Metastazinis prostatos vėžys: ateities įžvalgos

2017-07-04

Baltijos šalių urologų kongrese satelitinį simpoziumą intriguojančiu pavadinimu „Metastazinis prostatos vėžys: ateities įžvalgos“ surengė farmacijos kompanija „Janssen“, žinoma pasaulyje savo intelektiniu ir praktiniu įnašais į onkologiją ir daugelį kitų medicinos sričių. Simpoziumui pirmininkavo Lietuvos urologų draugijos pirmininkas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos profesorius Mindaugas Jievaltas. Jis teigė, kad prostatos vėžys (PV) išlieka viena svarbiausių ir aktualiausių onkologinių ligų, nes ja serga labai daug žmonių ir daug nuo jos miršta. Anot prof. M. Jievalto, PV atsiradimą, progresavimo ir plitimo mechanizmus gaubia dar daug neaiškumų, nors jie pamažu išaiškinami, tampa suprantamesni. O kol kas, tenka pripažinti, daliai pacientų PV išlieka mirtinai pavojinga liga.

 

Anot prof. M. Jievalto, pastaraisiais metais pasiekta pažangos gydant netgi išplitusį PV. Jau yra keletas naujų vaistų, galinčių padėti išplitusiu PV sergantiems vyrams. Tačiau klinicistams nuolat iškyla klausimas, kaip, kokiu vaistu ar vaistais gydyti konkretų ligonį, kaip parinkti individualų veiksmingiausią ir saugiausią vaistą ar derinį.

Pranešimą apie šiuolaikinį hormonų nepaveikto metastazinio PV gydymą skaitė profesorius Kurt Miller (Vokietija). Jis teigė, kad ligonio gyvybę sauganti androgenų blokados svarba gydant PV ilgą metą buvo nepakankamai vertinama, nes ji nebuvo tokia veiksminga, kaip norėta. Vėliau gydymo taktika keitėsi, kartu su hormonų terapija pradėta skirti chemoterapiją. Tuomet gydymo efektyvumas padidėjo, pacientų, sergančių išplitusiu PV, išgyvenamumas pastebimai padidėjo, vidutiniškai 1–2 metais. Naujausiose Europos ir Vokietijos ekspertų parengtose gairėse nurodoma, kad pacientai, sergantys metastaziniu hormonams jautriu PV, turėtų būti gydomi hormonų ir chemoterapija.

Pasak prof. K. Miller, PV gydymo efektyvumas didėja, tačiau tenka pripažinti, kad gydytojai vis dar vienu žingsneliu atsilieka nuo to, ką mes vadiname tiksliąja medicina. Šiuo metu jau įmanoma nustatyti paciento genomo sandarą ir struktūrą, o tai gali padėti parinkti efektyvesnį individualų gydymą. Daug pasiekta išaiškinant vadinamąjį naviko genetinį kodą ir tai taip pat reikšmingai prisideda prie efektyvesnio gydymo parinkimo.

Tyrimai rodo, kad 6,5 m. ar ilgesnės trukmės androgenų blokada (CAB) iki 90 proc. atvejų efektyviai gydo PV. Tai duoda pagrindo tvirtinti, kad androgenų blokada kartu su GnRH ir antiandrogenais galėtų būti efektyviausias dabar prieinamas vietinio PV gydymas. Kai kurių autorių nuomone, toks gydymas praktiškai padėtų išvengti paciento mirties nuo PV. Tyrimai rodo, kad visiška androgenų blokada taikant chemohormonoterapiją, palyginti su vien androgenų supresija, pacientų, sergančių PV, išgyvenamumą gali padidinti iki 2,9 proc.

Palyginamųjų tyrimų duomenimis, chemopreparatas docetakselis duoda palankų efektą gydant hormonams jautrų metastazinį PV.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 5

 

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.