Lietuvos gydytojo žurnalas 2014/5

TURINYS

Arterinė hipertenzija

Natrixam ir Triplixam: naujos galimybės arterinei
hipertenzijai gydyti   

Naujosios arterinės hipertenzijos gydymo gairės:        

vienodas dydis daugumai?         

Lėtinė inkstų liga ir tikslinis arterinis kraujospūdis      

Hipertenzija ir metabolinis sindromas         

Arterinio kraujo spaudimo matavimo rekomendacijos

Arterinės hipertenzijos gydymas

Olmesartanas: patikimesnė širdies ir kraujagyslių
sistemos apsauga      

LGZ rekomenduoja

Priklausomybės nuo alkoholio atpažinimas,
diagnostika, gydymo galimybės

Ginekologija

Šiuolaikinė kontracepcija: mitai ir tikrovė  

Pakaitinės  hormonų terapijos svarba ir ypatumai       

Šeimos medicina

Neurofibromatozė – klinikinis retos ligos atvejis         

Arterinės hipertenzijos gydymo trijų vaistų
deriniu nauda

Išskirtinės trandolaprilio savybės ir
individualus pritaikymas klinikinėje praktikoje           

Magnis – gyvybiškai svarbus mikroelementas             

Širdies troponinų tyrimas prie ligonio lovos –
ir greitas, ir tikslus?  

Tikagreloro vartojimas esant ūminės išemijos sindromui.
Atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus              

Lietuvoje naujas prokinetikas – itoprido
hidrochloridas (Zirid)

Pasauliniai kovos su burnos ir veido skausmu metai   

2013 m. spalis – 2014 m. spalis

Ketoprofeno gelio veiksmingumas mažinant skausmą
ir uždegimą               

Naproksenas – efektyvus ir saugus vaistas
galvos skausmui malšinti           

Portretas

Vertybių skalė plati, bet visų pagrindas –
Kūrėjo pripažinimas...    

               

Natrixam ir Triplixam: naujos galimybės arterinei hipertenzijai gydyti

Arterinė hipertenzija (AH) tebėra vienas opiausių ir blogiausiai valdomų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Ja serga 30 - 45 proc. gyventojų, tačiau vos kas ketvirtam pacientui AH yra koreguojama, pasiekiant tikslines AKS vertes net ir gydant antihipertenziniais vaistais. Viena pagrindinių nesėkmingos arba ne itin veiksmingos AH kontrolės priežasčių yra ta, kad pacientai nesilaiko gydymo režimo.

Naujosios arterinės hipertenzijos gydymo gairės: vienodas dydis daugumai?

2013 metai išsiskyrė nauju ilgai lauktų arterinės hipertenzijos gydymo gairių paskelbimu tiek Europoje, tiek Amerikoje. 2013 m. birželio 15 d. Milane vykusioje konferencijoje Europos hipertenzijos draugija ir Europos kardiologų draugija (toliau EHD/EKD) paskelbė naująsias arterinės hipertenzijos (AH) gydymo gaires.

Lėtinė inkstų liga ir tikslinis arterinis kraujospūdis

Tarp sergančiųjų lėtine inkstų liga pacientų arterinė hipertenzija yra ženkliai labiau paplitusi nei bendrojoje populiacijoje ir jos atvejų dažnėja mažėjant glomerulų filtracijos greičiui: galutinės stadijos lėtine inkstų liga sergančių pacientų populiacijoje arterine hipertenzija serga 86 proc. pacientų. Taip pat nustatyta, jog padidėjęs arterinis kraujo spaudimas yra susijęs su greitesniu lėtinės inkstų ligos progresavimu bei dažnesnėmis širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijomis.

Hipertenzija ir metabolinis sindromas

Arterinė hipertenzija (AH) - dažna liga, kuri neretai būna laiku nenustatyta ar nepakankamai gydoma bei lemia sunkių komplikacijų išsivystymą - ligoniams atsiranda širdies nepakankamumas, lėtinė inkstų liga, kitų organų taikinių pažeidimas. AH būdinga 85 proc. ligonių, sergančių metaboliniu sindromu. Didelės širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos plotmėje metabolinis sindromas apima nutukimą, dislipidemiją, AH ir cukrinį diabetą. Nepaisant kartais ginčytino apibrėžimo ir savarankiškumo, metabolinis sindromas atspindi svarbias klinikines situacijas, padedančias anksti nustatyti ŠKL ir 2 tipo cukrinį diabetą. AH, kaip sindromo komponento, buvimas lemia geresnes būklės įžvalgas ir sąlygoja ankstyvą profilaktiką bei gydymą.

Olmesartanas: patikimesnė širdies ir kraujagyslių sistemos apsauga

Arterinio kraujospūdžio matavimas nuo XX amžiaus 3 - o dešimtmečio pradžios yra tapęs įprastu, rutininiu testu kasdienėje klinikinėje praktikoje. Vėlesnių dešimtmečių moksliniai tyrimai parodė, kad arterinio kraujospūdžio parametrų žinojimas suteikia vertingos klinikinės informacijos apie paciento būklę ir galimas rizikas. Buvo įrodytas akivaizdus tiesioginis padidėjusio kraujospūdžio (hipertenzijos) ryšys su širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų rizika ir jų baigtimis, širdies ir inkstų nepakankamumo, metabolinio sindromo ir 2 tipo cukrinio diabeto dažnumu.

