Lietuvos gydytojo žurnalas 2015/7

TURINYS

 

Endokrinologijos aktualijos

Doc. Žydrūnė Visockienė: cukrinio diabeto gydymui trūksta ne tik pinigų, bet ir sumanumo jais pasinaudoti  

Antrojo tipo cukriniu diabetu sergančių ligonių
gydymas insulinu degludeku           

Vildagliptinas – efektyvus ir saugus vaistas 2 tipo

cukriniam diabetui gydyti                

www.lillydiabetas.lt – nauja interneto svetainė sveikatos priežiūros specialistams                

Osteoporozės ambulatorinio gydymo

kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašas             

Neuroendokrininiai navikai: šiuolaikinė diagnostika ir gydymas              

Akromegalija: kada įtarti ir kaip pradėti tirti

 

LGŽ rekomeduoja

Plaučių arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo naujienos            

 

Šeimos medicina

20 dalykų, kurių anksčiau nežinojote: mityba ir širdies ir kraujagyslių ligos                         

Sėjama panika dėl išpūstos statinų žalos gali kainuoti žmonių gyvybes    

Dislipidemijos kontrolės arsenale – naujas,
galingesnis ginklas                          

Prieširdžių virpėjimas – kaip išvengti insulto               

Kandesartanas – veiksminga apsauga nuo insulto        

Ramiprilio ir amlodipino derinys: viena tabletė –
daug galimybių   

Arterinė hipertenzija ir centrinės nervų sistemos
pažeidimai           

Lėtinio smegenų kraujotakos nepakankamumo
gydymas vinpocetinu                       

Septanazal: dvigubas smūgis slogai

Ūminio gastroenterito gydymas probiotikais                

Nolpaza – klinikiniais tyrimais įrodytas efektyvumas
ir saugumas         

Lietuvos mokslininkų atradimai pritaikyti praktikoje: naujos priemonės kovoje su bakterine vaginoze             

Lėtinis prostatitas: šiuolaikinio gydymo taktika

ir galimybės        

Gerybinė prostatos hiperplazija – naujas požiūris
į gydymą             

 

Portretas

Lietuvos neurochirurgijos tėvui karjera nerūpėjo – už viską svarbiau buvo sėkmingas ligonių gydymas             

Doc. Žydrūnė Visockienė: cukrinio diabeto gydymui trūksta ne tik pinigų, bet ir sumanumo jais pasinaudoti

Pasitaikius progai pasikalbėti su patyrusiu cukrinio diabeto (CD) žinovu, pirmiausia rūpi paklausti, kas nauja CD gydymo srityje. Vilčių teikiančių naujienų godžiai laukia ir gydytojai, ir pacientai, nes nei vienų, nei kitų netenkina dabartinė padėtis: CD pasaulyje dažnėja, gydymas tebėra labai problemiškas ir ligos baigtys ne visada palankios. Kiekvieno naujo gydymo metodo ar naujų vaistų nuo CD pasirodymas klinikinėje praktikoje būdavo sutinkamas su entuziazmu ir viltimis, bet vėliau paaiškėdavo, kad ir šios naujovės toli gražu nėra tos, kurios pajėgtų suvaldyti klastingą ir sunkią ligą. Daugiau nei prieš dešimtmetį žavėjomės glitazonais, dabar viltis dedame į inkretinų terapiją. Neabejotinai esame ir kitų reikšmingų diabetologijos permainų išvakarėse – vienos pasirodys jau greitai, kitų teks palūkėti.

Antro tipo cukriniu diabetu sergančiųjų gydymas insulinu degludeku

Insulinas degludekas yra ilgai veikiantis bazinis insulinas, firminiu pavadinimu Tresiba®. Suleidus po oda šio insulino, susidaro tirpių multiheksamerų sankaupa, iš kurios palaipsniui, lėtai ir nepertraukiamai į kraujotaką absorbuojami monomerai. Dėl tokio veikimo mechanizmo insulinas degludekas pasižymi lygesniu ir stabilesniu farmakokinetiniu ir farmakodinaminiu veikimu bei mažu variabiliškumu (kintamumu). Jo pusinės eliminacijos laikas yra apie 25 val., o pastovus gliukozės koncentraciją mažinantis poveikis išlieka ilgiau nei 42 val.

