Seimui pristatytas Medicinos praktikos įstatymo pataisų projektas Nr. XIIIP-4503, kuriuo siekiama sudaryti efektyvias teisines prielaidas gydytojų savanorystės institutui Lietuvoje, įteisinant gydytojų savanoriškos ir neatlyginamos medicinos praktikos galimybę teikiant kompleksinę paliatyviąją pagalbą.

Širdies nepakankamumo gydymas Alytuje

2019-06-17

Mindaugas Kundrotas, kardiologas

 

Širdies nepakankamumas (ŠN) – gyvybei pavojinga liga, kuria sergantiesiems tenka išmokti su ja gyventi ir ligą valdyti. Tai piktybinis susirgimas, nes po diagnozės nustatymo per 5 m. pusė pacientų miršta. Ypač bloga prognozė būdinga tiems pacientams, kurie atsiduria ligoninėje dėl ŠN paūmėjimo. Pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, Lietuvoje yra daugiau kaip 120 tūkstančių. Liga labiausiai paplitusi tarp 65 m. ir vyresnio amžiaus žmonių, tačiau pastebima, kad tai tampa ir dirbančiųjų liga. Didėjantį ligos paplitimą galima aiškinti ilgėjančiu gyventojų amžiumi ir tuo, kad sėkmingiau gydomi pacientai, sergantys ūminėmis širdies ligomis.

Kabineto veiklos tikslas – pasiekti gerą gyvenimo kokybę ir išvengti ligos paūmėjimų 

2016 metų birželio mėnesį Alytaus ligoninėje pradėjo veikti širdies nepakankamumo  kabinetas. Kabinetas įkurtas atsiradus Lietuvoje ŠN mokymo paslaugoms, kurias kompensuoja ligonių kasos. Gydytojas kardiologas Mindaugas Kundrotas ir  slaugytoja Elvyra Klusaitienė baigę specializuotus širdies nepakankamumo mokymo kursus pradėjo teikti ŠN mokymo ir konsultavimo paslaugas Alytuje. Pacientus, sergančius širdies nepakankamumu ir dėl to gydytus stacionare vidaus ligų arba kardiologijos skyriuose, kardiologai nukreipia mokytis ŠN. Per metus teikiamos keturios konsultacijos tam pačiam pacientui. Didžiausias dėmesys skiriamas ligoniui mokyti, nes tai yra reali galimybė pagerinti gyvenimo kokybę ir valdyti ligą, taip pat monitoruojami kraujo tyrimai, vertinamas fizinis pajėgumas. Ši paslauga skirta pacientams ir jų artimiesiems mokyti ir paaiškinti, kaip reikia gyventi su nepagydoma ir progresuojančia liga, kaip prisitaikyti gyventi sergant šia liga ir kaip elgtis įvairiose situacijose, kad būtų išvengta ligos paūmėjimų. Dažniausiai pacientai į šį kabinetą patenka iš kardiologijos skyriaus po stacionarinio gydymo dėl širdies nepakankamumo paūmėjimo. Jau išvykdami iš stacionaro pacientai su slaugytoja suderina būsimo vizito laiką. Konsultuotis ir mokytis ligoniai dažnai atvyksta su artimaisiais. Didelė dalis ŠN sergančių pacientų yra vyresni nei 65 metų, todėl svarbu mokyti ne tik ligonius, bet ir jų artimuosius, galinčius daug prisidėti prie pacientų kokybiškesnio gyvenimo ir ligos paūmėjimų išvengimo. Mokymas prasideda nuo paaiškinimo, kokia tai yra liga, vaizdžiai ir paprastai parodant kas vyksta organizme esant raumens silpnumui ir kokie simptomai yra pavojingi. Pagrindinis tikslas – pasiekti gerą gyvenimo kokybę ir išvengti ligos paūmėjimų.  

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2019 m. Nr. 4

 
 

© 2006 Visos teisės saugomos.