Priklausomybės nuo alkoholio atpažinimas, diagnostika, gydymo galimybės

Per didelis alkoholio vartojimas būdingas daugeliui pasaulio šalių. Ypač aktuali ši problema Europoje, kur priklausomybė nuo alkoholio yra vienas labiausiai paplitusių centrinės nervų sistemos (CNS) sutrikimų. Tarp suaugusiųjų Europoje per pastaruosius metus sergančiųjų priklausomybe nuo alkoholio priskaičiuojama 14,6 milijonų. Lietuvoje priklausomų nuo alkoholio žmonių yra apie 128 tūkstančiai. Lietuvos statistikos departamento parengtais duomenimis, per metus mūsų šalyje vienas gyventojas išgeria vidutiniškai nuo 12 iki 14 litrų grynojo alkoholio (100 proc.). Palyginimui Vokietijoje vienas vartotojas suvartoja 9,6 litrų grynojo alkoholio (pagal Frankfurter Rundshau 2013). Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vien nuo alkoholio kasmet miršta ar žūsta vidutiniškai kas 25 žmogus. Statistika rodo, kad tik 5 proc. žmonių gali piktnaudžiavimą alkoholiu nutraukti patys, be specialistų pagalbos. Kitiems tai pereina į sunkesnį gėrimą su vis didėjančia degradacija. Žalingas ar nesaikingas alkoholio vartojimas yra susijęs su daugiau nei 60 rūšių ligų, traumų, tarp jų ir priklausomybe.

Šiuolaikinė kontracepcija: mitai ir tikrovė

Kontracepcija apibrėžia priemonių, kuriomis siekiama užkirsti kelią nėštumui arba sumažinti jo tikimybę, visumą. Tačiau šiuolaikinės kontracepcijos priemonės siejamos ne tik su šeimos planavimu bei moters pasirinkimu laisvai planuoti savo ateitį - jos gali išspręsti ir daugelį sveikatos, socialinių ir net ekonominių problemų. Kiek svarbi kontracepcija bei koks tinkamiausias jos priemonių pritaikymas, kokie mitai gajūs tiek visuomenėje, tiek tarp šeimos gydytojų ar net ginekologų? Tai klausimai, į kuriuos ieškome atsakymo kartu su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoju dr. Vytautu Klimu.

Pakaitinės hormonų terapijos svarba ir ypatumai

Pakaitinė hormonų terapija (PHT) yra skirta atkurti moteriškiems lytiniams hormonams estrogenams ir progesteronui menopauzės tarpsniu ar jos pradžioje. Prieš prasidedant menopauzei estrogenai ir progesteronas, kurie gaminami kiaušidėse, reguliuoja moters menstruacinį ciklą. Menopauzei artėjant šių dviejų hormonų išskiriama mažiau, todėl mėnesinių ciklas tampa nereguliarus, o galiausiai visiškai dingsta. Nuo 1950-ųjų PHT yra vartojama menopauzės komplikacijoms mažinti. Apie tai, koks yra PHT vaidmuo moters gyvenime, bei kitais susijusiais klausimais kalbamės su Vilniaus gimdymo namų Ginekologijos skyriaus vedėju gydytoju ginekologu Rolandu Žiobaku.

Neurofibromatozė - klinikinis retos ligos atvejis

Pagal ES parengtas rekomendacijas retų ligų grupei priskiriama liga, kuria serga mažiau nei 5 žmonės iš 10 tūkst. Dauguma retųjų ligų yra genetinės kilmės (80 proc.). Dėl retumo Lietuvoje, kaip ir pasaulyje, šių ligų diagnostika yra nepakankama. Čia pristatomas 1 tipo neurofibromatozės, priklausančios retosioms ligoms, atvejis.

Arterinės hipertenzijos gydymo trijų vaistų deriniu nauda

Pasaulio sveikatos organizacija arterinę hipertenziją (AH) yra pripažinusi vienu svarbiausiu ir labiausiai paplitusiu širdies ir kraujagyslių (ŠKL) rizikos veiksniu, darančiu reikšmingą neigiamą įtaką visuomenės sveikatai, žmonių darbingumui ir gyvenimo kokybei. Sergant AH keletą kartų padidėja insulto, miokardo infarkto, širdies ir inkstų nepakankamumo ir mirties nuo didžiųjų ŠKL komplikacijų riziką. Ankstyvas AH išaiškinimas visuomenėje ir aktyvus veiksmingas gydymas yra vienas svarbiausių sveikatos priežiūros politikos uždavinių, galintis sumažinti gyventojų sergamumą, mirtingumą, neįgalumą, pagerinti visuomenės gyvenimo kokybę ir duoti ekonominės naudos.

