Lietuvos gydytojo žurnalas 2015/9

 

TURINYS

 Dermatologija

Žvynelinės valdymas – bendras gydytojų
ir pacientų tikslas              

Biologinių vaistų, skirtų žvynelinei gydyti, naujienos  Niežėjimas ir žvynelinė

Infekcija ir žvynelinė        

Galvos plaukuotosios dalies žvynelinės gydymas       

Žvynelinės gydymas vietinio poveikio vaistais            

Cukrinis diabetas ir žvynelinė

Rožinės gydymo naujiena 

Žvynelinės klinikos ypatumai ir gyvenimo kokybės

pokytis tarp pacientų tretinio lygio dermatologijos centre                

 

 LGZ rekomenduoja

Ūminės leukemijos

 

Šeimos medicina              

Sitagliptino poveikis širdies ir kraujagyslių ligų baigtims. TECOS tyrimo apžvalga                   

Doc. A. Žvirblienė: „Dauguma sergančiųjų cukriniu diabetu jau turi kasos egzokrininės disfunkcijos požymių“                      

Moteris ir jos seksualinės disfunkcijos: tai aktualu      

Erekcijos sutrikimai: vyrų ir moterų lūkesčiai pildosi  

40 metų cukrinio diabeto istorija: nutukimas –

tiesioginis tiltas į cukrinio diabeto pinkles                   

Ranolazino įtaka sunkia krūtinės angina
sergančių pacientų, kuriems taikomas optimalus medikamentinis gydymas, fizinio krūvio toleravimui ir krūtinės anginos priepuolių dažnumui                  

Omega-3 riebalų rūgštys. Ar biologinis prieinamumas priklauso nuo farmakologinės formos?   

Kalio ir magnio aspartatas (Panangin) užtikrina
geresnę arterinės hipertenzijos kontrolę  

Skausmo malšinimas – svarbi gydytojo pareiga           

Miego sutrikimai ir jų gydymo galimybės                    

Tinkamos antibiotikoterapijos parinkimas gydant

apatinių kvėpavimo takų infekcijas        

Jaunų žmonių arterinė hipertenzija: netgi kava gali kenkti                

Sloga ir sinusitas: purškikliai ir infekcijos plitimo keliai                    

XANTUS tyrimas: patvirtintas rivaroksabano poveikis ir saugumas kasdienėje klinikinėje praktikoje            

Nootropų istorija: piracetamas – nesenstanti
medicinos klasika              

Pagalba ūminiam viduriavimui: probiotikai                 

Homeopatiniai vaistai: mitai ir tiesa       

Gamybos technologijos reikšmė vitaminų ir mineralų pasisavinimui, jų veiksmingumui             

Vitamino D stoka – svarbus, dažnas ir lengvai
pagydomas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys?                   

 

 

v

v

Ūminės leukemijos

Ūminės leukemijos gydytojo praktikoje pasitaiko retai. Kadangi ši onkologinė liga yra greitai (savaitėmis, dienomis) progresuojanti, ankstyva jos diagnostika yra ypatingai svarbi. Uždelsus diagnozuoti, tam tikrais atvejais ligos komplikacijos gali būti sunkiai suvaldomos ir grėsmingos gyvybei. Įtariant ūminę leukemiją būtina kuo greičiau pacientą nukreipti hematologo konsultacijai tolesniam ištyrimui ir gydymui.

Sitagliptino poveikis širdies ir kraujagyslių baigtims. TECOS tyrimo apžvalga

Sitagliptino poveikis širdies ir kraujagyslių ligų baigtims. TECOS tyrimo apžvalga Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, cukriniu diabetu serga daugiau nei 170 mln. žmonių pasaulyje. Antrojo tipo (2 tipo) cukrinis diabetas yra pats dažniausias cukrinio diabeto tipas, su kuriuo susiduriama nuo 90 iki 95 proc. visų atvejų. 2 tipo cukriniam diabetui būdingi keli patogenezės mechanizmai: atsparumas insulinui, sumažėjusi inkretinų koncentracija, gliukagono hipersekrecija, insulino išsiskyrimo nepakankamumas ir kt., bet svarbiausi yra atsparumas insulinui ir insulino sekrecijos nepakankamumas. Ilgainiui padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje didina sunkių komplikacijų, kaip antai širdies ir kraujagyslių ligų, aklumo, periferinių nervų, inkstų pažeidimo, riziką [1].

