Vyriausybė pritarė alkoholio vartojimo, jo daromos ekonominės žalos sveikatai ir ūkiui stebėsenos taisyklių pakeitimams. Tokiu būdu siekiama surinkti ir visapusiškai vertinti duomenis apie alkoholio vartojimą ir jo pasekmes. Šių duomenų pagrindu bus nustatomos tikslingos prevencijos priemonės, galinčios padėti sumažinti alkoholio vartojimo mastą šalyje. Vyriausybės nutarimu įtvirtinti pakeitimai įsigalios nuo 2021 metų pradžios.

Pentoksifilino reikšmė kraujagyslinių cukrinio diabeto komplikacijų gydymui

2020-01-09

Cukrinio diabeto (CD) paplitimas pasaulyje 2017 m. buvo 8,8 proc. [1]. Prognozuojama, kad 2045 m. šios ligos dažnis didės – ja sirgs jau 9,9 proc. viso pasaulio gyventojų. Ši liga yra susijusi su daugybe sunkių komplikacijų – inkstų nepakankamumu, neuropatija, širdies ir kraujagyslių ligomis, regos sutrikimu [1].

Kraujagyslių pažeidimas yra viena sunkiausių CD išraiškų [2]. Ši liga sukelia tiek makrokraujagyslines komplikacijas (aterokslerozė), tiek mikrokraujagyslines komplikacijas (diabetinė retinopatija, diabetinė nefropatija, diabetinė neuropatija) [3]. Jų išsivystymui svarbus balansas tarp molekulinių pažeidimo mechanizmų ir endogeninių apsauginių veiksnių (1 pav.). Tyrimai rodo, kad CD yra susijęs su reikšmingais eritrocitų morfologijos ir dydžio pokyčiais, kurie turi įtakos kraujagyslinių komplikacijų vystymuisi [4].

 

Pentoksifilinas yra metilksantino derivatas, kuris veikia kraujo ir kraujo plazmos savybes [5]. Dažniausiai klinikinėje praktikoje yra skiriama 400 mg pentoksifilino tris kartus per dieną. Tokia dozė pagerina kraujo reologines savybes – sumažina kraujo klampumą, fibrinogeno kiekį plazmoje, eritrocitų ir trombocitų agregaciją, padidina eritrocitų elastingumą bei slopina neutrofilų aktyvaciją, plečia kraujagysles [5]. Dėl to pagerėja kraujo tėkmė kapiliaruose. Pentoksifilinas taip pat pasižymi uždegimą mažinančiomis ir antioksidacinėmis savybėmis. Antioksidacinis poveikis pasireiškia pirmiausia dėl neutrofilų aktyvacijos slopinimo, kadangi aktyvuoti neutrofilai gamina superoksidą veikiant NADPH oksidazei [5]. Pentoksifilinas slopina uždegimą, kadangi sumažina tumoro nekrozės faktoriaus (TNF) alfa, interleukino (IL) 1 ir IL-6 kiekį kraujo plazmoje [5]. Tyrimai rodo, kad pentoksilinas gali efektyviai gydyti CD sukeltas kraujagyslines komplikacijas.

 

Pentoksifilinas diabetinei nefropatijai

 

Diabetinės nefropatijos progresavimui stabdyti svarbi yra glikemijos kontrolė ir arterinio kraujo spaudimo kontrolė renino-angiotenzino sistemos blokatoriais [9]. Tačiau nustatyta, kad uždegiminiai procesai, indukuoti citokino TNF-alfa, taip pat yra svarbūs šios ligos patogenezei [9]. Pentoksiflinas, be poveikio kraujo reologinėms savybėms, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu ir slopina šį citokiną [5, 9].

