Lietuvos gydytojo žurnalas 2017/3

TURINYS

 

Aktualusis interviu

Esminės permainos Akreditavimo tarnybą pavertė

naujos kultūros organizacija

 

Numerio tema

Ortopedija-traumatologija

Lyderiaujančios pozicijos Baltijos šalyse bei deramas pripažinimas Europoje – didžiausi pastarojo meto iššūkiai                         

Priekinio kryžminio raiščio komplekso ir sąnario kremzlių pažeidimų ortopedinis gydymas

Klubo ir kelio sąnarių osteoartritas. Endoprotezavimo indikacijos ir galimybės                    

Mini invazinės operacijos ir procedūros ortopedijoje. Klubo ir peties sąnarių artroskopinio gydymo galimybės                           

Skausmo malšinimas po ortopedinių operacijų LSMUL Kauno klinikose

ASU kelio osteoartritui gydyti         

Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skyrimo rekomendacijų apžvalga      

Sąnarių sveikata vartojant natūralias priemones           

 

Šeimos medicina

Galimybė konsultuotis su įvairių sričių specialistais ­pacientams, sergantiems diabetinės pėdos sindromu        

Nutukimo gydymui – naujas vaistas Mysimba             

Ursodeoksicholio rūgšties nauda organizmui               

Biožymuo sST2 – nauja širdies nepakankamumo personalizuoto valdymo galimybė           

Hipertenzija vyresniame amžiuje: tinkamiausio gydymo parinkimas        

SATURN tyrimas: rozuvastatinas ir atorvastatinas mažina ateromines plokšteles                 

Zofistar Plus: papildoma zofenoprilio turbina              

Nauja apie trimetazidiną: įrodyta nauda nutukusių žmonių širdžiai           

Galvos smegenų išemija: antihipertenzinio gydymo parinkimas               

Teigiamas natokinazės poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

Lėtinės venų ligos gydymas: klasika ir naujai įvertintos galimybės

Nemigos gydymo rekomendacijos  

Ūmaus gerklės skausmo gydymas fitoterapiniu preparatu Miramile        

Dirglių gerklų sindromas                 

 

Medicinos istorija

Kazys Grinius: gydytojas, tapęs Lietuvos Respublikos prezidentu           

 

Medicinos teisė

Teisės aktų apžvalga (2017 m. sausis–vasaris)            

 

 

 

Nutukimo gydymui – naujas vaistas Mysimba

Nutukimas prilyginamas epidemijai, kuri sąlygoja didėjantį sergamumą, mirtingumą ir su tuo susijusius didėjančius sveikatos apsaugos kaštus. Daugiau nei du trečdaliai JAV ir pusė suaugusių europiečių turi antsvorio arba riziką susirgti nutukimu [1]. Su nutukimu yra susijusios tokios komplikacijos, kaip 2 tipo cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, tam tikrų vėžio formų plitimas. Didėjant nutukimo paplitimui tarp suaugusiųjų ir vaikų mokslininkai numato gyvenimo trukmės sumažėjimą [2].

Biožymuo sST2 – nauja širdies nepakankamumo personalizuoto valdymo galimybė

Širdies nepakankamumas (ŠN) vadinamas šių laikų epidemija dėl sparčiai augančio paplitimo, blogos pacientų prognozės ir didelės ekonominės naštos. Ligai būdingi paūmėjimo epizodai ir dažnos pakartotinių hospitalizavimų, kurie didina pacientų mirštamumą. Skubiai atvykstantys pacientai dažnai skundžiasi dusuliu, tačiau tai itin nespecifinis simptomas, kurį reikia diferencijuoti tarp kelių patologijų – ūminio ŠN, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos paūmėjimo, plaučių uždegimo, plaučių embolijos ir kitų. Užsitęsus diagnostikos procesui, ilgėja hospitalizavimo trukmė, didėja komplikacijų ir mirčių skaičius. Dėl šių priežasčių diagnozuoti ŠN, parinkti pacientams gydymą, nustatyti jų prognozę – sunki užduotis.

Hipertenzija vyresniame amžiuje: tinkamiausio gydymo parinkimas

Vyresnio amžiaus žmonių arterinė hipertenzija turi ypatumų: ji dažniau būna sistolinė (izoliuota ar vyraujant sistolinei), dažniau variabili, susijusi su gretutinėmis ligomis (pirmiausia su 2 tipo cukriniu diabetu, lėtine inkstų liga, ateroskleroze, išemine širdies ir smegenų kraujagyslių liga), todėl sunkiau valdoma, be to, vyresnio amžiaus pacientai blogiau toleruoja kai kuriuos antihipertenzinius vaistus, todėl sunkiau parinkti gydymą. Dėl šių priežasčių vyresnio amžiaus žmonių arterinės hipertenzijos gydymas neretai tampa iššūkiu ir gydytojui, ir pačiam pacientui.

SATURN tyrimas: rozuvastatinas ir atorvastatinas mažina ateromines plokšteles

Didelio patikimumo atsitiktinių imčių placebu kontroliuojami klinikiniai tyrimai įrodė, kad statinai reikšmingai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų dažnumą, pagerina šių ligų baigtis, stabdo vainikinių širdies arterijų aterosklerozės progresavimą. Šis kliniškai svarbus statinų poveikis tiesiai susijęs su mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) koncentracijos mažinimu. Apsauginis statinų poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai pasireiškia visame MTL-Ch mažėjimo intervale ir šiam naudingam poveikiui nėra apibrėžtos apatinės MTL-Ch koncentracijos vertės.

