Lietuvos gydytojo žurnalas 2014/6

TURINYS

Urologija

Didžiausius iššūkius urologai pasirengę
priimti kartu su visuomene ir politikais   

Europos urologų kongresas: naujos
priešinės liaukos vėžio diagnostikos ir
gydymo galimybės             

Priešinės liaukos vėžys: pacientų viltis pasveikti –
sveikatos politikų neveiklumo įkaitė?     

Medicinos robotai urologijoje                  

Gerybinė prostatos hiperplazija: šiuolaikinio gydymo iššūkiai

ir galimybės             

Ne neurogeninės kilmės vyrų apatinių šlapimo takų simptomų

gydymo gairių santrauka             

Priešinės liaukos vėžio sukeltų grėsmių įveikimo
galimybės     

Priešinės liaukos vėžys ir jo gydymas radžio
223 dichloridu                   

Solifenacinas – efektyvus vaistas dirgliosios
šlapimo pūslės sindromo gydymui          

Nevalingo šlapimo nelaikymo diagnostikos ir
gydymo aktualijos             

Operacinis priešinės liaukos vėžio gydymas
ir šlapimo nelaikymas        

Onkologija

Šiuolaikinis plaučių vėžio gydymas: stebuklų nėra, bet einama į priekį             

Ginekologija

Kontraceptinis implantas – patikima ir šiuolaikiška
apsauga nuo nėštumo        

Miomų gydymas                

Endometriozė – svarbi vaisingo amžiaus moterų
sveikatos ir gyvenimo kokybės problema

IŠL aktualijos

Smulkiųjų vainikinių arterijų disfunkcija:
naujausios žinios               

Šeimos medicina

Širdies nepakankamumas: šiuolaikinio gydymo
principai ir galimybės        

Magnis – gyvybiškai svarbus mikroelementas              

Zofenoprilis ir diuretikas: naujų galimybių derinys       

Periferinių arterijų liga: senos tiesos, nauji
įrodymai       

Darbo medicina

Nedžiuginanti darbo medicinos gydytojo padėtis
Lietuvoje      

Portretas

Jaunosios profesorės alchemija               

Medicinos teisė

Teisės aktų apžvalga          

(2014 m. gegužė–birželis)  

 

Didžiausius iššūkius urologai pasirengę priimti kartu su visuomene ir politikais

Neseniai Vilniuje vykusi Europos urologų asociacijos (EAU) ir Baltijos šalių urologų draugijų regioninė konferencija buvo labai svarbus įvykis Europos urologų gyvenime. Pirmiausia todėl, kad sukuriamos naujos galimybės toliau stiprinti ir plėtoti ryšius tarp visos Europos ir Baltijos šalių urologų, jų organizacijų. Šių metų susitikimas išsiskyrė ir dalyvių gausa: jame dalyvavo urologų iš Baltarusijos, Rusijos, Lenkijos, Kazachstano, Turkijos, Suomijos, Airijos, atvyko specialistų netgi iš Dominikos Respublikos. Tai rodo, kad, nepaisant regioninio pobūdžio, šiame renginyje buvo galima išgirsti ir pamatyti tai, kas aktualu ir įdomu visiems urologams, nesvarbu, kur jie gyventų ar dirbtų. Apie aktualiausią šio meto urologijos problematiką pasikalbėti ir atsakyti į klausimus sutiko Europos urologų asociacijos regioninio bendradarbiavimo biuro vadovas profesorius Bobas Djavanas.

Europos urologų kongresas: naujos priešinės liaukos vėžio diagnostikos ir gydymo galimybės

Sergamumas priešinės liaukos vėžiu - viena didžiausių sveikatos problemų, todėl neatsitiktinai šiam opiam vyrų sveikatos klausimui skiriamas didžiulis pasaulio medikų dėmesys. Gegužės mėnesį Vilniuje vyko Europos urologų asociacijos ir Baltijos šalių urologų draugijų regioninė konferencija. Analogiški tarptautiniai renginiai anksčiau vyko Tamperėje (Suomija), Ščecine (Lenkija) ir Rygoje (Latvija). Svarbiausias konferencijos, kurioje aktyviai dalyvavo apie 300 įvairių sričių specialistų (daugiausia - urologų) ir atstovai iš didžiausių Europos klinikinių urologijos centrų, tikslas - pasidalyti priešinės liaukos, taip pat šlapimo pūslės vėžio diagnostikos ir gydymo pasiekimais, naujienomis ir patirtimi, atliekant įvairius bandymus bei tyrimus, patvirtinti gydymo standartus.

