.

Retų jauno amžiaus pacientų insulto priežasčių tyrimo galimybės

Neaiškios kilmės insultas gali būti ženkliai dažnesnis tarp jaunų (dažniausiai literatūroje nurodoma jaunesnių nei 50 m.) žmonių. 20-40 proc. insultų priežastis yra nenustatoma. Pastaruoju dešimtmečiu manoma, kad viena retų insulto priežasčių galėtų būti paradoksinė embolizacija per atvirąją ovalinę angą (AOA).

Šiuolaikinis išeminio insulto gydymas intravenine trombolize

Insultas yra viena dažniausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse bei užima pirmą vietą tarp ilgalaikę negalią sukeliančių ligų. Nuo 2002 m. Europos šalyse intraveninė trombolizė patvirtinta kaip ūminio išeminio insulto pirmaeilis gydymo būdas.

Praeinančio smegenų išemijos priepuolio šiandienė samprata ir insulto rizikos vertinimas

Praeinantis smegenų išemijos priepuolis (PSIP) - trumpalaikis neurologinių židininių simptomų epizodas, sukeltas galvos smegenų ar tinklainės ūminės išemijos, nesukeliančios ūminio smegenų infarkto.

Insulto rizikos veiksniai ir jų profilaktika

Pagrindiniai insulto rizikos veiksniai yra šie: hipertenzija, rūkymas, fizinio aktyvumo stoka, cukrinis diabetas, prieširdžių virpėjimas ir dislipidemija. Gresiančio insulto profilaktikos pagrindas - šalinti arba mažinti šiuos rizikos veiksnius.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.