Zofistar Plus: papildoma zofenoprilio turbina

Didelės apimties intervenciniai tyrimai parodė, kad apie 60–70 proc. hipertenzija sergančių pacientų geros kraujospūdžio kontrolės ir efektyvios širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikacijų prevencijos pavyksta pasiekti tik gydant 2 ar daugiau antihipertenzinių vaistų, t. y. deriniais. Hipertenziją sunkiau kontroliuoti didesnės ŠKL rizikos asmenims: a) vyresnio amžiaus žmonėms, b) sergantiesiems metaboliniu sindromu ar c) turintiems aterogenišką dislipidemiją, d) sergantiems cukriniu diabetu ar turintiems kitų širdies ir kraujagyslių pažeidimų.

Nauja apie trimetazidiną: įrodyta nauda nutukusių žmonių širdžiai

Nutukimas – vienas labiausiai paplitusių ir dažnėjančių metabolinių sutrikimų, svarbus daugelio lėtinių ligų, įskaitant lėtinę išeminę širdies ligą ir stabilią krūtinės anginą, rizikos veiksnys. Pastarosios dvi ligos yra dažniausios mirčių ir neįgalumo priežastys pasaulyje. Įrodyta, kad nutukimas skatina širdies pažeidimą, nes spartina riebalų rūgščių oksidaciją (RRO), skatina glikolizę per gliukozės oksidaciją, širdies steatozę, oksidacinį stresą ir apoptozę, mitochondrijų pažeidimą, sutrikdo ATF gamybą ir miokardo kontraktilinę funkciją. Galiausiai tai lemia širdies veiklos efektyvumo sumažėjimą.

Galvos smegenų išemija: antihipertenzinio gydymo parinkimas

Galvos smegenų kraujotakos sutrikimai – viena labiausiai paplitusių kraujagyslinių ligų. Jos dažnumas didėja senstant. Dažniausiai ši liga būna susijusi su progresuojančia smegenų kraujagyslių ateroskleroze, kraujagyslių spindžio siaurėjimu ir užsikimšimu aterosklerozinėmis plokštelėmis. Kliniškai galvos smegenų aterosklerozė pasireiškia: lėtine smegenų kraujagyslių išemija, praeinančiuoju smegenų išemijos priepuoliu (PSIP) arba pavojingiausia smegenų kraujagyslių komplikacija – insultu.

Teigiamas natokinazės poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

Higienos instituto Mirties registro duomenimis, 2015 m. Lietuvoje mirė 41 776 žmonės [1]. Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų išlieka nepakitusi. Trys pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys. Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) lemia didelį sergamumą, mirtingumą, kartu ir labai didelę ekonominę naštą tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Todėl pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas pirminei ir antrinei šių ligų profilaktikai.

Ūmaus gerklės skausmo gydymas fitoterapiniu praparatu Miramile

Fitoterapiniai vaistai ir žoliniai preparatai yra plačiai naudojami otorinolaringologijos praktikoje gydant viršutinių kvėpavimo takų ūmias ir lėtines infekcijas. Kruopšti atranka ir parinktos tinkamos dozės gali ne tik papildyti gydymą, bet ir turėti pranašumą prieš tradicinius vaistus, vartojamus gerklės skausmui gydyti, ypač esant kontraindikacijų ar pasireiškus atsparumui antibiotikams. Fitoterapiniai medikamentai turi atitikti tuos pačius kokybės, efektyvumo ir saugumo kriterijus, patvirtintus įrodymais pagrįstos medicinos, kaip ir tradiciniai vaistai. Vienas tokių preparatų – burnos gleivinės purškalas Miramile.

Kazys Grinius: gydytojas, tapęs Lietuvos Respublikos prezidentu

„Be diplomuotų gydytojų, žmones gydė felčeriai, akušerės, šiaip visoki apydaktariai, kaulų tvarstytojai, suvarinėtojai, nikstininkai, nužadėtojai, ekzortininkai (kunigai), homeopatai, sprandininkės, braukytojos, žolininkės ir kitokio pavadinimo medicina besiverčiančios asmenybės (kraujučiai, kraujaliai, kraujaleidžiai, totoriai, kirmėliai. Medicinos specialistų, kaip matyt, buvo daugybė. Būdavo ir kitokių svieto „pereigų“, kurie pėsti tarba persimetę vaikščiodavo po kaimus ir dalindavo žmonėms vaistus nuo visokių susirgimų. Ypatingai buvo tuomet paplitęs kaip universalus vaistas nuo įvairių sausgėlų, arba neralgijų, Vokietijoj fabrikiniu būdu gaminamas aštriai kvepiąs, daugiausia ankštpipirių spiritinis. Jisai, apie 100 gramų dailiame buteliuke supiltas ir dailioj popieriaus dėžutėje įpakuotas, būdavo įvairių valkatų po visą Lietuvą plačiausiai pardavinėjamas“. Tokias ir panašias pastabas apie XIX–XX amžiaus sandūroje ligonių gydymą to meto Lietuvoje po Antrojo pasaulinio karo Vokietijoje rašytuose atsiminimuose pasakojo vienintelis Lietuvos Respublikos prezidentas gydytojas Kazys Grinius.

Teisės aktų apžvalga (2017 m. sausis - vasaris)

Teisės aktų apžvalga (2017 m. sausis - vasaris)
 

© 2006 Visos teisės saugomos.