Vildagliptinas – efektyvus ir saugus vaistas 2 tipo cukriniam diabetui gydyti

2 tipo cukrinis diabetas (CD) – tai lėtinė progresuojanti medžiagų apykaitos liga, kuri dažnai, ypač kol dar nėra labiau progresavusi, gydoma kelių skirtingai patogeneziškai veikiančių vaistų deriniu. Atsiradus naujai vaistų grupei – inkretinams – ir daugėjant klinikinių tyrimų duomenimis pagrįstų šios grupės vaistų saugumo ir efektyvumo įrodymų, inkretinai užima vis svarbesnę vietą gydant CD. Vildagliptinas – inkretinų grupės vaistas, DPP-4 (dipeptidil-peptidazės 4) inhibitorius, mažina glikemiją pailgindamas endogeninių inkretinų veikimą. Ilgiau veikiant endogeniniams inkretinaams, skatinama nuo glikemijos priklausoma insulino sekrecija, slopinama gliukagono sekrecija, lėtėja skrandžio išsituštinimas ir mažėja apetitas. Be to, vildagliptinas neskatina didėti svorio, o hipoglikemijos rizika yra maža. Šiame straipsnyje apžvelgiama keletas klinikinių tyrimų ir jų metaanalizių, įrodančių vildagliptino efektyvumą ir saugumą.

Neuroendokrininiai navikai: šiuolaikinė diagnostika ir gydymas

Neuroendokrininiai navikai (NN) – ypatinga ir heterogeniška grupė navikų, gaminančių ir išskiriančių biologiškai aktyvias medžiagas. Šiems navikams būdinga santykinai lėta natūrali eiga. Nors daugelis NN histologiškai yra santykinai gerybiniai, dalis jų būna agresyvūs, blogai diferencijuoti, kartais labai piktybiškos eigos. NN simptomus sukelia ne tik progresuojamai didėjanti naviko masė, bet ir jų išskiriamos aktyvios medžiagos: serotoninas, histaminas, gastrinas, kasos polipetidas, insulinas, gliukagonas ir kt.

Akromegalija: kada įtarti, kaip tirti

Akromegalijos terminas kilęs iš dviejų graikų kilmės žodžių: akros – galūnė ir megas – didelis, padidėjęs. Akromegalija – klinikinis sindromas, kurį sukelia ilgalaikė padidėjusi augimo hormono hipersekrecija, dažniausiai – dėl hipofizės adenomos. Akromegalija bei gigantizmas, kaip klinikinė patologija, buvo įvardyti tik 1885 metais. Pamatus tam padėjo Pierre Marie, aprašęs ypatingą klinikinį reiškinį, kurį įvardino acromegalie (pr.). Autopsijos atskleidė ryšį tarp akromegalijos ir padidėjusios hipofizės, 1887 m. O. Minkowski nurodė galimą akromegalijos priežastinę sąsają su hipofizės patologija, o 1909 m. Harvey William Cushing hipofizės adenomos išskiriamo augimo hormono (somatotropinio hormono, STH) hipersekreciją įvardijo pagrindiniu patofiziologiniu akromegalijos mechanizmu [1]. Padidėjusi STH sekrecija vaikams sukelia gigantizmą, o suaugusiesiems – akromegaliją.

Plaučių arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo naujienos

Šiame straipsnyje nagrinėjami naujausi plaučių arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo algoritmai. Toliau tekste apžvelgiama diagnozės nustatymo taktika atmetimo principu, spaudimo plaučių arterijoje korekcijos rekomendacijos, aptariamos bendrosios terapinės priemonės, medikamentinio gydymo aspektai atsižvelgiant į pacientų funkcines klases, klinikinio atsako ir pacientų būklės dinamikos vertinimas, pakopinės bei tikslinės (angl. goal-directed) terapijos principai, pristatomos plaučių transplantacijos, balioninės prieširdžių septostomijos bei ankstyvojo vazoreaktyvumo tyrimo galimybės.