Priešinės liaukos vėžys: pacientų viltis pasveikti - sveikatos politikų neveiklumo įkaitė?

Priešinės liaukos vėžys (PLV) yra pati dažniausia onkologinė vyrų liga. Pagal sergamumo rodiklius ji pralenkė iki šiol daugelį dešimtmečių pirmavusį plaučių vėžį. Tai, kad serga PLV, kasmet sužino 2 000 Lietuvos vyrų. Dažniausiai ši klastinga liga užklumpa perkopusius 50 metų vyrus. Beveik 700 pacientų operuojami, kitiems taikomos kitos gydymo priemonės - cheminė, spindulinė terapija. Kas trečiam pacientui PLV diagnozavimo metu nustatomas jau vietiškai progresavęs (pažengęs) priešinės liaukos navikas, jo vėlyvosios baigtys dažnai būna nepatenkinamos.

Gerybinė prostatos hiperplazija: šiuolaikinio gydymo iššūkiai ir galimybės

Šlapinimosi sutrikimai dažnėja sulig vyro amžiumi. Paprastai vyrus vargina šie urologiniai simptomai: susilpnėjusi šlapimo srovė, staigus sunkiai valdomas noras šlapintis, dažnas šlapinimasis, šlapinimasis naktį. Kuo vyras vyresnis, tuo dažnesni šie simptomai, tarp jų visose amžiaus grupėse vyrauja silpnos šlapimo srovės simptomas: jo paplitimas < 50 m. amžiuje siekia 30 proc., 50 - 59 m. - apie 45 proc., 60 - 69 m. - beveik 65 proc., 70 - 79 m. - apie 70 proc., 80 - 84 m. - daugiau nei 75 proc. Nuo 60 metų amžiaus pradeda sparčiai dažnėti ir kitas simptomas - nikturija: 70 - 84 metų amžiaus grupėje jo dažnumas pasiekia 60 - 65 proc.

Priešinės liaukos vėžys ir jo gydymas radžio 223 dichloridu. Nauja viltis sergantiems metastazavusiu į kaulus priešinės liaukos vėžiu

Europos urologų draugijos Baltijos šalių kongrese atskira sesija buvo skirta kastracijai atsparaus metastazinio priešinės liaukos vėžio gydymo aktualijoms apžvelgti. Ypač didelio susidomėjimo sulaukė pristatytas naujas požiūris į kastracijai atsparaus priešinės liaukos vėžio išsivystymo ir patogenezės mechanizmus, naujas taikomo alternatyvaus gydymo galimybes.

Solifenacinas - efektyvus vaistas dirgliosios šlapimo pūslės sindromo gydymui

Dirgliosios šlapimo pūslės sindromas - tai simptomų kompleksas, kurį sąlygoja nevalingi tuštinamojo raumens susitraukimai šlapimui kaupiantis pūslėje. Dirglioji šlapimo pūslė diagnozuojama 17 proc. suaugusiųjų. Paplitimas tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų didėja vyresniame amžiuje. Ši liga labai pablogina pacientų gyvenimo kokybę, sutrikdo jų psichosocialinę būseną, socialinį, darbinį ir kasdienį aktyvumą, seksualinę funkciją.

Nevalingo šlapimo nelaikymo diagnostikos ir gydymo aktualijos

Inkontinencijos terminas apjungia tiek išmatų, tiek šlapimo nelaikymą, tačiau praktikoje dažniausiai susiduriama su šlapimo nelaikymu ir jo sukeliamomis problemomis. Pagal Tarptautinės šlapimo sulaikymo draugijos apibrėžimą, šlapimo nelaikymas - tai nevalingas šlapimo išsiskyrimas, sukeliantis socialines ir higienos pasekmes.

