Lietuvos gydytojo žurnalas 2014/7

TURINYS


Aktualijos

Rimantė Šalaševičiūtė: „Kiekviena diena yra pilna
atradimų...“               

Seksualinė funkcija esant nuotaikos ir nerimo
sutrikimams              

Naujoji širdies nepakankamumo prognozės vertinimo strategija: biologinių žymenų deriniai

 

Kardiologija        

Broliai Kelloggai: sveikuoliai miršta sveiki

Europos kardiologų kongresas: paprastėja pacientų,

sergančių lėtiniu prieširdžių virpėjimu, paruošimas kardioversijai            

Dislipidemijos korekcija: širdies ir kraujagyslių ligų rizikos įvertinimas ir pirminė bei antrinė širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika             

Izoliuota sistolinė hipertenzija: gydymo nauda inkstų funkcijai    

Didelės ŠKL rizikos pacientų, sergančių AH,

gydymas mažų dozių deriniais

Geriausi magnio pasisavinimo keliai           

 

Šeimos medicina

„Coca-cola“ vs. „Pepsi“: burbuliukų karas

Erektilinės disfunkcijos gydymo naujienos 

Tinkama nosies priežiūra mažina peršalimo ligų tikimybę            

Simptominis saugus rinosinusito gydymas 

Pulmonologai sunerimę dėl elektroninių cigarečių        

Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo veiksmingumas

malšinant skausmą   

Metformino įtaka svoriui           

Liekamoji širdies ir kraujagyslių ligų rizika ir
jų gydymas Omacor  

Kraujagyslių senėjimas ir oksidacinis stresas.
Revidox+ tyrimų apžvalga          

Stresas – mirtinų ligų sukėlėjas  

Katės įdrėskimo liga

 

Portretas

Kiekviena sunki užduotis – geriausias savivertės matas                

 

Medicinos teisė

Kolegų patirtis: visiškas atvirumas             

Asmenų siuntimo į NDNT tvarka, pagrindiniai

reikalavimai ir dažniausiai pasitaikančios klaidos        

Teisės aktų apžvalga (2014 m. rugpjūtis–rugsėjis)       

 

Onkologija

Šeimos gydytojo vaidmuo kovoje su onkologine liga   

 

Kokybės sistemos medicinoje. Kolegų patirtis: paskųsti - garbės reikalas

Prieš 10 metų vienoje JAV Sietlo miesto ligoninių dėl apmaudžios medikų klaidos mirė pacientė. Šis iš pažiūros niekuo perdėm neišsiskiriantis, bet vis dėlto tragiškas įvykis radikaliai pakeitė įstaigos gyvenimą ir personalo tarpusavio santykius. Ligoninės vadovybė, pasitarusi su darbuotojais, nusprendė inicijuoti naują veiklos politiką, kurios esmė – visiškas atvirumas. Pavyzdžiu pasirinkta Japonijos automobilių gamintojos Toyota idėja.

Profesorės Ingridos Janulevičienės portretas

Man pasisekė gimti šeimoje, kurioje buvo vertinamas darbas, žodis, pasiaukojimas... Mūsų šeima labai tvirta, tarpusavio ryšiai – labai stiprūs. Senelių jau nebeturiu, bet jų įtaką jaučiu iki šiol. Senelis iš tėčio pusės – Pranciškus Vainoras buvo siuvėjas, arba, kaip dabar būtų galima pasakyti, – dizaineris. Iš jo paveldėjau pagarbą žmogaus išvaizdai, supratimą, kaip reikia atrodyti ir save pateikti. Močiutė (vardas...) užsiėmė prekyba, labai mėgo draugijas. Jų namai Palangoje, šalia jūros, apjuosti pušynų, visada buvo pilni svečių – medikų, rašytojų... Beje, vaikiškų knygelių autorė – rašytoja Aldona Liobytė mano ir sesers vaikiškus pokštus sudėjo į savo knygas. Vėliau buvo įdomu ir linksma skaityti gerai pažįstamas istorijas...