Sėjama panika dėl išpūstos statinų žalos gali kainuoti žmonių gyvybes

Pastaruoju metu žiniasklaidoje tendencingai skleidžiama iškreipta informacija apie neigiamą statinų grupės vaistų poveikį sveikatai daro didžiulę žalą šalies medicinai ir kelia tiesioginę grėsmę žmonių gyvybėms. Todėl kviečiame viešosios nuomonės formuotojus atsakingai teikti informaciją apie vaistų poveikį – tendencingos informacijos sklaida turi įtakos tūkstančių pacientų sveikatai ir gyvenimo trukmei.

Dislipidemijos kontrolės arsenale – naujas galingesnis ginklas

Lietuvoje, kaip ir daugelyje pažangios ekonomikos šalių, širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pati dažniausia gyventojų sergamumo, neįgalumo ir mirties priežastis. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2014 metais Lietuvoje mirė 40,3 tūkst. žmonių, iš jų 56,0 proc. – nuo ŠKL. Apie 47 proc. vyrų ir 65 proc. moterų mirčių lėmė širdies kraujagyslių ligos (iš jų apie 65 proc. – išeminė širdies liga (IŠL), apie 20 proc. vyrų ir 27 proc. moterų mirčių – smegenų kraujagyslių ligos). Nuo išeminių širdies ligų 2014 m. mirė daugiau kaip 18 proc. darbingo amžiaus vyrų ir 11 proc. darbingo amžiaus moterų. Akivaizdu, kad ŠKL yra labai svarbi ne vien sveikatos priežiūros, bet socialinė, valstybių ekonomikos problema.

Prieširdžių virpėjimas – kaip išvengti insulto

Prieširdžių virpėjimas – kaip išvengti insulto Epidemiologijos duomenimis, prieširdžių virpėjimas (PV) yra dažniausias širdies ritmo sutrikimas, Europoje diagnozuotas daugiau kaip 6 mln. gyventojų. Susirūpinimą kelia ne tik didelis sergamumas, bet ir su juo susijusios komplikacijos: nuo insulto iki kitų gyvybei grėsmingų būklių, kaip antai širdies nepakankamumas. Kalbant apie vieną dažniausių PV komplikacijų insultą, derėtų paminėti, kad, sergant PV, insulto rizika padidėja 5 kartus ir jį patiria maždaug kas ketvirtas sergantis PV. Šie skaičiai verčia sunerimti ir persvarstyti klausimą, kodėl taip yra.

Kandesartanas - veiksminga apsauga nuo insulto

Europos insulto asociacija primena, jog insultas tebėra viena pirmaujančių ligotumo ir mirtingumo priežasčių visame pasaulyje. Po širdies ir kraujagyslių (ŠKL) bei vėžinių ligų stiprios ekonomikos šalyse insultas yra trečia pati dažniausia mirtį lemianti patologija. Dar daugiau, būtent insultas sąlygoja didžiausią visuomenės neįgalumą visoje Europoje. Skaičiuojama, jog išlaidos šios ligos gydymui artimiausiais metais tik didės. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet insultą patiria 15 mln. žmonių, iš jų trečdalis miršta, dar 5 mln. lieka negrįžtamai suluošinti.