Doc. A. Žvirblienė: „Dauguma sergančiųjų cukriniu diabetu jau turi kasos egzokrininės disfunkcijos požymių“

Kasa yra sudėtingos struktūros virškinimo ir vidaus sekrecijos liauka, atliekanti egzokrininę ir endokrininę funkcijas. Ji vienintelė žmogaus organizme gamina fermentus (proteazes, amilazę, lipazę), skaidančius visas maisto medžiagas – baltymus, riebalus ir angliavandenius. Endokrininė kasos dalis išskiria hormonus insuliną ir gliukagoną, reguliuojančius gliukozės apykaitą. Egzokrininė (fermentinė) ir endokrininė kasos funkcijos glaudžiai susijusios, todėl pažeidus kasą neretai atsiranda ir virškinimo, ir metabolizmo sutrikimų, tik vienų simptomai gali vyrauti ir užgožti kitus, o pastarieji likti nepastebėti ir negydomi progresuoti. Naujausi tyrimai rodo, kad daugumai sergančiųjų cukriniu diabetu jau ligos diagnozavimo metu būna kliniškai pastebimų egzokrininės disfunkcijos požymių – virškinimo sutrikimų, tačiau į juos neatkreipiama dėmesio, o ligonio nusiskundimai pilvo diskomfortu ar blogu virškinimu nepagrįstai priskiriami pagrindinės ligos (cukrinio diabeto) simptomams ar vaistų netoleravimui. Pakaitinė virškinimo fermentų terapija ženkliai pagerina šių pacientų savijautą ir gyvenimo kokybę. Apie virškinimo sutrikimus, atsirandančius sergant cukriniu diabetu, ir jų gydymo svarbą bei galimybes – pokalbis su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Gastroenterologijos klinikos gydytoja gastroenterologe dietologe docente Aida Žvirbliene.

Moteris ir jos seksualinės disfunkcijos: tai aktualu

Žmogaus seksualinės funkcijos samprata pastaruoju metu gerokai išsiplėtė – ji suvokiama jau ne vien kaip reprodukcinė. Deja, ši funkcija nėra priskiriama konkrečiai medicinos sričiai – vyrų patiriamus lytinės funkcijos sutrikimus nagrinėja ir gydo urologai, moterų – ginekologai, o tiems, kuriems seksualinis gyvenimas sukelia neigiamus išgyvenimus, – prireikia psichiatro konsultacijos...

Erekcijos sutrikimai: vyrų ir moterų lūkesčiai pildosi

Erekcijos disfunkcija (ED) – dažniausia vyrų lytinės funkcijos sutrikimo forma. Jai gydyti vartojami įvairaus poveikio vaistai ir nemedikamentinės priemonės (įskaitant psichoterapiją, refleksoterapiją ir kt.). Didžiausiu efektyvumu pasižymi fosfodiesterazės (FDE) inhibitoriai, dabar jie yra pirmaeiliai vaistai ED gydyti. FDE inhibitoriai skiriasi poveikio greitumu, trukme, kitomis farmakokinetikos savybėmis, saugumu ir toleravimu.

Cukrinio diabeto bienalė

/Cukrinio diabeto bienalė/ 40 metų cukrinio diabeto istorija: nutukimas – tiesioginis tiltas į cukrinio diabeto pinkles Farmacijos kompanija „KRKA“ kartu su „Lietuvos gydytojo žurnalo“ redakcija toliau tęsia kūrybinį projektą, skirtą Pasaulinei cukrinio diabeto dienai. Savo žiniomis, klinikine patirtimi bei patarimais gydant cukrinį diabetą mielai dalijosi šiame projekte dalyvavę Lietuvos gydytojai. Pirmojoje publikacijoje pateiktos gydytojų mintys apie tai, jog šiandien gydant arterinę hipertenziją kaip niekad svarbu paciento būklę vertinti kompleksiškai, individualizuoti jo gydymą nuolat galvojant apie vėlyvuosius rezultatus. Žinoma, kad arterinė hipertenzija nustatoma apie 80 proc. pacientų, sergančių cukriniu diabetu. Ir atvirkščiai – daugumos sergančiųjų cukriniu diabetu būklė būna komplikuota arterinės hipertenzijos, nutukimo, lipidų apykaitos sutrikimų.

