Lietuvos gydytojo žurnalas 2014/9

NUMERIO TEMA

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto pandemijos amžius – pasaulio gydytojai
skambina pavojaus varpais              

Gyvensenos veiksnių įtaka cukrinio diabeto raidai       

Cukrinio diabeto gydymo intensyvinimas                    

Įrodymais pagrįstas 2 tipo cukrinio diabeto gydymas insulinu ir jo taktikos (tarptautinių straipsnių apžvalga)Vaistų cukriniam diabetui gydyti įtaka kūno masei          

Ką šeimos gydytojas turi žinoti apie 2 tipo cukriniu
diabetu sergančių pacientų gydymą eksenatidu Bydureon

Gliklazidas MR šiandienos 2 tipo cukrinio diabeto gydymo kontekste: ADVANCE-ON 10 metų stebėjimo įžvalgos                  

Metabolizmą veikiančių vaistų svarba gydant išemine širdies liga ir cukriniu diabetu sergančius pacientus      

Savikontrolės svarba sergant cukriniu diabetu             

Depresijos bei nerimo sutrikimų įtaka cukriniu
diabetu sergančių pacientų glikemijos kontrolei ir
gydymo rezultatams                         

Kardiologija

Ivabradino klinikinių tyrimų apžvalga                          

Širdies susitraukimų dažnio kontrolės svarba gydant stabilią krūtinės anginą                       

Geras vaistų vartojimas – efektyvaus gydymo prielaida                           

Klinikinė farmakogenominė studija: NatAspin H poveikio išemine širdies liga sergantiems ligoniams tyrimas

Šeimos medicina

Mažos molekulinės masės heparino efektyvumas gydant plaučių emboliją                           

Viršutinių kvėpavimo takų ligų gydymas fuzafunginu 

Kosulys šaltuoju metų laiku: praktiniai sprendimai      

Bakterinė kvėpavimo takų infekcija šeimos gydytojo darbe: kaip atskirti ir kuo gydyti         

Dažniausiai užduodami klausimai apie vitaminą D

S. boulardii įtaka vaikų viduriavimui                            

Hepatinė encefalopatija šiandien: patogenezė,
diagnostika, gydymas                      

Skausmo malšinimas sergant reumatinėmis ligomis     

Neuropatinio skausmo gydymo problema                    

Priešinės liaukos vėžys ir jo gydymo galimybės          

Portretas

To, kas pasiekta, niekas ant lėkštutės neatnešė     

To, kas pasiekta, niekas ant lėkštutės neatnešė

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Endokrinologijos klinikos profesorė Birutė Žilaitienė – viena iš tų sniego baltumo chalatą vilkinčių žmonių, į kurį ištiestos ne tik endokrinologinėmis ligomis sergančių žmonių rankos. Į ją su didžiausia viltimi kreipiasi šeimos, kurioms likimas pašykštėjo sulaukti pagausėjimo, nes jau keletą savo veiklos dešimtmečių daktarė paskyrė išskirtinei endokrinologijos sričiai – reprodukcinei endokrinologijai ir andrologijai. Žavia šypsena daktarė galėtų apdalyti visus – kad tik to pakaktų pasijusti laimingesniais. O kaip jai pačiai sekėsi modeliuoti savo gyvenimą? Apie tai pati ir pasakoja.

Priešinės liaukos vėžys ir jo gydymo galimybės

Priešinės liaukos vėžys (PLV) – viena didžiausių vyrų sveikatos problemų. Pagal sergamumo rodiklius ši liga pralenkė iki šiol daugelį dešimtmečių pirmavusį plaučių vėžį. Sergamumas PLV įvairiose šalyse skiriasi. Lietuva priklauso didelio PLV paplitimo regionui – ji pirmauja Europoje ir išsiskiria itin dideliais PLV sergančių pacientų mirtingumo rodikliais. Kasmet apie 2 tūkst. Lietuvos vyrų sužino sergantys PLV. Dažniausiai ši liga užklumpa 50 metų perkopusius vyrus. Kas trečiam pacientui PLV diagnozuojamas jau vietiškai progresavęs (pažengęs). Maždaug trečdalis ligonių operuojami, kitiems taikomi kiti gydymo būdai: cheminis, spindulinis gydymas.

