Lietuvos gydytojo žurnalas 2014/4

TURINYS

Gegužės 9-11 d. Širdies nepakankamumo diena

Neatpažinto širdies nepakankamumo paplitimas         

Natriurezinių peptidų tyrimu paremta gydytojų
bendradarbiavimą skatinanti širdies nepakankamumo profilaktika: STOP-HF atsitiktinių imčių tyrimas        

Kaip laikomasi Širdies nepakankamumo gydymo
gairių rekomendacijų Europoje ir JAV   

Transtiretino amiloidozė   

Ūminis širdies nepakankamumas: klinikiniai fenotipai ir naujos medikamentinio gydymo galimybės              

Dešiniojo skilvelio nepakankamumas širdies chirurgijoje: lemiantys veiksniai, klinikinė reikšmė, gydymas    

Kardiologinė reabilitacija po širdies transplantacijų
Vokietijoje   

Išsėtine sklerozė

Išsėtinės sklerozės kongresas: atskleidžiama vis
daugiau ligos paslapčių     

Medicinos laboratorija

Raktas į sėkmę: kilnūs tikslai, pažanga, kokybė
ir patikimi partneriai          

Mėginio kelias                   

Lietuvos laboratorinės medicinos draugijos
suvažiavimas: atliktų darbų analizė, veiklos
kryptys ateičiai                  

Šeimos medicina

Trombocitus aktyvinančio faktoriaus svarba alerginio
rinito išsivystymui             

Galūnių arterijų aterosklerozė: kaip ją pažinti ir gydyti                     

Kaip užtikrinti stipriausią širdies ir kraujagyslių apsaugą gydant arterinę hipertenziją                

Hipertenzijos gydymas KKB: daugiau galimybių
apsaugoti inkstus               

Sunkios ir komplikuotos arterinės hipertenzijos
gydymas: kuriuos vaistų derinius pasirinkti                 

Lėtinis pankreatitas: gastroenterologo požiūris
į priežastis ir gydymą        

Ezomeprazolas: daugiau pacientų patenkinti GERL gydymu

Telmisartano reikšmė gydant arterinę hipertenziją       

Efektyviam arterinės hipertenzijos gydymui žalią šviesą uždega valsartanas         

Galvos kraujotaka ir pažinimo funkcijos

Galvos kraujotakos sutrikimų profilaktika statinais     

Portretas

Ne loterijos bilietai atneša laimę, o darbas...                

Onkologija

Krūties vėžys: problemos ir jų sprendimo galimybės   

 

Ne loterijos bilietai laimę neša...

Medikų gildijos - pagal profesiją - atstovas dr. Audrius Matuzevičius su medicina žengia koja kojon, o dažniausiai - jos priekyje... Nuo 1994 metų jo vadovaujama UAB „Interlux“ šalies gydymo įstaigas aprūpina naujausiomis technologijomis bei diagnostikos metodais, kurie padeda ne tik gerinti gydymo rezultatus, bet ir ženkliai mažina kaštus.

Galvos kraujotaka ir pažinimo funkcijos

Vyraujant vis didėjančiam mirštamumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų, pastaruoju metu ypač didelis dėmesys skiriamas kovai su senatvės ligomis. Pacientams, kuriems įtariamas galvos kraujotakos sutrikimas ir esant parestezėms, gali būti pažeistas kraujagyslių tinklas arba diagnozuota hipotenzija gali sunkinti kraujo nutekėjimą į pačias smulkiąsias arterijas ir kapiliarus.

Galvos kraujotakos profilaktika statinais

Lipidų apykaitos sutrikimai (dislipidemija) yra viena svarbiausių aterosklerozinės kraujagyslių ligos ir jos grėsmingų komplikacijų - miokardo infarkto, insulto, staigios mirties - priežastis. Tyrimai rodo, kad asmenims, sergantiems įvairiomis širdies ir kraujagyslių ligomis (išemine širdies liga, lėtine galvos smegenų kraujagyslių liga, arterine hipertenzija, širdies nepakankamumu, aritmijomis ir kt.) dažnai nustatoma hipercholesterolemija ar kitokia dislipidemija.