Ranolazino įtaka sunkia krūtinės angina sergančių pacientų, kuriems taikomas optimalus medikamentinis gydymas, fizinio krūvio toleravimui ir krūtinės anginos priepuolių dažnumui

Ranolazino įtaka sunkia krūtinės angina sergančių pacientų, kuriems taikomas optimalus medikamentinis gydymas, fizinio krūvio toleravimui ir krūtinės anginos priepuolių dažnumui Ranolazino veiksmingumo gydant stabilią krūtinės anginą atsitiktinių imčių tyrimo (CARISA) rezultatų analizė

Omega-3 riebalų rūgštys. Ar biologinis prieinamumas priklauso nuo farmakologinės formos?

Omega-3 riebalų rūgščių teigiamas poveikis sveikatai pastebėtas jau seniai [1], o per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas jomis reikšmingai išaugo. Tam padarė įtaką mokslininkų pateikiami naujausi tyrimai, žiniasklaida ir „iš lūpų į lūpas“ keliaujantys pacientų atsiliepimai. Daug diskutuojama, atliekami tyrimai, kaupiama informacija apie žuvų taukų kokybę, biologinį prieinamumą, įvairių farmacijos kompanijų siūlomus skirtingų molekulinių formų žuvų taukus. Pastaruoju metu daugelio dėmesį atkreipė krilių (kriliai – maži, į krevetes panašūs vėžiagyviai iš Antarkties vandenyno. – Aut. past.) taukai, kurie yra vertingi ne tik dėl savo sudėties, bet ir bioprieinamumo. Tačiau ar iš tikrųjų žuvų taukai yra mažiau veiksmingi? Išsiskyrus mokslininkų nuomonėms, atliktas palyginamasis tyrimas, kurio rezultatai nepatvirtino krilių taukų pranašumo [2].

Kalio ir magnio aspartatas (Panangin) užtikrina geresnę arterinės hipertenzijos kontrolę

Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka dažniausia mirties priežastis visame pasaulyje. Nors mirtingumas visose šalyse po truputį mažėja, širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka pagrindinė priežastis, sąlygojanti apie 4 milijonų žmonių mirtį, t. y. beveik pusę visų mirčių Europoje. Moterys dažniau miršta nuo ŠKL (51 proc.) nei vyrai (42 proc.) [1]. Arterinio kraujospūdžio normalizavimas gali reikšmingai sumažinti įvairių ligos komplikacijų dažnį bei mirštamumo dėl ŠKL riziką.

Skausmo malšinimas - svarbi gydytojo pareiga

Dažnai literatūroje, kasdienėje gydytojo praktikoje diskutuojama įvairiais skausmo klausimais. Nenuostabu, nes skausmas – dažniausia kreipimosi į gydytojus priežastis [1]. Statistika liūdina – skausmas į skubiosios pagalbos ir priėmimo skyrius atveda per 70 proc. pacientų [2]. Kasmet ūmaus skausmo priepuolius patiria 15–20 proc., o lėtiniai skausmai kamuoja apie 30 proc. žmonių. Lietuvoje lėtinį neonkologinį skausmą patiria apie 21 proc. suaugusiųjų [2]. Bene dažniausiai su įvairių lokalizacijų skausmu, be skausmo specialistų, susiduria šeimos gydytojai, kuriems kasdien tenka spręsti kelių, klubų sąnarių, nugaros, dantų, mėnesinių, galvos skausmo ir panašias su skausmu susijusias problemas. Skausmas – dažnas ir onkologinių ligų, pooperacinio laikotarpio palydovas.

Miego sutrikimai ir jų gydymo galimybės

Tikslių duomenų, kaip dažnai žmones kamuoja miego sutrikimai, nėra, tačiau literatūroje teigiama, jog šiuos simptomus gali sistemingai jausti net iki 40 proc. gyventojų. Nors daugelis mano, kad įvairūs miego sutrikimai dažniau vargina vyresniame amžiuje, neretai jais skundžiasi ir jauni žmonės, ir vaikai. Paminėjus miego sutrikimą daugelis pirmiausia įvardija nemigą. Nemiga, kaip pagrindinis skundas, sudaro maždaug apie 80 proc. visų miego sutrikimų. Nemiga dažniausiai būna susijusi ne tik su nerimu, kai išgyvenama dėl nemalonaus įvykio pasekmių ar nuolat svarstoma, kas atsitiks ateityje, – ją lemia ir daugelis kitų aplinkybių...

