Lietuvos gydytojo žurnalas 2016/8

TURINYS

 

Aktualijos

Naujasis 2016 metų Kompensuojamųjų vaistų kainynas pasipildė beveik šimtu naujų vaistinių preparatų        

 

Numerio tema

ŪMI be ST segmento pakilimo

 

2015 m. EKD ūminės išemijos sindromų be nuolatinio ST ­segmento pakilimo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

Didelio jautrumo širdies troponinų tyrimai 2016-aisiais: Europos kardiologų požiūris         

Laboratorinė ūminės išemijos sindromų diagnostika

Ūminės išemijos sindromai: taiklesnio gydymo paieškos

Acetilsalicilo rūgšties vartojimas pirminei širdies ir kraujagyslių ligų bei gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio profilaktikai: JAV prevencinės tarnybos darbo grupės rekomendacijos

Zofenoprilis ir organų taikinių apsauga                        

2016 metų ŠKL prevencijos ir dislipidemijų gydymo gairės: praktiniai statinų skyrimo aspektai                      

Hipertenzija ir lerkanidipinas: nauja apie inkstų apsaugą

 

LGŽ rekomenduoja

Apsinuodijimai grybais                   

 

Šeimos medicina

Pacientų, kuriems LSMUL KK Gastroenterologijos skyriuje buvo taikyta eritrocitų masės transfuzija, retrospektyvinė analizė    

Levofloksacinas ir šlapimo takų infekcijų gydymas

Hialurono rūgšties intrasąnarinės injekcijos osteoartritui gydyti

Erekcijos sutrikimai: gydymas, kokio tikisi vyrai ir moterys

Mažai žinomas antidepresantas, bet gerai žinomas hipnotikas: trazodonas                            

Probiotikai – ir gydymui, ir profilaktikai                      

Peršalimų sezonas jau prasidėjo: Miramile® tonsil burnos ir gerklės purškalo nauda         

Rupatadino efektyvumas gydant šalčio sukeltą dilgėlinę

Galinga priemonė gyvenimo kokybei gerinti: Nataspin H

 

Medicinos istorija

Verukozinė karcinoma: trijų iškilių pacientų istorija

Kuo sirgo Galijotas?

 

 

 

2015 m. EKD ūminės išemijos sindromų be nuolatinio ST segmento pakilimo diagnostikos ir gydymo gairių apžvalga

Pagrindinis simptomas įtariant ūminės išemijos sindromą (ŪIS) yra krūtinės skausmas. Remiantis elektrokardiograma (EKG), pacientai turėtų būti skiriami:

Didelio jautrumo širdies troponinų tyrimai 2016-aisiais: Europos kardiologų požiūris

2016 m. European Hear Journal rugpjūtį paskelbtoje publikacijoje pabrėžiama, kad didelio jautrumo širdies troponinų tyrimai (dj (hs) – šTn), kiekybinis kardiomiocitų pažeidimo žymuo, yra labai svarbus širdies ir kraujagyslių ligų diagnostikai. dj-šTn tyrimai kartu su klinikiniais simptomais, išsamia anamneze ir EKG, ūminio miokardo infarkto diagnostikos dalis, irgi padeda įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų bei plaučių embolizmo riziką, taip pat nustatyti ūminio širdies nepakankamumo tipą ir įvertinti riziką.

Ūminės išemijos sindromai: taiklesnio gydymo paieškos

Šioje apžvalgoje, remiantis O. Kleveland ir bendraautorių dvigubai aklo atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo duomenimis, rašoma apie vienkartinės interleukino-6 antagonisto tocilizumabo dozės poveikį uždegimui ir troponino T išskyrimui sergant ūminiu miokardo infarktu be ST segmento pakilimo.

Acetilsalicilo rūgšties vartojimas pirminei širdies ir kraujagyslių sistemos ligų bei gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio profilaktikai: JAV prevencinės tarnybos darbo grupės rekomendacijos

2009 metų JAV prevencinės tarnybos darbo grupės (angl. United States Preventive Services Task Force – USPSTF) rekomendacijų dėl acetilsalicilo rūgšties (ASR) vartojimo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų profilaktikai bei 2007 metų rekomendacijų dėl ASR ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimo gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio (GTŽV) profilaktikai atnaujinimas.

2016 metų ŠKL prevencijos ir dislipidemijų gydymo gairės: praktiniai statinų skyrimo aspektai

2016 metais birželio bei rugsėjo mėn. pasirodė Europos kardiologų draugijos (EKD) Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos bei Dislipidemijos diagnostikos ir gydymo rekomendacijos. Šiame straipsnyje apžvelgiamos svarbiausios abiejų dokumentų nuostatos ir teiginiai apie lipidų korekcijai skirtų vaistų vartojimą.