Stresas - mirtinų ligų sukėlėjas

Kad stresas turi įtakos susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, mano net 97 proc. apklaustų gydytojų kardiologų, o 70 proc. jų teigia, kad daugiausia streso žmonės patiria darbe. Tokias išvadas pateikė „Actavis“ užsakymu bendrovės „TNS“ atliktas tyrimas. Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, apie 52 proc. visų žmonių miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Kraujagyslių senėjimas ir oksidacinis stresas

Su amžiumi susiję ne tik išoriniai žmogaus pokyčiai, bet ir žmogaus viduje vykstantys fiziologiniai procesai, tarp jų ir kraujagyslių senėjimas. Klaidingai manoma, kad kraujagyslių senėjimas tiesiogiai susijęs su žmogaus amžiumi ir reikšmingi jų pokyčiai išryškėja tik vyresniame amžiuje. Reikia pabrėžti, kad chronologinis amžius gali skirtis nuo biologinio amžiaus [1]). Dažnai kalbama apie padidėjusią lipidų koncentraciją kraujyje, nutukimą, rūkymą, arterinę hipertenziją, cukrinį diabetą, sėslų gyvenimo būdą, kaip apie pagrindinius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, ir nepalyginti rečiau susimąstoma apie kraujagyslių senėjimą, oksidacinį stresą – veiksnius, kurie dar labiau didina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

Liekamoji širdies ir kraujagyslių ligų rizika ir jų gydymas Omacor

Statinai yra pagrindiniai vaistai hiperlipidemijai gydyti ir su ja susijusių širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų (miokardo infarkto, insulto, mirštamumo nuo jų ir kt.) profilaktikai. Gydymas statinais mažina aterogeninių mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) koncentraciją ir ŠKL riziką, tačiau mažai veikia trigliceridų (TG) koncentraciją ir nedidina antiaterogeninių didelio tankio lipoproteinų cholesterolio (DTL-Ch) kiekio. Tuo tarpu tiek didelė TG ir maža DTL-Ch koncentracija yra savarankiški ŠKL rizikos veiksniai. Jei gydant statinais pavyksta MTL-Ch koncentraciją kraujyje sumažinti 1 mmol/l, ŠKL komplikacijų rizika sumažėja maždaug 23 proc. Taigi liekamoji ŠKL rizika išlieka labai didelė – 77 proc.

Metformino įtaka svoriui

Antrojo tipo cukrinis diabetas – liga, auganti epidemijos mastais visame pasaulyje, glaudžiai susijusi su didėjančiu nutukimo paplitimu. Apie 80–90 proc. pacientų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu, turi antsvorį arba yra nutukę. Šios ligos taip glaudžiai tarp savęs susijusios, jog literatūroje nuo 1970 metų pradėtos vadinti vienu terminu – diabesity (angl. diabetes – diabetas ir obesity – nutukimas).

Pulmonologai sunerimę dėl elektroninių cigarečių

Amerikos torakalistų draugija ir Amerikos krūtinės ląstos specialistų kolegija skelbia, kad elektroninės cigaretės turėtų būti uždraustos arba jų naudojimas apribotas, kol bus gauta daugiau įrodymų apie jų saugumą. Neseniai vykusiame tarptautiniame respiratologų draugijų forume gydytojai paskelbė bendrą poziciją dėl baterijomis maitinamų nikotino garinimo prietaisų naudojimo. Forumo pranešime nurodoma, kad baterijų maitinami nikotino garų prietaisai turėtų būti uždrausti arba jų naudojimas apribotas, kol bus gauta daugiau duomenų apie jų įtaką ar riziką sveikatai. Ekspertų teigimu, rinkoje šie prietaisai turėtų būti kontroliuojami tais pačiais principais, kaip vaistai ar tabako gaminiai.

Simptominis saugus rinosinusito gydymas

Artėja peršalimo ligų sezonas. Sergamumas viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kurių metu kamuoja sloga ir kiti su prienosinių ančių ir nosies gleivinės pažeidimu (rinosinusitu) susiję simptomai, labai didelis. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kasmet tokių nusiskundimų turi apie 15 proc. populiacijos [1]. Nustatyta, kad suaugusieji peršalimu serga 2–5 kartus, o mokyklinio amžiaus vaikai – net 7–10 kartų per metus. Viršutinių kvėpavimo takų infekcijų paplitimą sunku tiksliai nustatyti, nes nemažai pacientų į gydytojus nesikreipia, gydosi įvairiais nereceptiniais vaistais ir liaudies medicinos priemonėmis namuose.

Tinkama nosies priežiūra mažina peršalimo ligų tikimybę

Peršalimo ligos yra neišvengiamos – jas sukelia įvairūs sukėlėjai, kurių gausu mūsų aplinkoje, o sergantieji dar labiau juos platina užkrėsdami vis kitus žmones. Peršalimo ligų gydymui, profilaktikai būtinas kasdienis dėmesys ir tinkama nosies ertmės priežiūra. Apie tai kalbamės su LSMU MA Pulmonologijos ir imunologijos klinikos doc. Jūrate Staikūniene.