Efektyviam arterinės hipertenzijos gydymui žalią šviesą uždega valsartanas

Įvairių šalių bei draugijų arterinės hipertenzijos specialistai sutaria, jog visų klasių antihipertenziniai vaistai mažina padidėjusį kraujo spaudimą ir veiksmingai užkerta kelią širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimams bei komplikacijoms.

Telmisartano reikšmė gydant arterinę hipertenziją

Angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKFI) ir angiotenzino II receptorių blokatoriai (ARB) įvairių šalių bei draugijų parengtose arterinės hipertenzijos gydymo gairėse yra rekomenduojami kaip pirmaeiliai vaistai.

Ezomeprazolas: daugiau pacientų patenkinti GERL gydymu

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) - labai dažnai pasitaikanti patologija, dėl kurios pacientai kreipiasi į šeimos gydytoją. GERL - ne tik simptomai, bloginantys gyvenimo kokybę, bet ir sunki liga, galinti sukelti pavojingas komplikacijas (erozinį ezofagitą, Bareto stemplę, stemplės adenokarcinomą). GERL gydymo tikslas - kuo efektyviau kontroliuoti ligos simptomus siekiant apsaugoti pacientą nuo komplikacijų.

Lėtinis pankreatitas: gastroenterologo požiūris į priežastis ir gydymą

Lėtinis pankreatitas - viena problematiškiausių ir sunkiausiai gydomų virškinimo sistemos ligų. Jam būdingas progresuojantis ir dažniausiai negrįžtamas kasos uždegimas, dėl kurio ilgainiui kasos parenchimą pakeičia nefunkcionuojantis jungiamasis audinys, sutrinka kasos veikla.

Sunkios ir komplikuotos arterinės hipertenzijos gydymas: kuriuos vaistų derinius pasirinkti

Arterinė hipertenzija (AH) neretai dėl kliniškai tylios eigos iki pasireiškiant organų taikinių pažeidimui vadinama tyliąja žudike. Ryšys tarp padidėjusio arterinio kraujospūdžio (AKS) ir širdies bei kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos yra tiesioginis.

Hipertenzijos gydymas KKB: daugiau galimybių apsaugoti inkstus

Kas ketvirta pirminė galutinės stadijos inkstų nepakankamumo priežastis yra arterinė hipertenzija. Vyresniame amžiuje dažnesnė tampa izoliuota sistolinė hipertenzija: jos paplitimas 80 metų ir vyresnių žmonių grupėje siekia 20 proc. ar daugiau. Senstant taip pat natūraliai dėl involiucinių priežasčių silpnėja inkstų veikla, kurios blogėjimą paspartina hipertenzija. Iki šiol nebuvo pakankamai patikimų duomenų, kaip vyresnio amžiaus žmonių inkstų funkcijos raidą veikia hipertenzijos gydymas ir kokia jos raida, jei hipertenzija negydoma.

Kaip užtikrinti stipriausią širdies ir kraujagyslių apsaugą gydant arterinę hipertenziją

Arterinė hipertenzija yra vienas iš svarbiausių ir labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių. Veiksmingai kontroliuojant šią ligą galima ženkliai sumažinti pavojingų širdies ir kraujagyslių ligų bei jų komplikacijų dažnį. Naujosios 2013 metų hipertenzijos gydymo gairės iškėlė du pagrindinius tikslus gydant šią ligą: siekti tikslinio AKS< 140/90 mm Hg ir, svarbiausia, apsaugoti pacientus nuo galimų širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų.

Galūnių arterijų aterosklerozė: kaip ją pažinti ir gydyti

Periferinių arterijų okliuzinė liga (PAOL) - tai lėtinė galūnių okliuzinė liga, kurią sukelia aterosklerozė. PAOL pažeidžia 12 proc. bendrosios populiacijos ir apie 20 proc. vyresnių nei 70 metų žmonių. Pacientų, sergančių PAOL, pasireiškiančia kritine galūnės išemija (ramybės skausmai, gangreniniai audinių pokyčiai ir opos), gyvenimo prognozė yra bloga, ypač jei kartu yra širdies ir galvos kraujagyslių patologija.