Gyvensenos veiksnių įtaka cukrinio diabeto raidai

Antrojo tipo cukrinis diabetas (2 tipo CD) yra viena aktualiausių šių dienų medicinos problemų, kurios etiopatogenezinis pagrindas itin glaudžiai susijęs su visuomenės papročiais ir gyvensena [1]. Lietuvoje, kaip ir pasaulyje, 2 tipo CD sergančių asmenų daugėja. Nustatyta, kad 80–90 proc. visų 2 tipo CD ligonių turi antsvorio ar yra nutukę [2]. Apie ribą, nuo kurios antsvoris ir nutukimas lemia metabolinius sutrikimus, žinoma labai mažai. Ne visi nutukę asmenys suserga 2 tipo CD. Tai rodo, kad šios ligos atsiradimui įtakos turi genetiniai, aplinkos bei gyvensenos veiksniai.

Cukrinio diabeto gydymo rekomendacijos

Daugeliu atvejų 2 tipo cukrinio diabeto (CD) galima išvengti ir apsisaugoti nuo šios ligos komplikacijų, deja, CD ligonių skaičius, naujausiais duomenimis, jau siekia apie 382 mln. žmonių visame pasaulyje. Dar panašiai tiek yra didelė rizika juo susirgti. Lapkričio 14-ąją visame pasaulyje minima cukrinio diabeto diena primena, kad nepaisant šiuolaikinių CD profilaktikos programų, didžiulio tyrimų ir vaistų pasirinkimo, gydant CD sergančius ligonius nuolat susiduria su naujais iššūkiais.

Cukrinio diabeto gydymo intensyvinimas

Daugeliu atvejų 2 tipo cukrinio diabeto (CD) galima išvengti ir apsisaugoti nuo šios ligos komplikacijų, deja, CD ligonių skaičius, naujausiais duomenimis, jau siekia apie 382 mln. žmonių visame pasaulyje. Dar panašiai tiek yra didelė rizika juo susirgti. Lapkričio 14-ąją visame pasaulyje minima cukrinio diabeto diena primena, kad nepaisant šiuolaikinių CD profilaktikos programų, didžiulio tyrimų ir vaistų pasirinkimo, gydant CD sergančius ligonius nuolat susiduria su naujais iššūkiais.

Ką šeimos gydytojas turi žinoti apie 2 tipo CD sergančių pacientų gydymą eksenatidu Bydureon

Cukrinis diabetas (CD) yra viena labiausiai pasaulyje paplitusių neinfekcinių ligų ir viena dažniausių mirties priežasčių stiprios ekonomikos šalyse. Liga progresuoja lėtai, todėl yra pavojinga dėl sukeliamų komplikacijų [1]. 2 tipo CD plitimas – svarbi pasaulinė sveikatos problema, kurią lėmė populiacijos senėjimas, socialinių, kultūrinių pokyčiai, didėjanti urbanizacija, nuolatinis stresas, mažėjantis fizinis aktyvumas ir gausaus kaloringo maisto vartojimas.

Gliklazidas MR šiandienos 2 tipo CD gydymo kontekste

Vieni dažniausiai svarstomų klausimų, susijusių su 2 tipo cukrinio diabeto (CD) gydymu, yra gydymo individualizavimas ir saugumas širdies ir kraujagyslių sistemai. Šių metų rugsėjo mėnesį vykusiame Europos diabeto studijų grupės (EASD) kongrese Vienoje buvo pristatyti vieno didžiausių 2 tipo CD sergančių pacientų tyrimų ADVANCE-ON 10 metų atviro stebėjimo rezultatai. Tyrimu siekta įvertinti intensyvios glikemijos kontrolės, kurios pagrindą sudaro gydymas gliklazidu MR, įtaką smulkiųjų ir stambiųjų kraujagyslių komplikacijų dažnumui bei mirštamumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL). Šiame straipsnyje aptariami tyrimo rezultatai bei pateikiamos praktinės įžvalgos.

