Lietuvos gydytojo žurnalas 2018/1

Turinys

 

Aktualusis interviu

Integruotos sveikatos priežiūros bei skubios pagalbos teikimo galimybės – tai ne tik modernus požiūris į žmogaus sveikatą, bet ir svarus indėlis

gelbstint žmonių, susirgusių ūminiu miokardo infarktu, gyvybes...                        

 

Ūminis miokardo infarktas

Miokardo infarkto diagnostikos ypatumai                    

Ūminės išemijos sindromų biožymenys                       

Antiagregacinio gydymo naujienos 

Miokardo infarktas nesant obstrukcijos vainikinėse arterijose                  

Miokardo infarkto ištiktų pacientų tęstinis gydymas    

Statinų skyrimo aspektai 2017 m. EKD ŪMI su ST segmento pakilimu diagnostikos ir gydymo gairėse

Antitrombinio gydymo kontrolės ir efektyvumo galimybės                      

Meldonis: nauji duomenys apie poveikį išemijai ir aterosklerozei             

Ūminio miokardo infarkto intervencinis gydymas       

Chirurginis miokardo infarkto gydymas                      

Terapinė hipotermija                        

Širdies magnetinio rezonanso tyrimo vertė diagnozuojant ir gydant širdies ir kraujagyslių ligas                       

 

LGŽ rekomenduoja

Trauminės šaltajam metų sezonui būdingos žaizdos, jų ypatybės, gydymas ir priežiūra        

Gripo virusų evoliucijos iššūkiai     

 

Šeimos medicina

Šiuolaikinis cukrinio diabeto gydymas: ŠKL komplikacijų kontrolė ir prevencijos galimybės                           

Fiasp® – geresnei glikemijos po valgio kontrolei        

Širdies nepakankamumas ir anemija. Problema, kurią galima išspręsti     

Silimarino ir kurkumino poveikis vaistų vartojimo pažeistų kepenų veiklai                          

Kalis ir magnis klinikinėje praktikoje: kodėl norma kraujyje ir realus poreikis ne visada sutampa?                   

 

Medicinos istorija

Moteris, privertusi aušrininką tapti gydytoju: Jonas Šliūpas – pirmasis lietuvis, baigęs medicinos mokslus Amerikoje                

 

Kalis ir magnis klinikinėje praktikoje: kodėl norma kraujyje ir realus poreikis ne visada sutampa?

Per dieną sveikas žmogus su maistu suvartoja 40–100 mmol kalio. Daugiausia šio elemento yra daržovėse, šviežiuose ir džiovintuose vaisiuose, piene, mėsoje. Rafinuotuose produktuose daugiau natrio, riebalų, bet mažiau kalio ir dietinių skaidulų. Serumo kalio testas nesudėtingas, bet ne visada standartizuotas. Žemutinė kalio normos riba svyruoja tarp 3,5 ir 3,8 mmol/l, o viršutinė – tarp 5,0 ir 5,5 mmol/l, tačiau normos gali varijuoti priklausomai nuo laboratorijos. Plazmos kalio koncentracijai įtakos turi cirkadiniai ritmai: mažiausiai kalio esti naktį.

Chirurginis miokardo infarkto gydymas

Išemine širdies liga visame pasaulyje serga per 110 mln. gyventojų. Pačios grėsmingiausios šios ligos išraiškos yra miokardo infarktas (MI) ir staigioji mirtis. Pasaulyje miokardo infarktas kas 22 sekundes ištinka 1 žmogų, kas 63 sekundes vienas žmogus nuo miokardo infarkto miršta. Lietuvoje kasmet ūminės išemijos sindromais suserga per 37 tūkst. žmonių, 6–8 proc. šių pacientų miršta. Ištikus ūminės išemijos sindromui, didžiausia rizika susirgti ūminiu miokardo infarktu arba mirti yra per pirmąsias 72 valandas nuo išeminių sindromų pradžios.

Gripo virusų evoliucijos iššūkiai

Lietuvos gyventojams perkamos sezoninio gripo vakcinos gaminamos pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą antigeninę sudėtį kiekvieniems metams [1], jų efektyvumas ir saugumas yra patvirtintas registracijos procedūrų metu, taigi visos vakcinos yra efektyvios, kokybiškos ir saugios. Gripo vakcinų efektyvumas yra įrodytas mokslo tyrimais ir vertinamas kaip galimybė išvengti sunkių gripo formų, hospitalizacijos, komplikacijų ir mirties, ypač rizikos grupių asmenims [2].

