Lietuvos gydytojo žurnalas 2017/7

TURINYS

 

Aktualijos

Naujasis Kompensuojamųjų vaistų kainynas. Pokyčių esmė ir prasmė

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas: „Naujasis Darbo kodeksas didelių pokyčių medicinos darbuotojams neatnešė“

Numerio tema

Pediatrijos aktualijos

Šeimos gydytojo ir pediatro kasdienės aktualijos

Neaiškios kilmės karščiavimas

Karštiniai traukuliai

Skausmo įvertinimas vaikams

Vaikų galvos skausmas

Erkių platinamų ligų savitumai vaikų amžiuje

Alergija maistui

Žindymo sunkumai - pasaulinis tyrimas, kodėl moterys pradeda ir nustoja žindyti

Hematologija

Pasaulinė kraujo ligų diena: veiksmingo gydymo paieškas vainikuoja sėkmė

Lėtinė mieloleukemija:ar skiriame pacientui geriausią gydymą?

LGŽ rekomenduoja

Koksaki virusinė infekcija

Šeimos medicina

Šiuolaikinis išeminio insulto reperfuzinis gydymas

Kraujagyslinė demencija, profilaktika ir gydymas

Visuotinės astmos asociacijos ir Pasaulio alergijos organizacijos manifestas dėl smulkiųjų kvėpavimo takų vaidmens astmos ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos patogenezėje

Kosulio gydymas fenspiridu

Efektyvus dvejopas rupatadino poveikis gydant alergines ligas

Proteolizinių fermentų sukelta imunomoduliacija - pagalba gydant uždegimus

Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika: laimėjimai ir iššūkiai

Stabili krūtinės angina: šiuolaikinio gydymo principai ir galimybės

Cirkadinio ritmo įtaka širdies ir kraujagyslių sistemai

Informacinis pranešimas

Palankūs novatoriško „Salfordo plaučių tyrimo“ duomenys paskelbti „The Lancet“ ir pristatyti Europos kvėpavimo ligų kongrese

Portretas

Išssipildžiusios svajonės gyvenimą pavertė prasmingu...

 

 


 

Visuotinės astmos asociacijos ir Pasaulio alergijos organizacijos manifestas dėl smulkiųjų kvėpavimo takų vaidmens astmos ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos patogenezėje

Terminas „manifestas“ yra kilęs iš lotyniško žodžio „manifestum“, reiškiančio aiškus, akivaizdus. Tai yra vieno asmens ar asmenų grupės įsitikinimų, nuomonės, motyvų ir ketinimų deklaracija. Ji remiasi anksčiau publikuota nuomone ar sutarimu tam tikru klausimu. Manifesto tikslas yra skatinti naujas idėjas, paremtas pagrįsta nuomone. Sveikatos priežiūros kontekste manifestas apibūdina pagrįstus įrodymus, reikalingus veiksmus ir tyrimus, susijusius su tam tikra tema. Jį paskelbia ekspertų grupė arba mokslininkų organizacija. Manifestas kelia prielaidas, skatina įsipareigojimus ir provokuoja pokyčius.

Koksaki virusinė infekcija

Enterovirusai – tai grupė Picornaviridae šeimai priklausančių virusų. Enterovirusai gali sukelti plataus spektro ir sunkumo ligas ir simptomus žmonėms. Iš jų dažnai pasitaikančios klinikinės išraiškos – karščiavimas, galvos, gerklės ir raumenų skausmai, virškinamojo trakto veiklos sutrikimai, viršutinių kvėpavimo takų infekcija, akių junginės uždegimas, rankų-kojų-burnos liga ir kt. Dėl dažniausiai sukeliamų nesunkių simptomų enterovirusinės infekcijos paplitimas yra nepakankamai įvertinamas. Sunkesnės būklės ir ligos, kurias gali sukelti enterovirusai, yra aseptinis meningitas, encefalitas, miokarditas ir kt. [1].

Lėtinė mieloleukemija: ar skiriame pacientui geriausią gydymą?

Lėtinė mieloleukemija (LML) – tai hemopoetinės sistemos kamieninių ląstelių mieloproliferacinė liga. LML sergama palyginti retai. Kiekvienais metais nustatoma 1–1,5 naujų šios ligos atvejų 100 tūkst. gyventojų. LML sudaro 15–20 proc. visų suaugusiųjų leukemijų. Per pastaruosius 10 metų LML paplitimas (sergančiųjų LML žmonių skaičius) pasaulyje pastebimai didėja, tai siejama su veiksmingesniu gydymu ir todėl vis ilgėjančia sergančiųjų LML gyvenimo trukme, kuri jau artėja prie LML nesergančių to paties amžiaus asmenų gyvenimo trukmės. Dažniausiai LML suserga vidutinio amžiaus žmonės (apie 64 metus), retai – vaikai ar vyresnio amžiaus asmenys. LML natūrali biologinė raida praeina tris fazes, iš kurių lėtinė fazė trunka apie 5–7 metus, nors gali būti ir kitokios trukmės: nuo kelių mėnesių iki 20 metų. Net ir gydoma, LML akceleracijos fazės metu progresuoja, pereina į blastinę krizę, pasireiškiančia agresyvia ūmine leukemija.