Tinkamos antibiotikoterapijos parinkimas gydant apatinių kvėpavimo takų infekcijas

Apatinių kvėpavimo takų infekcijos (AKTI) yra vienos dažniausių ligų klinikinėje gydytojo praktikoje. Vien visuomenėje įgyta pneumonija (VIP) visame pasaulyje sergama gana dažnai, o jos sukėlėjas nustatomas rečiau nei 50 proc. atvejų, o ambulatoriškai gydomiems pacientams dažniausiai ir netiriamas. Remiantis tyrimų duomenimis ir rekomendacijomis, dažniausiai AKT ir VIP gydyti skiriama empirinė antibiotikų terapija, kurią pasirenkant dažniausiai vadovaujamasi empirinio gydymo taisyklėmis: atsižvelgiama į dažniausius regiono sukėlėjus ir jų jautrumą antibiotikams, baktericidines vaisto savybes, bakteriologinį vaisto aktyvumą infekcijos židinyje, ligonio amžių, ligos trukmę ir eigą, vartotus antibakterinius vaistus, alergines reakcijas, vaisto dozavimą, ligos atkryčius, sezoną ir t. t.

Jaunų žmonių arterinė hipertenzija: netgi kava gali kenkti

Kavos gėrimas susijęs su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų, ypač širdies priepuolių, rizika jauniems suaugusiems (18–45 m) asmenims, sergantiems lengva arterine hipertenzija. Apie tai EKD kongrese pranešė dr. Lucio Mos, Italijos Undine San Daniele del Friuli ligoninės kardiologas, remdamasis 12 metų trukmės tyrimu, kuriame dalyvavo 1200 lengva hipertenzija sergančių jauno amžiaus pacientų.

Sloga ir sinusitas: purškikliai ir infekcijos plitimo keliai

Nazaliniai purškalai (NP) plačiai vartojami įvairioms infekcinėms nosies ertmės ir sinusų uždegimo ligoms gydyti, taip pat po endoskopinių sinusų operacijų. Įrodyta, kad pakartotinis NP vartojimas susijęs su galima prietaiso kontaminacijos (užkrėtimo patogeniniais mikroorganizmais) ir infekcijos plitimo ar ligos atkryčio rizika. Mažesnė užkrėtimo rizika vartojant tokius NP, kurie veikia teigiamo slėgio vienos krypties srovės principu. Tyrimai parodė, kad po dviejų dienų vartojant purškalo 3 kartus per dieną, buteliuko užterštumo dažnumas siekė 45 proc. Pacientų, sergančių rinosusitu, nosies ertmė ir buteliukai dažniausiai buvo užkrėsti koliforminėmis bakterijomis, auksiniu stafilokoku arba streptokokais.

XANTUS tyrimas: patvirtintas rivaroksabano poveikis ir saugumas kasdienėje klinikinėje praktikoje

Prieširdžių virpėjimas (PV) yra dažniausia širdies ritmo sutrikimo forma. Vien Europoje PV diagnozuotas daugiau nei 10 mln. žmonių. Žmogui senstant PV rizika didėja, todėl ilgėjant vidutinei tikėtino gyvenimo trukmei ir visuomenėje daugėjant vyresnio amžiaus žmonių PV paplitimas neišvengiamai auga. Apskaičiuojama, kad apie 2050-uosius metus žmonių, turinčių PV, skaičius Europoje padidės ~ 2,5 kartus (iki 25 mln.). Kliniškai PV pasireiškia nereguliariais širdies skilvelių susitraukimais, paciento juntamais kaip neritmiškas širdies plakimas (vadinamoji absoliuti aritmija). Nereguliarūs, padriki skilvelių susitraukimai kelia kraujo sūkurius (turbulencijas), todėl padidėja krešulių susidarymo tikimybė, o būklė neretai komplikuojasi įvairių baseinų tromboembolijomis. Vienos pavojingiausių galvos smegenų tromboembolijos (TE) – pasireiškiančios išeminiu insultu. Žmonės, sergantys PV, turi iki 5 kartų didesnę išeminio insulto riziką, lyginant su bendrąja populiacija.

