Lietuvos gydytojo žurnalas 2016/9

TURINYS

Aktualusis interviu

Mokslininkas Daumantas Matulis: apie vaistų kūrimo ­iššūkius ir... galimybes žmonijai tapti nemirtingai       

 

Numerio tema

Onkologija

Naujos plaučių vėžio diagnostikos ir gydymo metodikos – nauja galimybė ženkliai prailginti ligonių gyvenimo trukmę               

Plaučių vėžio spindulinio gydymo galimybės              

Plaučių vėžys: sunkių ligonių gyvenimas ilgėja           

Priešinės liaukos vėžys – sunki liga. Vis dėlto sėkminga jos diagnostika ir gydymas teikia daug vilčių            

Fizinė mankšta ir natūralūs polifenoliai slopina vėžio ­progresavimą ir mažina gydymo šalutinį poveikį          

Vėžio žymenys ir jų pritaikymas klinikinėje praktikoje

Chemoterapijos kardiotoksinis poveikis                       

Radioterapijos poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai: šiuolaikinis kardiologo požiūris

 

Šeimos medicina

Šiuolaikinis gimdos fibroidų gydymas: ar yra operacijos alternatyvų?     

XI Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos suvažiavimas                        

Aktualiausios vaikų urologinės ligos                           

Kardioprotekcija pacientams, kuriems nustatyta miokardo išemija            

Nauja apie hipertenzijos mechanizmus ir lerkanidipino poveikį.

Ranolazinas: naujas etapas gydant krūtinės anginą       

Maisto papildų vieta gydant dislipidemijas                   

Vitamino K2 reikšmė kalcio preparatuose gydant osteoporozę                 

Migrena ir jos gydymas. Almotriptano ypatumai         

Kolageno vaidmuo gydant sąnarių ligas                       

Pakankamo mineralų ir vitaminų kiekio užtikrinimas nėštumo metu         

Žandikaulio sąnario osteoartrito ir periodontito gydymas: kas bendra?     

Trauminis ir uždegiminis skausmas: vietinio gydymo galimybės ir pranašumai                    

 

Medicinos istorija

Senieji vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti               

 

 

Plaučių vėžys: sunkių ligonių gyvenimas ilgėja

2016 m. spalio 9 diena. Kopenhaga. Europos medicininės onkologijos draugijos ESMO kongrese farmacijos kompanija „Boehringer Ingelheim“ paskelbė naujausius klinikinio tyrimo LUX-Lung 7 rezultatus, kurie rodo, jog po ilgesnės pertraukos pasiekta naujų laimėjimų gydant vieną klastingiausių ir sunkiausių piktybinių navikų – plaučių vėžį. LUX–Lung 7 tyrime tiesiogiai buvo palygintas efektyvumas ir saugumas dviejų antinavikinių vaistų, vartojamų plaučių vėžiui gydyti: antrosios kartos EGFR preparato afatinibo (Giotrif) ir pirmosios kartos gefetinibo (Iressa). Abu šie vaistai skiriami kaip pirmos eilės gydymas pacientams, sergantiems EGFR mutacijai pozityviu progresuojančiu nesmulkialąsčiu plaučių vėžiu (NSCLC). Spalio 11 dieną LUX-Lung 7 rezultatai spaudos konferencijoje buvo pristatyti iš viso pasaulio susirinkusiems žiniasklaidos atstovams.

Priešinės liaukos vėžys – sunki liga. Vis dėlto sėkminga jos diagnostika ir gydymas teikia daug vilčių

Priešinės liaukos (prostatos) vėžys yra dažniausia onkologinė vyrų liga. Kasmet tokią diagnozę išgirsta apie 2 tūkst. Lietuvos stipriosios lyties atstovų. Šios ligos baigtims bei prognozei labai svarbus laiku pritaikytas efektyvus gydymas. Ar Lietuvoje dabar kiekvienas pacientas turi tokias galimybes? Kaip keičiasi požiūris į pažangių technologijų, skirtų ligos diagnostikai ir gydymui, panaudojimą?.. Šiais ir kitais aktualiais onkourologijos klausimais kalbamės su Nacionalinio vėžio instituto gydytoju onkologu urologu, Onkourologijos skyriaus vedėju dr. Albertu Uliu.

Fizinė mankšta ir natūralūs polifenoliai slopina vėžio progresavimą ir mažina gydymo šalutinį poveikį

Tarptautinės vėžio palaikomojo gydymo asociacijos metinėje konferencijoje (angl. MSCC), kuri šią vasarą vyko Adelaidėje (Australija), Kembridžo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai pristatė Bedfordo tyrimą. Jame nagrinėta, kokio sunkumo vėlyvąjį šalutinį poveikį patiria pacientai po krūties ir prostatos vėžio gydymo ir kuo jie patys stengiasi malšinti simptomus, ypač ar vartoja ir kokiu tikslu vartoja nereceptinių priemonių – maisto papildų. Tyrimo rezultatai mokslininkus ne tik nustebino, bet ir privertė iš naujo įvertinti medikamentinės terapijos vėlyvąjį šalutinį poveikį bei onkologinių ligonių vartojamų maisto papildų realią naudą.