Optimalus išemine širdies liga ir CD sergančių pacientų gydymas

Išeminė širdies liga (IŠL) yra pagrindinė cukriniu diabetu (CD) sergančių pacientų mirties priežastis. CD pacientų prognozė, kai nėra akivaizdžių IŠL požymių ir simptomų, panaši į sergančių tik IŠL be CD. Sergant ir IŠL, ir CD, mirštamumas dvigubai didesnis, lyginant su CD nesergančiais pacientais. Be to, pastebėta, kad šių pacientų grupėje dėl sutrikusio miokardo metabolizmo, pagreitėjusios difuzinės aterogenezės dažnesni širdies nepakankamumo paūmėjimai. 2 tipo CD sergančių pacientų aterosklerozės progresavimas siejamas tiek su medžiagų apykaitos sutrikimais, tiek su kitais širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais.

Savikontrolės svarba sergant CD

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimą cukrinis diabetas (CD) yra daugiakilmis metabolinis sutrikimas, pasireiškiantis lėtine hiperglikemija ir sutrikusia angliavandenių, baltymų, riebalų apykaita dėl vyraujančio sumažėjusio audinių jautrumo insulinui ar nepakankamo insulino išsiskyrimo arba dėl abiejų šių priežasčių. Daugeliu tyrimų įrodyta, kad optimali glikemijos kontrolė mažina smulkiųjų ir stambiųjų kraujagyslių komplikacijų riziką sergant CD. Tačiau ar visada kontrolė priklauso tik nuo gydytojo? Tikrai ne. Pacientas, sergantis CD, turi pats domėtis savo liga, mokėti ją valdyti ir taip atitolinti komplikacijas. Gliukozės koncentracijos kraujyje savikontrolė (GKKS) yra neatsiejama CD metabolinės kontrolės dalis.

Ivabradino klinikinių tyrimų apžvalga

Ivabradinas – išeminei širdies ligai (IŠL) ir širdies nepakankamumui (ŠN) gydyti patvirtintas antiangininių ir antiišeminių savybių turintis selektyvus specifinis sinusinio mazgo If srovės inhibitorius. Jis selektyviai sumažina širdies susitraukimų dažnį (ŠSD) lėtindamas diastolinę depoliarizaciją ir nedaro reikšmingos įtakos hemodinamikos rodikliams. Šiame apžvalginiame straipsnyje apibendrinamos naujausios žinios apie ivabradino veiksmingumą gydant IŠL ir ŠN sergančius pacientus. Turima patikimų mokslinių įrodymų, patvirtinančių ivabradino veiksmingumą mažinant krūtinės anginos simptomus bei miokardo išemiją. Įvairių klinikinių tyrimų duomenys pagrindžia ivabradino efektyvumą gydant lėtinį ŠN. Ivabradinas mažindamas ŠSD, pagerina ŠN sergančių pacientų fizinio krūvio toleravimą, sumažina kartotinio hospitalizavimo dėl pablogėjusio ŠN ir mirčių juo jo dažnumą.

Širdies susitraukimo dažnių kontrolės svarba gydant stabilią krūtinės anginą

Daugelyje stiprios ekonomikos šalių pagrindinė vyresnių nei 40 metų asmenų mirties priežastis yra išeminė širdies liga (IŠL) [1, 2]. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2013 m. nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) mirė daugiau nei 230 tūkst. žmonių. Pastebima, kad nuo IŠL vis dažniau miršta ne tik vyresnio, bet ir vidutinio amžiaus vyrai bei moterys [2].