Išskirtinės trandolaprilio savybės ir individualus pritaikymas klinikinėje praktikoje

Arterinė hipertenzija yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių, didinančių pacientų mirtingumą, dažninančių priešlaikines mirtis dėl širdies ir kraujagyslių patologijos bei skatinančių lėtinės inkstų ligos progresavimą. Vertinama, kad daugiau nei pusė širdies ir kraujagyslių ligų bei 75 proc. insultų atvejų yra sukelti padidėjusio arterinio kraujo spaudimo, o pirminė hipertenzija sukelia 6 proc. visų mirčių pasaulyje [1]. Hipotenziniai vaistai sudaro vieną dinamiškiausių ir labiausiai prieinamų farmakologinių preparatų grupių, tačiau pirminės hipertenzijos paplitimas išlieka didelis. 2013 m. pristatyto EuroAspire IV tyrimo rezultatai atskleidė, kad Europoje vos kas trečiam didelės širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos pacientui pavyksta pasiekti tikslinį arterinį kraujospūdį (AKS), Lietuvoje – kas ketvirtam. Nors pabrėžiama, kad bemaž 80 proc. pacientų vartoja antihipertenzinius vaistus.

Magnis - gyvybiškai svarbus elementas

Magnis - tai cheminis elementas, žemės šarminis metalas, kurio junginių randama įvairių mineralų sudėtyje. Žmogus magnio gauna su maistu. Nustatyta, kad dauguma Europos šalių gyventojų suvartoja mažesnį magnio kiekį nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija.

Širdies troponinų tyrimas prie ligonio lovos - ir greitas, ir tikslus?

Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje ir sudaro apie 30 proc. visų mirčių. Tačiau vilčių teikia dabar stebima mirštamumo nuo ūminio miokardo infarkto (MI) mažėjimo tendencija. Nors tikslus šio sumažėjimo mechanizmas nežinomas manoma, kad didžiausia reikšmė tenka laiku skirtam gairių rekomendacijomis pagrįstam efektyviam gydymui. Vienas svarbiausių šio gydymo aspektų yra ankstyva diagnostika. Siekiant kaip galima labiau sutrumpinti tyrimo atlikimo laiką nuo kraujo paėmimo iki rezultato gydančiajam gydytojui pateikimo, jau daugiau nei prieš 20 m. buvo sukurti instrumentai, padedantys širdies troponinus ištirti prie ligonio lovos (TpLL).

Tikagreloro vartojimas esant ūminės išemijos sindromui. Atsakymai į dažniausiai kylančius klausimus

Tikagreloras - selektyvus veikimo adenozino difosfato (ADF) receptorių antagonistas, trombocitų agregacijos inhibitorius, paveikiantis trombocitų P2Y12 ADF receptorius, sąlygojančius trombocitų agregaciją ir sutrikdantis ADF signalo perdavimą: šis poveikis yra laikinas ir grįžtamas.

LSMU MA Gastroenterologijos klinika

Sutrikę toniniai-motoriniai judesiai yra vienas patogenezinių veiksnių, sąlygojančių daugelį virškinimo trakto sutrikimų. Sutrikus skrandžio ir dvylikapirštės žarnos motorikai, dažniausiai pasireiškia funkcinė dispepsija, t. y. grupė simptomų, nesusijusių su organine, sistemine ar metaboline liga. Prokinetikai yra svarbi vaistų grupė gydant visas klinikines dispepsijos formas. Vienas naujų vaistų yra itoprido hidrochloridas, turintis unikalų dvigubo veikimo mechanizmą. Klinikiniais tyrimais patvirtintas geras efektyvumas gydant funkcinę dispepsiją, lėtinį gastritą ir diabetinę gastroparezę. Gerai toleruojamas ir nesukelia rimtų nepageidaujamų reakcijų, pagerina gydymo rezultatus.

Pasauliniai kovos su burnos ir veido skausmu metai

Pasauliniai kovos su burnos ir veido skausmu metai 2013 m. spalis - 2014 m. spalis

Vertybių skalė plati, bet visų pagrindas - Kūrėjo pripažinimas...

Pasaulinio garso kardiochirurgas, habilituotas medicinos mokslų daktaras, buvęs sveikatos apsaugos ministras, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos profesorius emeritas, iškilusis mokslininkas, išradėjas akademikas Jurgis Brėdikis, nepaisant garbaus amžiaus, puikiai jaučia Lietuvos medicinos pagrindinių arterijų pulsą... Iki šiol jo gyvenimas ir visuomeninė veikla glaudžiai susiję su medicina. Nors profesorius savo darbo vietą jau senokai užleido jaunesniems kolegoms, puikiai žino, kas vyksta medikų bendruomenėje, sveikatos apsaugos institucijose, kokie klausimai tebėra aktualūs visuomenei. Aktyvumas, domėjimasis bendražmogiškais dalykais, pareigos supratimas, pagarba žmogui tik patvirtina išskirtinius akademiko asmenybės bruožus.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.