Šiuolaikinis gimdos fibroidų gydymas: ar yra alternatyvų operacijai?

Gimdos fibroidai – viena dažniausių gerybinių moters lytinės sistemos ligų. Dėl gimdos fibroidų atliekama daugiausia chirurginių operacijų ginekologinėje praktikoje. Ši liga – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių moterys kreipiasi pagalbos į ginekologus. Taigi gimdos fibroidai yra viena didžiausių moterų sveikatos ir klinikinės ginekologijos problemų, glaudžiai susijusių su moters gyvenimo kokybe ir ekonominiais kaštais.

Aktualiausios vaikų urologinės ligos

Esame nemažai girdėję apie suaugusiųjų urologines ligas, tokias kaip gerybinė prostatos hiperplazija ar inkstų akmenligė, tačiau tėvai labai mažai žino apie naujagimių ir vaikų įgimtas urologines ligas, apie jų gydymą ir galimas komplikacijas vyresniame amžiuje. Urologinės ligos yra antros pagal dažnumą diagnozuojamos naujagimiams (pirmoje vietoje yra įgimtos širdies ydos). Daugumai vaikų urologinės patologijos yra įgimtos. Tačiau kartais įgimti sutrikimai pastebimi tik išsivysčius šlapimo takų infekcijai (šlapimo pūslės ar inkstų uždegimui). Informacijos apie šlapimo takų infekcijas yra daug, tačiau svarbu pabrėžti, kad apie 30 proc. vaikų šlapimo takų infekcijų išsivysto esant įgimtoms anatominėms anomalijoms. Manoma, jog šia liga dažniau serga berniukai.

Kardioprotekcija pacientams, kuriems nustatyta miokardo išemija

Miokardo išemiją sukelia daug priežasčių. Dažnai manome, jog išemija išsivystys tada, kai širdies vainikinės arterijos bus kritiškai susiaurėję. Tačiau, kaip rodo patofiziologiniai ir kiti anatominiai duomenys, miokardo išemijai išsivystyti didelę reikšmę turi ne tik kritinė stenozė, bet ir trombocitų agregacija, kraujo krešėjimo sistema, arterijų endotelio funkcija ir vazospazmai. Neretai pasitaiko pacientų, kuriems miokardo išemijos išsivystymo priežastys yra kelios – tiek kritinė vainikinių arterijų stenozė, tiek smulkiųjų kraujagyslių difuziniai pakitimai ar vazospazmas. Tačiau skiriamas gydymas, kuris tiesiogiai apsaugo miocitą nuo išemijos pažeidimo, gali būti veiksmingas nepriklausomai nuo miokardo išemijos sukeltos priežasties.

Nauja apie hipertenzijos mechanizmus ir lerkanidipino poveikį

Arterinės hipertenzijos patogenezė glaudžiai susijusi su atsparumu insulinui ir oksidaciniu stresu. Nustatyta, kad esant pirminei arterinei hipertenzijai periferiniai polimorfonukleariniai leukocitai (PL) nekontroliuojamai išskiria superoksido anijonus ir sukelia oksidacinį stresą. PL aktyvumas koreliuoja su atsparumu insulinui ir viduląstelinio kalcio kiekiu pačiuose PL. Tyrimai parodė, kad trečiosios kartos kalcio kanalų blokatorius dihidropiridinas lerkanidipinas, plačiai vartojamas arterinei hipertenzijai gydyti, be hipotenzinių, turi antiišeminių bei antioksidacinių savybių.

Ranolazinas: naujas etapas gydant krūtinės anginą

Krūtinės angina – viena dažniausių ir pavojingiausių klinikinių būklių, gydytojų diagnozuojama ir kryptingai gydoma beveik 200 metų. XIX amžiuje krūtinės anginos gydymas buvo mažai veiksmingas: gydytojai pacientams išrašydavo brendžio, chloroformo ar amoniako, bet tai mažai tepadėdavo. Tik 1867 metais pirmą kartą buvo paskelbta apie nitratų naudą gydant krūtinės anginą.

Maisto papildų vieta gydant dislipidemijas

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) išlieka svarbiausia ir dažniausia sergamumo, neįgalumo ir mirties priežastis pasaulyje. Vien Europoje nuo ŠKL kiekvienais metais miršta 4 mln. žmonių. Nors jaunesnių nei 65 metų amžiaus grupėje ŠKL dažniau serga vyrai, nuo šių ligų moterų miršta daugiau nei vyrų (atitinkamai 55 ir 45 proc.). 2016 metais pasirodė du svarbūs Europos kardiologų draugijos (EKD) dokumentai – „Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos klinikinėje praktikoje rekomendacijos“ ir „Dislipidemijos diagnostikos ir gydymo gairės“, kuriose nemažai dėmesio skiriama inovatyvioms mitybos strategijoms, sveikam funkciniam maistui, ypač įvairiems maisto papildams, pasižymintiems antilipidiniu poveikiu.