Kontraceptinis implantas - patikima ir šiuolaikiška apsauga nuo nėštumo

Šiuolaikinės kontraceptinės priemonės ne tik padeda moteriai planuoti savo šeimą, bet ir spręsti daugelį sveikatos, socialinių ir net ekonominių problemų. Iki šiol populiariausia kontracepcija buvo kontraceptinės tabletės, kurios buvo nuolatos tobulinamos. Per pastaruosius dešimtmečius rinkoje atsirado kitokių formų priemonių: kontraceptinis žiedas, pleistras. Vaistinių lentynos šiais metais pasipildė dar viena nauja šiuolaikinės kontracepcijos forma - poodiniu implantu (Nexplanon, 68 mg etonogestrelio implantas, MSD).

Šiuolaikinis plaučių vėžio gydymas: stebuklų nėra, bet einama į priekį

Dvi dienas Vilniuje, senajame universitete, vyko Europos regioninė konferencija, skirta krūtinės ląstos onkologijos aktualijoms. Daugiausia dėmesio pranešimuose ir diskusijose buvo skirta labiausiai paplitusiems ir agresyviausiems krūtinės navikams - plaučių vėžiui, mezoteliomai, tarpuplaučio piktybiniams navikams. Vienas šio renginio įkvėpėjų ir organizatorių, Vilniaus universiteto Onkologijos instituto I Onkochirurgijos skyriaus vedėjas profersorius Saulius cicėnas minėjo, kad į regionines konferencijas susirenka onkologų praktikų ir mokslininkų ekspertų iš daugelio Europos šalių, bet pirmiausia renginys skirtas Nemuno upės baseino valstybių onkologams - tokia ir buvusi pirmapradė šių renginių orgasnizavimo idėja: sudaryti galimybes Nemuno ir Baltijos regiono gydytojams susipažinti su krūtinės onkologijos laimėjimais, plėtros tendencijomis, geriausia kolegų patirtimi.

Miomų gydymas

Mioma yra nepiktybinis gimdos auglys, susiformuojantis iš lygiųjų raumenų ląstelių. Naviko etiologija yra neaiški, bet jam augti įtakos turi lytiniai hormonai estrogenai ir progesteronas. Miomoje yra triskart daugiau progesterono receptorių nei miometriume. Šis navikas diagnozuojamas 20 - 40 proc. vaisingo amžiaus moterų, tačiau tik pusei jų pasireiškia su augliu susijusi simptomatika. Labiausiai moteris vargina sunkūs menstruaciniai, anomaliniai kraujavimai.

Endometriozė - svarbi vaisingo amžiaus moterų sveikatos ir gyvenimo kokybės problema

Endometriozė yra dažna ginekologinė liga, kuria serga 5 - 10 proc. vaisingo amžiaus moterų. Liga paprastai diagnozuojama jaunoms, dar nė 30 metų nesulaukusioms moterims. Endometriozė yra būklė, kai į gimdos gleivinę panašus audinys veša už gimdos ertmės ribų ir sukelia aplinkinių audinių uždegimą. Tai lėtinė, progresuojanti ir atsinaujinanti liga, kuri dažniausiai pažeidžia organus, esančius pilvo ertmėje: gimdos raumenį, pilvaplėvę, kiaušides, kiaušintakius, žarnas, šlapimo pūslę. Retais atvejais randama plaučiuose ir net smegenyse. Tai duoda pagrindą teigti, jog endometriozė iš tiesų turi svarbią įtaką vaisingo amžiaus moterų sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Smulkiųjų vainikinių arterijų disfunkcija: naujausios žinios

Nemažos dalies pacientų, kuriems dėl obliteruojančios vainikinių arterijų (VA) aterosklerozės požymiu laikomo krūtinės skausminio sindromo atliekamos vainikinių arterijų angiografijos, angiogramose reikšmingos patologijos neaptinkama. Per pastaruosius du dešimtmečius publikuota keletas mokslinių tyrimų, skelbiančių, kad obliteruojančia ateroskleroze nesergantiems, tačiau kitų rizikos veiksnių ar miokardo ligų turintiems pacientams gali pasireikšti tokių struktūrinių bei funkcinių vainikinės mikrocirkuliacijos sutrikimų, kaip ir pacientams, sergantiems obliteruojančia ateroskleroze.