Ramiprilio ir amlodipino derinys: viena tabletė – daug galimybių

Arterinės hipertenzijos (AH) gydymą, siekiant tikslinio arterinio kraujo spaudimo (AKS), apsunkina daugelis veiksnių: antsvoris ir nutukimas, gretutinės ligos (cukrinis diabetas, lėtinė inkstų liga), blogas, nereguliarus vaistų vartojimas ir kt. Monoterapija retai kada (apie 30 proc. atvejų) būna veiksminga gydant AH, nes daugumai pacientų tikslinis AKS pasiekiamas tik dviejų trijų (ar netgi daugiau) antihipertenzinių vaistų deriniais. Tyrimai rodo: kuo daugiau pacientui paskirta vartoti vaistų, tuo blogiau jis juos vartoja, nes baiminasi nepageidaujamų šalutinių reiškinių, pamiršta išgerti, susipainioja vaistų gausybėje ir t. t. Pastaraisiais metais AH gydyti vis dažniau vartojami sudėtiniai vaistai fiksuotomis dozėmis, sudaryti iš skirtingų klasių antihipertenzinių vaistų vienoje tabletėje ar kapsulėje.

Arterinė hipertenzija ir centrinės nervų sistemos pažeidimai

„Turimais duomenimis, arterine hipertenzija (AH) serga daugiau negu 25 proc. visų suaugusiųjų. Manoma, kad iki 2025 m. jų skaičius gali išaugti iki 30 proc. AH įtaka insulto rizikai dažnai nepakankamai įvertinama ar net ignoruojama. Tik 61 proc. ligonių, kuriems diagnozuota AH, vartoja arterinį kraujo spaudimą (AKS) mažinančius vaistus ir tik 35 proc. AKS kontroliuojamas gerai (<140/90 mm Hg),“ – teigia VU MF Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos prof. dr. Dalius Jatužis. Iš tiesų AH daro didžiulę įtaką centrinei nervų sistemai, lemia daugelį kraujagyslių pažeidimų. Žinomas neurologas prof. dr. D. Jatužis sutiko pasidalyti mintimis apie tai, kiek svarbu šio patologinio proceso profilaktika bei gydymas.

Lėtinio smegenų kraujotakos nepakankamumo gydymas vinpocetinu

Lėtinis smegenų kraujotakos nepakankamumas (LSKN) jungia įvairius neurologinius sutrikimus, pasižyminčius simptomų įvairove. LSKN pasireiškia ne tik po ūminių galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, bet ir tiems pacientams, kurie nepatyrė ūmaus smegenų kraujotakos sutrikimo, tačiau jiems yra nustatyti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai, skatinantys aterosklerozės procesą smegenų kraujagyslėse. Esant LSKN dažnai nustatomas tam tikro laipsnio smegenų perfuzijos sumažėjimas, kuris kliniškai pasireiškia pažinimo ir atminties sutrikimais, ženkliai pabloginančiais ligonio gyvenimo kokybę. Gydant lėtinį smegenų perfuzijos sumažėjimą gali būti skiriami kelių tipų neuroprotektoriai, tarp jų ir vinpocetinas (Cavinton).

Septanazal: dvigubas smūgis slogai

Slogą, kosulį ir kitus peršalimo ligų simptomus slopinantys vaistai yra vieni populiariausių, jie dažnai skiriami gydytojų ir perkami pačių pacientų. Pavyzdžiui, JAV kiekvieną savaitę šių vaistų vartoja apie 4 mln. jaunesnių negu 12 metų vaikų, t. y. vienas iš dešimties. 2012 m. nereceptinių vaistų nuo peršalimo ir alerginės slogos amerikiečiai nupirko už 7,2 mlrd. dolerių. JAV šie vaistai užima 11 vietą dažniausiai vartojamų medicinos produktų sąraše. Lietuvoje jų irgi tikrai rastume kone kiekvienos šeimos namų vaistinėlėje.