Vitamino K2 reikšmė kalcio preparatuose gydant osteoporozę

Kasmet spalio dvidešimtąją minima Tarptautinė osteoporozės diena. Ji būna skirta tam tikrai su šia liga susijusiai problemai Šiemet jos šūkis buvo – „Mylėk savo kaulus, apsaugok savo ateitį“. Osteoporozė – paplitusi kaulų liga, tačiau, neturėdama klinikinių simptomų, diagnozuojama dažniausiai jau pasireiškus komplikacijoms – kaulų lūžiams, atsiradusiems minimalios traumos metu arba savaime [1]. Žinia senstančiai visuomenei gana liūdna – viena iš trijų moterų ir vienas iš penkių vyrų po penkiasdešimties patirs bent po vieną osteoporozinį lūžį.

Migrena ir jos gydymas. Almotriptano ypatumai

Migrena – lėtinė, sunkią negalią sukelianti neurovaskulinė liga, kuriai būdingi epizodiniai galvos skausmo priepuoliai, autonominės nervų sistemos disfunkcija bei daliai pacientų pasireiškianti aura su neurologiniais simptomais. Nors migrenos priepuoliai nesukelia grėsmės gyvybei, o gyvenimas tarp priepuolių gali būti visavertis, pacientui šis sutrikimas labai trikdo įprastą gyvenimo ritmą. Straipsnyje išsamiau apžvelgiamas migrenos priepuolių gydymas remiantis Europos neurologų draugijų federacijos ir Amerikos neurologų akademijos rekomendacijomis.

Kolageno vaidmuo gydant sąnarių ligas

Lėtinės judamojo-atramos aparato būklės apima daugiau nei 150 ligų ir sindromų, kurie dažniausiai progresuoja ir susiję su skausmu. Šios būklės yra vienos pirmaujančių tarp sergamumo ir neįgalumo priežasčių, reikalingos labai didelių sveikatos priežiūros išlaidų ir sąlygoja darbingumo praradimą [1,2]. Osteoartritas (OA) yra viena iš dešimties ligų, sukeliančių neįgalumą išsivysčiusiose šalyse. Skaičiuojama, kad pasaulyje 9,6 proc. vyrų ir 18,0 proc. moterų, vyresnių nei 60 metų, serga simptominiu artritu [1]; beveik kas antras žmogus iki 85 metų susirgs simptominiu kelių OA [3]. Remiantis Lietuvos statistikos duomenimis, 2015 m. sergamumas jungiamojo audinio ir skeleto-raumenų sistemos ligomis sudarė 19,7 atvejų šimtui gyventojų. OA gydymui vartojami analgetikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, intrasąnarinės gliukokortikoidų ir hialurono rūgšties injekcijos, tramadolis ir kiti opioidai. Šie vaistai yra daugiau simptominiai, nemodifikuojantys ligos ir turintys šalutinį poveikį. Paskutiniais dešimtmečiais domimasi ligą modifikuojančiais osteoartritui gydyti vaistais (DMOADs). Šiomis medžiagomis siekiama užkirsti kelią ligai ar sumažinti sąnario audinio blogėjimą [4]. Fitoterapija [5] ir kolageno derivatai pretenduoja tapti DMOAD, todėl yra tiriami. Kolageno hidrolizatas (KH) – natūralus mitybos komponentas, randamas mėsos ir žuvies produktuose. Kolageno sudėtyje yra unikalios aminorūgštys, kurių nerandama kitame baltyme (hidroksiprolinas ir hidroksilizinas). Kolageno vartojimas gali efektyviai ir saugiai padėti išlaikyti sąnario kremzlės struktūrą ir funkciją [6, 7]

Žandikaulio sąnario osteoartrito ir periodontito gydymas: kas bendra?

Osteoartritas – tai lėtinė degeneracinė, labiausiai paplitusi sąnarių liga, bene dažniausiai pažeidžianti rankų, kelių ir klubų sąnarius, tačiau ne išimtis ir kiti, smulkesnieji sąnariai, pavyzdžiui, smilkininis apatinio žandikaulio sąnarys (SAŽS). SAŽS disfunkcija gali lygiai taip pat sukelti varginantį skausmą, ženkliai pabloginti gyvenimo kokybę, apriboti kasdienę veiklą, socialinį gyvenimą. SAŽS yra dažniausiai naudojamas sąnarys žmogaus kūne: atlieka apie 1500–2000 judesių per dieną, reikalingas kramtant, kvėpuojant, kalbant. Kadangi SAŽS nuolatos yra naudojamas, žandikaulio kaulas, raumenys ir kremzlė gali dėvėtis ir taip sukelti SAŽS funkcijos sutrikimus.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.