Geras vaistų vartojimas - efektyvaus gydymo prielaida

Vaistų, vartojamų arterinei hipertenzijai (AH) gydyti, yra labai daug, nepaisant to, klinikinėje praktikoje gerai arterinis kraujo spaudimas (AKS) kontroliuojamas tik daliai pacientų. Tyrimai rodo, kad asmenų, vartojančių antihipertenzinių vaistų, skaičius pastaraisiais metais pastebimai išaugo, bet veiksmingai gydomų pacientų nepatenkinamai mažai – geriausiu atveju apie 30–45 proc. Svarbios priežastys, mažinančios AH gydymo efektyvumą, yra blogas antihipertenzinių vaistų vartojimas ir šalutinis poveikis. Saugumas ir geras toleravimas, greta klinikinio veiksmingumo, – esminės antihipertenzinio vaisto savybės, lemiančios gerą vaisto vartojimą, o kartu ir palankius gydymo rezultatus.

Klinikinė farmakogenominė studija: NatAspin H poveikio išemine širdies liga sergantiems ligoniams tyrimas

Fiziologinėmis sąlygomis kraujavimas sustabdomas vykstant kraujo krešėjimo procesams. Dalyvaujant trombocitams, iš fibrinogeno susidaro netirpus fibrino krešulys, užkemšantis pažeistą vietą. Normaliai, prasidėjus kraujo krešėjimo procesams, įsijungia ir fibrinolizės sistema. Pagrindinis jos komponentas plazminas ima tirpinti jau susidariusius kraujo krešulius (trombus) [1].

Mažos molekulinės masės heparino efektyvumas gydant plaučių emboliją

Plaučių embolija (PE) yra pati grėsmingiausia venų trombinės embolijos klinikinė išraiška. Dažniausia jos priežastis – giliųjų venų trombozė [1, 2]. Per metus PE suserga 0,5 iš tūkstančio, o giliųjų venų tromboze – 1 iš tūkstančio gyventojų [1]. Ši liga yra viena dažniausių sergamumo, hospitalizavimo ir mirties priežasčių Europoje [2]. PE dažniausiai gydoma konservatyviai: stabilizuojama kvėpavimo funkcija ir kraujotaka, skiriama antikoaguliantų ar atliekama trombolizė. Trombolizė atliekama didelės rizikos PE pacientams. Pirmiausia skiriama antikoaguliantų. Europos kardiologų ir Europos respiratologų draugijų parengtose 2014 m. ūminės plaučių embolijos diagnostikos ir gydymo gairėse rekomenduojama skirti nefrakcionuotą hepariną, mažos molekulinės masės hepariną (MMMH) arba fondaparinuksą [2]. MMMH yra efektyvūs ir sukelia mažiau nepageidaujamų reiškinių, palyginti su nefrakcionuotu heparinu. Tyrimai rodo, kad MMMH yra pirmos eilės vaistas PE gydyti esant onkologinei ligai bei nėštumo metu [5, 6, 11, 12]. Šio straipsnio tikslas – apžvelgti MMMH reikšmę gydant plaučių emboliją [2].

Depresijos bei nerimo sutrikimų įtaka cukriniu diabetu sergančių pacientų glikemijos kontrolei bei gydymo rezultatams

Depresija yra vienas dažniausių psichikos sutrikimų, tikimybė ja susirgti yra iki 17 proc. Ji pasireiškia bloga nuotaika, anhedonija, menkavertiškumo idėjomis, bejėgiškumu, sumažėjusiu psichosocialiniu aktyvumu, darbingumu ir didina asmens sveikatos priežiūros išlaidas. Sergant lėtinėmis ligomis, ypač cukriniu diabetu (CD), depresijos dažnumas didesnis bent 3 kartus. Nediagnozuotas ir negydytas depresinis sutrikimas glaudžiai susijęs su prasta CD baigtimi: bloga glikemijos kontrole, didesniu komplikacijų dažnumu ir mirtingumu. Tokią sąsajos gali lemti depresijos įtaka pacientų gebėjimui laikytis CD gydymo režimo: taisyklingai vartoti geriamuosius glikemiją mažinančius vaistus, insuliną, laikytis sveikos mitybos, fizinio aktyvumo režimo, nuolat stebėti glikemijos rodiklius bei rūpintis kojų priežiūra. Tai ženkliai didina CD komplikacijų riziką. Beje, jau kurį laiką žinoma, kad depresija sergantys pacientai tris kartus dažniau nesilaiko rekomenduoto gretutinės ligos gydymo.