Erektilinės disfunkcijos gydymo naujienos

Europos urologų asociacijos Baltijos kongrese, kaip ir visuose urologų forumuose, tradiciškai daug dėmesio buvo skirta seksualinei sveikatai ir jos sutrikimams, kurių pastebimai daugėja dėl įtempto gyvenimo būdo, psichologinės įtampos, sveikatai žalingų įpročių, nesveikos mitybos, piktnaudžiavimo alkoholiu ir vaistais, narkomanijos. Kai kurios seksualinės disfunkcijos, kaip antai erekcijos sutrikimai, glaudžiai susijusios su visuomenės, vyrų populiacijos senėjimu ir didėjančiu kraujagyslių ligų (aterosklerozės, hipertenzijos), pažeidžiančių erekcijos funkciją, paplitimu, taip pat didėjančiu įvairioms ligoms gydyti skirtų vaistų vartojimu.

Geriausi magnio pasisavinimo keliai

Magnis yra cheminis elementas, žemės šarminis metalas, pagrindinis viduląstelinis katijonas, kurio junginių randama įvairių mineralų sudėtyje. Nustatyta, kad dauguma Europos šalių gyventojų suvartoja mažesnį magnio kiekį, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija. Ištyrus 115 universiteto studentų, nustatyta mažesnė nei rekomenduojama plazmos magnio koncentracija (0,76 mmol/l) ir per maža magnio koncentracija maiste (8,84 mmol/d.). Kiti literatūros šaltiniai didžiausią dėmesį rekomenduoja atkreipti į vyresnio amžiaus žmones ir jaunas moteris.

Prekių ženklai: jų prasmė, atsiradimo istorijos ir vieta žmogaus gyvenime

Žmonės nuo neatmenamų laikų jautė nenumaldomą potraukį kiekvienam daiktui ar reiškiniui suteikti pavadinimą – nuo tolimiausių žvaigždžių iki mažiausių teorinių atomo dalelių.[...] Ir šiandien, kai vis rečiau keliame akis į dangų ar kreipiame dėmesį į mindžiojamą žolę, kasdien vis tiek išvystame mažiausiai penkis tūkstančius pavadinimų, supančių mus iš visų pusių – ant maisto ir vaistų pakuočių, drabužių etikečių, automobilių grotelių, elektroninių prietaisų, pastatų, lėktuvų, netgi ginklų. Pavadinimai mus pasitinka parduotuvėse ir restoranuose, kreipiasi į mus iš televizorių ar radijo imtuvų, liejasi iš mūsų mylimų žmonių burnų, šmėžuoja prieš akis netgi žaidžiant su vaikiškais žaislais.

Didelės ŠKL rizikos pacientų, sergančių AH, gydymas mažų dozių deriniais

Remiantis paskutiniojo dešimtmečio 21 klinikiniu tyrimu, bendras arterinės hipertenzijos paplitimas yra apie 30–45 proc. bendros Europos populiacijos, ženkliai didėjantis su amžiumi. Ilgainiui dėl sunkumų gauti palyginamuosius rezultatus iš skirtingų šalių, mirštamumas nuo insulto gali būti naudojamas kaip surogatinis (pakaitinis) žymuo, padedantis įvertinti arterinės hipertenzijos būklę (paplitimą). Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistikos duomenimis, Vakarų Europos šalyse mirštamumas nuo insulto turi tendenciją mažėti, tuo tarpu Rytų Europos šalyse ši tendencija aiškiai didėja.

Izoliuota sistolinė hipertenzija: gydymo nauda inkstų funkcijai

Ne mažiau kaip 25 proc. lėtinės inkstų ligos galutinės stadijos pirminė priežastis yra arterinė hipertenzija. Žmogui senstant inkstų veikla natūraliai involiuciškai silpnėja, taip pat dažnėja izoliuota sistolinė hipertenzija: tarp 80 metų ir vyresnių žmonių jos paplitimas siekia 20 proc.