Nootropų istorija: piracetamas - nesenstanti medicinos klasika

Piracetamą 1964 metais susintetino Belgijos tyrinėtojų grupė, vadovaujama dr. Corneliu E. Giurgea. Šis mokslininkas pirmasis pavartojo terminą nootropai naujai farmakologinei klasei apibūdinti. XX amžiaus 8-ojo dešimtmečio pradžioje piracetamas buvo pradėtas plačiai taikyti klinikinėje praktikoje, sulig augančia gydytojų patirtimi daugėjo ir jo vartojimo indikacijų. Jau keletą dešimtmečių nootropai išlieka vieni populiariausių produktų įvairios kilmės kognityvinei funkcijai gerinti. Apskaičiuota, kad vien JAV gyventojai kasmet jų nuperka daugiau kaip už 1 mlrd. dolerių. Piracetamas kartais vaizdžiai vadinamas proto žadintoju ir centrinės nervų sistemos stimuliatoriumi. Išskirtinis jo bruožas – saugumas: piracetamas visiškai netoksiškas ir nesukelia pripratimo.

Pagalba ūminiam viduriavimui: probiotikai

Viduriavimas – tai padažnėjęs tuštinimasis skystomis vandeningomis išmatomis 4 ar daugiau kartų per dieną, kai jų bendras kiekis viršija 200 g/p. [1]. Vakarų Europoje ir JAV suaugusiam žmogui vidutiniškai tenka 1 viduriavimo epizodas per metus [1]. Tai ypač svarbu pediatrijoje, nes mažamečiams ne tik dažniau būdingas viduriavimas, bet ir dažnesnės jo sukeltos komplikacijos. Manoma, kad visi vaikai per pirmuosius trejus metus yra bent kartą viduriavę [3]. Daugelyje Europos šalių viduriavimas paprastai yra lengva liga, tačiau ji susijusi su dideliu hospitalizacijų bei nemenku mirčių skaičiumi [3]. Todėl labai svarbu išlikti budriems tiek diagnozuojant šį simptomą, tiek parenkant tinkamą gydymą.

Homoepatiniai vaistai: mitai ir tiesa

Ką žinome apie homeopatiją? Daugelis pasakys, kad tai natūralus gydymo metodas. Tiesa, ne ką mažesnė dalis teigs, kad homeopatija yra gydymas vaistažolėmis. Kiti papildys, kad tai gydymas labai mažomis vaisto dozėmis. Skeptikai pridurs, kad jeigu homeopatiniame preparate vaisto dozė atskiesta šimtus tūkstančių kartų, tai ir poveikio jokio tikėtis nereikia. Kuo grindžiamas homeopatijos mokslas? Kaip veikia homeopatiniai preparatai? Ar jie pripažinti ir visateisiai vaistai? Susiorientuoti mums padės Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros profesorė dr. Daiva Majienė.

Gamybos technologijos reikšmė vitaminų ir mineralų pasisavinimui, jų veiksmingumui

Vitamino terminą 1912 metais pirmasis pavartojo lenkų biochemikas Kazimieras Funkas (Kazimierz Funk). Vitaminai (lot. vita – gyvybė, gyvenimas, aminum – aminas) – nedidelės molekulinės masės biologiškai aktyvūs organiniai junginiai, būtini normaliai organizmo medžiagų apykaitai bei gyvybinei veiklai. Jie atlieka kofermentinę, antioksidacinę, hormoninę funkcijas, reguliuoja organizmo energinius procesus. Paprastai organizmas vitamino molekulių negamina visiškai arba gamina pernelyg mažai, todėl jų turi būti gaunama su maistu ar specialių vitaminų preparatų forma. Žmonėms reikalingi įvairūs vitaminai – tiek vandenyje, tiek riebaluose tirpūs. Organizmui jie yra būtini, nes be jų negalėtų vykti daugelis gyvybiškai svarbių reakcijų.

Vitamino D stoka - svarbus, dažnas ir lengvai pagydomas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys?

Vitaminas D yra labai svarbus elementas kaulinėje sistemoje, gerai žinoma, jog šio vitamino trūkumas vaikams sukelia rachitą, osteomaliaciją, o suaugusiesiems – osteoporozę. Vis daugėja tyrimų, įrodančių, jog vitaminas D naudingas daugeliui žmogaus organų sistemų, tarp jų – širdies ir kraujagyslių sistemai. Vitamino D receptoriai (VDr) išsidėstę daugelyje ląstelių – miocituose, kardiomiocituose, kasos beta ląstelėse, kraujagyslių endotelyje, neuronuose, imuninėse ląstelėse bei osteoblastuose. Todėl jis gali dalyvauti onkologinių, endokrininių, širdies ir kraujagyslių, psichikos, autoimuninių, alerginių ir respiracinių ligų patogenezėje, dėl to sutrinka šių sistemų funkcija.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.