Pasaulinė kraujo ligų diena: veiksmingo gydymo paieškas vainikuoja sėkmė

Rugsėjo pradžioje Vilniuje hematologinėmis ligomis sergančių pacientų asociacija „Kraujas“ ir Vilniaus universiteto Santaros klinikos (VUL SK) surengė konferenciją „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“, skirtą bendrosios praktikos ir kitų klinikinės medicinos sričių specialistams. Asociacija „Kraujas“, kuriai vadovauja Ieva Drėgvienė, vienija piktybinėmis kraujo ligomis sergančius pacientus, jų šeimų narius, artimuosius, rėmėjus. Renginiui neatsitiktinai pasirinktas rugsėjis – šį mėnesį minima Pasaulinė limfomos diena (rugsėjo 15 d.), Pasaulinė lėtinės mieloleukemijos ir Kaulų čiulpų donorystės dienos (rugsėjo 22 d.). Limfoma ir lėtinė mieloleukemija yra vienos labiausiai paplitusių piktybinių kraujo ligų.

Žindymo sunkumai – pasaulinis tyrimas, kodėl moterys pradeda ir nustoja žindyti

Žindymas sveikam naujagimio vystymuisi yra gyvybiškai svarbus. Nors daugelis šalių palaiko PSO rekomendaciją kūdikius maitinti pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius, tačiau tyrimų rezultatai tiek besivystančiose, tiek išsivysčiusiose šalyse nėra patys geriausi. Keliuose tyrimuose buvo vertinami pačių moterų požiūriai į žindymą bei jų patirtis. Šiuos aspektus 2011 m. tyrėme apklausdami 3 994 18–40 metų amžiaus moterų JAV, Brazilijoje, Jungtinėje Karalystėje, Egipte, Pietų Afrikoje, Kinijoje ir Indijoje. Šalių rezultatai smarkiai skyrėsi. 94 proc. moterų norėjo pradėti žindyti, 88 proc. buvo pradėjusios žindyti, o 41 proc. niekada nežindė arba nustojo žindyti per pirmuosius šešis mėnesius. 63 proc. moterų pagrindine norėjimo žindyti priežastimi nurodė naujagimio sveikatą. Nepaisant noro, moterims buvo sunku pradėti arba tęsti žindymą. Pagrindinės žindymo nutraukimo priežastys: suvokimas, kad trūksta pieno (40 proc.), kūdikis nebenori žįsti (24 proc.), skausmingumas (15 proc.), laiko, reikalingo žindyti (14 proc.) arba nusiurbti pientraukiu (7 proc.), stoka, būtinybė grįžti į darbą (10 proc.) ir diskomforto jausmas maitinant ne namie (9 proc.). Šiame straipsnyje aprašoma, kaip žindymo barjerus mėginama įveikti remiant vykdomas tėvystės paramos programas ir skatinant toleranciją darbo vietose bei viešose vietose maitinančioms mamoms.

Alergija maistui

Nepageidaujamos reakcijos į maistą yra labai dažnos, tačiau vykstantis imuninis atsakas, vadinama alergija maistui, sudaro tik labai nedidelę šių reakcijų dalį. Alergijos maistui paplitimas priklauso nuo amžiaus (dažnai pasitaiko vaikams, retai suaugusiesiems) bei mitybos įpročių. Taigi, įvairių autorių duomenimis, alergija maistui atsiranda 8–10 proc. vaikų ir 2–4 proc. suaugusiųjų. Tačiau tarp atopiniu dermatitu sergančių vaikų alergija maistui pasitaiko ženkliai dažniau – net 30–40 proc. vaikų ir 20 proc. suaugusiųjų.

Erkių platinamų ligų savitumai vaikų amžiuje

Erkinis encefalitas (EE) ir Laimo liga (LL) – dažniausiai registruojamos erkių platinamos ligos Europoje. Lietuvoje jas platina Ixodes ricinus, kitose Europos šalyse – ir Ixodes persulcatus rūšies erkės. Erkinio encefalito sukėlėjas yra virusas, o Laimo ligos – spirocheta. Abiejų ligų sukėlėjai išskirti iš erkių visuose Lietuvos rajonuose. Gamtiniai infekcijos židiniai ir sukėlėjų cirkuliavimas juose priklauso nuo įvairių veiksnių: erkių paplitimo, šeimininkų populiacijos (apie 200 žinduolių ir paukščių rūšių), žmogaus ūkinės veiklos arba klimato kaitos.