2017 m. publikuotos apžvalgos duomenimis, atlikta daug tyrimų, įrodančių šio vaisto efektyvumą mažinant proteinuriją CD metu [9]. Pavyzdžiui, kelių tyrimų metu nustatyta, kad pentoksifilino 400 mg dozė, skiriama tris kartus per dieną, pasižymi proteinuriją mažinančiu poveikiu, panašiu į tą, kurį sukelia kaptoprilis 25 mg, skiriamas tris kartus per dieną pacientams, nesergantiems arterine hipertenzija, bet sergantiems 2 tipo CD [9]. Atsitiktinių imčių klinikiniais tyrimais nustatyta, kad keturis mėnesius skiriama 1200 mg per dieną pentoksifilino dozė kartu su angiotenzino receptorių blokatoriumi sumažino proteinuriją pacientams, sergantiems 2 tipo CD. Proteinurijos sumažėjimas buvo susijęs su sumažėjusiu TNF-alfa kiekiu šlapime ir serume [9]. Dar vėliau pateikti duomenys, kad papildomai skiriamas pentoksiflinas kartu su renino-angiotenzino sistemos blokatoriais pasižymi efektyvesniu proteinurijos mažinimu pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir lėtine inkstų liga (1-3 stadija) [9].

Atliktas prospektyvus atsitiktinių imčių tyrimas, kurio tikslas išsiaiškinti, ar pentoksifilinas lėtina inkstų ligos progresavimą pacientams, sergantiems 2 tipo CD ir 3-4 stadijos lėtine inkstų liga [6]. Pacientai buvo gydomi pentoksifilinu 1200 mg per dieną (n=82) arba placebu (n=87) dvejus metus. Visi tiriamieji taip pat gavo panašias renino-angiotenzino sistemos blokatorių dozes. Tyrimo pabaigoje pacientų, gydytų pentoksifilinu, vidutinis glomerulų filtracijos greičio (GFG) sumažėjimas buvo 2,1±0,4 ml/min/1,73 m2, tiriamųjų, gavusių placebą, - 6,5±0,4 4 ml/min/1,73 m2 (p<0,001) (1 lentelė).

2 pav. pateiktas GFG pokytis tyrimo metu tarp skirtingų tiriamųjų grupių. Pacientų kiekis, kuriems GFG sumažėjo daugiau nei vidutinis šio rodiklio mažėjimo greitis (0,16 ml/min/1.73 m2 per mėnesį), buvo mažesnis pacientų, gydytų pentoksifilinu grupėje, palyginus su placebo grupe (33,3 proc. ir 68,2 proc., P<0,001) [6]. Procentinis albumino ekskrecijos su šlapimu pokytis buvo 5,6 proc. placebo grupėje ir 14,9 proc. pentoksifiliną gavusių tiriamųjų grupėje (p<0,001). Statistiškai reikšmingas albuminurijos pokytis stebėtas jau nuo šešto gydymo mėnesio (1 lentelė). GFG ir albuminurijos pokytis tyrimo pradžioje ir pabaigoje pateiktas 3 pav. TNF-alfa kiekis šlapime sumažėjo nuo 16 ng/g iki 14,3 ng/g, gavusių pentoksifiliną pacientų grupėje. Placebo grupėje pokyčio nepastebėta [6]. Penkiems pacientams tyrimo metu buvo pradėta pakaitinė inkstų terapija (trims gydytiems placebu ir dviem – pentoksifilinu) [6]. Registruota po vieną mirties atvejį abiejose tiriamųjų grupėse. Širdies ir kraujagyslių ligų įvykių bei hospitalizacijos dažnis nesiskyrė tarp tiriamųjų grupių. Dažniausios nepageidaujamos reakcijos pentoksifiliną vartojusiems pacientams buvo virškinamojo kanalo sutrikimai (diskomfortas pilve, pilvo pūtimas, dispepsija, pykinimas ir vėmimas). Jie buvo dažnesni nei placebu gydytų pacientų grupėje. Tačiau šie reiškiniai dažniausiai buvo lengvi ir praeidavo savaime per pirmąjį gydymo mėnesį [6].

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2019 m. Nr. 8

 

© 2006 Visos teisės saugomos.