Lietuvos gydytojo žurnalas 2016/6

TURINYS

Aktualijos

 Mokslas turi tarnauti žmogui. Mokslas turi tarnauti gydytojui...

„Mokslas turi tarnauti žmogui, mokslas turi tarnauti gydytojui. Todėl visa, ką atranda mokslininkai, turi būti pritaikyta praktikoje. Tokia išlieka pagrindinė mūsų veiklos

kryptis“

Prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė

 

Aktininė keratozė – ne tik išvaizdos, bet ir sveikatos problema

„Šiandien vis dar madingas įdegęs kūnas, populiarūs soliariumai, vis daugiau žmonių vyksta atostogauti į šiltus kraštus... Tačiau ne veltui sakoma – oda nieko nepamiršta.

Kiekvienais metais aktininė keratozė jaunėja, ir tai kelia susirūpinimą. Vadinasi, odos vėžio atvejų tarp jaunų žmonių taip pat daugės“

Dr. J. Česienė

 

Šiuolaikinis rožinės ir eritemos gydymas

 

 

Aktualusis interviu

 

Mitai, kurių bijo moterys ir kuriuos paneigia gydytojai

„Daugumai kontraceptikų, ypač ketvirtos kartos, būdingas antiandrogeninis poveikis, tinkamas būtent odos problemoms spręsti. Poveikis, slopinantis

padidėjusį plaukuotumą (ne galvos), pasireiškia maždaug per 6 mėnesius“

Dr. V. Klimas

 

 

Klinikinė praktika

 

Niežėjimas: šiuolaikinis požiūris į priežastis ir gydymą

 

 

Biologinė terapija

 

Ustekinumabo sauguas ir efektyvumas gydant žvynelinę

 

 

Farmakoterapija

 

Odos grybelis: kaip išvengti ir gydyti

Nagų grybelio gydymas:  priemonių veiksmingumo in vitro palyginimas

Atopinio dermatito gydymas naujos kartos vietiniu gliukokortikoidu metilprednizolono aceponatu

 

 

Dermatologinė kosmetika

 

„Pierre Fabre“ dermokosmetika: ir sveikatai, ir grožiui

 

 

Diagnostika

 

Naujausi melanomos diagnostikos metodai

 

 

Portretas

 

Nuoširdus ir tikslingas darbas neša vaisius

„Mano gyvenime dauguma dalykų vyksta labai kryptingai, ryžtingai, greitai ir svarbiausia – su džiaugsmu... Darbas, stažuotės, mokslas –

tai puiki galimybė augti ir vidumi, tai kitiems nematoma žmogaus alchemija.. Smagu žinoti, kad nuoširdus ir tikslingas darbas atneša vaisius“

Prof. dr. M. Bylaitė-Bučinskienė

 

 

Misija

 

Misija, padėjusi tapti „pasaulio žmogumi“...

„Manau, jog misija, kurią vykdžiau Afrikoje, man padėjo tapti „pasaulio žmogumi“. Būtent ši patirtis dar labiau mane įkvėpė, padėjo

pažinti pasaulį, jo žmones ir suprasti, kad bendrauti, kaupti patirtį ir ja dalytis reikia visiems“

Dr. E. Buinauskaitė

 

Paciento puslapis

Civilizacijos liga – atopinis dermatitas

 

 

Mokslas turi tarnauti žmogui. Mokslas turi tarnauti gydytojui...

Dermatovenerologai, kaip ir kitų sričių specialistai, stengiasi neatsilikti nuo pažangiausių pasaulinių tendencijų: nuolat tobulina savo profesines žinias, domisi naudinga patirtimi, aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje. Kokios svarbiausios aktualijos jaudina šiandienos dermatovenerologus Lietuvoje, kaip sekasi jas spręsti ir kokie iššūkiai jų laukia ateityje? Apie tai – pokalbis su Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidente, VUL SK Dermatovenerologijos centro direktore prof. dr. Matilda Bylaite-Bučinskiene.

Aktininė keratozė – ne tik išvaizdos, bet ir sveikatos problema

Artėjant vasarai vis daugiau žmonių susirūpina savo išvaizda – jiems kelia nerimą atsiradusios įvairios dėmelės, veido srityje pleiskanojantys židinukai, ryškėjanti pigmentacija, odos sausėjimas ir niežėjimas. Gydytojai dermatologai tokiems pacientams vis dažniau diagnozuoja aktininę keratozę. Kas tai – kosmetinė problema ar lėtinė odos liga?

Šiuolaikinis rožinės ir eritemos gydymas

Rožinė yra lėtinis odos uždegimas, dažniausiai pasireiškianti centrinės veido dalies (skruostų, kaktos ir smakro) odos paraudimu (eritema), įvairiais bėrimais (papulėmis, pustulėmis) ir smulkiųjų kraujagyslių išsiplėtimais (telangiektazijomis). Dažniausiai pirmieji simptomai pasireiškia 20–30 metų amžiaus asmenims.

Mitai, kurių bijo moterys ir kuriuos paneigia gydytojai

Kontracepcija – tai ne tik priemonių, kuriomis siekiama užkirsti kelią nėštumui ar sumažinti jo tikimybę, visuma, bet ir galimybė planuoti savo šeimą bei išspręsti daugelį moters sveikatos, socialinių ir net ekonominių problemų. Apie tai, kaip mitus išsklaidyti, t. y. kokios iš tiesų šiandienės galimybės naudotis kontracepcija, kurios neturėtų vengti moterys, kiek aktualūs kontracepcijos taikymo klausimai dermatologijoje, kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoju dr. Vytautu Klimu.