Klinikinė farmakogenominė studija: NatAspin H poveikio išemine širdies liga sergantiems ligoniams tyrimas

Fiziologinėmis sąlygomis kraujavimas sustabdomas vykstant kraujo krešėjimo procesams. Dalyvaujant trombocitams, iš fibrinogeno susidaro netirpus fibrino krešulys, užkemšantis pažeistą vietą. Normaliai, prasidėjus kraujo krešėjimo procesams, įsijungia ir fibrinolizės sistema. Pagrindinis jos komponentas plazminas ima tirpinti jau susidariusius kraujo krešulius (trombus) [1].

Viršutinių kvėpavimo takų ligų gydymas fuzafunginu

Kasmet lapkričio mėn. 18 d. Lietuvoje ir visoje Europoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Pagrindinis šios dienos tikslas – informuoti visuomenę, kada ir kaip vartoti antibiotikus, atkreipti dėmesį į jų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą ir išmintingą antibiotikų vartojimą.

Kosulys šaltuoju metų laiku: praktiniai sprendimai

Ruduo – gamtos dovanų metas, nuspalvintas nekaitrių saulės spindulių bei auksaspalvių medžių lapų. Tačiau šiuo turtingu ir gražiu laiku virusų sukeltos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dažnam žmogui apkartina kasdienybę. Respiracinis sincitinis virusas, adenovirusas, paragripo bei gripo virusai – dažniausi ūminių viršutinių kvėpavimo takų ligų sukėlėjai [1]. Įvairių virusų sukeltos ligos skiriasi klinikine raiška bei eiga, tačiau dažniausias jas siejantis simptomas – kosulys. Didžiojoje Britanijoje atlikti stebėjimo tyrimai rodo, kad vidutiniškai per metus kiekvienas suaugęs žmogus bent du kartus kreipiasi pagalbos į savo šeimos gydytoją dėl virusinės infekcijos nulemto kosulio (Chung KF et al. Blackwell Publishing 2003).

Dažniausiai užduodami klausimai apie vitaminą D

Nuo seno žinoma, kad vaikai, kuriems stinga vitamino D, serga rachitu. Šią ligą dar 1645 metais aprašė Whistleris, 19 a. ji susieta su saulės stoka ir sėkmingai gydyta miesto vaikus apgyvendinus kaime. 20 a. pradžioje rachitas pradėtas gydyti žuvies taukais, juose radus medžiagą, pavadintą vitaminu D. Už vitamino D struktūros ir jo gamybos odoje, veikiant saulės spinduliams, atradimą buvo paskirta Nobelio premija. Tačiau didysis vitamino D įtakos suvokimo perversmas įvyko tada, kai buvo išsiaiškintas jo veikimo būdas organizme.

Neuropatinio skausmo gydymo problema

Skausmas yra didžiausia sveikatos priežiūros problema Europoje. Pagal 2001 m. spalio 9 d. Europos Parlamente priimtą lėtinio skausmo deklaraciją ūminis skausmas pagrįstai laikomas ligos arba pažeidimo simptomu, o lėtinis ir kartotinis skausmas – savarankiška liga [1]. Skausmą patiriančiam asmeniui skausmo apibrėžimas nėra svarbus. Kai skauda, iš gydytojų tikimasi gauti greitą ir efektyvią pagalbą. Remiantis Lietuvoje atliktos nacionalinės apklausos rezultatais, lėtinį neonkologinį skausmą Lietuvoje patiria 20,98 proc. suaugusių gyventojų, iš jų 69 proc. moterų ir 31 proc. vyrų [1]. Tai rodo nepakankamą skausmo kontrolę.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.