Trombocitus aktyvinančio faktoriaus svarba alerginio rinito išsivystyme

Alerginis rinitas - viena dažniausių alerginių ligų, kurios paplitimas visame pasaulyje siekia net 10-25 proc. Europoje sergamumas šia liga taip pat didėja. Alerginio rinito patogenezei yra svarbūs daugelis mediatorių, tokių kaip histaminas, leukotrienai, prostaglandinai, kininai, taip pat trombocitus aktyvinantis faktorius (TAF).

Lietuvos laboratorinės medicinos draugijos suvažiavimas: atliktų darbų analizė, veiklos kryptys ateičiai

Kartu su moksline praktine „Interlux“ 20-mečiui skirta konferencija vyko ir šeštasis Lietuvos laboratorinės medicinos draugijos suvažiavimas. Pagal praėjusiame suvažiavime pakeistus nuostatus, toks kasmet vykstantis renginys tampa apžvalginiu, kuriame analizuojami per praėjusius metus atlikti darbai, numatomos pagrindinės veiklos kryptys bei prioritetai ateinantiems metams.

Mėginio kelias

Turbūt mažai kas susimąsto, koks iš tiesų yra mėginio kelias. Paprastas, trumpas, pavojingas?.. Puikiausią atsakymą į šį klausimą pateikė parodos „Mėginio kelias“ ekspozicijos. Subtiliai ir taikliai pavadinta paroda kiekvienam joje apsilankiusiajam - Interlux 20-mečiui skirto renginio dalyviui, o ypač - neturinčiam gilių sąsajų su laboratorine medicina, suteikė puikią galimybę „pražingsniuoti“ šiuo keliu ir sužinoti, kaip keliauja iš paciento paimta tiriamoji medžiaga, kaip gaunamas rezultatas, kaip jis patenka į gydytojo rankas. Keletas mokslinių tyrimų patvirtina teiginius, jog net 70 proc. gydytojų priimtų klinikinių sprendimų paremti laboratoriniais tyrimais. Tai pabrėžia laboratorinės medicinos svarbą.

Raktas į sėkmę: kilnūs tikslai, pažanga, kokybė ir patikimi partneriai

Viena įdomiausių, perspektyviausių ir pažangiausių tarptautinių kompanijų - „Interliux“, Lietuvoje ir Rytų Europoje diegianti pažangias medicinines technologijas, neseniai pažymėjo savo veiklos 20-metį. Kaip sakė šios kompanijos įkūrėjas bei vadovas dr. Audrius Matuzevičius, brandaus jubiliejaus kolektyvas sulaukė vedinas kilnių tikslų: skatinti pažangą sveikatos apsaugos sistemoje, diegti naujos kartos pažangias, efektyvias bei saugias gydymo ir ligų diagnostikos technologijas ir taip kurti vertę kolegoms medikams, kurie galėtų geriau rūpintis pacientais.

Išsėtinės sklerozės kongresas: atskleidžiama vis daugiau ligos paslapčių

Balandžio 4 dieną Vilniuje vyko Baltijos šalių kongresas, skirtas vienai sunkiausių ir paslaptingiausių žmogaus ligų - išsėtinei sklerozei. Ši liga priskiriama vadinamųjų autoimuninių encefalopatijų grupei, o tai atspindi jos sudėtingą patogenezę ir gydymą. Kongrese Vilniuje dalyvavo žymūs išsėtinės sklerozės specialistai ir tyrėjai iš Estijos, Latvijos, Lietuvos, taip pat Austrijos, Belgijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės. Šis Europos regionas pasižymi itin dideliais išsėtinės sklerozės paplitimo rodikliais, todėl jos tyrimams, naujų efektyvesnių diagnostikos ir gydymo metodų paieškoms čia skiriama daug dėmesio.

