Galūnių spazmiškumas patyrus galvos smegenų insultą

2018-03-30

Jūratė Kesienė

VUL SK Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centras

 

Patirtas galvos smegenų insultas išlieka dažniausia suaugusiųjų neįgalumo priežastimi. Persirgusiems insultu pacientams neįgalumą gali sąlygoti ne tik dažnas insulto padarinys – raumenų paralyžius, bet ir raumenų spazmiškumas, kalbos, jutimų, regos, pažinimo funkcijų ar koordinacijos sutrikimas.

 

Spazmiškumas išsivysto pažeistos kūno pusės raumenyse ir dažniausiai pasireiškia tam tikrų raumenų grupių nuolatiniu nevalingu įsitempimu, kuris paprastai dar labiau padidėja esant stresui, fizinei įtampai, šaltoje aplinkoje. Pastaruoju metu požiūris į spazmiškumą prasiplėtė ir dabar priimta jį apibrėžti kaip viršutinio motoneurono (VMN) pažeidimo atveju atsiradusį sensomotorinės kontrolės sutrikimą, kuris pasireiškia protarpiniu arba ilgalaikiu nevalingu raumenų aktyvumu.

Spazmiškumas, tyrimų duomenimis, pasireiškia 19 proc. patyrusių galvos smegenų insultą asmenų praėjus 3 mėn. (Sommerfeld ir kt. 2004) ir 38 proc. – praėjus 12 mėn. po insulto (Watkins ir kt. 2002). Spazmai yra ypač dažni funkciją praradusioje po insulto rankoje. Dėl padidėjusio raumenų tonuso dažnai sutrinka judesiai, pasunkėja funkcija, ligoniui yra sunkiau rengtis, atlikti higienos veiksmus, padidėja odos pažeidimo pavojus, pablogėja miego kokybė, atsiranda ar sustiprėja skausmas, ilgainiui gali sutrumpėti raumenys/sausgyslės ir formuotis kontraktūros. Spazmai taip pat gali sukelti sunkumų pacientą prižiūrintiems asmenims, riboti paciento socialinį aktyvumą.

Viršutinio motoneurono pažeidimas sukelia teigiamus ir neigiamus simptomus. Teigiami simptomai: sustiprėję sausgysliniai refleksai, klonusas, spazmai ir distonija. Spazmiškumas taip pat yra vienas iš teigiamų simptomų. Neigiami simptomai: sumažėjusi raumenų jėga ir ištvermė, paralyžius, sutrikusi pusiausvyra, jutimai. Dėl visų jų poūmiu ir vėlesniu laikotarpiu gali vystytis kontraktūros, degeneraciniai sąnarių pokyčiai, o jau esant pažeistoms pasyvioms ir kontraktilinėms raumens savybėms – spazmiškumas vis labiau sunkėja.

Funkciniai pažeistos galūnės pokyčiai gali sąlygoti skausmą, priklausomybę, sumažėjusią paciento gyvenimo kokybę bei savivertę. Nepaisant rimtų pasekmių bei dažno viršutinio motoneurono pažeidimo, spazmiškumo išsivystymas bei kitimas persirgus insultu ištirtas dar nepakankamai.

 

Spazmiškumo po patirto insulto tikimybė ir išsivystymo prognozės veiksniai

 

Klinikinių tyrimų duomenimis, spazmiškumas gali išsivystyti jau ankstyvu poinsultiniu laikotarpiu. Vokietijoje atliktame tyrime buvo stebėti 103 insultą patyrę pacientai (1 pav.). 6 dieną, praėjus 6 ir 16 savaičių po insulto buvo vertintas raumenų tonusas – peties, alkūnės, riešo, klubo, kelio bei alkūnės srityje, skausmas ramybėje bei pasyvių judesių metu. Parezės sunkumas buvo vertinamas 0–3 balų skale, savarankiškumas – Barthel indeksu bei gyvenimo kokybės parametrai – EQ-5D, siekiant išsiaiškinti spazmiškumo atsiradimo rizikos veiksnius. 24,5 proc. pacientų padidėjęs raumenų tonusas buvo nustatomas jau per pirmąsias dvi savaites.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.