Lėtinė inkstų liga: atpažinimas ir pirminės priežiūros kontrolė

2017-07-04

Lėtinė inkstų liga (LIL) yra svarbi ir dažna neužkrečiama būklė pasaulyje. Nacionalinėse ir tarptautinėse gairėse LIL yra apibūdinta ir suskirstyta į stadijas pagal inkstų funkcijos rodiklius, kurie sudaro galimybę įvertinti rizikos pasiskirstymą. Ankstyvose stadijose ši liga dažnai esti besimptomė. Tad ankstyva diagnozė yra svarbi norint sumažinti riziką ateityje.

 

Pirminės priežiūros svarba

Daugumai sergančių LIL žmonių širdies ir kraujagyslių komplikacijų rizika yra didesnė nei LIL progresavimas į vėlyvąsias stadijas. Taip pat LIL yra vienas iš ūminio inkstų pažeidimo predisponuojančių veiksnių. O ūminis inkstų pažeidimas yra viena iš pagrindinių sergamumo ir mirštamumo priežasčių pasaulyje. Nors tik maža dalis sergančių LIL žmonių pasiekia galutinę stadiją, pakaitinė inkstų terapija (dializė ar transplantacija) sveikatos priežiūros sistemoje išeikvoja didelę biudžeto dalį. Tad yra reikalaujama įdėti pastangų į pirminę priežiūrą, siekiant sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų ir ūmaus inkstų pažeidimo bei progresavimo riziką.

Inkstų funkcijos stebėsena yra svarbi užduotis, ir pirminės priežiūros klinicistai gali tai atlikti, taip pat stebėti rizikos veiksnius, ypač kraujo spaudimą ir proteinuriją. Kadangi LIL dažnai pasireiškia kartu su kitomis ligomis, svarbu atsižvelgti į sergamumą gretutinėmis ligomis ir paciento norus, kada gydytojai (pirminės priežiūros) parenka priežiūrą ir gydymą.

Inkstų sveikatos palaikymas yra globalinis prioritetas. Tai atspindi gyvybiškai svarbų inkstų vaidmenį: filtruoti kraują, siekiant išlaikyti skysčių ir elektrolitų pusiusvyrą ir pašalinti iš organizmo nereikalingas medžiagas, išskirti hormonus kraujospūdžio reguliavimui ir eritrocitų gamybai (taip sumažinama širdies ir kraujagyslių ligų bei anemijos rizika), taip pat aktyvinti svarbų kaulams vitaminą D.

LIL yra dažna būklė, dėl kurios ilgam sutrinka inkstų funkcija. Tai dažnai diagnozuojama esant kitoms susijusioms ligoms (ypač hipertenzijai, cukriniam diabetui ir širdies ir kraujagyslių ligoms). Tik LIL pasireiškimas, nesant kitų ligų, yra išimtis. Sergant LIL smarkiai suprastėja gyvenimo kokybė. Todėl būtina anksti nustatyti ligą ir parinkti tinkamą gydymą, siekiant išvengti LIL progresavimo ir širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų, sumažinti ūmaus inkstų pažeidimo riziką ir taip pat pagerinti paciento saugumą.

Nuo seno LIL priežiūra buvo priskiriama nefrologams antrinės priežiūros įstaigose. Tačiau dabar, medicinai tiek žengus į priekį, pripažįstama, kad yra labai svarbi pirminė priežiūra. Pirminės priežiūros specialistai privalo suprasti, kas tai yra LIL, kad galėtų šią ligą diagnozuoti, įvertinti riziką, pranešti pacientams diagnozę ir paskirti gydymą bei mažinti riziką.

Šiame straipsnyje, remiantis nacionalinėmis ir tarptautinėmis gairėmis, aptariama pirminės priežiūros svarba predializinėje sergančių LIL žmonių priežiūroje ir LIL diagnostikos, stebėsenos bei klinikinio valdymo aspektai.

 

LIL sąvoka ir stadijos

LIL pirminėje priežiūroje dažnai esti besimptomė, neatliekama inkstų biopsija, todėl patologija būna nežinoma. LIL diagnozuojama tada, kai yra inkstų struktūros pakitimų ir/arba inkstų funkcijos sutrikimas, trunkantis bent 3 mėnesius. Jis klasifikuojamas pagal inkstų disfunkcijos laipsnį, kurį apibūdina glomerulų filtracijos greitis (GFG) (nustatytas iš kraujo serumo kreatinino, naudojant standartines skaičiavimo formules) ir inkstų struktūros pakitimas/nepakitimas ar kiti lėtinio inkstų pažeidimo požymiai, ypač albuminurija.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 5

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.