Švelnėjant karantino sąlygoms, nuo birželio 1-osios gyventojams vėl duris atvėrė ligonių kasų gyventojų aptarnavimo skyriai. Paslaugos juose teikiamos tik su išankstine registracija, atvykus be jos, – gyventojai gali būti įleidžiami, jei tuo metu nebus kitų klientų.

JAK inhibitoriais galima gydyti ne tik reumatoidinį artritą

2019-05-08

Janus kinazės (JAK) tai grupė molekulių, susijusių su vienu iš svarbiausių imuninio atsako ligų patogenezės mechanizmų – citokinų aktyvacija. Šios molekulės vis dažniau pripažįstamos kaip vienos iš pagrindinių mediatorių, veikiančių įvairių imuninio atsako ligų, tokių kaip reumatoidinio artrito (RA), psoriazinio artrito (PsA), infekcinių žarnų ligų (IŽL), spondiloartritų (SpAs), įvairių odos ligų (atopinio dermatito (AD), alopecia areata (AA), alopecia totalis (AT), alopecia universalis (AU)) ir kitų imuninio atsako ligų, patogenezę. JAK yra pagrindinės JAK / STAT signalinio kelio iniciatorės. Sujungus jų veikiančiąsias molekules (citokinus, interferonus, augimo faktorius ir kitas) su I ir II tipo receptoriais, JAK molekulės yra aktyvuojamos ir, jų pačių ir kitų molekulių (įskaitant STAT) fosforilinimo pagalba, veikia signalo perdavimą į ląstelės branduolį. Pastarajame dešimtmetyje atsirado nauja vaistų grupė, vadinama JAK inhibitoriais, arba JAKinibais, kurie blokuoja vieną ar kelias JAK. Šiuo metu jai priskiriama daugiau nei 20 preparatų. Kol kas JAK inhibitoriai yra naudojami tik gydant RA ir PsA, tačiau šiuo metu vyksta antros ir trečios fazės klinikiniai tyrimai jų efektyvumo kitoms imuninio atsako, uždegiminėms ir kitos kilmės ligoms nustatyti. Šiame straipsnyje apžvelgsime naujausius klinikinius duomenis apie šių vaistų efektyvumą ir saugumą gydant įvairaus imuninio atsako ligas.

 

Citokinai yra svarbūs įvairių imuninių ir uždegiminių ligų mediatoriai. Biologinių preparatų veikimas į citokinus ir jų receptorius sukėlė revoliuciją gydant daugelį ligų, tačiau JAK inhibitorių tikslingas veikimas į intraceliulinį signalo perdavimą parodė žymiai geresnį terapeutinį atsaką. Daugelio tyrimų metu nustatyta, kad JAK inhibitoriai vaidina svarbų vaidmenį STAT transkripcijoje, blokuodami vieną ar kelias šiame procese dalyvaujančias molekules ir taip veikdami daugelio imuninio atsako ligų patogenezę. Toliau apžvelgsime JAK inhibitorių reikšmę gydant įvairias, retesnes nei RA, reumatologines ligas.

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2019 m. Nr. 2

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.