Apsinuodijimai grybais

Kiekvieną vasarą, kai būna šilta ir užtenka drėgmės, daugelis Lietuvos gyventojų patraukia į mišką rinkti grybų. Grybavimo pradžia visada susijusi su pagausėjusiu apsinuodijimų grybais skaičiumi, tačiau šių apsinuodijimų pasitaiko ištisus metus – apsinuodijama konservuotais ir džiovintais grybais. Plečiasi ir apsinuodijimų geografija – emigrantai apsinuodija iš namų atsivežtais ar užsienyje surinktais grybais ir dėl kalbos barjero ar kai kurių kitų aplinkybių informacijos ir pagalbos pirmiausia ieško Lietuvoje.

Hialurono rūgšties intrasąnarinės injekcijos osteoartritui gydyti

Osteoartritas yra pati dažniausia sąnarių liga visame pasaulyje, pasireiškianti skausmu, paūmėjančiu fizinio krūvio metu, ir rytiniu sustingimu, praeinančiu per trumpiau nei 30 min. [1, 2]. Osteoartrito rizika yra siejama su amžiumi, moteriškąja lytimi, nutukimu, fiziniu aktyvumu, raumenų silpnumu, buvusiu sužeidimu, genetine predispozicija, kai kuriomis profesijomis [3]. Sergant osteoartritu vyksta kaulo, kremzlės ir sinovijos irimo ir atsinaujinimo procesai [4]. Manoma, kad ligos patogenezėje pagrindinis vaidmuo tenka chondrocitams.

Hipertenzija ir lerkanidipinas: nauja apie inkstų apsaugą

Padidėjęs kraujospūdis yra viena reikšmingiausių visuomenės sveikatos problemų, kurios mastai didėja populiacijai senstant ir daugėjant vyresnio amžiaus žmonių (Kostis 2003, PSO 2003). Kiekvienais metais pasaulyje užregistruojama daugiau negu 7,1 mln. su hipertenzija susijusių priešlaikinių mirčių, jų skaičius progresuojamai auga. Pasaulio sveikatos organizacija hipertenziją yra paskelbusi svarbiausiu širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniu, nurodoma, kad ji dažnai būna susijusi su kitais rizikos veiksniais: rūkymu, nutukimu, dislipidemija, cukriniu diabetu, nepakankamu fiziniu aktyvumu (Chobanian ir bendr., Amerikos diabeto asociacija, 2004).

Levofloksacinas ir šlapimo takų infekcijų gydymas

Šlapimo takų infekcijos yra vienos labiausiai paplitusių visuomenėje įgytų ir hospitalinių infekcijų. Šlapimo takų infekcijos – itin dažna liga, kuri paprastai vargina moteris, tačiau neaplenkia ir vyrų. Dažniausiai šlapimo takų infekcijos gydomos antibiotikais. Esant plačiai skiriamai empirinei antibiotikoterapijai vis dažniau nustatomas didėjantis sukėlėjų atsparumas antibiotikams, todėl atliekama vis daugiau tyrimų siekiant palyginti skirtingų antibiotikų bei jų dozuotės efektyvumą gydant šlapimo takų infekcijas.

Erekcijos sutrikimai: gydymas, kokio tikisi vyrai ir moterys

Seksualumas yra įgimta žmogaus, kaip biologinio individo, savybė, neatsiejama jo egzistencijos dalis, daranti didelę įtaką gyvenimo kokybei. Erekciją absoliuti dauguma vyrų, netgi vyresnio amžiaus, suvokia ir tapatina su savojo vyriškumo identitetu. Erekcijos sutrikimai (ES) daro reikšmingą neigiamą įtaką ne tik pacientų, bet ir jų seksualinių partnerių gyvenimo kokybei.

Kuo sirgo Galijotas?

Elos slėnis, kuriame prieš tris tūkstančius metų įvyko epinis Dovydo susidūrimas su Galijotu… Kai Galijotas metė Izraelio kariaunai iššūkį, jis tikėjosi stoti į dvikovą su sau lygiu priešininku. Senovėje tokios dvikovos buvo įprastos. Kiekviena konflikte dalyvaujanti šalis, norėdama išvengti didelio kraujo praliejimo atvirame mūšyje, išsirinkdavo karį, kad šis atstovautų jai dvikovoje, o pralaimėjusieji tapdavo laimėjusiojo vergais. To paties tikėjosi ir Galijotas, šešių pėdų ir devynių colių ūgio milžinas, – kad mestą iššūkį susikauti durtynėse priims jo vertas priešininkas.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.