Nolpaza – klinikiniais tyrimais įrodyti efektyvumas ir saugumas

Protonų siurblio inhibitoriai (PSI) yra veiksmingiausi vaistai gastroezofaginio refliukso ligai (GERL), vienai dažniausių virškinimo trakto patologijų, gydyti. Mokslinės studijos, atliktos su kompanijos KRKA gaminamais omeprazolu, lansoprazolu ir pantoprazolu, patvirtino, kad šie vaistai yra labai veiksmingi ir gerai toleruojami gydant GERL realiomis klinikinėmis sąlygomis. KRKA gaminami PSI efektyviai sumažina ar visai panaikina varginančius GERL simptomus bei reikšmingai pagerina su sveikata susijusią pacientų gyvenimo kokybę. Nustatyta, kad GERL sergančių pacientų gydymą PSI naudinga pailginti nuo 4 iki 8 savaičių. Pacientams, kuriems reikalingas ilgalaikis palaikomasis gydymas, tęstinis PSI vartojimas garantuoja geresnę GERL simptomų kontrolę ir labiau apsaugo nuo atkryčių negu vartojimas pagal poreikį. Pastebėta, kad sunkesnę erozinės formos GERL PSI gydo dar veiksmingiau nei neerozinę GERL. Svarbu paminėti, kad farmacijos kompanijos KRKA inicijuotų IV fazės klinikinių studijų rezultatai ir išvados gali padėti optimizuoti GERL gydymą ir padidinti ligos kontrolės efektyvumą. Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra viena dažniausiai gastroenterologo praktikoje pasitaikančių patologijų – jos paplitimas siekia iki 30 proc. Stiprios ekonomikos šalyse GERL simptomai vargina maždaug kas penktą žmogų. Ligos dažnumas – 5 atvejai per 1000 paciento metų (sergamumo rodiklis). Pagal dabar priimtą Monrealio apibrėžimą, GERL vadinama patologinė būklė, kai dėl skrandžio turinio atpylimo (refliukso) į stemplę kyla nemalonių simptomų ir (arba) komplikacijų. Būdingiausi GERL simptomai: rėmuo, deginimo už krūtinkaulio pojūtis, rūgšties atpylimas (regurgitacija). Apie 43 proc. GERL sergančių asmenų rėmenį jaučia 1 ar 2 kartus per savaitę, 24 proc. – vieną ar daugiau kartų per dieną. Didelis GERL paplitimas daro reikšmingą neigiamą įtaką socialinei ir ekonominei visuomenės gerovei, nes ligos sukeliamas skausmas ar diskomfortas pastebimai blogina su sveikata susijusią pacientų gyvenimo kokybę, mažina darbo našumą, didina dėl ligos praleistų darbo dienų skaičių.

Lietuvos mokslininkų atradimai pritaikyti praktikoje: naujos priemonės kovoje su bakterine vaginoze

Bakterinė vaginozė (BV) yra makšties gleivinės disbiozė, kuriai būdingos specifinio kvapo ir spalvos išskyros, lydimos niežulio, perštėjimo, skausmingo šlapinimosi ar diskomforto lytinių santykių metu. Patologija gan dažna: kai kuriose šalyse BV paplitimas siekia net 50 proc. BV patogenezėje svarbiausia struktūra laikoma makšties gleivinės paviršiuje iš mikroorganizmų susiformavusi bioplėvelė, kurioje daugiausia yra Gardnerella vaginalis bakterijų. Bioplėvelė sudaro palankias sąlygas daugintis anaerobiniams bei fakultatyviniams anaerobiniams organizmams iki tokios koncentracijos, kuri sukelia klinikinius simptomus (1011 bakterijų/ml ir daugiau). Bioplėvelės viduje bakterijos esti inertiškos būsenos, o tai trukdo antimikrobinėms medžiagoms (antibiotikams) jas pasiekti bei menkina gydymo efektyvumą. Bioplėvelė apsaugo bakterijas nuo visiško sunaikinimo, todėl infekcijos dažnai kartojasi. Būtent dėl šios priežasties BV gydyti labai sudėtinga.