Silimarino ir kurkumino poveikis vaistų vartojimo pažeistų kepenų veiklai

Kepenų ligos yra dažnos visame pasaulyje, o jų paplitimas nuolat didėja [1]. 2013 m. Europoje 29 mln. žmonių sirgo lėtinėmis kepenų ligomis [2]. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) lėtinės kepenų ligos ir cirozė yra pagrindinės sergamumo ir mirštamumo priežastys [3]. Lietuva yra viena iš valstybių, kurioje stebimas didžiausias mirštamumas nuo kepenų cirozės [4]. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2015 m. dėl kepenų ligų šioje šalyje mirė 873 asmenys [5].

Integruotos sveikatos priežiūros bei skubios pagalbos teikimo galimybės – tai ne tik modernus požiūris į žmogaus sveikatą, bet ir svarus indėlis gelbstint žmonių, susirgusių ūminiu miokardo infarktu, gyvybes...

Kiekvienais metais tūkstančiai žmonių patiria miokardo infarktą, nuo kurio maždaug iš dvidešimties 4–5 pacientai miršta. Tai – labai klastinga liga. Nors ji neretai užklumpa netikėtai, be jokių simptomų, tačiau skubiai suteikus pagalbą žmogaus gyvybę galima išgelbėti. Apie ūmaus miokardo infarkto gydymą, pasitelkiant integruotos sveikatos priežiūros programas bei skubios pagalbos teikimo galimybes, naujus iššūkius, kurie laukia kardiologų, bei kitas aktualijas kalbamės su akademiku, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriumi, LSMU MA Kardiologijos klinikos vadovu, prof. habil. dr. Remigijumi Žaliūnu.

Širdies nepakankamumas ir anemija. Problema, kurią galima išspręsti

Gretutinių ligų įtaka širdies nepakankamumu (ŠN) sergančių pacientai sveikatai – gana reikšminga. Jos gali lemti ŠN gydymo rezultatus ir gerokai pabloginti galimas baigtis. Sergant ŠN, ypač – hospitalizuotiems pacientams, neretai diagnozuojama anemija. Kokios kilmės, koks išsivystymo mechanizmas, kaip ŠN eigą komplikuoja anemija ir kokios galimybės išvengti neigiamų jos pasekmių – kalbamės su LSMU MA Kardiologijos klinikos doc. dr. Jolanta Laukaitiene.

Antiagregacinio gydymo naujienos

Pasaulyje daugiau kaip 7 mln. žmonių per metus suserga ūminiu miokardo infarktu (ŪMI). Remiantis 2015 m. Švedijos registru, miokardo infarktu su ST segmento pakilimu (MISSTP) sirgo 58/100 tūkst. gyventojų per metus. Kitose Europos šalyse – 43–144/100 tūkst. gyventojų per metus. Miokardo infarkto rizika didžiausia yra ūmioje ŪMI fazėje (5 proc. per 30 dienų). Po ūminės išemijos sindromų grįžtamojo MI rizika yra 5–7 proc. nuo 30 dienų iki 12 mėnesių, 2–5 proc. po 12 mėnesių, jeigu pacientai gydomi tik aspirinu. Mirtys ligoninėje – nuo 4 iki 12 proc., pacientų, sergančių MISSTP, vienerių metų mirštamumas angiografijos registruose yra apie 10 proc. Nors mirčių skaičius per paskutinius dešimtmečius ženkliai sumažėjo, per vienerius metus miršta 10 proc. pacientų. 20 proc. pacientų, kurie išgyvena po ŪMI, patiria antrą širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) komplikaciją. Didžiųjų ŠKL komplikacijų išsivysto maždaug 50 proc. persirgusių MI pacientų.

Fiasp® – geresnei glikemijos po valgio kontrolei

Praėjo daugiau nei 25 metai po pirmųjų Diabeto kontrolės ir komplikacijų tyrimo (DCCT) rezultatų paskelbimo. Nepaisant abejonių nekeliančių įrodymų, jog normoglikemijų siekimas padeda sumažinti cukrinio diabeto komplikacijų išsivystymo riziką, šiandien daugiau nei pusei sergančiųjų cukriniu diabetu pasiekti tikslinių glikemijų nepavyksta. Iki šiol tiek gydytojai, tiek mokslininkai stengiasi rasti būdų, kaip pagerinti tokių pacientų glikemijų kontrolę [1]
 

© 2006 Visos teisės saugomos.