Kaip efektyviai gydyti pažinimo funkcijų silpnėjimą

2018-03-30

Lėtinis smegenų kraujotakos nepakankamumas (LSKN) jungia įvairius neurologinius sutrikimus, pasižyminčius simptomų įvairove. LSKN pasireiškia ne tik po ūminių galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, bet ir tiems pacientams, kurie nepatyrė ūmaus smegenų kraujotakos sutrikimo, tačiau jiems yra nustatyti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai, skatinantys aterosklerozės procesą smegenų kraujagyslėse. Esant LSKN dažnai nustatomas tam tikro laipsnio smegenų perfuzijos sumažėjimas, kuris kliniškai pasireiškia pažinimo ir atminties sutrikimais, ženkliai pabloginančiais ligonio gyvenimo kokybę. Gydant lėtinį smegenų perfuzijos sumažėjimą gali būti skiriami kelių tipų neuroprotektoriai, tarp jų ir vinpocetinas (Cavinton).

 

Galvos smegenų hemodinamikos sutrikimų reikšmė LSKN

Apie 80 proc. visų smegenų kraujotakos sutrikimų yra išeminės kilmės, kuriems išsivystyti lemiamą reikšmę turi susiaurėjusios arterijos ir sutrikusi mikrocirkuliacija. Lėtinio smegenų kraujotakos nepakankamumo sutrikimai skiriami į dvi grupes: vienoje lėtinis smegenų kraujotakos nepakankamumas sukelia smegenų infarktą, kitoje – esant LSKN neišsivysto nei audinių, nei elektrofiziologinis deficitas. Tyrimų duomenimis, išskiriama ir trečioji grupė, kurioje galvos smegenų kraujotakai sumažėjus 25–50 proc. neuronų funkcija sutrinka nesant smegenų audinio nekrozės. Dažniausiai lėtinė galvos smegenų hiperperfuzija formuojasi pacientams, persirgusiems insultu, tačiau ją gali sukelti ir intrakranijinių bei ekstrakranijinių kraujagyslių susiaurėjimas, širdies disfunkcija ir degeneraciniai patologiniai smegenų procesai, lemiantys demencijos atsiradimą (kaip antai Alzheimerio ligą). Galima teigti, kad lėtinė smegenų hipoperfuzija nepraeina be pasekmių smegenų audiniui.

 

Vinpocetino taikymas praktikoje

Vaisto veiksmingumą sąlygoja jo poveikis įvairioms patogenezės grandims esant ūminiams ir lėtiniams galvos smegenų kraujotakos sutrikimams. Vaistas teigiamai veikia metabolinius galvos smegenų procesus, didina gliukozės pernašą per hematoencefalinį barjerą, pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Klinikiniai tyrimai įrodė preparato veiksmingumą gydant ūminius ir lėtinius galvos smegenų kraujotakos sutrikimus. Didžiausias veiksmingumas pasireiškia pradėjus gydyti per 72 val. nuo insulto pradžios, tačiau vaistas veiksmingas ir vėlesniais ligos periodais. Skiriant išeminiu insultu sergančiam ligoniui Cavinton į veną, sumažėja židininiai neurologiniai simptomai. Vaistas veiksmingai gydo ir lėtinius galvos smegenų kraujotakos sutrikimus, kada atsiranda pažinimo funkcijų, piramidinės ir ekstrapiramidinės sistemos sutrikimų, smegenų kamieno ir smegenėlių pažeidimo simptomų. Lėtinių galvos smegenų kraujotakos sutrikimų turintiems pacientams didžiausias teigiamas Cavinton poveikis nustatytas trumpalaikei atminčiai, emociniam labilumui, padidėjusiam nuovargiui, galvos svaigimui, miego sutrikimams. Svarbu ir tai, kad nebuvo pastebėta didesnių šalutinių poveikių ar sąveikų su kitais vaistais, todėl saugiai vartoti vaistą galima ilgą laiką.

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2018 m. Nr. 2

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.