Vaikų galvos skausmas

Galvos skausmas yra dažniausias vaikų ir paauglių skundas tiek klinikinėje praktikoje, tiek epidemiologinių tyrimų duomenimis. Galvos skausmas sukelia vaikui diskomfortą, netgi kančią, lemia pamokų praleidinėjimą, mažina akademinius pasiekimus, sukelia įtampą ir nerimą visai šeimai. Iki 18 metų net 90 proc. vaikų yra patyrę galvos skausmą, 20 proc. skausmas yra dažnas arba stiprus. Vaikų galvos skausmų diagnozavimo ir gydymo principai yra panašūs kaip ir suaugusiųjų. Vis dėlto turi būti įvertinta daug specifinių veiksnių: amžius, vystymasis, brendimas, psichosocialinė aplinka.

Skausmo įvertinimas vaikams

Skausmas (dolor) yra nemalonus sensorinis ir emocinis pojūtis (algesia), susijęs su esamu arba galimu audinių pažeidimu. Skausmas yra tai, ką sako pacientas. Tai kompleksinis, subjektyvus, fenomenas, turintis keletą matmenų: intensyvumas, kokybė, eiga, asmeninis suvokimas. Visa tai yra unikalus kiekvieno individo patyrimas, todėl gali būti ištiriamas ir nustatomas tik netiesiogiai.

Karštiniai traukuliai

Karštiniai (febriliniai) traukuliai (KT) – tai su karščiavimu susiję kūdikių ir mažų vaikų (nuo 6 mėn. iki 6 metų) priepuoliai nesant neuroinfekcijos arba kitos žinomos ūminės priežasties, taip pat jei vaikui anksčiau nėra buvę neprovokuotų epilepsijos priepuolių. Karštiniai trukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis nuo 6 mėn. iki šešerių metų amžiaus, pasitaiko apie 2–5 proc. visų vaikų. Traukuliai beveik visada toniniai-kloniniai ir generalizuoti, tik apie 5 proc. gali būti ne toniniai-kloniniai, pasireikšti be sąmonės sutrikimų, tik su akių nukrypimais, atonijos arba cianozės reiškiniais. Dažniausiai pirmasis KT priepuolis ištinka 14–24 mėn. amžiaus vaikus. 80–85 proc. KT pasireiškia vaikams iki trejų metų.

Naujasis Kompensuojamųjų vaistų kainynas. Pokyčių esmė ir prasmė

Vaistų kainos – vienas aktualiausių ir pastaruoju metu dažniausiai aptariamų bei karštomis diskusijomis apipinamų temų. Sveikatos apsaugos politikos formuotojai ieško būdų, kaip sumažinti didžiules vaistų kainas, kartu – ant pacientų pečių gulinčią sunkią finansinę naštą. Kaip sekasi ieškoti sprendimų ir juos įgyvendinti, kalbamės su Lietuvos sveikatos apsaugos viceministre Kristina Garuoliene.

Neaiškios kilmės karščiavimas

Karščiavimas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurios tėvai kreipiasi į gydytoją. Iš pradžių neaiškios kilmės suaugusiųjų karščiavimo terminu buvo apibrėžtas karščiavimas, kai temperatūra aukštesnė nei 38,3 °C, trunkantis ilgiau kaip tris savaites, nenustačius priežasties po paciento fizinio ištyrimo ir pirminių laboratorinių tyrimų arba po vienos savaitės tyrimo stacionare.

Šeimos gydytojo ir pediatro kasdienės aktualijos

Pavasarį paminėjome 27-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines. Tiek pat ir mūsų nepriklausomai sveikatos apsaugos sistemai su aštuoniolika ministrų, tūkstančiais įsakymų, nutarimų, pakeitimų. Visi stoją prie SAM vairo žadėjo ir tikėjo kažką reformuoti, pastatyti ar bent pakeisti.

Palankūs novatoriško „Salfordo plaučių tyrimo“ duomenys paskelbti „The Lancet“ ir pristatyti Europos kvėpavimo ligų kongrese

Š. m. rugsėjo mėn. tarptautinė farmacijos ir sveikatos priežiūros bendrovė „GlaxoSmithKline“ (GSK) ir bendrovė „Innoviva“ paskelbė palankius „Salfordo plaučių tyrimo“ (angl. the Salford Lung Study, SLS), kuriame dalyvavo astma sergantys pacientai, duomenis. Tyrimo rezultatai buvo publikuoti mokslinio žurnalo „The Lancet“ internetinėje svetainėje ir pristatyti Milane vykusiame tarptautiniame Europos kvėpavimo ligų draugijos (angl. the European Respiratory Society, ERS) kongrese.
 

© 2006 Visos teisės saugomos.