Lėtinis prostatitas: šiuolaikinio gydymo taktika ir galimybės

JAV Nacionalinis sveikatos institutas lėtinį nebakterinį prostatitą ir lėtinio dubens skausmo sindromą priskiria tai pačiai klinikinei kategorijai. Šios ligos atveju patiriamas urologinis skausmas ar diskomfortas dubens srityje, bet uropatogeninių mikroorganizmų nerandama (tiriant standartiniais mikrobiologiniais metodais). Liga laikoma lėtine, jeigu jos simptomai tęsiasi 3 mėnesius ar ilgiau per pastaruosius 6 mėnesius. Lėtinis dubens skausmo sindromas gali reikštis su uždegimu ar be jo. Ligoniai skundžiasi šlapimo takų dirginimo ir obstrukcijos simptomais, nors šlapime infekcijos požymių nenustatoma, sėklidžių skystyje randama daug uždegimo ląstelių. Skausmas gali būti įvairaus intensyvumo ir lokalizacijos: juntamas tarpvietėje, virš gaktos, kapšelyje, šlaplėje, strėnų srityje. Atliekant digitalinį tyrimą kartais nustatomas susiaurėjęs išangės raukas, apčiuopiama minkšta priešinė liauka.

Gerybinė prostatos hiperplazija - naujas požiūris į gydymą

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) yra dažniausia vyresnių kaip 50 metų vyrų šlapinimosi sutrikimų priežastis, o 70 metų ir vyresnio amžius vyrų grupėje GPH dažnumas siekia 70 proc. Nustatyta, jog beveik visiems vyrams iki 90 metų būna mikroskopinių prostatos pokyčių, o vidutiniai ir sunkūs simptomai vargina 40 proc. šešiasdešimtmečių ir 80 proc. aštuoniasdešimtmečių. GPH būdingi šlapinimosi sutrikimai yra padažnėjęs šlapinimasis, nutrūkstama, silpna šlapimo srovė, šlapinimasis naktį, nevisiško šlapimo pūslės išsituštinimo pojūtis. Įdomu tai, jog prostatos dydis nesisieja su simptomais: pacientai, kurių prostata labai išvešėjusi, varginančių simptomų gali nejusti, o kitiems, atvirkščiai, – nedaug padidėjusi liauka sukelia nemažai rūpesčių. Todėl būtinas tinkamas ir saugus GPH gydymas. Tiek Europoje, tiek ir Šiaurės Amerikoje didėja susidomėjimas augaliniais preparatais (fitopreparatais), ypač dėl pacientų nepasitenkinimo vaistinių preparatų sukeliamais nepageidaujamais reiškiniais. Dažniausiai skiriami maisto papildai, kurių sudėtyje yra gulsčiųjų serenojų, galiųjų dilgelių, proteazių ir seleno mielių. Klinikiniais tyrimas įrodytas šių sudedamųjų medžiagų veiksmingumas, todėl, jomis papildžius GPH gydymą, galima tikėtis dar geresnių rezultatų.

Lietuvos neurochirurgijos tėvui karjera nerūpėjo – už viską svarbiau buvo sėkmingas ligonių gydymas

Lietuvos neurochirurgijos tėvu daugelio vadinamas gydytojas neurochirurgas Jaunutis Marijonas Tamašauskas šių metų sandūroje atsisveikino su kolegomis – LSMU Neurochirurgijos klinikos kolektyvu – ir buvo iškilmingai išlydėtas į užtarnautą poilsį. Už visą savo gyvenimo indėlį į neurochirurgiją bei medicinos mokslus garbiam daktarui šį pavasarį suteiktas nusipelniusio Lietuvos gydytojo vardas. Jis apdovanotas ir Sausio 13-osios atminimo medaliu, įvairiais garbės raštais bei medaliais, o už nuopelnus Lietuvos sportui (teikiant medicinos pagalbą) daktaras pelnė Sporto garbės komandoro ženklą. J. M. Tamašauskui dėkingi ne tik jaunesni ir vyresni kolegos, bet labiausiai – gausybė pacientų už išsaugotą gyvybę ir sugrąžintą sveikatą. Kaip klostėsi sudėtingas, bet labai įdomus ir prasmingas šio garbaus mediko gyvenimo kelias? Apie tai – šis pokalbis.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.