Dislipidemijos korekcija: širdies ir kraujagyslių ligų rizikos įvertinimas ir pirminė bei antrinė širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika

NICE gairių Lipid modification: cardiovascular risk assessment and the modification of blood lipids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease apžvalga, 2014 m. liepos mėn. NICE yra Didžiosios Britanijos nacionalinio sveikatos ir priežiūros instituto leidžiamos gairės, skirtos įvairių ligų diagnostikai ir gydymui. NICE gairės tarp specialistų vertinamos už aiškumą, paprastumą ir pritaikomumą. Šios gairės skirtos širdies ir kraujagyslių ligų rizikai vertinti ir profilaktikai (Red. past.).

„Coca-cola“ vs. „Pepsi“: burbuliukų karas

„Karai yra istorijos variklis“, – kadaise rašė Kurtas Vonnegutas, perfrazuodamas visiems žinomą tiesą, kad konkurencija yra progreso variklis. Ir priežastis, dėl kurios Jūsų šaldytuve šiandieną galima rasti „Coca-Cola“ ar „Pepsi“ butelį, taip pat buvo nulemta per daugelį karo metų – karo be aukų ir kraujo, karo tarp dviejų didžiausių nūdienos gaiviųjų gėrimų kompanijų.

Europos kardiologų kongresas: paprastėja pacientų, sergančių lėtiniu prieširdžių virpėjimu, paruošimas kardioversijai

Kaip ir buvo tikėtasi, šių metų Europos kardiologų draugijos kongrese daug dėmesio skirta tromboembolijų valdymui: priimtos naujos ūminės plaučių tromboembolijos diagnostikos ir gydymo gairės (apie jas skaitykite LGŽ Nr. 8. – Red. past.), pristatyti pirmojo perspektyviojo klinikinio tyrimo X-VeRT rezultatai, įrodę, kad vieną kartą per dieną vartojamas naujos kartos geriamasis antikoaguliantas rivaroksabanas (Xarelto) yra efektyvi ir saugi alternatyva vitamino K antagonistams (varfarinui) pacientams, dėl lėtinio nevožtuvinio prieširdžių virpėjimo ruošiamiems planiniam sinusinio ritmo grąžinimui elektros impulso terapija.

Naujoji širdies nepakankamumo prognozės vertinimo strategija: biologinių žymenų deriniai

Širdies nepakankamumas (ŠN) dėl didelio paplitimo ir sunkių pasekmių yra viena didžiausių dabartinės visuomenės sveikatos, gyvenimo kokybės ir socialinės gerovės problemų. Ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, senstant visuomenei ŠN paplitimas didėja. Šias tendencijas skatina ir medicinos pažanga: vis daugiau žmonių, sergančių anksčiau nepagydomomis širdies ir kraujagyslių (ŠKL) ligomis, kardiologų, modernių vaistų ir širdies chirurgų dėka lieka gyventi, tiesa, su ŠN simptomais.

Seksualinė funkcija esant nuotaikos ir nerimo sutrikimams

Seksualinės disfunkcijos dažnai pasireiškia, sergant psichikos ligomis, ir gali būti susijusios tiek su psichopatologija, tiek su farmakoterapija. Pokyčiai seksualinio atsako fazėse gali vystytis izoliuotai ar difuziškai ir pagerėti tinkamai gydant psichikos ligą. Seksualinės funkcijos ir psichikos sutrikimų ryšio suvokimas padeda tinkamai parinkti individualų gydymą disfunkcijų profilaktikai ar gydymui. Dar ir šiandien specialistai nuvertina pacientų seksualinę funkciją, nesidomėdami ja, o ir spontaniniai pacientų nusiskundimai yra neįprastas reiškinys.

Asmenų siuntimo į NDNT tvarka, pagrindiniai reikalavimai ir dažniausiai pasitaikančios klaidos

Vienas iš atliekamų šeimos gydytojų ir kitų pareigybių gydytojų darbų yra asmens nukreipimas į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT), esant atitinkamoms indikacijoms. Informacija apie asmenų siuntimo tvarką ir visi reikalavimai yra išdėstyti NDNT internetiniame puslapyje. Kadangi reikalavimai ir siuntimo tvarka bei taikomi kriterijai kinta, priimami nauji įstatymai ir potvarkiai, gydytojai ne visada spėja sekti naujoves. NDNT darbuotojai stengiasi supažindinti juos su pasikeitusiais reikalavimais susitikimų metu, kurie rengiami atskiruose regionuose bent kartą per metus ar dažniau. Šiame straipsnyje trumpai supažindinama su dabar galiojančia asmenų siuntimo į NDNT tvarka ir dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.