Širdies nepakankamumas: šiuolaikinio gydymo principai ir galimybės

Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, paminėta Europos širdies nepakankamumo diena. Ta proga LR Seime vykusioje konferencijoje visuomenei ir politikams buvo pristatytos širdies nepakankamumo, kuris dėl didėjančio paplitimo tampa vis reikšmingesne visuomenės sveikatos, gyvenimo kokybės ir ekonomikos problema, aktualijos, profilaktikos ir gydymo uždaviniai, tikslai ir keliai jiems pasiekti. Bendrosios praktikos gydytojams skirtoje konferencijoje pristatytos naujos širdies nepakankamumo diagnostikos ir gydymo gairės, kurias neseniai patvirtino sveikatos apsaugos ministras.

Magnis - gyvybiškai svarbus mikroelementas

Pastarųjų metų literatūroje dažnai teigiama, kad dėl streso sumažėja magnio ląstelėse ir organizme, todėl susergama lėtinėmis ligomis. Patiriant stresą didėja magnio reikmė priklausomai nuo to, ar jis sukeliamas fizinių veiksnių (pvz., fizinio krūvio, karščio, šalčio, traumos ar chirurginės intervencijos, nudegimo), ar emocijų (pvz., skausmo, nerimo, džiaugsmo ar depresijos), ar dusulio (pvz., sergant astma). Genetiškai koduoti magnio apykaitos skirtumai gali sąlygoti polinkį į magnio trūkumą ir organizmo reagavimo į stresą skirtumus.

Zofenoprilis ir diuretikas: naujų galimybių derinys

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad padidėjęs arterinis kraujospūdis tiesiogiai susijęs su santykine insulto ir širdies ligų rizika. Beveik prieš ketvirtį amžiaus (1990 m.) atlikta devynių perspektyviųjų observacinių tyrimų (420 tūkst. pacientų) metaanalizė parodė, kad įprastinį diastolinį kraujospūdį sumažinus 5 mm Hg, 7,5 mm Hg ir 10 mm Hg, insulto rizika sumažėjo atitinkamai 34, 46 ir 56 proc., o išeminės širdies ligos rizika - atitinkamai 21, 29 ir 37 proc.

Periferinių arterijų liga: senos tiesos, nauji įrodymai

Periferinių arterijų liga (PAL) - viena aterosklerozės ir aterotrombozės pasireiškimo formų. PAL yra palyginti dažna kraujotakos sutrikimo pasekmė, tačiau apie šios ligos diagnostiką ir ypač medikamentinio gydymo galimybes randama nedaug publikacijų.

Nedžiuginanti darbo medicinos gydytojo padėtis Lietuvoje

Darbo medicinos gydytojo (DMG) reikšmė visuomenei akivaizdžiai įrodyta ir detaliai aprašyta mokslinėje literatūroje. Tačiau Lietuva iki šiol yra paskutinėje vietoje pagal licencijuotų šios srities specialistų skaičių lyginant su Europos Sąjungos šalimis. Europos Sąjungos agentūros „Eurostat“ duomenimis, pagal šių specialistų skaičių 1000 gyventojų Europos Sąjungoje mūsų šalis yra paskutinėje vietoje, nors pagal kitų sričių specialistų skaičių lenkia kaimynines valstybes.

Jaunosios profesorės alchemija

„Tokia jauna, o jau profesorė, prezidentė, direktorė...“ - tokios pirmos mintys kyla pabandžius artimiau susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro direktore, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidente profesore dr. Matilda Bylaite-Bučinskiene. Ji iš tiesų pelnytai gali didžiuotis, jog yra puiki odos ligų specialistė, studentų mylima dėstytoja, sumani ir energinga vadovė, aktyvi ir veikli dermatovenerologams rūpimų klausimų sprendėja...
 

© 2006 Visos teisės saugomos.