Toksoplazmozė yra viena iš užkrečiamųjų ligų, kuri ypač pavojinga nėščiosioms. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, toksoplazmozė pavojinga nėščiosioms, nes per placentą nuo užsikrėtusios motinos gali užkrėsti vaisius ir dėl to gali išsivystyti įgimta toksoplazmozė.

2020 m. Europos kardiologų draugijos rekomendacijos gydant diabetą širdies nepakankamumu sergantiems pacientams. Dapagliflozino vieta

2020-06-23

Dapagliflozinas – tai vaistas, skiriamas 2 tipo cukriniu diabetu (CD) sergantiems pacientams gydyti kartu su dieta ir fiziniais pratimais arba kartu su kitais gliukozės kiekį kraujyje mažinančiais vaistais. Dapagliflozinas priklauso natrio ir gliukozės nešiklio 2 (SGLT2) inhibitorių grupei. Jo veikimas paremtas didesniu gliukozės išskyrimu per inkstus su šlapimu. Dapagliflozinas patvirtintas ir 1 tipo CD gydymui. 2 tipo CD – tai liga, susijusi su tokiomis potencialiai gyvybei pavojingomis būklėmis kaip širdies nepakankamumas, insultas, lėtinė inkstų liga, diabetinė neuropatija ar retinopatija. Dapagliflozinas kartu su gyvenimo būdo pokyčiais (dieta, mankšta, rūkymo atsisakymu), reguliariu gliukozės kiekio kraujyje matavimu gali padėti užtikrinti CD eigos valdymą ir pagerinti bendrą paciento būklę.

 

Pacientai, sergantys širdies nepakankamumu (ŠN), neretai kartu serga ir 2 tipo CD, jiems yra didesnė mirties rizika. Naujausiais tyrimais patvirtintas kelių naujos kartos gliukozės kiekį kraujyje mažinančių vaistų reikšmingas teigiamas poveikis gydant šiuos pacientus. DPP-4 grupėje vienintelis saksagliptinas yra susijęs su didesne ŠN rizika ir nėra rekomenduojamas 2 tipo CD ir ŠN sergantiems pacientams. Kiti šios grupės vaistai panašiu poveikiu nepasižymi, todėl tokiems pacientams nėra kontraindikuotini. GLP-1 receptorių agonistų poveikis ŠN neutralus, tačiau keliuose nedideliuose tyrimuose liraglutidas buvo išskirtas kaip pavojingas vaistas pacientams, kuriems sumažėjusi kairiojo skilvelio išstūmimo frakciją (IF). Šiuo metu įrodyta, kad SGLT2 inhibitoriai (empagliflozinas, kanagliflozinas ir dapagliflozinas) yra susiję su mažesniu hospitalizacijos dėl ŠN dažniu, nepriklausomai nuo esamų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių ar ŠN atvejų anamnezėje. Todėl šios grupės vaistai galėtų būti rekomenduojami 2 tipo CD ir ŠKL sergantiems ar rizikos veiksnių turintiems pacientams, siekiant sumažinti hospitalizacijos dėl ŠN riziką. SGLT2 inhibitoriai (empagliflozinas, kanagliflozinas, dapagliflozinas, ertugliflozinas) pasižymi unikaliu gliukozės kiekį kraujyje mažinančiu poveikiu – slopina gliukozės reabsorbciją artimuosiuose inkstų kanalėliuose.

Šiuo metu daugėja klinikinių tyrimų, kuriuose įrodoma, kad ŠN sergantiems pacientams, kuriems sumažėjusi kairiojo skilvelio IF, dapagliflozino vartojimas yra susijęs su reikšmingai mažesniu mirštamumu nuo ŠKL tiek esant nustatytam 2 tipo CD, tiek nesant (1 lentelė). 2018 m. publikuotame DECLARE-TIMI klinikiniame placebu kontroliuojamame tyrime buvo tirtas dapagliflozino poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai 2 tipo CD sergantiems pacientams. Nustatyta, kad dapagliflozinas buvo susijęs su mažesniu mirštamumu nuo ŠKL ir sumažėjusiu hospitalizavimo dėl ŠN dažniu, palyginti su placebu (atitinkamai 4,7 proc. vs5,8 proc., 95 proc. PI 0,73–0,95). Hospitalizavimo dėl ŠN dažnis sumažėjo statistiškai reikšmingai – 27 proc. (95 proc. PI 0,61–0,88), nepriklausomai nuo esamų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių, ŠN atvejų anamnezėje ar kairiojo skilvelio IF. Tačiau labiausiai hospitalizavimo dėl ŠN rizikos atvejų sumažėjo tarp pacientų, sergančių ŠN, kai sumažėjusi kairiojo skilvelio IF (3,9 proc. tarp pacientų kurių IF

Kita to paties klinikinio tyrimo metu atlikta dapagliflozino subanalizė patvirtino, kad šis vaistas mažina hospitalizacijų dėl ŠN dažnį, nepriklausomai nuo esamų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių ar ŠN atvejų anamnezėje, tačiau didžiausias teigiamas dapagliflozino poveikis nustatytas pacientams, anksčiau sirgusiems miokardo infarktu (MI).

Kitame klinikiniame DAPA-HF tyrime taip pat įrodytas teigiamas dapagliflozino poveikis ŠN sergantiems pacientams (IF ≤ 40, padidėjęs natriurezinių peptidų kiekis) – vartojant preparatą reikšmingai sumažėjo hospitalizacijų ir mirštamumo dėl ŠKL dažnis bei skubių su ŠKL susijusių vizitų priėmimo skyriuje skaičius (95 proc. PI 0,65–0,85). Teigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai buvo pastebėtas tiek 2 tipo CD sergantiems, tiek nesergantiems asmenims.

Teigiami klinikinių tyrimų su SGLT2 inhibitoriais rezultatai rodo, kad šie vaistai galėtų būti rekomenduojami 2 tipo CD sergančių ir didelę ŠKL riziką turinčių pacientų hospitalizacijos dėl ŠN rizikai mažinti. Be to, šios klasės preparatai yra ypač saugūs, nedidina hipoglikemijos rizikos, padeda pacientams mažinti svorį. Sunkūs šalutiniai poveikiai, tokie kaip ketoacidozė, kaulų lūžiai ir galūnių amputacijos, vartojant SGLT2 inhibitorius yra ypač reti, jų galima išvengti atidžiai stebint pacientų gydymą. Naujausių klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad didžiausiu teigiamu poveikiu pasižymi šios klasės vaistas dapagliflozinas.

 

Parengė gyd. Jūratė Kemėšienė

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ 2020 m. Nr. 4.

 

 

 

© 2006 Visos teisės saugomos.