Niežėjimas: dažniausios priežastys ir gydymo galimybės

Niežėjimas yra vienas svarbiausių, dažniausiai pasitaikančių ir labiausiai varginančių daugelio odos ligų (pirmiausia atopinio dermatito, dilgėlinės ir kt.) simptomų. Niežėti odą gali sergant ir kitų organų ar sistemų ligomis – infekcinėmis, kepenų, inkstų, navikinėmis, endokrininėmis; kartais šis varginantis simptomas būna pirmoji šių klastingų ligų raiška.

Ustekinumabo saugumas ir efektyvumas gydant žvynelinę

Žvynelinė yra dažna lėtinė odos liga, kuriai būdingi aiškių ribų bėrimai rausvomis plokštelėmis, padengtomis sidabriniais žvynais. Ši ligos forma vadinama plokšteline ir yra pati dažniausia [1]. Rečiau pasitaiko pustulinė, lašelinė, odos raukšlių, eritroderminė, nagų žvynelinė [1]. Mokslinėje literatūroje nurodomas skirtingas šios ligos paplitimas. Jis svyruoja nuo 0,91 iki 8,5 proc. suaugusiųjų ir nuo 0 iki 2,1 proc. vaikų populiacijoje [1]. Žvyneline dažniau sergama vietovėse, kurios yra labiau nutolusios nuo pusiaujo. Žvyneline gali susirgti bet kurio amžiaus žmonėms, tačiau ji gerokai dažnesnė tarp suaugusiųjų nei vaikų. Tiksli šios ligos priežastis nėra žinoma, tačiau manoma, kad žvynelinės išsivystymo riziką gali didinti genetinė predispozicija, rūkymas, nutukimas, infekcijos, alkoholio vartojimas, kai kurie vaistai, vitamino D trūkumas.

Odos grybelis: kaip išvengti ir gydyti

Grybelių sukeltos odos ligos paplitusios visuose kraštuose, jomis serga įvairaus amžiaus žmonės. Apskaičiuojama, kad rizika bent kartą gyvenime susirgti odos grybelio infekcija siekia 10–20 proc. Pavyzdžiui, Europoje dermatomikozės sudaro beveik pusę (48 proc.) odos ligų, o JAV jos užima antrąją vietą po spuogų (aknės).

Nagų grybelio gydymas: priemonių veiksmingumo in vitro palyginimas

Nagų grybelis (onichomikozė) yra labai paplitusi infekcija: įvairių tyrimų duomenimis, ja užsikrėtę iki 20 proc. pasaulio populiacijos. Onichomikozė nėra tik kosmetinė ar estetinė problema. Ši infekcija gali daryti reikšmingą neigiamą įtaką paciento gyvenimo kokybei, keldama fizinį ir psichologinį diskomfortą. Efektyvus šios infekcijos gydymas gali sumažinti sergamumą, ligos trukmę ir ligos perdavimo bei tolesnio plitimo galimybę.

Atopinio dermatito gydymas naujos kartos vietiniu gliukokortikoidu metilprednizolono aceponatu

Atopinis dermatitas yra lėtinė uždegimu pasireiškianti odos liga, kuriai būdingas odos sausumas, bėrimai, stiprus niežėjimas, pasikartojantys paūmėjimai. Ši liga dažniau pasireiškia asmenims, kurių šeimoje yra sergančiųjų alerginėmis ligomis (pvz., astma, alerginis rinokonjunktyvitas) [1]. Atopinis dermatitas yra viena dažniausių odos ligų, ja serga 20 proc. vaikų ir 1–3 proc. suaugusių daugelyje pasaulio šalių [1]. Lietuvoje atopinis dermatitas 2003 metais buvo diagnozuotas daugiau nei 25 tūkst. gyventojų, o 2008 metais – daugiau nei 22 tūkst. [2]. Sergantiesiems šia liga vėliau dažnai išsivysto kitos alerginės ligos – astma arba rinitas [1]. Atopinis dermatitas dažniausiai pasireiškia kūdikiams iki 1-erių metų amžiaus.

Naujausi melanomos diagnostikos metodai

Melanoma yra piktybinis pigmentą gaminančių ląstelių (melanocitų) navikas, dažniausiai atsirandantis odoje, rečiau – kitose kūno vietose: akyse, ausyse, virškinimo trakte, minkštuosiuose smegenų dangaluose, burnos ar genitalijų gleivinėje. Melanoma sudaro mažiau nei 5 proc. visų odos navikų, tačiau lemia didžiąją dalį mirčių nuo odos vėžio. Ankstyva diagnostika – veiksmingiausias būdas sumažinti mirštamumą nuo melanomos.

Nuoširdus ir tikslingas darbas neša vaisius

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro direktorė, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė profesorė dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė yra ne tik puiki odos ligų specialistė, studentų mylima dėstytoja, sumani ir energinga vadovė, bet ir aktyvi dermatovenerologams rūpimų klausimų sprendėja... Labai anksti – nesulaukus nė keturiasdešimties – į profesorių gretas įsirašiusios medikės pasiekimai ir gyvenimo patirtis daugeliui – sunkiai suvokiami. Bet taip yra. Darbai veja darbus, įsipareigojimai – naujas pareigas, kurių kasdienėje veikloje niekada nestinga... Su profesore kalbamės apie jos nueitą kelią, ryžtą įgyvendinant svajones, apie įdomią kasdienybę ir asmeninio gyvenimo labirintus...

Civilizacijos liga – atopinis dermatitas

Civilizacija mums dovanojo ne tik medicinos laimėjimų, bet ir pažėrė kai kurių ligų. Viena tokių – atopinis dermatitas. Sergančių šia liga žmonių civilizuotuose kraštuose nenumaldomai daugėja. Kodėl liga būdinga vaikams, ar ji gali būti paveldėta, kodėl paūmėja infekcija, atsakymus rasite šiame straipsnyje.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.