Kardiologinė reabilitacija po širdies transplantacijų Vokietijoje

Pirmoji širdies persodinimo operacija pasaulyje atlikta 1967 m. Keiptaune. Vokietijoje pirmoji širdis transplantuota 1969 m. Miuncheno universitetinėje klinikoje, ir transplantacijos šalyje greitai tapo neatsiejamu gydymo metodu. Remiantis Tarptautinės širdies ir plaučių transplantacijos draugijos 2010 m. ataskaita, pasaulyje yra 225 centrai, kuriuose per metus atliekama 5000 transplantacijų. Šiuo metu poreikis gerokai viršija realias galimybes. Vienerius metus išgyvena 80-85 proc., penkerius metus - 50-70 proc., o daugiau nei dešimt metų gyvena apie 40-50 proc. pacientų su persodinta širdimi.

Dešiniojo skilvelio nepakankamumas širdies chirurgijoje: lemiantys veiksniai, klinikinė reikšmė, gydymas

Paskutiniaisiais metais vis daugiau dėmesio širdies chirurgijos klinikinėje praktikoje ir mokslo tyrimuose skiriama dešiniojo skilvelio (DS) funkcijai vertinti. Įvairių tyrimų duomenimis įrodyta DS funkcijos prognozinė vertė ligoniams po vožtuvų chirurgijos, vainikinių arterijų jungčių suformavimo operacijų, po širdies transplantacijos, kairiojo skilvelio pavaduojančių sistemų implantavimo.

Ūminis širdies nepakankamumas: klinikiniai fenotipai ir naujos medikamentinio gydymo galimybės

Ūminiu širdies nepakankamumu apibūdinama būklė, pasireiškianti staiga išsivysčiusiais širdies nepakankamumo požymiais ir simptomais. Ūminis širdies nepakankamumas (ŪŠN) gali išsivystyti sergantiems širdies ligomis ir iki šiol sveikiems žmonėms, todėl ŪŠN gali pasireikšti kaip pirmas širdies veiklos sutrikimas (de novo) arba kaip paūmėjęs lėtinis širdies nepakankamumas. Ūminis širdies nepakankamumas yra viena pagrindinių pasaulio visuomenės sveikatos problemų. JAV kasmet hospitalizuojama apie 1 mln. pacientų dėl ŪŠN. 2013 m. ŠN gydyti išleista 32 milijardai JAV dolerių. Senstant populiacijai, išlaidos ŠN gydymui didės.

Kaip laikomasi Širdies nepakankamumo gydymo gairių rekomendacijų Europoje ir JAV

Lėtinio širdies nepakankamumo (ŠN) pagrindiniai gydymo tikslai ir uždaviniai - šalinti širdies nepakankamumo simptomus ir taip gerinti gyvenimo kokybę bei mažinti kartotinių hospitalizacijų skaičių, apsaugoti nuo staigios mirties ir pailginti išgyvenimą.

Natriurezinių peptidų tyrimu paremta ir gydytojų bendradarbiavimą skatinanti širdies nepakankamumo profilaktika STOP-HF atsitiktinių imčių tyrimas

Tyrimo tikslas buvo nustatyti profilaktikos programos, kurios metu tiriamas B tipo natriurezinis peptidas (BNP) ir taikoma gydytojų bendradarbiavimą skatinanti pacientų priežiūra, efektyvumą mažinant naujai diagnozuoto ŠN ir reikšmingos kairiojo skilvelio (KS) sistolinės ir/arba diastolinės funkcijos atvejų skaičių.

Neatpažinto širdies nepakankamumo paplitimas

Nuo širdies nepakankamumo pasaulyje kenčia daugiau nei 26 mln. žmonių, tačiau spėjama, kad net apie 50 proc. širdies nepakankamumo atvejų taip ir lieka nenustatyti. Dabar trūksta duomenų apie neatpažinto širdies nepakankamumo paplitimą. Šiame straipsnyje apžvelgiama, kokią dalį neatpažintas širdies nepakankamumas sudaro tarp senyvo amžiaus, cukriniu diabetu ir lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) sergančių pacientų.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.